ZDA?

Aki1

Pripravnik
14. okt 2007
485
0
16
Ljubljana
Čao!

Zanima me kam se lahko obrnem oz. katera potovalna agencija ponuja 14-dnevna potovanja v ZDA?

Kompas ipd. ponujajo za 5 dni ipd.
Kakšna bi bila najcenejša varianta?
Šel bi tam nekje februarja, zato je verjetno ceneje če že zdaj kupim karto oz. vplačam potovanje?

Lp
 

AXi0N

Fizikalc
9. sep 2007
1.014
0
36
Vsekakor ti svetujem, da si uredis v lastnem režimu, te bo prišlo dosti ceneje.
Karto rezerviras, prav tako hotele preko interneta.

LP
 

JMR

Fizikalc
1. nov 2008
100
29
28
Slovenija
Pozdravljen.

Pravkar (31.10.2008) sem se vrnil iz ZDA. Bil sem v Las Vegasu in Los Angelesu. Vse (letalske karte, hotele) sem si uredil v lastni režiji. Potovali smo trije in zato so bili stroški hotelskih sob relativno nizki. Poleg tega pa smo za rezervacijo sob našli internetno stran, ki nam je s pomočjo "aktivacijskih" kod omogočila nižje cene v hotelih.

Vsekakor se pridružujem AXi0N-u in kozarcu, da je najboljši način (če vas bo potovalo več), da si celotno potovanje urediš v lastni režiji. Je pa res, da se moraš potruditi in malce brskati po internetu, preden se dokončno odločiš.

Letalsko karto za polet iz Frankfurta v Las Vegas sem rezerviral preko www.lonelyplanet.com pa si pred rezervacijo preberem informacije o hotelih, ki me zanimajo.

Polet med LV in LA sem rezerviral kar na spletni strani od US Airways (cena povratne karte je bila 130 USD). Primerljiva letalska družba je še Southwest Airlines.

Če potrebuješ še kakšne podatke, mi piši na ZS.


LP JMR
 
Nazadnje urejeno:

srapos

Pripravnik
16. nov 2008
381
0
16
Tržič
Glede na to, da se lahko vse uredi preko interneta, je urejanje potovanja v ZDA v lastni režiji zelo enostavno. Pa tudi bistveno cenejše in svobodno kot potovanje z agencijo. Ugodne letalske cene ima tudi Lufthansa, za prenočevanje pa priporočam številne motele.
 

