zavarovanje hiše

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Morda je potresna ogroženost za celo Slovenijo kot državo enako, zavarovalnice pa so včasih imele 2 različni stopnji za potresno ogroženost, katere so zdaj nadgradili v 4 različne in posledično te zavarovanje potresa za hišo v Kobaridu pač ne pride enako kot za hišo v recimo Prekmurju.
To je meni moj agent razlozil, tako da me je lahko nategnil. On je rekel, popravite me ce se motim, da obstajajo od 1-5 kategorije ogrozenosti. 1 je najbolj ogrozena, 5 nakmanj. Celotna slovenija spada v 3 kategorijo. Hrvaska spada v 2 kategorijo. Tudi del slo bi lahko spadal v 2 kategorijo. To se doloci na evropski ravni. Tudi zavaruje se na evropski ravni saj slo zavarovalnice ne morejo taksnih odskodnin isplacat. Rekel mi je, da ta potresna zavarovanja sklepa za lokalne zavarovalnice zavarovalnica merkur
 

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.414
638
113
Če je "pravi" potres, kot pred leti v Posočju, potem je to nacionalna katastrofa, pa država sofinancira. razlika je edino, če imaš zavarovano zavarovalnica povrne hitro, država pa ...... eni še sedaj nimajo čisto obnovljene hiše. pa kolikor vem je Slovenija razdeljena na štiri potresne cone (cenike)
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
V bistvu tu spet zaključim s pointom, ki je bil izpostavljen že višje in sicer, da so cene premij zavarovanj povsem neprimerljive na podlagi navedene kvadrature, saj je v igri še malo morje drugih dejavnikov.

Mogoče bi bila boljša primerjava, na koliko imaš zavarovano nepremičnino. Recimo da na 300k, oprema na 100k, zavarovanja pa plačaš 700€.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Mogoče bi bila boljša primerjava, na koliko imaš zavarovano nepremičnino. Recimo da na 300k, oprema na 100k, zavarovanja pa plačaš 700€.
Mogoče bi bilo boljše primerjati katere nevarnosti so zavarovane po polici, do kakšne višine zavarovalne vsote je posamezna nevarnost zavarovana glede na oceno stopnje rizičnosti, pa potem primerjati še cene. Pa bomo potem ugotovili, da soseda v vrstni hiši enakih kvadratur, enakih zavarovalnih vsot, enakega izbranega paketa zavarovanih nevarnosti plačujeta za 30% razlike v premiji pri isti zavarovalnici in istem agenti, ker ima en 15 let staro tegolo gor, drugi pa je pred 10 leti zamenjal streho s kvalitetnejšo kritino.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.610
14.306
113
Bi bilo bolje ja. Razen v kolikor imaš hišo zavarovano pri Triglavu kjer imaš lahko na polici navedeno ZV 300.000€ za hišo, ki je vredna 150.000€. In potem imaš morje ljudi, ki so prepričani, da je njihova X<200k€ vredna hiša zavarovana na 300k in če vse npr. pogori tudi dobijo 300k.

Ampak kot rečeno, bilo bi zgolj bolje, ni pa še to to. Najbolj primerljivo bi šlo čez ob navedbi novonabavne gradbene (in ne tržne!) vrednosti v kombinaciji s kvadraturo (iz tega tudi vidiš ali gre za standardno ali nadstandardno gradnjo), kritji ter premijo pa še tu seti potem lahko skrije cel kup razlik.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.858
1.251
113
Smiselno je napisati tudi, da je stanovanje/hiša zavarovana proti potresu za dejansko vrednost in ne tržno vrednost. Moje stanovanje je po polici pri potresu pol manj od tržne vrednosti...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Tržna vrednost nepremičnine vključuje tudi vrednost parcele, katera pa logično ni predmet zavarovanja, ker ne izgine pri uničenju nepremičnine. Zavarovano imaš verjetno na novo gradbeno vrednost ... To menda že danes vsak ve, da stanovanje v Ljubljane stane 4x več kot v Murski Soboti, ker je cena parcele 10x višja, cena gradnje pa praktično enaka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey