Zapuščinska razprava

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
A, B in C odgovorjajo za dolgove zapustnika do 50.000 EUR.
Odgovarjajo seveda tudi s svojim premoženjem do višine podedovanega. Tako da če upniku zadiši kakšna lažje rubljiva zadeva dolžnika, poseže po čem drugem.

Upnik tako milijončka ne more dobit...

Lepo se odpoveš dediščini zase in za svoje potomce in zadeva je zaključena (razen če si v stečaju :) potem se ne smeš odpovedat dediščini...)

Če pa komu "Odstopiš" svoj dedni delež pa kot so že napisali, ga moraš prvo dedovati, "obdarjeni" dedič pa tudi fino skašlja na davkariji...

Se strinjam, dolžan si do višine podedovanega.

Vendar.. ko dobiš rubežnika na vrata, na njegovem dokumentu ne piše, koliko si ti podedoval, ampak kakšen je dolg, ki ga mora izterjati. In če imaš, bo to vzel. Enako se ti usedejo na plačo in zasežejo več, kot je bila dediščina, ker tudi v dokumentu, ki ga dobi tvoj delodajalec ne piše, koliko si podedoval, ampak samo kolikšen je dolg.
Potem pa ti razliko izterjaš nazaj. Tudi meni se to zdi skrajno neumno, ampak ti iz prakse povem, da je res tako..
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Se strinjam, dolžan si do višine podedovanega.

Vendar.. ko dobiš rubežnika na vrata, na njegovem dokumentu ne piše, koliko si ti podedoval, ampak kakšen je dolg, ki ga mora izterjati. In če imaš, bo to vzel. Enako se ti usedejo na plačo in zasežejo več, kot je bila dediščina, ker tudi v dokumentu, ki ga dobi tvoj delodajalec ne piše, koliko si podedoval, ampak samo kolikšen je dolg.
Potem pa ti razliko izterjaš nazaj. Tudi meni se to zdi skrajno neumno, ampak ti iz prakse povem, da je res tako..
v sklepu o izvršbi bo pisalo 50.000 :)

ne na pamet
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Ni na pamet, se je zgodilo meni in v sklepu o izvršbi višina dediščine NI bila omenjena. Pa še ena cvetka, kot višina dolga je bila navedena samo glavnica + pp (obresti), ki pa niso bile izračunane in v mojem primeru so znašale nekajkratnik glavnice.
Je pa od tega cca. 10 let, razen če se je v tem času to spremenilo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Očitno da, ker če ne je vse to nabijanje o rubežih in kontra tožbah BV.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Ni na pamet, se je zgodilo meni in v sklepu o izvršbi višina dediščine NI bila omenjena. Pa še ena cvetka, kot višina dolga je bila navedena samo glavnica + pp (obresti), ki pa niso bile izračunane in v mojem primeru so znašale nekajkratnik glavnice.
Je pa od tega cca. 10 let, razen če se je v tem času to spremenilo.
pa saj ti piše = v ugovornem postopku to izkažeš...
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Ja, vendar ugovor vložiš šele potem, ko rubežnik že oddite s tvojo (preveč zarubljeno) robo, oziroma, ko ti sredstva s tvojega računa že poberejo..
Prav tako imaš plačo v času ugovora že blokirano..
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Ja, vendar ugovor vložiš šele potem, ko rubežnik že oddite s tvojo (preveč zarubljeno) robo, oziroma, ko ti sredstva s tvojega računa že poberejo..
Prav tako imaš plačo v času ugovora že blokirano..
Da ni kje res tako...

Recimo scenarij, da je upnik tožil še za časa življenja dolžnka in zmagal, torej pridobil izvršilni naslov (sodbo).

Če je vložil izvršbo in je dolžnik umrl, je moral izvršilnemu sodišču predložiti sklep o dedovanju in slednje je novega dolžnika "pozvalo" na ugovor...

Do tedaj pa nič ne rubijo in nič ne blokirajo...
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Poglej, ta primer se mi je dejansko zgodil in 2 pravnika sta ga (neuspešno) reševala. Tako da, razen če se ni v zadnjem času kaj drastično spremenilo, vem o čem govorim.. Se pa ne mislim prepirati, samo opozoriti sem želel na pasti ob dedovanju, saj so dolgovi lahko skriti, in tudi jaz sem zanje izvedel šele, ko so v moji službi že imeli nalog o izvršbi..
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Če beres tole temo in če ti pomaga samo pri tem da rečeš da se odpoveduješ deležu namesto da ga daš drugemu si že profitiral.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MUC

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.196
113
Še eno hitro vprašanje. Recimo da dva otroka dedujeta po starših. Če se en odpove dedovanju ali odpove v korist drugega, so z DAVČNEGA vidika kakšne razlike?
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Še eno hitro vprašanje. Recimo da dva otroka dedujeta po starših. Če se en odpove dedovanju ali odpove v korist drugega, so z DAVČNEGA vidika kakšne razlike?
itak
pri odpovedu prvi dedni red nima davka

pri odstopu deleža pa plača kot darilo od brata/sestre

Če davčni zavezanec odstopi svoj dedni delež sodediču, se plača davek ob prenosu premoženja samo enkrat, tako da se oprosti plačilo davka tistemu dediču, ki je prvi prejel dediščino, davek pa se odmeri glede na razmerje med zapustnikom in dejanskim prejemnikom dediščine.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.493
9.196
113
itak
pri odpovedu prvi dedni red nima davka

pri odstopu deleža pa plača kot darilo od brata/sestre

Če davčni zavezanec odstopi svoj dedni delež sodediču, se plača davek ob prenosu premoženja samo enkrat, tako da se oprosti plačilo davka tistemu dediču, ki je prvi prejel dediščino, davek pa se odmeri glede na razmerje med zapustnikom in dejanskim prejemnikom dediščine.
Hvala, se mi je to kar dozdevalo.
Torej v primeru, da se otroci dogovorijo, da en prevzame kmetijo, je potem EDINA optimalna pot, da se ostali odpovedo dediščini in s tem dacarji najmanj poberejo, hkrati pa se še ti izognejo morebitnim kasnejšim zapletom s skritimi dolgovi.

Še eno vprašanje: kakšen vpliv ima, da se odpoveš v svojem imenu in imenu otrok. Kakšna razlika je tukaj? A če se odpoveš samo v svojem imenu lahko tvoji otroci naknadno zahtevajo nujni delež?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Pazi pri "pravi" kmetiji (t.i. zaščiteno kmetijsko gospodarstvo) klasično dedno pravo NE velja. Kmetijsko gospodarstvo (nepremičnine, premičnine, skladiščno vrednost in ostali direkten tekoči kapital) deduje vedno samo en, ki je potem prevzemnik kmetije. To je varovalka pred tem da bi se uničevale kmetije z razparcelacijo.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Hvala, se mi je to kar dozdevalo.
Torej v primeru, da se otroci dogovorijo, da en prevzame kmetijo, je potem EDINA optimalna pot, da se ostali odpovedo dediščini in s tem dacarji najmanj poberejo, hkrati pa se še ti izognejo morebitnim kasnejšim zapletom s skritimi dolgovi.

Še eno vprašanje: kakšen vpliv ima, da se odpoveš v svojem imenu in imenu otrok. Kakšna razlika je tukaj? A če se odpoveš samo v svojem imenu lahko tvoji otroci naknadno zahtevajo nujni delež?
Saj smo že povedali.

Če se odpovedš v svojem imenu, se šteje da si umrl pred zapustnik in na podlagi vstopne pravice pridejo v poštev tvoji potomci in vabijo njih.

Če se odpoveš za celo svojo parentelo pa ne obstajate :)