ZDA?

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
To je pač tvoj vidik.
Meni je pa vseeno, ali prinesem 200 USD od doma, ali pa dvignem na JFKju.

No, ne čisto - če prinesem od doma, se mi v ZDA ni treba najprej postavljat na glavo z iskanjem ATMa.

Ampak se ukvarjam s prijetnejšimi rečmi - npr. kje so mi spet zaj.ebali prtljago...
Na katerem od možnih trakov se trklja moja prtljaga (več je naroda, hujša je zmeda, napotki pa itak ne držijo)....
Na katero linijo (čarter, tram,...) se moram počiti na transfer (in v katero smer moram iti)...
Če nič od tega ne ... kje lahko dobim pivo, ker ne morem verjeti, da se nič ne dogaja.
grims-1.gif
 

gulikoza

Pripravnik
23. sep 2007
237
0
16
ksz

Jaz sem bil letos old skul z amex čeki. Nekako mi ni bilo za nosit kufer denarja, Viso sem pa rabil bolj ali manj frej zaradi hotela.
In se še vedno zelo dobro obnesejo. Vzamejo jih praktično povsod kot gotovino, vrnejo razliko v kešu. 2 ali 3 sem pa zamenjal na Amexu (za $100 ček dobiš $100 brez vprašanj). Nekaj sem plačal z Viso, Maestro nisem nucal (tudi ne veš koliko provizije si bo vzel bankomat...poleg provizije banke). Edina jeba je bila ker je tečaj dolarja padel ravno ko sem bil tam (čeki že kupljeni...hotel na srečo plačal ob odhodu kot rečeno z Viso
zmaga.gif
).
Sem pa opazil neko drugo foro ki se jo zdaj grejo, na žalost šele doma. Gledam slip od Vise - I have been offered the choice, blah blah, I agree, blah blah da oni potegnejo iz Vise evre in jih na moje stroške po njihovem tečaju in z njihovo provizijo pretvorijo v dolarje. Kaj takega
bonk.gif


Mimogrede, Pica Hat je kul, napitnine pa ni treba dat
cool-1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Res nima smisla ...
Hamburgerji so po dolar do dolar in pol, špageti ali lazanja po šest, osem dolarjev in tako naprej.
Očitno se za 15 ne da pojest enih špagetov za kosilo in dveh hamburgerjev za večerjo, pa zraven spit kako mehurčkasto pijačo, ne?
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ne.

Če potuješ - kar vključuje 400 km vožnje na dan, treking po 8 ur na +35 (ali pa v -20 celzija),.. potem si osel, če si štirinajst dni (pa 14 dni je spodnja meja za resno potovanje) na instant hrani "dva hambiča za kosilo in dva hambiča za večerjo + liter kole". Čim greš pa ven iz tega "jedilnika", je pa cena 15-20 USD (z napitnino smo kar na 20), kar je pa krepko več kot pri nas računa vsak Špar, kjer poleg glavne jedi dobiš celo juho (pa pustimo detajle, da jo je sicer malo in je vodena) in solato (zavidljivih količin v primerjavi s tistimi, ki se sicer običajno dobijo v ZDA).

Zato pa pravim, da hudo teoretiziraš, ker je očitno, da tega nisi dal skozi, ker živiš s svojem "super standard" filmu.

Glede mojih osebnih preferenc pa priznam, da žal nisem tak fen pizze, da bi jedla glih vsako, ki se jo spomni dati na meniju neka menza (da si boš lažje prestavljal, kaj to pomeni). Jo sicer jem, vendar moj želodec ni kanta za smeti, da bi vanj nametala glih vse po spisku. Enkrat še gre, naprej pa samo v primeru hude lakote (nobene hrane od včeraj zjutraj npr). Zato pa pravim, da je pizza v ZDA zanič (pa daleč od tega, da bi bila edina s tem mnenjem - tega mnenja je tudi kup sicer velikih fanov pizze).

Da dodam še to - preden se gre v ZDA se glih zaradi takih cen splača prečekirati verige "all you can eat" lokalov. Da se človek vsaj takrat dobro naje solat in sadja, Seveda je spet največji problem to, da so take verige praviloma v mestih, nekatere so značilne samo za Z obalo ZDA, druge pa samo za V,... ampak zakaj jih ne bi ponucal, če obstajajo? Se splača - odvisno od lokacije lokala in časa lahko vstopiš za ceno od 10-20 usd (sredi dneva je cena npr pol nižja kot v času po 17. uri), v kar je vključena tudi solata in sadje, ter pijača. Tam se da obrnit kup jedi in si zbereš tisto, ki ti najbolj ustreza. Poceni (in dobre) so tudi študentske menze, v nekatere je možen vstop vsakomur. Spet jih žal ni ravno veliko blizu Grand Canyona...
 
