Ali RKC izpolnjuje pogoje za prepoved delovanja?

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Ta zakon ureja individualno in kolektivno uresničevanje verske svobode, pravni položaj cerkva in drugih verskih skupnosti, postopek njihove registracije, pravice cerkva in drugih verskih skupnosti ter njihovih pripadnikov, pravice registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti ter njihovih pripadnikov in pooblastila ter pristojnosti organa, pristojnega za verske skupnosti (v nadaljnjem besedilu: pristojni organ).


Citat:
12. člen

(prepoved delovanja cerkve ali druge verske skupnosti)

(1) Cerkvi ali drugi verski skupnosti se s sodno odločbo prepove delovanje, če:
1. s svojim delovanjem huje krši ustavo, spodbuja k narodni, rasni, verski ali drugi neenakopravnosti, k nasilju ali vojni ali razpihuje narodno, rasno, versko ali drugo sovraštvo oziroma nestrpnost ali preganjanje;
2. njen namen, cilji ali način izvajanja verskega nauka, verskega poslanstva, verskih obredov ali druga dejavnost temelji na nasilju oziroma uporablja nasilna sredstva, ogroža življenje ali zdravje ali ogroža druge pravice in svoboščine pripadnikov cerkve oziroma druge verske skupnosti ali drugih oseb na način, s katerim hudo krni človekovo dostojanstvo;
3. se ugotovi, da je njena izključna dejavnost doseganje pridobitnega namena ali izvajanje pridobitne dejavnosti.

(2) Državni organi in nosilci javnih pooblastil, ki za razloge iz prejšnjega odstavka izvedo pri izvajanju svojih pooblastil, morajo državnemu tožilcu o tem podati prijavo.
(3) Če državni tožilec na podlagi prijave ali po uradni dolžnosti oceni, da so razlogi dejansko podani, vloži pri pristojnem upravnem sodišču tožbo za prepoved delovanja.
(4) Sodišče vodi postopek po določbah zakona, ki ureja upravni spor.
(5) Postopek za prepoved delovanja je prednosten in hiter.
(6) Določbe prejšnjih odstavkov veljajo tudi za neregistrirane cerkve in druge verske skupnosti, če gre za primer iz 1. ali 2. točke prvega odstavka tega člena.
(7) Določbe prejšnjih odstavkov ne veljajo za primere, ko je podana odgovornost cerkve ali druge verske skupnosti za kaznivo dejanje po določbah predpisov, ki urejajo odgovornost pravnih oseb za kazniva dejanja.

17758-icon_confused.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Najdi junaka, ki bo zakone lastne države upal, recimo "upoštevati" in se šel prijavo...
hysterical-1.gif


Živega ga bojo požrli
smirk-1.gif
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Zadnje čase je v vsakem Ognjišču članek o tem kako RKC v resnici kopiči denar zato, da bi pomagala revnim in obnavljala cerkve.

Ponavadi naj bi to v pismu vprašal kak pubertetnik.
priden.gif


Resnično rad bi videl knjigovodski izkaz (če je izraz napačen naj me kak ekonomist popravi) katerega od RKC podjetij ki bi to potrjeval.
priden.gif
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Ne znaš brati?

Citat:
1. s svojim delovanjem huje krši ustavo, spodbuja k narodni, rasni, verski ali drugi neenakopravnosti, k nasilju ali vojni ali razpihuje narodno, rasno, versko ali drugo sovraštvo oziroma nestrpnost ali preganjanje

Citat:
2. njen namen, cilji ali način izvajanja verskega nauka, verskega poslanstva, verskih obredov ali druga dejavnost temelji na nasilju oziroma uporablja nasilna sredstva, ogroža življenje ali zdravje ali ogroža druge pravice in svoboščine pripadnikov cerkve oziroma druge verske skupnosti ali drugih oseb na način, s katerim hudo krni človekovo dostojanstvo;

Citat:
3. se ugotovi, da je njena izključna dejavnost doseganje pridobitnega namena ali izvajanje pridobitne dejavnosti.
 

nadi

Pripravnik
2. avg 2007
906
0
16
ksz, da ne bom odpirala nove teme..
torej, mene želi po vsej sili in po vseh možnih kanalih (beri preko cele žlahte, ki niti ni moja) en bebec prisilit, dobesedno prisilit z raznim izsiljevanjem, grožjami itd., da grem v cerkvo in prisostvujem krstu..načeloma mi obisk cerkve niti ni problem, sem že tudi bila, ampak po svoji volji in za ljudi, za katere mi je mar..tukaj pa je stvar drugačna- človek se mi zdi oduren sociopat in prav zaradi njegove velike želje, da me vidi v cerkvi pač tega ne bom storila..pritiski pa se še kar nadaljujejo;
pa sem razmišljala malo o Slovenski ustavi, kjer je določena svoboda vesti in ostale človekove pravice in temeljne svoboščine, ki so mi s tem posiljevanjem že kršene..kako to zadevo dokazat? kdaj je zrela za kazenski pregon?
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.382
9.821
113
kod Džej-Zija
Čakam na konkretne primere kršitev, da ne bo ta tema spet postala ena navadna gonja in hujskaštvo. Ker tega rekla-kazala sranja je v tej forumski mentaliteti čisto preveč.

