Zniževanje kreditne sposobnosti

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Tole slednje se mi zdi kot primerjava hrušk in jabolk. Najemnino v višini XXX € lahko BP plačujejo razen, ko je ne naenkrat morejo več in potem ni drugega problema kot najeti drugo nepremičnino z nižjo najemnino medtem, ko ti pa kredit, ki ga iz X razloga naenkrat ne moreš več plačevat, prinese popolnoma drugačne, težje rešljive probleme kot pa tisto z najemnino saj v prvem primeru plačuješ sproti dokler pač gre, v drugem pa si dolžan (običajno kar visoko) številko denarja in ga bo posojilodajalec zahteval nazaj pa čeprav ti lahko to postavi življenje na glavo. In ker prav preveč ljudi zelo slabo planira take finančne zadeve, se mi zdi povsem OK, da ima BS na podlagi določenih pogojev roko čez najemanjem kreditov. Res pa bi lahko, kot je bilo že omenjeno malo višje, te pogoje malo poenostavili.
Zakaj težje rešljive? Pri najemnini si na 0, pri kreditu prodaš in si običajno v + in pač greš v najemnino. Pa recimo, da govorimo o najemnini/nakupu garsonjere 20m2. A potem pri najemnini enostavno rešiš in greš v najem pasje ute?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Tole slednje se mi zdi kot primerjava hrušk in jabolk. Najemnino v višini XXX € lahko BP plačujejo razen, ko je ne naenkrat morejo več in potem ni drugega problema kot najeti drugo nepremičnino z nižjo najemnino medtem, ko ti pa kredit, ki ga iz X razloga naenkrat ne moreš več plačevat, prinese popolnoma drugačne, težje rešljive probleme kot pa tisto z najemnino saj v prvem primeru plačuješ sproti dokler pač gre, v drugem pa si dolžan (običajno kar visoko) številko denarja in ga bo posojilodajalec zahteval nazaj pa čeprav ti lahko to postavi življenje na glavo. In ker prav preveč ljudi zelo slabo planira take finančne zadeve, se mi zdi povsem OK, da ima BS na podlagi določenih pogojev roko čez najemanjem kreditov. Res pa bi lahko, kot je bilo že omenjeno malo višje, te pogoje malo poenostavili.

Vsak se bo 120% potrudil, da obdrži svojo nepremičnino. Ni to tako kot avto zamenjat, ko pride tadrag servis. Pa tudi nekdo, ki je priden, bo tudi po izgubi službe, hitro našel drugo, da bo lahko naprej plačeval kredit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
Zakaj težje rešljive? Pri najemnini si na 0, pri kreditu prodaš in si običajno v + in pač greš v najemnino. Pa recimo, da govorimo o najemnini/nakupu garsonjere 20m2. A potem pri najemnini enostavno rešiš in greš v najem pasje ute?
Zakaj težje rešljive? Osebno dojemam to, da se odpoveš svojemu domu ter ga prodaš zaradi nezmožnosti plačevanja kredita kot težje izvedljivo rešitev v primerjavi s selitvijo iz dražjega/večjega v cenejše/manjše najemniško stanovanje pa magari, če je to težje zgolj zaradi sentimentalnosti, ker je to vendarle že tvoje, tvoj dom. Nekaterim to ogromno pomeni, je pa to seveda res odvisno od mentalitete oz. pogleda posameznika.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Ločit moraš sentimentalni od finančnega vidika. Pri kredi (običajno) je finančni vidik lažji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
Vsak se bo 120% potrudil, da obdrži svojo nepremičnino. Ni to tako kot avto zamenjat, ko pride tadrag servis. Pa tudi nekdo, ki je priden, bo tudi po izgubi službe, hitro našel drugo, da bo lahko naprej plačeval kredit.
Seveda se bo večina (če ne res kar vsak) potrudila na vso moč, da obdrži svojo nepremičnino. Ampak lahko se pa zgodi, da to enostavno ni izvedljivo in kto že rečeno - iz mojega subjektivnega pogleda bi lažje rešil težavo z previsoko najemnino kot pa s previsokim kreditom saj na najeto stanovanje/hišo niti približno nisem (bil) tako navezan, kot sem sedaj na svojo lastno.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Seveda.
Glej, ven iz stanovanja (tazen, če te vržejo ven pri najemu) boš šel, ker si finančno na podnu. Nimaš nič, ne moreš več krede/najemnine plačevati. Pri kredi prodaš stanovanje in ti po plačilu krede VEČINOMA nekaj ostane, torej greš v najem vsaj za nekaj časa. Pri najemnini imaš 0.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Seveda se bo večina (če ne res kar vsak) potrudila na vso moč, da obdrži svojo nepremičnino. Ampak lahko se pa zgodi, da to enostavno ni izvedljivo in kto že rečeno - iz mojega subjektivnega pogleda bi lažje rešil težavo z previsoko najemnino kot pa s previsokim kreditom saj na najeto stanovanje/hišo niti približno nisem (bil) tako navezan, kot sem sedaj na svojo lastno.