Nazadnje urejeno:

eXHair

Fizikalc
12. sep 2007
2.697
0
36
www.facebook.com
a to je mišljeno 15$ za cel dan. To pa vsekakor ne bo šlo. Sej verjetno se razlikujejo cene po državah ampak za 15$ si bil bolj bogi na vzhodu države. En Big Mac meni 5$. OK se naješ, sam je to le junk food. Ostane mi še 10$. Grem v štacuno da si bom neki nabavu in mi naredi problem. Za 15$ bo treba kar prekleto pogledat kaj se bo nabavlo. Če greč v gostilno ali restavracijo potem je pa sploh brezveze karkoli se pogovarjat o 15$. To je lih za pijačo.
grin1.gif
Trije smo bli. 3x steak s pirejem, 2x pivo in 1x sok, 3x sladica + napitnina. napitnine se štejejo od 10-15%. Račun?
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Če potuješ - kar vključuje 400 km vožnje na dan, treking po 8 ur na +35 (ali pa v -20 celzija),.. potem si osel, če si štirinajst dni (pa 14 dni je spodnja meja za resno potovanje) na instant hrani "dva hambiča za kosilo in dva hambiča za večerjo + liter kole".
Če tako definiraš potovanje, imaš prav, čeprav z nekaj iznajdljivosti pe vedno ni nič dražje, kot če greš za 14 dni v kako drugo povprečno drago državo. Hrana na tovrstnih počitnicah je pač vedno dražja od hrane doma (ali v apartmaju na hrvaški obali, kamor je prišla v prtljažniku avta)
Ampak: zame je tudi en teden ali 10 dni potovanje, pa lahko ob tem le malo ležim na plaži in se zapeljem par sto milj naokoli pogledat znamenitosti. V Grand Canyon lahko lezeš peš, lahko pa pljuneš tistih 100 ali 150 USD pa se zapelješ s helikopterjem ...
Vsi pač ne tripamo na napol mazohistična raziskovanja ...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Ne vem, kolk je bil račun. Sem pa našel račun iz ene dokaj dobre restavracije v Bal Harbour Shops (ened dražjih mallov na Miami Beachu). 85 USD za 3 osebe, pa je bilo tudi nekaj piva v igri. Na žalost so samo cene načečkanene (brez specifikacije), vem pa, da sem nekega grilanega piščanca s sirovo omako žvečil ... Če odštejem tisto, za kar se mi zdi, da je pivo, pride račun na okoli 50 dolarjev.
http://balharbourshops.com/restaurant_details.php?id=2

PS: Voda je zastonj ... Tako da žejen nisi, če se ti ne plačuje pijače.
PS2: zanimivo, kaj vse se najde. Bo treba kup robe stran vržt, zgleda ...
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Vsi ne ležimo po hotelskih plažah, ker načeloma to lahko delamo tudi na domačem balkonu (pa še keš prihranimo).

Da ne pozabim 85/3 = 27 USD.
Ups, kaj ne?
Odštej pivo in prideš na 20 USD (brez napitnine).

Koliko sem že rekla da rabiš, če nočeš žvečiti hambija v Meku?
grims-1.gif


Če si morebiti pozabil - iščemo nekaj, kar izgleda kot glavna jed v Šparu, stane pa - 7 USD (kar je "normalna cena" v SLO).

BTW. Luškana fotka lokalčiča.

Je pa vseeno treba vedeti, kaj je tista jed za 8$ (in 5,7 EUR je prekleto visok začetni prag).

Kot ve vsak, ki je kdaj koli v življenju izbral restavracijo na osnovi oglaševanega razmerja cen, potem je pa padel s stola, ko je v rokah držal jedilni list.

Ker pa vidim, da imaš rad linke, pa se dajmo "linkat"...

Na primer - cenik v tej restavraciji leži med 1 USD in 23,5 USD.
http://www.cantina.si/index2.html
In to zvečer.
Skupaj z napitnino.

Tvoj link npr. v istem času vozi med 14 in 35 USD.

Hrana v ZDA je po "normalnih cenah"?

Pa kaj še!
No, vsaj za ljudi, ki niso uredniki "lajfstajloskih" revij, tam sigurno ni normalnih cen. Sicer cene res niso tako zasoljene kot npr. na Švedskem, niso pa tudi enake našim. Sorry.

BTW Od crab cake-a, ki se ga daje pogosto gor na jedilnike v takih restavracijah, se ne naje niti moj 2 kg maček, dvomim pa tudi, da bi se najedel glavni urednik Avtorevije. Četudi cele dneve preleži na hotelskih plažah...

Še to: če bi že "pljuvala denar", ga ne bi za helikopter, ampak za osla, da bi me nesel v kanjon...
tongue-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Kaj je pa Avtorevija - sem šel brskat v razvid medijev, pa medija s takim imenom (glede na to,da je z veliko napisano) ni ...