Predvsem me zanima utemeljevanje 1. in 2. točke, ker 3. točka takoj pade zaradi besedice "izključno". Aja, pa ne zanima me vaše "mnenje", ampak utemeljitev na konkretnih primerih, torej dokazi. Me prav zanima, koliko odgovorov s težo bo imela ta tema.
 

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.039
488
83
Če se gleda bilance T2, je težko rečt, da se cerkev ukvarja s pridobitno dejavnostjo
smile-1.gif
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Sem se ravno spomnil primera iz točke 1.
Pred leti je takratni metropolit Franc Rode izjavil nekaj v tem smislu (ne vem dobesedno) da ateisti nimajo nobenih vrednot in da svoje starše, ko ti umrejo, vržejo v smetnjak.
Omenjeni metropolit ima zelo veliko zaslug, da vse več ljudi pri nas ne mara cerkve.

Drugače pa še par konkretnih primerov glede hrupa, ki jih povzročajo cerkveni zvonovi. Primeri se med seboj razlikujejo samo v nepomembnih podrobnostih. Cerkev sredi naselja. Zvoni z zvoni in kot taka je vir hrupa. Stanovalcem presede in se pritožijo. Inšpektor za okolje obišče cerkev in jim odredi meritve hrupa v naravnem in življenjskem okolju, ki ga povzroča zvonenje. V čisto vseh primerih nivo hrupa presega dovoljeno zgornjo mejo. Seveda se odgovorne osebe ne sekirajo preveč, nekoliko sicer znižajo raven hrupa, ampak za zelo majhno vrednost (drugačen režim zvonenja). Kaj se zgodi potem ne bi vedel, ampak te cerkve še vedno zvonijo naprej. Očitno zakonodaja za cerkve ne velja in so njihovi lobisti dovolj vplivni.
Se sploh ne čudim akciji izpred nekaj let, ko so nekje ob morju zvone oblekli v filc.
 

nadi

Pripravnik
2. avg 2007
906
0
16
to pa res ni težko: 2. člen: to, da cerkev teži h temu, da bi se verouk poučeval v šolah navkljub temu, da je cerkev ločena od države, vemo vsi ..iz tega pa sledi ogrožanje drugih pravic in svoboščin pripadnikov drugih verskih skupnosti ali drugih oseb na način, s katerim hudo krni človekovo dostojanstvo; je res, da se to zaenkrat še ne izvaja in še ni prišlo do kaznivega dejanja; se bo pa sigurno zgodilo tudi to, če ostane ne oblasti ta vlada
smirk-1.gif
 

nadi

Pripravnik
2. avg 2007
906
0
16
1. točka: kršenje ustave: cerkev je ločena od države- romanje v lurd v državnih službah, plačano z denarjem davkoplačevalcev; župniki v vojski, policiji, razkazovanje na državnih proslavah itd..
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.382
9.821
113
kod Džej-Zija
Cerkev ne teži in nikoli ni težila, da bi bil verouk v osnovnih šolah. Težila je samo k temu, da bi se verouk priznal kot izbirni predmet, tako kot se taborništvo ali obiskovanje glasbene šole itd. To je vse. Ostalo je le propaganda.
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Kolikor je meni znano, so zvonove prekvalificirali v inštrumente in tako zanje veljajo drugačna merila. Nisem ziher, da je tako.

Na srečo v moji bližini ni nobene cerkve, sem pa nekaj časa živel blizu trnovske v LJ. Katastrofa, te gnide celo noč nabijajo na 15 minut! Kot da nihče ne bi imel ure
rolleyes-1.gif

Za nameček pa v nedeljo zjutraj nabijajo sigurno pol ure skupaj. Če bi bil na tisti lokaciji malo dlje, bi razmišljal o kašnem "church seeking missile"
grims-1.gif
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.382
9.821
113
kod Džej-Zija
A imaš kje citat kakšne izjave ali kaj podobnega ali se bomo spet šli rekla-kazala?

Sam Rode je izjavil, da verouk sodi v župnišča. Kreganje je bilo še glede tega, kdo bo poučeval predmet o verstvih, tisti iz FDV ali laični teologi.

Vendar že vidim, da nima smisla, ker eni itak vse veste.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.632
230
113
aja... no pri nas je pa tko...kupili so en vrtec, ga prenovili, obnovili, in sedaj ko so enega zaprli, ker je bil dotrajan, so ti in drugi otroci priseljeni hodit v cerkeven vrtec, kjer jih lepo počasi in potiho pumpajo z vero! čeprav so bila zagotovila, da se tega ne bo počelo! in tako delajo tudi drugod - vrtce zidajo in jih odpirajo! in ker je problem s prostorom, staršem ne preostane drugega kot ga unim de.bilom dat... začne se z molitvami pri kosilu...
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.382
9.821
113
kod Džej-Zija
Oprosti, izbira vrtca je prostovoljna. Če izbereš katoliški vrtec, točno veš, v kaj se podajaš.
bonk.gif
Kot bi šel na katoliško gimnazijo, potem pa jamral, da je katoliška. Če nočeš imet katoliške vzgoje, ga pa ne daj v ta vrtec. Da pa ni občinskega vrtca, pa ni katoliški kriv. Torej se obrni na občino, zakaj je tako, ne na RKC.

Res ne morem verjet, da je danes za vse probleme v državi RKC kriva. Pa še to: katoliški vrtci so privatni in tako tudi financirani.