seveda se najdejo primeri. Ampak, da banke zaradi teh nekaj izjem vse ostale stiskajo pa ni ravno primerno.

To je sigurno še kaj drugega v ozadju, ne samo riziko.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
seveda se najdejo primeri. Ampak, da banke zaradi teh nekaj izjem vse ostale stiskajo pa ni ravno primerno.
Nekaj postov nazaj sem jasno napisal, da se povsem strinjam s tem, da se pogoji poenostavijo (torej izboljšajo) a definitivno pa podpiram tudi to, da se ima vseeno neke varovalke v igri.

To je sigurno še kaj drugega v ozadju, ne samo riziko.
Misliš, da ne gre za "zgolj" pretirano varovalko, ki je takšna kot je še iz časov, ko je vse skupaj lepo delovalo in bi bilo treba vse skupaj enostavno posodobit trenutnim razmeram primerno pa bi bilo to to? Kaj drugega bi pa še (sigurno) lahko bilo v ozadju?
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
Seveda.
Glej, ven iz stanovanja (tazen, če te vržejo ven pri najemu) boš šel, ker si finančno na podnu. Nimaš nič, ne moreš več krede/najemnine plačevati. Pri kredi prodaš stanovanje in ti po plačilu krede VEČINOMA nekaj ostane, torej greš v najem vsaj za nekaj časa. Pri najemnini imaš 0.

Ok samo tu je zdaj razlika ali ti pade sposobnost plačevanja za nek večji ali manjši % ali pa ostaneš popolnoma brez zmožnosti kakršnegakoli plačevanja. V slednjem primeru je res lažje rešit situacijo s kreditom kot si omenil (t.j. prodaja) ampak v prvem primeru pa enostavno menjaš najem za cenejšega, morda niti ne nujno da greš v manjše stanovanje ampak zgolj menjaš lokacijo za bolj finančno ugodno in se npr. iz centra/"centra" LJ preseliš na obrobje oz. ven iz LJ itd. Ja, vem, potem imaš lahko težave z dostopnostjo službe/sole/vrtca itd., tu imava lahko žilijon različnih situacij, ki dajo prav enkrat enemu, drugič drugemu.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Jaz ne pišem o apčutkih. Pišem o finančnem vidiku. Tudi pri kreditu greš lahko za deset gora v najem. Ali pa morda celo kupiš stanovanje z ostankom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
ne vem... da urejajo nepremičniski trg mogoče...
Aha to. Do neke mere bi rekel da ima (manjši) vpliv ja ampak je tu še toliko drugih dejavnikov da nekako dvomim, da samo ta varovalka za zmožnost plačevanja, ki se kaže kot pretirana, dejansko to ureja.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
No pa smo tam - ena bolj opaznih posledic zvišanja minimalne plače je bistveno zmanjšanje kreditne sposobnosti. Zvišanje minimalne plače za dobro desetino je za okoli petino zmanjšalo najvišji dovoljeni znesek mesečnega obroka posameznika s povprečno plačo. Zmanjšanje je še toliko bolj problematično, ker se je v zadnjem letu kreditna sposobnost gospodinjstev zmanjšala tudi zaradi dviga obrestnih mer.

Višja minimalna plača znižuje kreditno sposobnost

Združenje bank Slovenije opozarja, da se je zaradi dviga minimalne plače poslabšala kreditna sposobnost prebivalstva. Pripravili so tri izračune, na osnovi katerih ugotavljajo, da je kreditna sposobnost v primeru para s povprečnima plačama ter dvema otrokoma po dvigu minimalne plače nižja kar za 35.082 evrov.

Trije scenariji:
Posameznik s povprečno neto plačo je pred dvigom minimalne plače lahko najel maksimalno 89.692 evrov kredita s fiksno obrestno mero, po dvigu pa bo ta znesek nižji za 17.541 evrov (72.151 evrov). Par je lahko pred dvigom minimalne plače najel najvišji možen kredit v višini 179.385 evrov, ta znesek pa bo sedaj nižji za 35.082 evrov (144.303 evrov).
Tretji izračun pa navaja kreditno sposobnost v primeru para s povprečnima plačama ter z dvema otrokoma. Ta je pred dvigom minimalne plače znašala 90.264 evrov, po dvigu pa bo nižja za 35.082 evrov (55.182 evrov).


In rešitev je zate spust minimalne plače nazaj na prejšnjo raven, ali se da ta zadeva rešiti kako drugače? Kaj praviš? Inflacija pri nas je bila kar občutna, dejansko višja, kot jo skušajo prikazati. Posledica tega je vedno dvig plač, če tokrat ne bo tako, boš čez par let bolj malo prodal, ker ljudje začnemo najprej ravno v tvojem segmentu šparat. Mi je pa zanimivo, kok vas je proti temu in kakšni trapasti argumenti so zadaj. Ok, delodajalce razumem, da so proti, vedno so bili, samo da je pa kar naenkrat problem kreditna sposobnost povprečne Lojzke, kar mi niti ni jasno, kako lahko minimalna plača nekoga vpliva na kreditno sposobnost Lojzke, ki ima nadpovprečno plačo. Definitivno bo par, ki ima dva minimalca pri bajti bolj kreditno sposoben od prej.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
In rešitev je zate spust minimalne plače nazaj na prejšnjo raven, ali se da ta zadeva rešiti kako drugače? Kaj praviš? Inflacija pri nas je bila kar občutna, dejansko višja, kot jo skušajo prikazati. Posledica tega je vedno dvig plač, če tokrat ne bo tako, boš čez par let bolj malo prodal, ker ljudje začnemo najprej ravno v tvojem segmentu šparat. Mi je pa zanimivo, kok vas je proti temu in kakšni trapasti argumenti so zadaj.

Ne, zame ni rešitev spust minimalne plače nazaj na predhodno raven ampak (kot laik) menim, da bi bilo nujno uvesti še kakšne druge ukrepe in ne zgolj in samo dvigovat minimalca. Posledično prosim, da me ne tlačiš kam kamor ne spadam ("mi je zanimivo, kok vas je proti temu..."). Plače definitivno morajo iti gor ampak način se mi zdi zgrešen.

Ok, delodajalce razumem, da so proti, vedno so bili, samo da je pa kar naenkrat problem kreditna sposobnost povprečne Lojzke, kar mi niti ni jasno, kako lahko minimalna plača nekoga vpliva na kreditno sposobnost Lojzke, ki ima nadpovprečno plačo. Definitivno bo par, ki ima dva minimalca pri bajti bolj kreditno sposoben od prej.
Tvoje mnenje je povsem nasprotujoče izračunom s strani ZBS, ki sem jih citiral iz članka v prvem postu tega topica. Morda bi bilo najbolje, da se s prošnjo po pojasnilu ali čem podobnem obrneš na njih.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
No, hvala za pojasnilo zato je tudi bilo vprašanje. Razumem in se strinjam s tabo, da je treba z nekim ukrepom porihtat tudi vse ostalo. Pa mal te daje poklicna, ker se v vsako besedicco vpikaš. Lohk komot "vas" zdaj, ko si razložil prebereš "jih".
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey