Vožnja motorja... kako začeti?

I

Izbrisan uporabnik #488

Ok, maš nek point a gremo dalje, recimo da Odiseju ni problem denar
smile-1.gif
 

disc

Guru
4. feb 2011
2.417
527
113
Jes sem delu skor 10k km prvi dve sezoni. Lan je blo pa okol 8 000 km. Neki sem računu, da me je na sezono koštal motor 3 000€.
 

djpiky

Pripravnik
21. feb 2008
373
13
18
Začetni strošek je kar velik zalogaj. Sploh kar se tiče opreme. Govorimo ranga 1000-5000€ opreme, odvisno v katero skrajnost greš. Če si začetnik ne rabiš sedaj pretiravati, ampak nekje 1,5k€ pa boš nekje moral izpljuniti za nakup opreme. Ko imaš enkrat opremo, ti večine le te služi za nekaj let.
 

disc

Guru
4. feb 2011
2.417
527
113
Se strinjam ja, pri opremi ne šparat. Ponavadi si folk kupi hudo makino, pol pa za opremo zmanjka
smile-1.gif
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
kako vi to računate...brez vseh parametrov..jebemu miša

poglejmo
gume, ketna, sprej...vse to ste dobro poračunali.
zdej pa dodajmo glavnino.
sobota, vstaneš, gremo do benetk..gorivo, cestnian, parking, vlak, kosilo
pa v nedlejo ne gremo daleč..skočmo an rakitno..mal goriva, kava, sok..
pa spet vikend..gremo okol julicev..gorivo..pa spet sok, kava, pol nekje kosilo, kopanje v jasni, sok..

in tako dalje. moja amtematika je bila, gorenska..ampak vsaka fura je pobrala minimalno pol rezervarja goriva..večkrat skor celega, nekajkrat an leto pa dva, tri..celo več na vikend. rezervarček je bill18 litrov.

smo pa s prjatli to računal tko..vsaka fura 5000 sit.
 

djpiky

Pripravnik
21. feb 2008
373
13
18
Citat:
Uporabnik softi pravi:
kako vi to računate...brez vseh parametrov..jebemu miša

poglejmo
gume, ketna, sprej...vse to ste dobro poračunali.
zdej pa dodajmo glavnino.
sobota, vstaneš, gremo do benetk..gorivo, cestnian, parking, vlak, kosilo
pa v nedlejo ne gremo daleč..skočmo an rakitno..mal goriva, kava, sok..
pa spet vikend..gremo okol julicev..gorivo..pa spet sok, kava, pol nekje kosilo, kopanje v jasni, sok..

in tako dalje. moja amtematika je bila, gorenska..ampak vsaka fura je pobrala minimalno pol rezervarja goriva..večkrat skor celega, nekajkrat an leto pa dva, tri..celo več na vikend. rezervarček je bill18 litrov.

smo pa s prjatli to računal tko..vsaka fura 5000 sit.

Gorivo se ne upošteva pri računanju stroškov. Prav tako ne nobenih sokov, prenočišč... Zakaj? Ker vsi vemo da je to samoumevno, ker je zlo relativen podatek glede na porabo, prevožene kilometre, dinamiko vožnje.
Kvečjemu se gleda poraba na 100km, ampak pri motorjih niti ne. Pri avtu delaš 30k km letno pa nikoli ko kupuješ avto ne računaš za kolk € je to bencina ampak pogledaš kakšna je poraba na 100 prevoženih km.

Ponavadi začetniki delajo največji kiks, da najprej nabavijo motor potem pa zmanjka za opremo. Zato če se misliš iti ta šport, potem najprej v nabavo opreme. Osnovna must-have oprema je: čelada, rokavice, ledvični pas, jakna, hlače, škornji. Potem pride pa še podkapa, razne majice, body-armorji...

Da se dobit ogromno dobre rabljene opreme, splača se ti pogledat tudi za tujimi trgovinami. Npr. http://www.louis.de/ Pravi motoristi znajo to trgovino sšinfati, ampak dejstvo je da če naletiš na akcijo, ali pa kupiš lansko opremo, prideš do dobrih stvari zelo ugodno.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
kako lahko rečeš ne. če nimaš motorja, sediš doma, kolesariš..karkol.

če maš motor, s ezapelješ do crikvenice namočit se in pojest ene kalamare. to te danes stane 50e. to anrediš 20 krat v sezoni..je to jurja..povprečna plača. jurja gre pa še za slo ture in fure...temu dodaj še reg, gume in podobno..si na..četrt letnega prihodka.

in ja..al daš 3-5k na motor letno, al daš pa 1k in se ne voziš..al pa ne daš nič in si miren
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.243
6.460
113
pri taščici
Kaj je strosek za nekoga naj si vsak po svoje razlaga....
Ce nekdo misli da ga 100 prevozenih km z motorjem stane 4litre goriva -5evrov tudi OK-aja to ni strosek. Jaz vem da me je stala bistveno vec, poleg tega imas manj casa za delo, studij, fus....karkoli pac pocnes....
Nakupi zgoraj nasteto opremo, v petih letih bos vecino zamenjal vsaj 1x, pa zracunaj koliko te bo stala na leto.
Ce si pac doma, ni stroska za spanje, kavice, sok, oziroma so bistveno nizji kotna moto izletu.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.243
6.460
113
pri taščici
Softi a se splaca nekoga prepricevat?
Zakaj smo pred meseci ugotovil, da nas avto stane na leto okoli 3 jurje, nekatere posteno cez 5. Nekateri so se zamislili nad stroskom. Pa je pri avtu prakticno vse ceneje, nobene opreme....itd..... Kar kupite motor s 500 evri place, pa upam da nsite vec pri starsih.
 

djpiky

Pripravnik
21. feb 2008
373
13
18
Fantje pa ne mešat stroškov motorja ter stroškov potovanja. Jaz lahko uzamem nahrbtnik dam not sendviče ter sok pa se odpeljem z motorjem. Lahko pa grem na južno pa si prvoščim na obali obed za 50€.
v tem prostem času, ko ga izkoristim za motor pa bi lahko šel v gostilno pa spil 10 jegerkol. Tudi tukaj tvoja teza ne vzdrži.

Na 100km so stroški vožnje z motorjem naslednji: gorivo+oprema, ki jo zvoziš v npr. 4 letih+registracija+guma+servis
To so dejanski stroški. Seveda lahko te številka varira, glede na to kakšen voznik si, ter kako pogosto menjaš opremo. Ampak šteti prehrano ter nočitve v stroške motorja je pa bedarija na kvadrat.
 

disc

Guru
4. feb 2011
2.417
527
113
Jes sem v svojih stroških uzel tut benz. Registracija, gume, servis, gorivo... S tem da se servisi delajo na 6 000km pa tut gume ne zdržijo dosti več. Motor mi pa pije okrog 8.litrov. Tko celodnevna fura,da ene 2-3x tankaš pa kaka kava/pica si ob 50 € takoj (če ni še premalo).
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
nekak na čoperju ne voziš ruzak na hrbtu..pa na ss tud ne..pa skor nikjer ne..aha..daš sendvič v kufer..pa ni ga lepšiga k na plaži, k s eprifrajerišeš odpreš kufer, potegneš ven kupači in en sendviček, pa pol litra vode...rad bi te videl.

men osebno je kaj takega ratalo redko. ponavad sem imel v kufru vodo za na pot..ko smo potovali..na morje..never ever
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Huh, koliko branja… je človek en dan na šihtu pa dobi dve strani, kul
cool-1.gif


@softi: ja, veseli me kot "lifestyle"; dolga leta sem se vozil s kolesom, zdaj že x let v avtu, ampak to ni to. S kolesom ne prideš daleč v razumnem času, avto je pa hm, velik in ni poante da greš z avtom na morje na kavo recimo (pustimo detajle, da ga itq dandanašnji nimaš kje parkirat). Sicer pa ne, nisem še vozil. Problem je da tiste par sodelavcev ki vozijo so vsi "hudi", en ima custom chopperja, en neko morilsko hondo,… nič takega za "prvič" se vsest na motor in probat osnove. Kar, vem, bi bilo super, ampak žal nimam te šanse
grin1.gif


Kar se tiče denarja, sej sem admin, valda loaded
rolleyes-1.gif


Sem pa dovolj škrt da bi tut šel na morje in potegnil iz kufra polek brisače dva pira in sendvič, mi neki fensi obroki za 50€ niso prioriteta
tongue-1.gif


Razni Grobnik-i in to... nope, hvala. Ni mi ideja dirkat (že tak te preveč hitro zasvoji baje
grin1.gif
) ...pa še sodelavec je pred slabim mesecem letel s proge, ga je sesulo pri cca. 250km/h, k sreči nič hujšega, pa vseeno...

Torej:
- (dobit nekoga s 125ccm za hec za probat se peljat)
- zdravniško spričevalo (~50€)
- oprema: čelada+jakna+rokavice bo dovolj za začete-izpit? (~400€?)
- prijava v avtošolo in narest izpit (~800€)
- kupit motor
- ga registrirat in zavarovat (kako gredo cene, na kW?? Bonusi iz B kategorije veljajo ali…?)

p.s.: malo gledam po oglasih, prva stvar ki mi pade v oči… komentarji?
http://www.avto.net/_MOTO/ad.asp?ID=4752848
http://www.avto.net/_MOTO/ad.asp?ID=4677757


Lp
Peter
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.243
6.460
113
pri taščici
Mogoce je res neumestno hrano in prenocevanje v stroske motorja tlacit, samo pposredno so povezani (vsaj bili sopri meni). Ne prej ne potem nisem toliko potoval kot takrat ko sem imel motor. Potovanja z avtom, agencijami, busi vlaki me ne zanimajo. Edino kak avtodom bi se sprobal, tam bi se znali ponovit moto stroski(skoz na poti, samo da bi bil nekaj dni frej).
Je pa sendvic s poli salamo zelo dober, ko se ti nekaj ur kuha in premetava na hrbtu pri 30c, da o pijaci ne pisem. Res da se da skoraj povsod kupit svez sendvic, vendar to pride v postev samo na krajsih popoldanskih izletih. Razen ce si navajen na sendvice in ti je to visek gurmanskih uzitkov
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.243
6.460
113
pri taščici
Zgornji stroski so dobro ocenjeni, najbrz so z osnovno rabljeno opremo lahko se nizji. Zavarovanj ne poznam vec.
Raje bi imel pegasotoa kot viragota(ce le nisi med bolj majhnimi) . Viragota 250 sem imel. Se raje pa nekaj od dvovaljnikov
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.234
1
38
Tudi jaz sem lani malo računal stroške in sem prišel do spoznanja, da toliko kolikor porabim bencina, toliko dam še za stroške.
Torej lani sem naredil cca 17.000 km, kar pomeni pri porabi 6l okrog 1000 litrov bencina torej 2500€ stroškov. Vse seveda na uč izračunano in navzgor.
Načeloma pa je bilo v stoških lani:
2x komplet gume = 500€
1x zavarovanje + tehnični= 250€
2x servis = 200€
1x veriga = 150€
razno = 200€

S tem, da imam za to sezono skoraj nove gume še, saj sem naredil s prejšnjimi 16.000 km.

Lp
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.424
413
83
Bom bil še jest pristavil lonček, ko je že ravno debata o frišnih motofarerjih. Pa ne o tem kaj kupiti, ker bo kreg, da zelenci z rajzbijaškimi naked 1000icami nimajo kaj početi, pa vetrne zaščite ni, pa uporabnost je bolj tako, pa sopotnica se pritožuje

ampak stvari, ki mi pridejo na pamet in sem jih že uspel predebatirat z motoristi.

Velikost posode za gorivo oz. avtonomija? Baje naj ne bi imelo veze, ker se itak ustavljaš vsaj na par 100km in lahko dotočiš? Razlog zakaj sprašujem - lanski kawa z1000 ima celih 15 litrov kar se mi je zdelo zelo čudno, ampak tudi če rečejo da je dovolj, jim kljub temu ne verjamem, izkušnje gor ali dol.

Višina sedeža? Še vedno mi ni jasno, zakaj igrače ne pridejo z več okviri ali vsaj nastavljivimi sedeži? Zakaj moraš vzet večji agregat, če imaš daljše noge? TDMka se mi recimo zdi ok za 183cm, kakšni mali (pol)nakedi (z750, cbf600) pa bi bili lahko višji, sploh za kakšno daljšo furo.

Kako utrujajoči so pravi nakedi (brez zaščite) pri nekajurni vožnji, odprta cesta, recimo do morja, pri 100km/h? Koliko k temu doda še nahrbtnik?

Torej sprašujem za igračo lepega izgleda, brez ogabnih kufrov, za do nekaj ur vožnje brez prtljage, gospodična pa zadaj kvečjemu od kafane na rivi do kluba na plaži. Za druge namene sem gledal včeraj nekega gigantskega bavarca, pa mi ni bil všeč. Ko bo las manj, trebuha več, takisto evrov na računu pa mogoče začnem razmišljat drugače
tongue-1.gif


Aja, še to - a ni Magisterij vožnje napisal Mitja Gustinčič, ex(?) AM?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Zakaj pa ne naked 1000, itak ima kakšno elektronsko omejitev, če pade dež ali ti je premočno (moderni nakedi).

So uporabni in dovolj udobdni (spet odvsino od modela) za normalno vožnjo, čemur so tudi namenjeni. Tudi vetrna zaščita ni tako slaba kot bi si mislil. Do 100km/h nekih težav ni, sploh pa če je še majhna šipica, ki zrak dvignev ali nad čelado.

15l-18l tank je dovolj, 200-300km je nekako doseg, saj ne pijejo ne vem koliko če ne privijaš.

Zadeva ni utrujajoča, lahko se voziš cel dan pri takšni brzini, 100km/h, pogoj je seveda predhodna dobra fizična pripravljenost, kar nekateri radi pozabijo.

Hrbtnik je zadeva mimo. Mogoče kakšen manjši za drobnarije, da bi imel prtljago pa je čisto mimo, zadeva te ovira. Poglej malo po cesti pa boš redko videl koga z nahrbtnikom, razen če gre za kakšne mestne zadeve. Tako pač je.

Caffe racer pa ne rabi nahrbtnika, ocenjujem da si ta rang, denarnico in sončna očala lahko daš v jakno, do prvega lokala ne bo nič narobe.