srapos

Pripravnik
16. nov 2008
381
0
16
Tržič
Nasveti za potovanje v ZDA

• Doma izkoristite možnosti, ki jih ponuja internet. Najem avtomobila preko interneta nekaj mesecev pred potovanjem je lahko bistveno cenejši kot najem na letališču ali nekje na potovanju. Prav tako je večja izbira. Podobno velja za nakup letalske vozovnice. Tudi prenočišča se lahko rezervirajo vnaprej, tako da je s tem rešen še en velik potovalni problem. Podobno velja tudi za nakupe vstopnic za ogled največjih znamenitosti. Vse lahko kupite vnaprej in se izognite velikim gnečam turistom, ki se gnetejo pred največjimi znamenitostmi. Za tiste, ki imajo vnaprej kupljene vstopnice so običajno posebne vrste, ki so bistveno krajše. Res je, da za brskanje po internetu porabimo kar nekaj časa, vendar ga imamo zato več na potovanju samem.
• Prenočitvenih zmogljivosti je v ZDA zelo veliko. Za potovanje so najbolj priročni moteli, ki jih najdemo povsod ob glavnih cestah, pa tudi v središčih mest. Cenovno so moteli zelo ugodni in nudijo zadovoljivo raven udobja. Nekateri imajo tudi majnše bazene, ki so udobna sprostitev po celodnevni vožnji. Sobe so večinoma zelo velike, nekateri moteli ponujajo tudi osnovne zajtrke. Ti so res osnovni, zato na njih ne računajte preveč resno.
• Kreditne kartice so v ZDA zelo priporočljive. Z njimi se lahko plačuje povsod in Američani jih na veliko uporabljajo. Najbolj uporabne so Visa, Master Card in American Express.
• V ZDA imajo približno 6 milijonov kilometrov cest. Vožnja po njih je precej drugačna kot vožnja po evropskih cestah. Predvsem je veliko več pasov. Tudi avtomobili so precej drugačni, veliki in robustni, velike so tudi razdalje. Vozniki so večinoma zelo kulturni, hitrosti (tudi omejitve) precej manjše kot v Evropi. Za vožnjo po ameriških cestah močno priporočam uporabo satelitske navigacije, pomembno je le, da je naložena kartografija nova. Vse večje agencije za najem avtomobilov ponujajo tudi najem satelitskega sprejemnika.
• Če nameravate najeti avtomobil priporočam izdelavo Mednarodnega vozniškega dovoljenja.
• Če ste voznik, ki ni vešč mestne vožnje, pustite avtomobil izven mesta in uporabite različna javna prevozna sredstva. Vožnja v velikih mestih je marsikdaj naporna in utrujajoča, tudi zelo počasna. Izognili se boste tudi dragim parkirninam, ki so pravilo v vseh velikih ameriških velemestih.
• Cene bencina niso različne samo po zveznih državah, ampak tudi znotraj države, znotraj mesta, znotraj podeželskega naselja. Bencin je precej cenejši kot v Evropi (zato ga avtomobili veselo precej bolj trošijo), točite ga v US galonah. Na večini bencinskih servisov plačujete vnaprej ali s kreditno kartico.
• Prehrana v ZDA je zgodba zase. Restavracije so zelo drage, poleg tega je obvezna tudi napitnina. Popotniku tako večinoma ostane hitra prehrana, ki je precej cenejša kot v Evropi. Njena slabost je, če odmislimo vse drugo, zlasti v njeni enoličnosti.
• Marsikateri muzeji v ZDA so privlačni. Tudi takšni, ki znotraj skrivajo zelo zanimive muzejske zbirke. Doma se zato izplača malo pobrskati in jih poiskati.
• Ko potujete po ZDA se obnašajte kar se da sproščeno. Skušajte se obnašati kot se obnašajo Američani, čim bolj jim skušate biti podobni. Američani so večinoma prijazni ljudje. Radi komunicirajo, se pogovarjajo. Večinoma sicer ne bodo vedeli od kod prihajate, nekateri se bodo pretvarjali kot da jim je vse jasno, spet drugi vas bodo prosili, da jim nekoliko bolj natančno razložite, kje je ta naša dežela. Mogoče se vam bo sprva to zdelo čudno, vendar, koliko Slovencev ve, kje je ameriška zvezna država Maryland? Pa je le-ta kar precej večja od naše Slovenije. Američani so zelo ponosni na svojo državo in svoje državne simbole, zato morebitno kritiko na ta račun raje zadržite zase.
• Znamenitosti je v ZDA zelo veliko. Včasih so nagnetene zelo skupaj, včasih so razdalje med njimi enormne. Upoštevajte to pri načrtovanju potovanja. Med naravnimi znamenitostmi so prav gotovo najbolj zanimivi nacionalni parki. Za ogled marsikaterega nacionalnega parka potrebujemo več dni, če si ga hočemo bolj podrobno ogledati.
• Zakoni o alkoholnih pijač se med zveznimi državami zelo razlikujejo. Med slednje sodi tudi pivo. Nekatere države dovoljujejo njihovo prodajo povsod, spet druge dovoljujejo prodajo zgolj v posebnih trgovinah z alkoholnimi pijačami.
 

Kiri

Pripravnik
15. avg 2007
498
0
16
40
Murska Sobota
Obišči stran
Tudi meni to ni jasno. Smo v Seattlu vecerjali v brazilski restavraciji, pred prihodom pa smo se morali telefonsko najaviti. Vec kot deset vrst mesa v neomejenih kolicinah, ki ga kelnarji nosijo okoli na "mecih" in ti ga rezejo po zelji, hladne stranske jedi, itd... Cena? cca 30-40 USD po osebi. Meni se ne zdi veliko glede na to, da je zadeva bila res na nivoju, hrana kvalitetna, postrezba odlicna in seveda neomejene kolicine
smile-1.gif
Sploh glede na to, da smo za hamburger in colo v Bellevue-u (poleg Redmonda) dali cca 8USD....
Ce gres izven mest so cene verjetno se precej nizje...
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Kaj je drago in kaj ni, je zelo odvisno od vsakega posameznika.

Nekateri pač niso navajeni 14 dni zapored zagonit 2x na dan po 15 evrov na osebo (kar je še vedno krepko ceneje kot 30-40 USD na osebo na obrok, kot pišeš ti). Ceneje dobiš prekleto težko (pri nas in okoli nas obstajajo Špari in podobne "luksuzne" restavracije, kjer se npr. dobi dokaj solidna hrana ceneje kot za 15 evrov), pa še ta "cenena hrana" je v ZDA omejena na hamburgere, tortilje in - če imaš srečo, da je blizu kakšna "turistična" tržnica - goste juhe. Pizze in ostalo je praviloma v ZDA zanič (no, spet odvisno od tega, kako velik tolerančni prag imaš). Da o tem, da je sadje v trgovinah (!!!) krepko dražje kot pri nas (minimalno faktor x2, veliko pogosteje pa x3), niti ne govorim.

BTW Izven mest ni nekih takih domačih gostiln, kot smo to navajeni pri nas.
In če že kakšen lokalčič obstaja (kot to vidite v nizko-proračunskih filmih) - hrana tam ni cenejša, je pa praviloma slabša.
Torej ne - zunaj mesta ni "verjetno" cenejših restavracij.

In potem ugotoviš, da hrana niti ni tako zelo poceni, kot se zdi glavnim urednikom avtorevij, ki so že od tu navajeni svojega standarda dnevnega obiskovanja renomiranih gostiln. Sploh če si izlet v ZDA plačuješ sam (ne pa tvoj delodajalec) in tam misliš ostati vsaj 3 tedne, pri tem pa je treba iz svojega žepa plačati še letala ali rentanje, bivanje, gorivo in še kakšno vstopnino.
(pa če bo ta urednik še tako norel, da ima prav... če sklepam po goretexu v neki drugi temi, sploh ne dvomim, da bo).

Drugače pa - glede gornjega opisa, ki je bil tako grobo kritiziran - ne drži samo podatek glede cest. Velika večina Interstate-ov je 2 x 2 pasovnih (kot naše AC), vse ostale "nižje kategorne" ceste so pa malo širše naše magistralke (torej 1 gor in 1 dol, kjer imaš vsakih slabih 10 km razširitev na 2 x 2 za prehitevanje). Šestpasovnice (in več) so samo okoli velikih mest (NY, Philly, SF, Seattle,...), čim greš ven (ven pomeni 100 in več milj ven, ne pa samo iz npr. SF v Oakland) je s tem hecem bolj ali manj konec (glej na primer http://en.wikipedia.org/wiki/File:Interstate5incentralvalley.jpg ). Torej ja - ceste so precej drugačne od naših SAMO V MESTIH! Izven pa ne.
 
Nazadnje urejeno:

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
In potem ugotoviš, da hrana niti ni tako zelo poceni, kot se zdi glavnim urednikom avtorevij, ki so že od tu navajeni svojega standarda dnevnega obiskovanja renomiranih gostiln. Sploh če si izlet v ZDA plačuješ sam (ne pa tvoj delodajalec) in tam misliš ostati vsaj 3 tedne, pri tem pa je treba iz svojega žepa plačati še letala ali rentanje, bivanje, gorivo in še kakšno vstopnino.
(pa če bo ta urednik še tako norel, da ima prav... če sklepam po goretexu v neki drugi temi, sploh ne dvomim, da bo).
Dvom je bil odveč (čeprav je trditev o norenju v oni drugi temi mimosun). Sorry, ampak jesti se da za cca 10 USD - kar sem tam, ko sem bil tam na lastne stroške (dopust) tudi občasno počel. Tistim picam nič ne manjka, za 10 dolarjev pa ubodeš kak čili, haburger+pomfri in poobno, ali pa kake čip špagete v lokalni "italijanski" restavraciji. Če pa hočeš jest na nivoju solidne SLO gostilne, te to pač stane kot v solidni SLO gostilni. Se pač izogibaš tistemu, kar je lokalno drago - 14 dni se da tudu na hamburgerjih preživet.
In "lokalnih" oštarij zunaj mest ni tako malo, je pa odvisno, na katerem koncu ZDA si ... Ceno so načeloma nizke, kvaliteta pa pač loterije (čeprav zares zanič ni bilo še nikjer).
Kje se mi je hrana res zdela draga? VB, recimo, pa Švedska, Danska ipd ...

In mimogrede: v renomiranih gostilnah nisem reden gost (prej nasprotno), razen službeno ... Za lastno uporabo raje izberem kaj domačega ...
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Jesti se da tudi za dva dolarja.
(če odmislim, da človek potrebuje tudi pijačo - no, potem pa to v hipu nastane 5 dolarjev).

Drugo vprašanje pa je, kako dolgo zdržiš na dveh hamburgerjih (brez čisto vsega) ali dveh hotdogih (zaležeta za enega našega).
Ne, ne da se preživet 14 dni na tem, niti 7 dni ne, sploh če ceniš svoje zdravje - je pa res, da obstajajo "afriški otroci", ki bi bili najbrž neskončno srečni, če bi bili deležni tako "pestrega" in vitaminsko "bogatega" obroka dvakrat na dan, 14 dni zapored.

