dvig premije zavarovanja hiše za 19 %

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.394
15.354
113
Wtf? Tole bom pa obrnil par telefonov in malo zatež... khm.. preveril kako&kaj saj v kolikor je tako takšno zavajanje res ni za nikamor. Moja polica se pa obrne s 1.11., me zanima kaj bodo pa meni lepega sporočili. Sva na vezi.

P.S. Hvala obema za lepe želje :nazdravje:
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.402
1.015
113
No saj tudi moj nasvet ni mišljen s pridobtinimi nameni ampak ti svetujem popolnoma dobronamerno. Sajkek ima drugačne sorte pogodbo, on ima (najverjetneje) permanentno pogodbo kar pomeni enoletno z avtomatsko obnovo in v takih so indeksacije (dvig ZV in posledično tudi dvig premije) redno obračunane. Ti imaš pa 10 letno pogodbo s fiksno ZV in premijo (to je bilo do začetka konkretnega dviga inflacije pred leti povsem sprejmljivo) spremembe katere so izvedljive kadarkoli, samo prekinit (kao) ne moreš prej kot v treh letih od sklenitve oz. lahko najpre prekineš šele 3 leta od sklenitve na podlagi odstopne izjave, ki jo je treba poslati 6 mesecev prej. Kasneje pa kadarkoli, ko se ti tako zahoče ampak po preteku 6 mesečnega roka od poslanega dopisa o odstopu. Kar se pa tiče aktivacije odvetnikov zaradi neke škode je pa to taka gostilniška fora. Žal se jih res rabi (pre)velikokrat ampak vedno pa spet ne, je veliko odvisno kaj točno se ti zgodi in od samih okoliščin.
Verjetno je točno tako, kot si rekel. Konkretno, imam 3 etaže po 92m2 bruto ali 65m2 neto. 2 etaži sta bivalno obdelani, 1 ni. In kaj zdaj ta podatek pomeni za 175k€ temeljnih zavarovalnih vrednosti? Premija 300€. 80€ je dodatno protipotresno zavarovanje na skupno 380 letne premije. 11/2018.

Pri opremi za 75k imam zajetih 184m2, torej kot sem napisal 2 x 92m2 bruto.

A je to normalno ali je podzavarovano in je bolje, da grem v akcijo letos pred novembrom?
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.394
15.354
113
Valhalla - Etaže gledaš bruto, saj ti je v interesu, da so zidovi tudi del zavarovanja tako da se torej upošteva 3x po 92. Ker sta dve bivalno obdelani, ena pa ne pa to pomeni, da prvi dve seveda (o)ceniš višje kot tretjo, ki je najverjetneje ne samo da neobdelana ampak tudi nižja v višino, vsaj v praksi je to velikokrat tako, da so to bolj ali manj neobdelane nizke mansarde s komajda stojno višino. Osebno ti za tako stvar ne bi priporočal zavarovalne vsot nižje od kakšnih 280.000€ razen, če dotični primer zaradi kakšne posebnosti to dopušča, če je pa kje kaj grajeno z nadpovprečno dragimi materiali pa bi morala biti vsota še višja.

Glede na to, da imaš sedaj zavarovano na 175k gre tu v vsakem primeru za konkretno podzavarovanje, ki te v primeru večje škode resnično lahko konkretno kaznuje v obliki veliko premajhnega izplačila glede na škodo, pri manjših škodah pa se zavarovalnice ne spuščajo v morebitno podzavarovanost. Zavarovalna vsota za opremo pa se mi zdi za neko povprečno opremljenost pri 184 km.m. povsem solidna ampak tudi to še ne pomeni, da je primerna saj ni nujno, da s svojim načinom opremljanja (število kosov opreme in kvaliteta pa cena) padeš v to povprečje in je kljub načelni ustreznosti smiselno, da ob priliki sestaviš en seznam kaj vse imaš od opreme (kaj vse spada pod opremo vejretno ni treba razglabljati) in koliko te je to stalo oz. koliko bi te to stalo v kolikor bi z nekim enakim cenovnim razredom opremljal še enkrat potem pa točno vidiš ali je OK ali ne - pri taki cifri in enostavnovanski hiši je povsem realna opcija tudi znižanje te vsote ampak pod 60k pa dvomim da je smisleno, realno si najverjetneje kje med 60 in 80k, odvisno od stila/standarda. Bi pa dodal še to, da je imho bolj pomembno imeti primerno zavarovano hišo kot pa opremo pri kateri lažje preživiš morebitno podzavarovanje.

