KSZ
V teoriji država s trošarinami obdavči prodajo/nakup izdelkov/storitev itd. ki imajo negativne učinke (eksternalije) na ljudi, okolje itd... Na ta način naj bi z zbranim denarjem lahko odpravljala negativne učinke cigaret in alkohola na zdravje, fosilnih goriv na onesnaženje okolja.
Realnost je taka, da države (EU recimo) praktično celotne zneske zbranih trošarin porabljajo ne za odpravo posledic ampak pa za sprotno financiranje vsega ostalega.
Za primer, zbran denar od trošarin pri prodaji cigaret večkratno presega proračunska sredstva namenjena zdravljenju vseh mogočih bolezni povezanih s kajenjem.
V primeru da državljani prenehajo s kajenjem, v Sloveniji pade proračun (skoraj 400 mio EUR). Enako ali še bolj to velja za trošarine zbrane od prodaje naftnih derivatov (preko 800 mio EUR).
Zanimivo pa je, da država ne želi zaslužiti z legalizacijo konoplje. Je v ozadju logika, da bi legalizacija konoplje prinesla več negativnih učinkov (odvisnost, posledice dolgotrajne uporabe na zdravje?), kot preko trošarin zbranih davčnih prihodkov? Ali pa gre za iracionalen strah ali korporativno strategijo multinacionalk (tobačne in farmacevtske industrije) ki si ne želijo "nelojalne konkurence"?
Verjetno je krivda na strani države (politike), multinacionalke bi verjetno hitro pristavile svoj lonček tudi pri proizvodnji in prodaji konoplje
.