Pizza je v ZDA zanič. Ampak - kot rečeno - okusi so različni, jaz Julči npr. ne prenesem (ker se sladkastega kruha lahko najem tudi kje drugje), Julči z napol prestano filo (kar je pogost pojav v fast food lokalih), pa sploh ne. Pizza hut je dobra za enkrat ali dvakrat (ne pozabi tu dodati še 15% napitnine), potem pa ...
rolleyes-1.gif


Ne, lokalnih oštarij "zunaj mest" ni, takih, ki bi imele povrh vsega še nizko ceno, pa sploh ne.

Oakland, CA, npr. ni vas. Vas je npr. Ethel, WA.
Pri nas bi se temu npr. reklo Idrija (tam nekje).
Z eno malo razliko - da je v Ethlu samo ena trgovina in samo en lokalčič, ki prodaja hrano.
Ki ima temu primerne cene.
Visoke.
Ipak je 1 ura vožnje do mesta...

No, vas je npr. tudi Lake Havasu City, AZ.
Podobno, kot je vas naš Bled.
Torej celo premorejo več t.i. "lokalnih" oštarij.
Ki so - po Blejsko - drage.

In na koncu si nadvse srečen, da se nahajaš v mestu....
Ker je tam večja izbira, pa še konkurenca skoraj za vsakim vogalom, ki budno skrbi za to, da se da v kakšni ulici ubosti tudi kak steak po 10 dolarjev (s petimi pomfrijčki, brez solate, brez pijače in brez vštete napitnine...)...

Se pa strinjam z nečem - v ZDA je hrana zelo poceni, potencialno pa celo zastonj.
Če je seveda ne ješ...
tongue-1.gif


Edit: Da ne bomo že navsezgodaj mladega leta mečevali .... SREČNO IN USPEŠNO 2009!
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
ksz
ne vem če je že kdo omenil, ampak... jaz bi močno priporočil menjavo € v $ pri nas, ker za vse ne moreš kartice uporabljat. Sam sem bil v NY in sem moral iti tam menjat. Vzamejo provizijo, samo nekatere banke menjajo nekomitentom in imajo zelooo slabe tečaje.


Lp
Peter
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
jest v tujini zmeraj dvignem keš z maestro... konc koncev lahko tud z EU.. in če ti zmanka krede na karti, ti lahko preko pay pala kdo na eu karto nakaže keš....

provizije niso velike, tečaj je zmeraj ugoden...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Odvisno kaj je zate ugodno... bil sem lani februarja, ko je bil pri nas tečaj €vs.$ okoli 1,5 brez provizije. V ameriki smo menjali po 1,2 + provizija. Zame je to kar razlika no.

Na maestro sem pa pozabil. Tudi to je opcija ja, bankomatov je polno
smile-1.gif

(ampak še vseeno, za tiste ki nosijo denar s sabo mislim da si na boljšem, če pri nas menjaš €->$ pa magari potem nazaj $->€ ker si na boljšem, kot pa če greš tam v banko in menjaš po njihovem tečaju)
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Tečaj dviga npr. USD je enak menjalnemu tečaju banke, ki ti je izdala kreditno kartico. Torej je to isto, kot če bi šel v svojo banko kupit USD.
Na to ti natolčejo še tisto provizijo za dvig gotovine in to je to.

BTW Glede kreditnih kartic - Visa, Master, presenetljivo zelo pogosto tudi Maestro (ja, vem - ni kreditna kartica, ampak dela, dela,...), Diners je pa v ZDA eno samo veliko sranje (rentanje še nekak gre, ostalo pa ne in konec). Spet - velike verige OK, male beznice i (a'la papa & mama store) imajo izbor kartic, ki jih sprejemajo, še veliko bolj omejen.

Za bonus - nekatere (vaške) pumpe ne sprejemajo int credit cards.
Keš zato vedno prav pride.
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
Mislim, da je pri maestru menjava po podjetniškem tečaju, kar je ugodneje kot pri menjalniškem za občane... Jest osebno nosim zmer mal gotovine sabe, že zaradi morebitne kraje ali pa izgube same denarnice.......

Na Hrvaškem, se je zmer splačal men menjat, ni bilo ne vem kake razlike....
Da bi pa z polno keša letal po avijonu, pa zuni, al pa kje pušal.. se mi zdi preveč rizično.....

No odvisno od človeka.........
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
ja sej pravim.... že na letališču greš z maestro dvignt kakih 100-200 dolarjev..
Gotovina je dobrodošla... sam nebi pa lih z vsem kešom letal po ZDA, ker nkol ne veš...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Nikoli ne veš, ampak "ceneje" je s sabo nosit dolarje kot pa evre. Samo to sem hotel povdarit.

Če se gremo pa že o drugih državah, recimo v Tuniziji se ti bolj splača menjat magari vsake 2 dni po 30€ kot pa naenkrat. Kdor je bil tam ve, da je povratna provizija huda. Pač vsaka država ma svoje fore.