Zavarovanje sončne elektrarne

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
Trenutno imam tole v polici:


Zavarovanje je Generali Dom Ekskluzivni paket.

Pozna kdo tole zavarovanje v tej meri, da mi po kmečk razloži, kaj je krito in kaj ne in če moram še kaj dodatno zavarovati in kaj?

Je 4k€ samo za SE samo (ok, to načeloma dovolj) ali je to za vso škodo, ki jo naredi SE na hiši.

Bom še klicala agentko, samo so mi dali eno raztreseno, ki sicer uslužna in prijazna, ampak čist zmedena.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Saj ti piše, za 4k EUR so zavarovane solarne naprave in sončni kolektorji za osnovne požarne in elementarne nevarnosti (načeloma požar, strela, eksplozija, padec zračnega plovila, vihar, toča, udarec zavarovančevega motornega vozila, manifestacije in demonstracije) in nevarnost loma stekla.
Hišo imaš pod drugimi postavkami. Na polici imaš v postavki vedno zavarovani predmet, zavarovano nevarnost in zavarovalno vsoto. Zavarovano je samo tisto, kar je napisano.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
Hvala. sem ta čas tudi že agentko dobila na telefon in pravi, da imam že vse zavarovano kar rabim in ne rabim nič dodatno.

Imam pa pač ta exkluziv paket pa dodatno že od prej strojelom ogrevalnih naprav zaradi TČ, kjer je to že notri...

Odlično, če komu še kaj prav pride...
 
Nazadnje urejeno:

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Trenutno imam tole v polici:


Zavarovanje je Generali Dom Ekskluzivni paket.

Pozna kdo tole zavarovanje v tej meri, da mi po kmečk razloži, kaj je krito in kaj ne in če moram še kaj dodatno zavarovati in kaj?

Je 4k€ samo za SE samo (ok, to načeloma dovolj) ali je to za vso škodo, ki jo naredi SE na hiši.

Bom še klicala agentko, samo so mi dali eno raztreseno, ki sicer uslužna in prijazna, ampak čist zmedena.

Meni se zdi 4k za SE premalo. Odvisno tudi kako veliko elektrarno imaš.
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.187
20
38
Nam lahko zaupaš koliko te je stalo zavarovanje SE, lahko tudi na ZS.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
Meni se zdi 4k za SE premalo. Odvisno tudi kako veliko elektrarno imaš.

Zakaj?
Kot mi je bilo rečeno, je to samo za neposredno škodo na SE. Ne vem kaj bi moralo biti, da bi jo tako utrgalo, da bi bilo škode za več kot 4k€. Res je tudi, da ne pomnim, da bi imeli kdaj kako resno točo tu. Strešna okna so še cela... Če pa bo urnebes, me bo pa bolj skrbelo, kako priti do zavarovalne vsote za bajto in da saniram njo, kot pa klinčeva SE.

Je kaki scenarij, ko pride lahko do vsesplošne škode na SE (pa ne tudi na hiši), da 4k€ ne bi bilo dovolj? Sprašujem, ne provociram... Sem vprašala agentko tudi, če se ji zdi 4k€ dovolj, pa pravi, da ja... Da imam kar dobro pokrito bajto, pa da mi ni treba nič doplačevati. Ker imam pa še strojelom v višini 8700€.

marc
mene sprašuješ? kot rečeno, očitno me ne bo nič dodatno stalo, ker je to že v paketu, ki ga imam. Edino dodatno imam že od prej strojelom s kritjem 8700€ za 28,6€/leto. Tega bi načeloma zdaj doplačala, če ga še ne bi imela.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Zakaj?
Kot mi je bilo rečeno, je to samo za neposredno škodo na SE. Ne vem kaj bi moralo biti, da bi jo tako utrgalo, da bi bilo škode za več kot 4k€. Res je tudi, da ne pomnim, da bi imeli kdaj kako resno točo tu. Strešna okna so še cela... Če pa bo urnebes, me bo pa bolj skrbelo, kako priti do zavarovalne vsote za bajto in da saniram njo, kot pa klinčeva SE.

Je kaki scenarij, ko pride lahko do vsesplošne škode na SE (pa ne tudi na hiši), da 4k€ ne bi bilo dovolj? Sprašujem, ne provociram... Sem vprašala agentko tudi, če se ji zdi 4k€ dovolj, pa pravi, da ja... Da imam kar dobro pokrito bajto, pa da mi ni treba nič doplačevati. Ker imam pa še strojelom v višini 8700€.

marc
mene sprašuješ? kot rečeno, očitno me ne bo nič dodatno stalo, ker je to že v paketu, ki ga imam. Edino dodatno imam že od prej strojelom s kritjem 8700€ za 28,6€/leto. Tega bi načeloma zdaj doplačala, če ga še ne bi imela.

