Citat:
Spoštovani!
Sem predstavnik stroke in tokrat se moram oglasiti. Skušal vam bom naliti nekaj bolj čistega vina, da ne bi nabijali kar tja v tri dni. To velja tako za novinarja, ki nekaj napiše da vzbudi svoje želeno medijsko pozornost, kot večino komentatorjev, za vse zapisano pa velja; veliko premalo informacij in poznavanja dejanskih problemov. Tudi moje poznavanje je seveda omejeno, pa vendarle, skušam nekaj stvari pojasniti z mojega zornega kota in iz mojega obsega poznavanja tematike.
Najprej nekaj o globalni sliki elektroenergetike v Evropi. To krmilijo seveda največji igralci, ker danes se ne igra več z vročim orožjem (dve svetovni vojni za prevlado v prejšnjem stoletju), temveč se je bitka preselila na ekonomsko področje , v glavne gospodarske veje , predvsem tudi na energetsko področje. In pri elektriki je ta globalna slika takšna, da glavni igralci, Nemci, lahko stavijo le na drage obnovljive vire (OVE), Francozom so dovoljene nuklearke. OVE je treba izdatno subvencionirati s prispevki gospodarstva in celotne družbe, sicer jih ne bi bilo možno graditi. Da ne bi samo Nemci trpeli pritisk dragih OVE (subvencij) na gospodarstvo, silijo v izgradnjo OVE preko EU obvez vse partnerice. Ampak Nemci pri izgradnji teh OVE, predvsem vetrnih, tudi mastno služijo s svojo tehnologijo, ki jo za te OVE prodajajo »vsem ostalim zamorčkom«.
Dolgoročna ekonomska računica Nemcev pa je prav gotovo naslednja. Konkurenca tem dragim OVE so predvsem druge klasične elektrarne, prvo na premog in potem tudi iz nukleark. Poceni vodni viri (ti so seveda tudi OVE) so v Evropi bolj ali manj že izrabljeni (pri nas seveda še ne povsem, pa so strašni odpori »okoljevarstvenikov« prodi izrabi še preostalih vodotokov na Savi in Muri). Za nove vire ostajajo torej druge OVE ter bistveno cenejše termo in nuklearne elektrarne. Da se ne bi zgodila zgodba z novogradnjami teh konkurenčnih enot, so Nemci elektro trg preplavili s »poceni« viški iz njihovih OVE, ki so lahko trenutno poceni le zato, ker so subvencionirati in š e drugo, nič ne prispevajo k uravnavanju bilance proizvodnja-poraba. To morajo početi in trpeti predvsem klasične elektrarne, ki pa ekonomsko umirajo zaradi poceni konkurence iz subvencioniranih OVE. Tudi Nemci dolgoročno gospodarsko ne bodo zdržali teh subvencij in nizkih cen iz OVE, ampak oni so najmočnejši in bodo zdržali najdlje. Zato morajo v tem trenutnem vmesnem obdobju doseči bankrot oz. zaprtje čim več klasičnih proizvodnih enot v EU, predvsem na premog, ki so cenovno med klasičnimi elektrarnami med najdražjimi viri (še dražje elektrarne na plin v EU že dolgo časa vse stojijo in čakajo v hladni rezervi na boljše čase, ki zanesljivo prihajajo). Tržne cene v Nemčiji so trenutno le nekaj nad 30 EUR/MWh, pri nas (po transportnih stroških) nekaj nad 40 EUR/MWh. Tej ceni so konkurenčne le že amortizirane HE na Dravi, delno na Savi, HE na Soči so že predrage (zaradi nedavnih novih investicij), vse TE so predrage, da ne govorimo o plinskih. Naša JEK je že amortizirana z odplačanimi krediti, pa komaj še dohaja s svojo lastno ceno to »ekonomsko invazijo« nizkih cen z jasnimi dolgoročnimi interesi. Po preteku nekaj let (ob koncu subvencioniranja OVE), ko bodo sicer poceni klasične elektrarne bankrotirale, bodo tržne cene s temi OVE zrasle v nebo, proti vsaj 200 EUR/Mwh. In kadar ne bo sonca ali vetra se bodo pognale ogromne rezervne kapacitete v plinu, ki bo tako kljub svoji visoki ceni postal spet konkurenčen. Kdor bo to prehodno »ekomsko bitko« zdržal s svojimi poceni klasičnimi viri bo takrat »car«.
Pri nas je tako že ravnokar »odpisana« TET, zaprli smo pred tem že blok1 in blok2 v TEŠ, po zagonu TEŠ6 čaka ta usoda še blok3, blok4 in menda tudi že, še povsem dober blok5. Termoelektrarna-toplarna v Ljubljani dela pri elektriki izgubo in diha na »škrge«. Upam, da jo v tem kritičnem prehodnem času ne bodo zaprli ter proizvajali samo še toploto.
In zdaj smo pri bloku TEŠ6. Vsi mediji non-stop nabijate o tem, kakšen kriminal in neumnost je ta blok6. V SLO prostoru izvajate politiko globalnih interesov, ki jo v EU peljejo Nemci. Pustimo ob strani provizije in tisto napajanje ob koritu TEŠ6. To naj raziščejo kriminalisti in obsodijo sodišča. To je to in nič druge kritike bloka6 ni potrebne. Dejanska tržna cena izgradnje takšnega visoko-tehnološkega bloka s tako visokim izkoristkom premoga je okrog 1.200 M EUR in vse drugo je zavanje. Naš B6 je stal nekaj več, pri vsaki stvari pri nas je žal tako, ampak to ni te vrste problem, da bi zdaj govorili: blok TEŠ6 je neumnost, niti približno ne. Blok TEŠ6 bo bistveno znižal sedanjo ceno proizvodnje elektrike v TEŠ in bo bistveno znižal sedanjo stopnjo škodljivih emisij. To je to in nič drugega Nabijanje o tem, kako je TEŠ6 neumnost je politika Nemcev, ki čez 10 let ne želijo imeti nobene konkurence svojim predragim OVE. In vsi naši mediji žal neprestano trobite v ta nemški rog (»Dojčland iber ales«, bom kar fonetično zapisal). TEŠ6 bi lahko dolgoročno rešil ekonomijo Slovenijo, če ne bomo že prej vse drugo resnično zasrali, kot smo veliko že.