Kar se pa kot zadnja točka tiče višine premije pa tega ne bi komentiral saj zgolj zavarovalne vsote ne povedo vsega, ker potebno pogledati tudi še kaj vse je notri v kritju. Zavarovani riziki se med raznimi paketi lahko zelo razlikujejo, temu primerno so potem seveda različne tudi cene in pa v končni fazi obstajajo tudi produkti kjer si stranka sama izbere kaj točno želi imeti zavarovano in kaj ne. Aja pa izbrana odbitna franšiza pri potresu (2%/5%/10%) se tudi konkretno pozna na premiji. Jaz bi na tvojem mestu šel v akcijo in malo predelal zadeve.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.402
1.015
113
Hvala lepa za nasvet. In za izčrpen napis. Torej bruto, to drži, etaže so K, P in M, v zadnjih dveh živimo, klet je pa seveda obdelana, ampak ni ogrevana, je skladišče - podpora našemu življenju v zgornjih dveh etažah, kurilnica in pralnica sta pa zajeti v opremi zavarovanja.

Potem pa dejstva, navedena v zavarovanju:
- krite so naslednje temeljne nevarnosti do zavarovalne vsote: 175k - požar, strela, eksplozija, padec zrakoplova, udarec mojega vozila, manifestacija in demonstracija, vihar, toča, strojelom vgrajenih inštalacij
- oprema za 75k isto
- potres imam posebej
- proti poplavi ni bilo mogoče zavarovati 11/2018
- vse navedeno brez odbitnih franšiz

Zdaj me pa zanima, kako je to mogoče, da bi bila hiša ob takih pogojih podzavarovana? Gleda se namreč gradbeno in ne tržno vrednost.

Pri sklenitvi zavarovanja sem dobil skupek popustov -52%, tako da bi bila premija v osnovi 456€ in ne 300€.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.394
15.354
113
Zdaj me pa zanima, kako je to mogoče, da bi bila hiša ob takih pogojih podzavarovana?
Saj ob sklenitvi zelo verjetno niti ni bila ampak skozi leta se stvari pač spreminjajo in sploh od leta 2020 dalje se na temu področju dogajajo kar konkretne spremembe, ki jim je pač smiselno sledit oz. se jim prilagajat. V obdobju recimo 2010-2020 takšni manevri niso bili potrebni zaradi čisto sklasične (nizke) inflacije.

Gleda se namreč gradbeno in ne tržno vrednost.
Drži.
Pri sklenitvi zavarovanja sem dobil skupek popustov -52%, tako da bi bila premija v osnovi 456€ in ne 300€.
Če imaš krito zgolj in samo tisto, kar si navedel, menim, da je kljub visokemu popustu zadeva (pre)draga. Mimogrede še to - ob morebitni predelavi zavarovanja nujno dodaj (vsaj še) kritje izliva vode, to je eden najpogostejših dogodkov poleg indirektnega udara strele ter loma stekla.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.402
1.015
113
To zadnje je ja, samo nisem nadaljeval, že preveč napisanega. Še enkrat hvala za vse te razlage. Pri popustu sem ga pihnil, skupek popustov je dobrih 34%.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.402
1.015
113
1727355487580.png
1727355509372.png

1727355582611.png
1727355599870.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey