Zapuščinska razprava

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.414
149
63
Evo točno tole sem vprašal.. Kaj pomeni neudeležba na razpravi. Sama prisotnost ne spremeni nič,razen če bi imela v žepu neko oporoko ,ali da se na licu mesta odpove...itd...
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Neudeležba nima materialnih, ima samo procesne posledice. To pomeni, da ne vpliva na delež, ampak zgolj, da oseba, ki se obravnave ne udeleži, lahko izpodbija sklep o dedovanju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.564
2.349
113
Če te tam ni, te ne slišijo/upoštevajo.
Vse ostalo je po črki zakona.

p.s. je nujni delež vedno? kdo ugotavlja dediče?
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Nujni delež pripada nujnim dedičem, ki so bili z oporoko prezrti. V primeru dedovanja po zakonu (če torej ni oporoke ali je ta neveljavna), nujni delež ni relevanten. Ga je pa potrebno uveljavljati na zapuščinski ali kasneje v pravdi.

Dediče ugotavlja sodišče.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.414
149
63
Kako pa je potem v konkretnem primeru , ko naj bi vse dala državi.. ?? Verjetno bo prišel nekdo od države in oddal kakšno listino .?? Ali je še vseeno dedič v takem primeru ?
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
V tem primeru predvidevam, da je bilo tako zapisano v oporoki (razen, če so bili kaki dolgovi do države). Tašča naj priglasi nujni delež na zapuščinski obravnavi, ki v njenem primeru znaša 1/6 celotnega premoženja. Mož bo dobil 1/4, ostalo bo postalo last Republike Slovenije (denar se bo nakazal v proračun, na nepremičninah se bo vknjižila lastninska pravica v korist RS ipd.).
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Kako pa je potem v konkretnem primeru , ko naj bi vse dala državi.. ?? Verjetno bo prišel nekdo od države in oddal kakšno listino .??
Birokracija bo poslala preminulemu z naslovom "Pogrebniška 13, Britof" pravni pouk, da mora napisat lastnoročno izjavo o tem v 30 dneh in jo osebno predložit UE, podobno kot je terjala keš za položnice od enega podobnega primera pred časom :evil:
 
  • Haha
Reactions: tony

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.414
149
63
V tem primeru predvidevam, da je bilo tako zapisano v oporoki (razen, če so bili kaki dolgovi do države). Tašča naj priglasi nujni delež na zapuščinski obravnavi, ki v njenem primeru znaša 1/6 celotnega premoženja. Mož bo dobil 1/4, ostalo bo postalo last Republike Slovenije (denar se bo nakazal v proračun, na nepremičninah se bo vknjižila lastninska pravica v korist RS ipd.).
Spet se vračam na začetek..Kaj pa če na razpravo ne gre ??
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.409
1.361
113
Nobenih sankcij ne bo, v najslabšem primeru lahko kaj deduje, tudi če tega noče.

Če bi se tudi tega rada izognila, naj napiše dopis sodišču, da se odpoveduje dediščini in da je ne bo na zapuščinsko.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.414
149
63
Trenutno je odločena da ne stori nič. Kakor bo odločilo sodišče. Ne pričakuje nič ,če kaj dobi vzame ,saj ne prizadane nikogar.
Osebno mislim da je čisto korektno.

Če bi gledala 50+ let nazaj , ko se je delila domačija ,in kako jim je takrat vse prepustila in kaj so naredili z domačijo bi sedaj bila upravičena do marsičesa. A to je že druga nepomembna zgodba v tej situaciji.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.508
5.952
113
pri taščici
Če je domačija pred pol stoletja sla v roke dedičem, kateri sedaj nimajo potomcev, bodite sorojenci toliko "pozrtni" pa jo sedaj pridobite nazaj. Da jo prepustite državi, je še bolj trapasto kot da prepustite cerkvi. Ker se mi zdi da cerkev vseeno bolje upravlja s svojim premoženjem kot država.
Jaz bi šel v dogovor z možem, da se mož odpove dedovanju v zameno za dosmrtno preživljanje. Ker sicer boste po njegovi smrti še naprej drobili domačijo.
Je pa biti lastnik nepremičnine v delezu 245/4827 nekaj "najlepšega" kar se ti lahko zgodi pri lastnini.
Čez se ti sedaj ne da ukvarjati z lastnino pri deležu 1/1, bo zanimivo kako bo takrat ko boš lastnik gornjega deleza.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.508
5.952
113
pri taščici
Trenutno je odločena da ne stori nič. Kakor bo odločilo sodišče. Ne pričakuje nič ,če kaj dobi vzame ,saj ne prizadane nikogar.
Osebno mislim da je čisto korektno.

Če bi gledala 50+ let nazaj , ko se je delila domačija ,in kako jim je takrat vse prepustila in kaj so naredili z domačijo bi sedaj bila upravičena do marsičesa. A to je že druga nepomembna zgodba v tej situaciji.
Če bi se dalo vam pogovarjati, potem bo tvoja žena s sorojenci enkrat dedič te kmetije. Zato bi bilo.smiselno da bi se žena s sorojenci zmenila če bi kdo domačijo prevzel, ob tem poskrbel za vdovca, ob eventuelno ob visoki vrednosti domačije (zazidljivo parcele?!) pa v nekem pametnem deležu izplacal ostale dedice.
In tako bi vidva z ženo lahko prišla do novega mercedesa ;)

Ko bo enkrat država postala solastnik, vidim same težave. Predvsem birokratske.
Nek sorodnik je solastnik gozda do 1/2 z nekom ki ni v sorodu.
Niti ne ve kje je gozdna parcela, solastnik "hara" po gozdu, odločbe o sankcijah ker se ne gospodari z gozdom po PS pa dobivata oba solastnika. Pa davke tudi seveda.
Solastniku ni v interesu kupiti ostale polovice, ob prodaji na oglasni deski UE ni nobenega zanimanja za nakup polovičnega deleža. Kar je logično. Razen če bi kupil še večja baraba kot je sedanji solastnik in bi si z njim skočila "v lase"
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.414
149
63
Če je domačija pred pol stoletja sla v roke dedičem, kateri sedaj nimajo potomcev, bodite sorojenci toliko "pozrtni" pa jo sedaj pridobite nazaj. Da jo prepustite državi, je še bolj trapasto kot da prepustite cerkvi. Ker se mi zdi da cerkev vseeno bolje upravlja s svojim premoženjem kot država.
Jaz bi šel v dogovor z možem, da se mož odpove dedovanju v zameno za dosmrtno preživljanje. Ker sicer boste po njegovi smrti še naprej drobili domačijo.
Je pa biti lastnik nepremičnine v delezu 245/4827 nekaj "najlepšega" kar se ti lahko zgodi pri lastnini.
Čez se ti sedaj ne da ukvarjati z lastnino pri deležu 1/1, bo zanimivo kako bo takrat ko boš lastnik gornjega deleza.
Domačija se je razprodala kljub drugačnim dogovorom..To je sedaj druga lokacija,objekt...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Trenutno je odločena da ne stori nič. Kakor bo odločilo sodišče. Ne pričakuje nič ,če kaj dobi vzame ,saj ne prizadane nikogar.
Osebno mislim da je čisto korektno.

Če bi gledala 50+ let nazaj , ko se je delila domačija ,in kako jim je takrat vse prepustila in kaj so naredili z domačijo bi sedaj bila upravičena do marsičesa. A to je že druga nepomembna zgodba v tej situaciji.

Potem pač ne bo dedovala. Sodišče bo odločilo tako, kot piše v oporoki.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Če je domačija pred pol stoletja sla v roke dedičem, kateri sedaj nimajo potomcev, bodite sorojenci toliko "pozrtni" pa jo sedaj pridobite nazaj. Da jo prepustite državi, je še bolj trapasto kot da prepustite cerkvi. Ker se mi zdi da cerkev vseeno bolje upravlja s svojim premoženjem kot država.
Jaz bi šel v dogovor z možem, da se mož odpove dedovanju v zameno za dosmrtno preživljanje. Ker sicer boste po njegovi smrti še naprej drobili domačijo.

Hanzi, tak dogovor bi teoretično prišel v poštev, če bi bila tašča (edina) oporočna dedinja. V konkretnem primeru pa ne. Mercedesovi tašči pripada 1/6 neodvisno od tega ali bo mož dedoval ali ne. Če ne bo, bo šel pač njegov delež državi.
 
Nazadnje urejeno:

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.414
149
63
Če dobi vzame ,če ne ,se ne obremenjuje..Ne gre pa vsaj sedaj nikamor..
Jaz je pa tudi nimam namena prepričevati..
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.696
1.032
113
Jaz ne bi nikoli dedoval nekaj česar ne poznam situacije. Komot zraven podeduješ še kakšen dolg, poleg tega moraš plačati še takso. Na koncu pa še prodati ne moreš in imaš še stroške s tem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in ales85

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.152
2.485
113
A lahko dolguješ tudi dolgove, v primeru obstoja le teh, če se ne prikažeš na zapuščinski in se odpoveš dedovanju? Smo imeli primer enega znanca, kjer sta s partnerko dedovala neko hišo, nista pa vedela, da je zadaj 30.000 EUR oz. bilo je samo še 10.000 vendar ker ni nihče odplačeval so obresti dvignile znesek skoraj na prvotno vrednost kredita. In si je banka vsedla še na vso njuno obstoječe premoženje.