Jaz vijačim tudi po 1000 vijakov dolgih 50 mm v les dnevno. Od takrat, ko sem kupil udarni vijačnik se vrtalnika ne pritaknem več.
Delam lesene terase, kjer more biti natančnost vijačenja velika, kot tudi hitrost (hitrejši si, več narediš, več zaslužiš). Udarni vijačnik (imam brezkrtačno 18v Makito) je za tak posel super, ker je lažji od vrtalnika (če držiš v rokah cel dan se vsak gram pozna). Največja prednost mi je, da je na začetku vijačenja zelo hiter - cca 3300 obratov na minuto, ko pa vijak v lesu doseže določeno odpornost pa začne vijačnik udarjati - to pomeni med drugim tudi to, da se hitrost vijaka upočasni, s tem pa povečaš natančnost - globino vijačenja.
Prav tako je udarni boljši za zelo dolge vijake - ampak tukaj je pa že boljši tisti, ki ima nastavek za gedoro - ti mali modeli s šestkotnikom so prepočasni.
Edino za vijake dolge cca 8-16 cm uporabljam za vijačenje "vrtalnik". Razlog: ker privijačiš veliko hitreje, plus pri takih dolžinah ti še ne trga roke, seveda v primeru da delaš v normalnem položaju ter da vrtalnik držiš z obema rokama.
Moje preference po dolžinah vijakov za iglavce:
-20 do 80 mm udarni vijačnik (šestrobi nastavek)
PRIMER
-80 do 160 mm vrtalnik (udarni, neudarni - nima veze)
PRIMER
-160 mm dalje udarni vijačnik ("gedora nastavek")
PRIMER
Da se nebo kdo spotaknil: zgoraj napisano zelo dobro velja za vijačenje v smreko, jelko, macesen. Če govorimo o hrastu, jablani, akaciji ter drugih "eksotih" potem zgoraj napisano ne velja več.
Za hobi uporabnika je pa čisto vseeno kaj imaš - mogoče še najbolje vrtalnik ker je all in one.