Če odšteješ pivo, prideš na cca dobrih 15 USD ... Kar je 12 € ali toliko, kot v povprečni oštariji za glavno jed in solato ... Pa ni med najcenejšimi ta restavracija. Sem jedel tudi recimo lazanjo (znosno) za precej manj kot 10 USD ...

Pa ne meči se na napitnino, kulturni ljudje jo (ob kulturni postrežbi) pustijo vedno, tudi pri nas. Razen seveda v samopostrežnih restavracijah ... Ah, mimogrede: vsak malo večji mall ima tudi food court ... Tudi s samposotrežno italjansko, kitajsko ipd ... Poceni - tudi po tvojih kriterijih ... In nič bolj zanič kot Spar ... Pa čeprav tega v tej temi sploh ne iščemo, debata je bila le o tem, ali je (kot je zapisano v enem prvih postov) hrana tam res tako huronsko draga. In še vedno trdim, da ni - če se pač sprijazniš s takšno, kot se jo tam je, če hočeš jesti poceni ... Če oni preživijo par 10 let z njo, bo razvajen evropski želodček tudi 2 tedna, mar ne?

Mimogrede: 7 USD ni "normalna" cena v SLO, je najnižja cena ... Normalna je precej višja. Saj veš, jabolka z jabolki, hruške pa s hruškami.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Posebej veliko "food courtov" je na deželi.
smirk-1.gif

Tam, kjer pa so, pa vsi strežejo steake z juho, pomfrijem in solato po 7 USD.
smirk-1.gif

Kot streže naš "šparovski" "food courte".
(s katerim se sicer baje ne smemo primerjat, razen takrat, ko to primerjaš ti)...

Eh, ne da se mi.

BTW 7 USD ni najnižja cena. Kaj če bi si najprej pogledal cene v SLO, preden pametuješ o primerjavah z ZDA?

Da ne pozabim - napitnino se v ZDA vedno da (v Sloveniji se daje napitnino samo za izjemno postrežbo, sicer pa ne). Izjemoma je v ZDA ne daš, če ti natakar smrka v juho in te obenem na glas kolne. Kar ni nikoli. Natakarska plača je namreč v ZDA v celoti odvisna od napitnin. Če natakarju ne daš napitnine (s čimer se tu na vsa usta hvališ), ti je stregel zastonj. Zato - posebej v krajih, kjer okoli hodi veliko nadutih evropejcev - sami od sebe na zgoraj navedene zneske (ki so VEDNO brez napitnine) naračunajo še napitnino in jo - sami od sebe - poberejo tudi s tvoje kreditne kartice. Da ne bo kakšnega nepotrebnega šoka ob branju računov....

Ti torej šparaš tako, da ljudi razparceliraš v sužnje?
(Ker ti delajo zastonj. Saj si nisi šel sam iskati juhe v kuhinjo, ne?).
In se ti to zdi celo primerno?
Hm.

@ostale - naredili si boste veliko uslugo, če boste na dan računali vsaj 30 USD za hrano. To je definitivno skrajna spodnja meja. Kakšen dan boste dali mogoče več, kakšen dan manj, ampak vsaj toliko denarja imejte nujno naračunanega, da ne bo težav. Še to - ta denar ne omogoča rednih obiskov restavracij - cca 2-3x na teden mogoče ob pazljivem izboru jedi in restavracij, več kot to pa sigurno ne.

Out.
 
Nazadnje urejeno:

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:

Da ne pozabim - napitnino se v ZDA vedno da (v Sloveniji se daje napitnino samo za izjemno postrežbo, sicer pa ne). Izjemoma je v ZDA ne daš, če ti natakar smrka v juho in te obenem na glas kolne. Kar ni nikoli. Natakarska plača je namreč v ZDA v celoti odvisna od napitnin. Če natakarju ne daš napitnine (s čimer se tu na vsa usta hvališ), ti je stregel zastonj. Zato - posebej v krajih, kjer okoli hodi veliko nadutih evropejcev - sami od sebe na zgoraj navedene zneske (ki so VEDNO brez napitnine) naračunajo še napitnino in jo - sami od sebe - poberejo tudi s tvoje kreditne kartice. Da ne bo kakšnega nepotrebnega šoka ob branju računov....

Nauči se brati. Napisal sem, da kulturni ljudje napitnino dajemo tudi pri nas, če je postrežba OK (ni treba, da je vrhunska, zame je dovolj, da je korektna), ne le v ZDA ... Kje ti je uspelo prebrat, da je ne dajem, mi ni jasno.
Hmm ... Gre pri tebi tokrat za posledico novoletnih žurk ali stalno mentalno stanje?
confused-1.gif

Včasih imam občutek, da tole drugo ...
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
V tem primeru sigurno za mentalno stanje.
grin1.gif


99krat mi uspe biti tiho v temah, kjer tacaš, ker pač si navajen, da vse veš (in dostikrat tudi res veš, ampak vedno in povsod pa tudi ne
grin1.gif
), ampak 100ič pa podležem - in to je bila napaka.

Človek mora biti tiho, si mislit svoje in so vsi najbolj srečni, vključno s tabo in mano.

Saj bo bolje v letu, ki prihaja.
nahrung002.gif

Vsako leto je...

PS: Sorry, če sem te užalila. Ampak tebi ni bil všeč moj preračun cen, ki je pač nujen, da lahko res primerjamo "jabolka z jabolki"....
tongue-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

eXHair

Fizikalc
12. sep 2007
2.697
0
36
www.facebook.com
Ja, je blo je blizu 90.

Malo sem premišljeval in iskal kako bi jedel za 15$ za cel dan. Še pozabil omeniti, da če si vzel Big Mac large meni, dobiš še več kot liter kokakole zravn. Se napiješ in greš ponovno natočit in maš pijačo za čez dan
grin1.gif
Po tem premisleku mi je padla še ena opcija. Greš v Ryan's pluneš 8$ in potem kolkr ti da duša in pusti želodček. SJTV tukaj premišlujemo. Ampak kalkulirat je lahko in gledat po netu, ko si pa enkrat pred dejstvom in tam čez lužo pa postane zajebano.

En kos kruha nč od kruha 2$. Isto ena žemlja ko je bila daljša. Tist je blo preden sem šel domov že več ko dolar. Ko sem prišel tja je bila pod dolar. Hrana je bila prekleto poceni, danes ne več.
 

gulikoza

Pripravnik
23. sep 2007
237
0
16
ksz...

Ne vem kje ste najdli Big Mac meni za 5 USD, meni v Burger Kingu nikoli ne rata dat pod $9 na osebo.
Kar se napitnin tiče, NY je še bolj pasji se mi zdi...tam se pod 15% sploh ne pogovarjajo. Italjanska restavracija, 2 jedi, 1 solata in 2 pira (kruh so sami računali $6) - račun $77, dodana napitnina na računu - $91. Dal sem še $5 za povrh...konec koncev je vseeno a te oberejo za 90 al pa okroglo 100 USD.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik eXHair pravi:
Ja, je blo je blizu 90.

Malo sem premišljeval in iskal kako bi jedel za 15$ za cel dan. Še pozabil omeniti, da če si vzel Big Mac large meni, dobiš še več kot liter kokakole zravn. Se napiješ in greš ponovno natočit in maš pijačo za čez dan
grin1.gif
Po tem premisleku mi je padla še ena opcija. Greš v Ryan's pluneš 8$ in potem kolkr ti da duša in pusti želodček. SJTV tukaj premišlujemo. Ampak kalkulirat je lahko in gledat po netu, ko si pa enkrat pred dejstvom in tam čez lužo pa postane zajebano.

En kos kruha nč od kruha 2$. Isto ena žemlja ko je bila daljša. Tist je blo preden sem šel domov že več ko dolar. Ko sem prišel tja je bila pod dolar. Hrana je bila prekleto poceni, danes ne več.
Hmmm ...Tule na koncu imaš prav, na to, da se tam stvari dražijo, sem malo pozabil. Vendarle bo kmalu eno leto, kar sem bil nazadnje gor ...
 

eXHair

Fizikalc
12. sep 2007
2.697
0
36
www.facebook.com
Kje sem ga našel? Ja v McDonaldsu.
tongue-1.gif


Verjetno da so bolj pasji tam zgoraj. Sej so tudi drugje pasji. Malo bolj južno je pa umirjeno. Lahko si tudi odšel brez napitnine, ampak sem prepričan da se te je zapomnila. Next time bi znalo biti da bi dobil kaj v pijači. Ena se je kr razpizdila. Sicer ne na gosta ko ni dal napitnine ampak ko je odšel. Šel ravno mimo in neki preklinjala, da faker ni dal napitnine. Napitnina jim je plača. Mi smo dali vedno da je blo dobrih 10% vrednosti računa in rešeno.
 
Nazadnje urejeno:

gulikoza

Pripravnik
23. sep 2007
237
0
16
jacko v škatli je zakon...škoda da ga na vzhodni obali ni. Zna biti da je na manhattnu big mac nekoliko dražji pa imam zato v glavi kak dolar višje cene
wink-1.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Pravilo je, da cene niso fiksirane po ZDA.

Torej - četudi je McD posod, to ne pomeni, da je isti meni povsod enako vreden.
Izjema so izdelki, ki se nacionalno oglašujejo po isti ceni.

BTW Ista politika velja tudi pri npr. naših trgovcih. Cena Tuš Mengeš ni ista kot v Tuš Celje. Izjema oglaševane cene. Itd...