Vezava stikala za luč / nadstrešek ?

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.413
149
63
Rabim da me en porine dol z "lajtnge"...

Nikakor ne morem skapirati kako PRAVILNO povezati luč in stikalo pod nadstreškom ??


A mi lahko nekdo skicira ?
Vem jaz kako se shema nariše ,stikalo na fazni vodnik... Ni problem narisati.
Ampak sedaj v živo mi pa ni čisto jasno kam gre kabel ...

Stikalo bo na vhodu pod nadstrešek ,luč pa par metrov stran.

A sedaj peljem 220 kabel iz varovalk do stikala pa potem naprej na luč isti kabel ?
Ali pa peljem 220 kabel direkt na luč , pa še en kabel od stikala proti luči ,pa potem pred lučjo prekinem s tem kablom iz stikala fazo proti luči ?? