Citat:
Uporabnik reality pravi:
"Zavzema se za uveljavitev homeopatije v javnem zdravstvu, kar je že tradicija v nekaterih državah EU (Franciji, Nemčiji, Avstriji, Angliji)"
Evo sem pogledal (ker kot sem prej napisal, po "ničeju", rad razumem, ne verjamem) malo po reportih, ki so jih načeloma izdale pro-homeopatske institucije in tradicionalno (več kot 10 let recimo) je homeopatija priznana v Nemčiji.
Priznali so jo leta 1939. Bi pa rad pripomnil, da so jo takrat morali priznati, ker je njihov Vodja verjel, da mu pomaga.
"Gesetz uber die berufsmäßige Ausübung der Heilkunde ohne Bestallung (Heilpraktikergesetz) vom 17.02.1939 (RGBL. I S.251), geändert durch Art. 53 des EGStGB vom 02.03.1974 (BGB1. I S.469)."
Anglija priznana 2001 "House of Lords, Science and Technology – Sixth Report, November 2000" - temu bi težko rekli tradicionalno priznana, mar ne?
Pravni status Francije in Avstrije nisem uspel izbrskati.
Vsi moji viri so pro-homeopatski, torej bi z veseljem napisali, da je pravno urejeno.
http://www.similima.com/homeoeurope.html - tale je eden.
Gre pa pri "priznanju" homeopatija (uporabe alternativne medicine, kar je širši pojem!) za nek nesporazum.
1. Homeopatija ni prepovedana (lahko jo opravlja kdorkoli) - ne ravno pogosto v EU
2. Homeopatija je dovoljena pod posebnimi pogoji (samo zdravniki, samo določene indikacije) Austria in Francija padeta pod to kategorijo. Zdraviti smejo samo zdravniki. Če uporabljajo pri zdravljenju netradicionalne metode to ni protizakonito.
3. Homeopatija je priznana - homeopatska zdravljenja so priznana v tej meri, da jih tudi zdravstvene zavarovalnice upoštevajo pri pokrivanju stroškov. Za to se borijo v Sloveniji. Vendar če pogledaš točko 2, potem v bistvu v A in F to ne drži. Če ti zdravnik! predpiše "netradicionalno" zdravljenje, to še vedno pomeni, da si šel k uradni medicinski znanosti, ki ti je predpisala kiropraktika, špikanje ali pa placebo, kar načeloma (vsaj zadne) ustreza zdravljenju psihosomatskih motenj.
Zato slepo sledenje "homeopatija je tradicionalno priznana v nekaterih državah EU", ni ravno korekten.
Ker tradicionalno je bila recimo v Avstriji leta 1830 zakonsko prepovedana
http://www.jacobmathew.com/hatw.htm
Je pa na tem linku potem za Avstrijo takoj zanimiva trditev. Namreč 1831 so uporabniki homeopatski zdravil imeli veliko večjo verjetnost preživetja kot uporabniki tradicionalne medicine (skoraj 98 % proti 50%). Seveda ni omenjena nepomembna informacija, da kolero veliko laže preživiš, če ti ne puščajo kri (edini takrat priznano zdravilo tradicionalne medicine). Tak podatek je tudi za GB in kolero. V tem primeru sta se dve kvazi znanosti spustila v boj z boleznijo, zmagala je tista, ki je organizmu škodila manj, da jo je lahko premagal sam.
Čeprav statistika za marsikoga ni znanost ima dobro lastnost. V kolikor jo uporabiš pravilno, potem je zelo ekzaktna in rezultati so presenetljivi (recimo zadnji podatek o verjetnosti preživetja bolnikov z določeno obliko raka v Sloveniji, če so zdravljeni v Ljubljani ali drugje).
In ravno pri taki primerjavi homeopatija izgublja. Danes ni več bolezni ala kolera in medicinska znanost je preveč napredovala, da bi statistika pod enakimi pogoji, lahko dala za homeopatijo ugodne rezultate. Kar pa ne pomeni, da ravno enemu posamezniku, pa bo pomagala (ker verjame
)