Zastava proizvodi; zgodbe in prigode, modificiranja ...

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
To verjetno po števcu? Ki je lagal ravno enih 30km/h :).

yugo 45 je imel končno hitrost 135 km/h

to je objektivno dejstvo
subjektivo pa... hja... sm enkrat peljal E klaso v času ko sem imel yugota... če ne bi blo blokade bi še kar tiščal... sploh ni blo zanimivo... :cool:

tko da. številke ne povejo vsega
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Se absolutno strinjam. Na koncu je bil (ze dolga leta po de facto propadu) za TAM ponujen odkup s strani BMW za 1EUR (ali so bile takrat se DEM). Normalno da je drzava vse zablokirala.

Temu se je smejal moj pokojni prfoks organizacijske teorije (problematiko je poznal, ker je bil doma s Štajerskega konca).

V naši državi je takšnih nesmiselnih, škodljivih, neumnih odločitev vsak dan mnogo, preprosto zato, ker je za takšno odločitev odločevalcem koristilo nekaj (za vse druge nepomembnih, nesmiselnih, škodljivih, neumnih) partikularnih interesov.

Običajno se omenja najbolj tipično, tj. vodstvu države v Ljubljani je ustrezala brezbrižnost in jebivetrstvo do usode gospodarstva v 2. največjem mestu države, ampak razlog je lahko tudi čisto banalen, kot bi bral smešnice: nek odločevalca je lahko imel prijatelja, ki je hotel odpreti s.p. in poceni priti do 100 m2 skladišča in pisarne za svoj posel v TAMovem kompleksu. To je bilo lahko čisto dovolj. Ku*c gleda 10.000 služb.

(Off-topic: Pa to sicer ni omejeno le na "periferijo". Tipični primer, ki ga vsi poznamo je obnavljanje 100 let stare staroavrstrijske bajte deželne ubožnice, ki ji pravimo Infekcijska klinika v Lj. Moja mama je fasala zlatenico pred 50imi leti, in ko so letos na TVju kazali dovoz in čakalnico urgentne ambulante (tj. je v resnici 4 m2 velik vetrolov, prava sramota), je komentirala, da je vse točno tako kot je bilo, ko je hodila še v srednjo šolo... :cheer:

Nekoč je odločevalcem koristil republiški prestiž zgraditi najboljšo bolnico v Jugi, kamor se bo hodil zdravit Tito (uspelo jim je, nove VMA stari ni dočakal, SRS jih je z izgradnjo KCL prehitela za dobro desetletje), ampak hudič je v tem, da je Tito kmalu umrl, volje odločevalcev, da bi se še kaj zaresnega zgradilo v normalnem času (Pediatrično so gradili cela desetletja) samo zato, ker bi to koristilo narodu, pa ni več mogoče najti. Ku*c gleda narod, če se vsako leto obnovi par kvadratov 50 - 100 let starih bajt pade ravno toliko denarja, jebe je pa stokrat manj. Trenutno stanje vsem odločevalcem preprosto totalno ustreza. Ko kdo od tistih, ki zares delajo v premajhnih prostorih kaj pojamra pred kamero, jim ustreza še 100x bolj: a vidite, narod, kako trdo vsi skupaj delamo!!! :bonk:)
 

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
488
63
28
širne planjave Dolenjske
Znana sta mi dva primera vgradnje motorja od fiata 132 v yugeca in primerek v katerega je bil vgrajen diesel. Za diesel ne vem kateri motor je bil, ni nujno da je bil fiatov ker je isti majster (btw bil je finančnik igral se je z avtomobili) vgradil v jeep willys diesel motor od mercedesa.
V džipa Willys-a so to delali "serijsko", moj oč je to vgradil na ene tri komade. Sem premlad da bi vedel od katerga merca, ampak ja, to se je delalo.
 

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
488
63
28
širne planjave Dolenjske
A ni nil 190?
Kaj si mislil nil 190? To ne poznam. Vem da je montiral noter motorje od mercedesa. Še zmeraj imam doma bate, obročke, ojnice, v škatli k je napisano wilis = merceds. Kaj jest vem, kaj je to oč mel.

Se pa spomnim (medlo), ko sva šla z očem po novega jugota v srbijo, stara (al nova) pazova. Zame je bil to izlet neslutenih razsežnosti. Zvečer na vlak v Lj, spalni vagon (zame amerika :)), nato celo noč dr dr dr, zjutraj sredi ničesar dol iz vlaka, hodiva z očem tam okrog, se pripelje ne model mimo, oč direkt na cesto pa pravi da če naju pelje do tovarne, al skladišča, ne spomnim točno. Itak naju pelje (časi bivše juge, oč zna srbo jezik - bil v vojski pri njih), midva pa potem stojiva/čakava 3 ure do sprejema strank na kapiji. Potem pa tri ure oč išče, zbira, rihta avto in gasa proti domu....prišla do doma, imeli 5 let, nato pa na ljubljanskem sejmu prodali nazaj v srbijo (model prišel iz bg v lj na sejem, ker tukaj so "top" avti, po pol ure videl našega , kupil odpeljal. :)
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.019
771
113
Politizacija poražencev. Zgodba TAM. Očete v svojih 60-ih vprašajte kako se je živelo v Sloveniji v tranziciji do leta 2008. JJ all the way. Če imate možnost vprašajte isto Čeha v njegovih 60-ih.

Vsi smo plačevali obstoj delovnih mest. Ali jih plačuješ tako, da vzdržuješ nemogoče ali pa jih daš na socialo.