Ja ne vem, če imaš udar strele, požar na strehi, toča lahko poškoduje tudi ostalo tehniko in ne samo panela ipd. potem je vprašanje koliko boš dobila nazaj, če se upošteva še amortizacija? Verjetno sama najbolje veš koliko si plačala SE. Nekateri imajo SE za 10k, nekateri pa za 5k. Meni deluje, da si podzavarovana.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Meni deluje, da si podzavarovana.
Če je zavarovano na prvi rizik, potem ni pod/nadzavarovanja. Drugo vprašanje pa je, če je zavarovano dovolj. Pomoje da je, razen če pričakuješ totalno škodo, kar je malo verjetno. Če bo totalka, bo treba tudi celo streho in še kaj drugega zraven rihtat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
Če se pa upošteva amortizacija SE pa sploh ne mislim višati zneskov zavarovalnih vsot...

Iskreno povedano, če pride do tega, da se mi bo bajta sesuvala na glavo bom celo energijo porabila za to, da mi izplačajo kolikor je treba iz osnovnega zavarovanja, da bom imela streho nad glavo pa da ne bom na kant prišla. Fržmagalo se mi bo za SE...

p.s.
jaz to vidim, kot je slick rekel...


kaj je to: na prvi rizik?
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Zato pa naj preveri koliko je plačala za SE. Zavaruješ na vrednost, če jaz kaj vem? Običajno jo skupi SE, zopet odvisno koliko strehe je pokrito, če gledamo točo ali udarec strele. Strela se običjano ne ustavi na SE in gre še naprej. Potem je pa veselica
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Če je zavarovano na prvi rizik, potem ni pod/nadzavarovanja. Drugo vprašanje pa je, če je zavarovano dovolj. Pomoje da je, razen če pričakuješ totalno škodo, kar je malo verjetno. Če bo totalka, bo treba tudi celo streho in še kaj drugega zraven rihtat.

Zavarovalnice nudijo zavarovanje na prvi rizik pri energetskih rešitvah?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
ja, a ni tako, da če strela udari potem bodo dali 4k€ za panele, če bo dovolj prav, če ne pa tudi prav, kolikor bo pa ostala hiša nasrkala bo šlo pa iz 200k€ osnovnega zavarovanja, kjer je hiša zavarovana recimo s takim kritjem na novo vrednost?

seveda, ker imam zavarovan tako direktni kot indirektni udar strele, tako da ne bo veselic še s tem, kam točno je udarila.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Ja, če imaš tako osnovno polico, ki ti bo krila udarec strele čez SE. Dobila boš 4k, če imaš zavarovano na prvi rizik, kar dvomim. Drugače pa verjetno minus amortizacija in ocenjena škoda. Ne vem, preveč podrobnosti je za preko foruma. Definitivno vse pogoje pozna svetovalec, zato predlagam, da ti odgovori na vsa "neprijetna" vprašanja. Bodi vztrajna plus pisna komunikacija oziroma zapisnik sestanka. Hudič je v podrobnostih in ko se sranje zgodi...Še posebej, če imaš občutek, da je svetovalka zmedena kot si sama navedla.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.341
113
a ni to indirektni udar strele? kamorkoli useka in se mi na bajti pozna? Točno to sem jo vprašala. Pa je rekla, da si prav predstavljam. Za samo SE (panele ipd) mi dajo 4k€, kar je škode na bajti gre iz osnovnega zavarovanja. Jaz sem jo sicer vprašala za požar, ampak je kritje za (in)direktni udar strele enako.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.870
1.321
113
Potem vprašaj še, če velja za energetske rešitve kot so SE, toplotna črpalka ipd.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
kaj je to: na prvi rizik?
Glavna dva načina zavarovanja sta na zavarovalno vsoto in na prvi rizik (ja, obstajajo še drugi, ampak pustimo zdaj to):
- na zavarovalno vsoto: če je zadeva vredna recimo 10k, ti pa zavaruješ na 5k, je predmet zavarovanja podzavarovan (zavarovan samo 50%). Če pride do škode, dobiš izplačanih samo 50%. Pri zavarovanju se še določi, ali se gleda nova ali dejanska vrednost predmeta.
- na prvi riziko: praviloma se zavaruje za znesek, ki je nižji od polne zavarovalne vsote (vrednosti predmeta), v primeru škode se izplača največ toliko, za kolikor je zavarovano. Pod/nadzavarovanje se pri tem načinu ne upošteva.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.596
14.282
113
kaj je to: na prvi rizik?
Pri tem odškodbenem načinu zavarovanja se zavarovalnina ravna glede na dogovorjeno zavarovalno vsoto in ne glede na zavarovalno vrednost stvari, kar po naravi stvari izključuje podzavarovanje ali nadzavarovanje. Zavarovalnica tako povrne polno škodo zavarovane stvari, vendar največ do dogovorjene zavarovalne vsote.
Ta oblika zavarovanja se v praksi uporablja za zavarovanje stvari, kjer je njihovo vrednost ob sklepanju zavarovanja bodisi težko določiti (zbir stvari ipd.) ali se zavarovanje ravna po principu največje (ocenjene) verjetne škode.

Eh, vidim, da bi moral najprej do konca prebrati in nato replicirati, me je že Slick prehitel :nazdravje: