Vrtni traktor

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
Ja 4x4 traktor pa je cenovno z primerljivim Husinim robotom že tam-tam, pa vzdrževanje 4x4 je spet dodaten strošek. Ampak jaz ne rabim 4 kolesnega pogona, bo 2 kolesni več kot dovolj, tudi ful močan ne bi rabil biti ker je raven teren, pa kosim 1-2 krat tedensko, tak traktor je primerljiv pa tretjino cenejši. Husa za toliko veliko področje, ki deluje brez omejitvenih žic, stane nekje 4k€, pa se še ne zna izogniti kaki oviri (npr. igrača). Traktorčkov pod 2k€ sem našel pri nas v prodaji kar precej.... bi pa rad slišal kaj je za tak denar najboljše?
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

B81

22. jul 2007
34.484
8.957
113
AL-KO - ta je menda v tem rangu top. Potem pa Stiga, potem Husa... ki pa ne vem, če je še "Husa" :D

Če imaš koš, rabiš 2 cilindra, kar pomeni tudi višjo porabo in servise. meni je žal za košaro, ker se ne mislim ustavljat na 30m in koša praznit... da bi 2x tedensko kosil, pa se mi ne da, tako da mulčim.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
Husa je tam 3k€, verjetno bo res kaka Stiga, všeč mi je tudi en mini rider širine 76 cm od Cub Cadet, ki lahko tudi kar lepo na tesno kosi?

Zakaj bi za košenje v koš rabil 2 cilindra? Saj ne kosim 20 cm ali višje trave, bi kaj manj močnega tudi pokosilo in pobralo
 

B81

22. jul 2007
34.484
8.957
113
Ker imas kos in mora travo metat nazaj, sicer je noz za to, ampak vseeno.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
Razumem da rabi zaradi koša več moči kot za stranski izmet, še svojo težo in človeka mora ob tem furat. Po drugi strani pa rabi več tudi za mulčenje, kjer se mi trenutna kosilnica bolj "muči" kot pri polnjenju koša.

Ampak nekako sem si predstavljal, da urejeno zelenico v ravnini, kjer trave ne pustiš ful visoko, lahko zauga v koš traktor, ki ima tam 8kw in več, dvocilindraši ki imajo 11kw in več pa pridejo v poštev na strminah, višjih travah in tam kjer so trate bolj neurejene in zanemarjene
 

B81

22. jul 2007
34.484
8.957
113
Ne vem, tako nam je predlagal prodajalec in mislim, da je imel prav, mašina se ne mantra nič (98 cm). Zdaj če boš kosil 2x tedensko, potem bo trava toliko nizka, da bo šlo v koš BP, večino itak naredi nož, ki je zavit gor. Sam mulčim enkrat na 10 dni recimo ali na 14 dni, trave sploh ne vidiš zadaj :)
Res pa če imaš zelenico spredaj preh nišo, je treba lepše pokosit :) Baje da robotek naredi lepo zelenico, ker "nonstop" kosi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Viper_XxL

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
Ja, saj mogoče kdaj tudi bo robot, nisem ga kar odpisal, ampak to kar si jaz predstavljam kot ok robota (brez žice, izognjenje kakšni oviri) danes stane 5k€, če se ne zna izogniti oviri (?!?) pa še vedno okrog 4k€, kar je trenutno preveč. Morda in verjetno kdaj v prihodnosti, če ne za celo dvorišče pa morda vsaj za del.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Res pa če imaš zelenico spredaj preh nišo, je treba lepše pokosit :) Baje da robotek naredi lepo zelenico, ker "nonstop" kosi.
Kako pa lahko lepše pokosiš kot pa z proper mulčenjem?

Odkar imam namensko Stigo z mulčer ohišjem se je trava popravla....je že ene par obiskov reklo če mamo golf igrišče....
 

B81

22. jul 2007
34.484
8.957
113
Sem malo pogledal in se mi je začela dopast tale :)

Pelješ jo okoli, da ve, kje mora kosit in ni treba žice vlečt (vseeno sklepam, da je žica natančnejša, čeprav sesalnik si kar dobro zapomni prostor)

 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.204
5.588
113
Počasi se tudi jaz nagibam k traktorju. Imam okrog 1700m² ravnega terena, travo pobiram, tak da čimvečji koš, mulčenje je v bujni rasti klinac, tak da to uporabljam bolj redko, nočem ročnega menjalnika. Dal bi okrog 2k€. Pogoj je, da je največja širina traktorja 92 cm, saj ga bom čez zimo postavil v lopo in čez vrata bi še ravno šel pri tej meri. Kaj vzeti?
Za 2k EUR dobiš en qrac od novih.
In to poceni vrtni traktorji (vstopni razred) so bolj kosilnice s sedežem kot pravi traktor.

Takega z ročnim menjalnikom verjetno nočeš, pri onih na hidro menjalnik je potrebno po prvih 50 urah zamenjati olje in filter (menjalnik), nato na vsakih 200 ur.
To ni tako enostavno opraviti doma.
Letni stroški vzdrževanja ?


Upoštevaj, da na traktorju, kjer je kosišče nameščeno na sredini (med prvim in zadnjim kolesnim parom), ne boš prišel do vsake 'luknje', kot si sedaj z vrtno kosilnico.
Razen če vzameš riderja, ki ima kosišče spredaj, pred prvim kolesnim parom.

S širino traktorja si tudi zelo omejil izbor, mogoče kakšen 'mtd 76 sde minirider' (ta ima ročni menjalnik) oz. Stiga alternativa s hidro.

nož 66 cm

Ali, nož 76 cm

Praviš, da imaš ravnino, ta travo zmulča na majhne koščke, preveri širino
Ta bi verjetno šel notri, ko snameš kosišče.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.204
5.588
113
Ja 4x4 traktor pa je cenovno z primerljivim Husinim robotom že tam-tam, pa vzdrževanje 4x4 je spet dodaten strošek. Ampak jaz ne rabim 4 kolesnega pogona, bo 2 kolesni več kot dovolj, tudi ful močan ne bi rabil biti ker je raven teren, pa kosim 1-2 krat tedensko, tak traktor je primerljiv pa tretjino cenejši. Husa za toliko veliko področje, ki deluje brez omejitvenih žic, stane nekje 4k€, pa se še ne zna izogniti kaki oviri (npr. igrača). Traktorčkov pod 2k€ sem našel pri nas v prodaji kar precej.... bi pa rad slišal kaj je za tak denar najboljše?
Kosiš precej pogosto.

Noben od robotov se ne zna izogniti nizki igrači ki leži na tleh (ali pasjemu kakcu).
Nekako najbližje je temu worx landroid (na žico) z ultrazvočnim sistemom ACS, ki zazna ovire višje od 16 cm in hkrati široke vsaj 2 cm - za tole je nekje na YT video, kjer je nekdo testiral.


Luba 1,2 (brez kabla) ima tudi neke podobne senzorje, vendar ne vem, kaj je minimalna dimenzija, da zazna.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
Luba je nova zadeva, tudi če bi iskal robota ne bi bil poskusni zajec neki nepreverjeni zadevi.

Cub Cadet mi je zanimiv, tudi motor za to velikost ni švoh, tudi hidro je. Pa videti je bolj okreten kot običajen traktor. Nekje bi ga moral videti "na delu" da vidim ali se zadeva tudi v praksi dobro obnese?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Za 2k EUR dobiš en qrac od novih.
In to poceni vrtni traktorji (vstopni razred) so bolj kosilnice s sedežem kot pravi traktor.

Takega z ročnim menjalnikom verjetno nočeš, pri onih na hidro menjalnik je potrebno po prvih 50 urah zamenjati olje in filter (menjalnik), nato na vsakih 200 ur.

Mi imamo od lani Stigo Tornado z hidrostatičnim menjalnikom. Nihče ni tam omenil da se potrebni kakšni koli predvideni servisi menjalnika, predvsem po prvih 50 urah, nato vsakih 200 ur? To je predvideno po planu proizvajalca ali je to nek izvleček ter priporočila na podlagi forumskih debat?
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.204
5.588
113
Po planu proizvajalca menjalnika, če hočeš da bo deloval več kot samo nekaj let.

Je podobna štorija kot pri avtih z 'sealed for life' (no maintenance) avtomatskimi menjalniki, čeprav sam proizvajalca menjalnika omenja menjavo olja in magnetnega filtra za drobne delce.

Tuff torq ali hidro-gear sta (edina ?) proizvajalca.
In najpogosteje tlačijo notri Tuff torq K46 oz. hidro-gear T1/T2.


Malo poglej moja sporočila iz julija/avgusta lani.


 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Evo zadeva je takšna, za Stigo, v kolikor se uporablja pri normalnih naklonih, torej da se olje ne pregreva, menjava olja na hidrostatu ni predvidena, v nasprotnem primeru ja in je to kar poseg, kar delo. Logično, je pa fajn zamenjat ampak če je fajn zamenjat še ne pomeni da je potrebno.
 

B81

22. jul 2007
34.484
8.957
113
Mi smo imeli zdaj 2 servis. Hojnik se pripelje in naloži traktor in pripelje nazaj, nekih 200 eur. Pri prvem servisu so menjali kosišče na garancijo, zdaj naprej pa bomo servisirali pri kakem penzionistu ali pa bom sam prek youtubeja :valjamse:
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Evo zadeva je takšna, za Stigo, v kolikor se uporablja pri normalnih naklonih, torej da se olje ne pregreva, menjava olja na hidrostatu ni predvidena, v nasprotnem primeru ja in je to kar poseg, kar delo. Logično, je pa fajn zamenjat ampak če je fajn zamenjat še ne pomeni da je potrebno.
Ti kar raje sam menjaj.....tudi pri AVdiju kao ni treba.....pa pametni vseeno nesejo k Timu Eckartu na 60.000....