Želatina

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Bolj iz firbca kot pa za to da bi imel čisto pivo bom eno pivo "očistil" z želatino.
Imam pa samo agar-agar ( rastlinskega izvora) želatino. Ali ima enak efekt kot želatina živalskega izvora?
Ali je 10 g preveč za 20 l?
Pa še to. V primeru, da uporabim želatino ali ostane dovolj kvasa za karbonizacijo v steklenicah?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.132
4.112
113
Ne mešat zgoščevalnih lastnosti želatine in agarja, ki nimajo nič skupnega s tistim kar se rabi v procesu čiščenja piva.

V osnovi je glavna sestavina za bistrenje kolagen, to so dolge molekule (živalskih) beljakovin ki jih agar nima. Alternativa želatini je isinglass (želatina iz ribe). Drugih naravnih nadomestkov mislim da ni.

Želatine rabiš relativno malo, cca. pol male žličke v pol kozarca vode. Kolagen veže (privlači) nase kvas in nekatere beljakovine kar povzroči da postanejo delci večji in s tem tudi težji kar pospeši sedimentacijo. Še vedno se priporoča vzporedno cold crash (dodajane želatine v ohlajeno pivo), brez tega ima želatina malo učinka.

Glede kvasa se ga s takim načinom več ščisti, 100% nikoli tako da za stekleničenje ni problema, traja pa lahko dalj časa kot brez čiščenja (logično).
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
556
33
28
Še bolj podrobna navodila za uporabo želatine.

Vir: Utisevalec

Najboljša je v prahu, bela brez okusa (kupiš v vsakem merkatorju/hoferju/...), procedura je naslednja (za 20l piva):
- v cca. 2 dcl mrzle sterilne vode raztopiš 1 malo žličko želatine v prahu
- pustiš cca. 15 min da se želatina napije vode (nastane taka motna plavajoča koprena) ne mešaš (ker se primer na žlico)
- počasi previdno segrevaš vodo in vmes mešaš do cca. 60-70C oz. do nivoja kjer postane voda kristalno čista
- raztopino še vročo vliješe v čimbolj mrzlo pivo

Zaradi razlike v temperaturi se bo želatina razporedila po vrhu piva in ko se bo ohlajala bo počasi tonila na dno, efekt se ponavadi niti ne opazi. Ker želatina sprijema delce bo ustvarila na dnu sloj precej kompaktne usedline. To traja odvisno od temperature ampak če imaš pivo mrzlo (cold crash, recimo temperatura hladilnika) potem lahko v enem dnevu (24h) že pretočiš pivo, če je pivo bolj na toplem se pa čas ustrezno podaljša pa tudi efekt ni več tako dober.

Za bolje "vege" predstavnike ki želatine ne marajo (ker je narejena iz uhljev in parkljev prašičev in krav) obstaja ribji nadomestek imenovan Isinglass, za tiste ki se jim tudi ribe smilijo obstaja sintetični prah ki ima enako funkcijo (recimo produkt polyclar).
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Tole zna biti zanimivo, ker je verjetno potrebno želatino tudi razkužit, pa ne vem, če je 60-70 stC na brzino dost ....
Isinglas so pa letos nehali pri Guinessu uporabljat, če se ne motim. In s tem je Guiness tudi postal vegi pivo ...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.132
4.112
113
Segret moraš da raztopiš kolagen, vendar ne nad 78C kje se začne razkroj beljakovine (v dovolj veliki koncentraciji postane zmes "želatinasta" nad to temperaturo).

Glede sterilnosti lahko uporabiš oz. dobro je da uporabiš sterilno vodo (prekuhana, iz steklenice). Sama želatina je sprocesirana tako da bi načeloma morala bit sterilna, se uporablja v hrani in sladicah in velikokrat prehaja vročo/hladno fazo tako da verjemi da poskrbijo da noter ni kakšnih patogenov.

Sicer za samo pasterizacijo so časi nekako (za mleko): 62C->30min, 72->15sec

Za bakterije/kvasovke ki bi lahko škodile v pivu so zgornji podatki čisto ok oz. pretiravanje. Nad 60C boš zelo hitro v dokaj čisti vodni raztopini pokončal vse živo v par sekundah oz. 90% bo crknilo "takoj", do ranga 99.999% pa traja mogoče par minut. Samo če upoštevaš da je sfermentirano pivo negostoljubno okolje za bilokakšno življenje se celo pri 90% uničenju ni za bat za okužbo.