Moje mnenje je, da je Drnovšek čaral in da smo lahko zelo veseli, da smo ga imeli, da je tranzicija v času duha uspevala in da je od 100 in 1 poti, le ena bila boljša, to je pa tista od vas teoretikov.

OT: 101-enko imam v lepem spominu, me je mami v 50cm snega prišla iskat v Škofjo Loko ob 22-ih, ko avtobus ni več vozil. Gretje ON, odprta šipa, vmesne opcije ni bilo. Avto je delal. Avto je bil super.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Sej ves, da clovek od preteklosti odnese le lepe spomine in si jo olepsa tako ali drugace. Bolecino in zalost bede cloveski mozgani potladijo. Zato so ljudje preziveli koncentracijsko taborisce in zato vam je lepo ob spominu na jugoslavijo. Pa se mladi ste bili. Brez skrbi.

Odrastite ze. Ja bile so prigode, ne povelicujte pa tega sranja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in Mr_Wolf

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.149
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Sej ves, da clovek od preteklosti odnese le lepe spomine in si jo olepsa tako ali drugace. Bolecino in zalost bede cloveski mozgani potladijo. Zato so ljudje preziveli koncentracijsko taborisce in zato vam je lepo ob spominu na jugoslavijo. Pa se mladi ste bili. Brez skrbi. Hvala! To je tako ali tako logično. V možganih. Vseh. Tudi tvojih, ko boš imel lepe spomine na xxx stranko v vladi... :cool: Aja, če si pa še premlad, da bi živel v Jugoslaviji in bil del tega, kaj ti naj... Ne bit fauš... ;)

Odrastite ze. Ja bile so prigode, ne povelicujte pa tega sranja. Saj mi ga ne, nekateri, zgleda tudi ti, pa bi ga poveličevali... Žal tudi tisti, ki so v vladi... Ki se obešajo na to, da ga "mi" poveličujemo... Mi vemo zakaj ga ne... :cool:

Saj veš (upam), da je normalno (nekaterim), najprej pobrisat pred "svojim" pragom.. :zmaga:
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Politizacija poražencev. Zgodba TAM. Očete v svojih 60-ih vprašajte kako se je živelo v Sloveniji v tranziciji do leta 2008. JJ all the way. Če imate možnost vprašajte isto Čeha v njegovih 60-ih.

Vsi smo plačevali obstoj delovnih mest. Ali jih plačuješ tako, da vzdržuješ nemogoče ali pa jih daš na socialo.

Moje mnenje je, da je Drnovšek čaral in da smo lahko zelo veseli, da smo ga imeli, da je tranzicija v času duha uspevala in da je od 100 in 1 poti, le ena bila boljša, to je pa tista od vas teoretikov.

OT: 101-enko imam v lepem spominu, me je mami v 50cm snega prišla iskat v Škofjo Loko ob 22-ih, ko avtobus ni več vozil. Gretje ON, odprta šipa, vmesne opcije ni bilo. Avto je delal. Avto je bil super.

Lepo prosim, dajmo Janeza vsaj iz te teme ven. Ne vozi se on v zastavah že hudičevo dolgo.

Vsi mi teoretiki bi bili še bolj zadovoljni, če bi se kradlo in uničevalo cela podjetja vsaj tako, da tega že vsak butelj ne vidi. Seveda se je kradlo in vozilo premoženje v tujino že v nekdanjem sistemu, ampak se je v tistih časih to lahko pred "rajo" še skrivalo.

Hudičevo vesel bi bil že, če se takšne neumnosti vsaj ne bi dogajale v ciklih: enkrat firmi A ne bomo dali davčnih odpustkov v obliki brezplačne industrijske cone (koga briga, če je to pravzaprav že degradirano zemljišče), ni šans, mi že znamo, bomo že sami rešili en TAM!

Dobrih 20 let kasneje firmi B na ekspres spremenimo namembnost zemljišč, zrihtamo dovoljenja (okoljevarstvene organizacije se vlači po teveju skoraj kot narodne sovražnike) in (brez dvoma) potalamo še več davčnih spodbud, ker brez tujih investicij pa gospodarstvo v tej državi ne bo preživelo. Halo?!

Bi gospodnje skupaj s tujimi investicijami odkupili še kakšno našo banko, SIJ, Petrol, Telekom, klinčev DARS za povrh? Damo, ampak, samo pod tržno ceno! (Dovolj smo že zmetali v sanacije! :valjamse: ) Če boste hoteli preveč plačati, se pa tega ne gremo. Jok!
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Evo Yugo Amerika. Števec v miljah.

Se še kdo spomni koliko prostora je bilo včasih v motornem prostoru ?
 

Priponke

  • yougo amerika motor.png
    yougo amerika motor.png
    2,4 MB · Ogledi: 412
  • yugo Amerika.png
    yugo Amerika.png
    577,5 KB · Ogledi: 351

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Levo zgoraj una črna plastika...

Motorni je na sredini v zarjavelem ohišju...
 

elth

Pripravnik
20. avg 2007
416
24
18
Kavčke
Ta ventil je z leti postal slabo odziven, zato si ga spomladi ročno zaprl.Drugače je grelo tudi poleti.Na tej fotki manjka rezervno kolo?
 

miki133

Pripravnik
19. nov 2008
80
40
18
Leta 1990 kupil Yuga, zraven je bil ptiložen tale list, ker je imel števec v miljah :)
Za njega sem dal 47840 takratnih DIN (+davek).
Še vedno hranim račun , telegram, da ga naj prevzamem ... nostalgija :)

milje.png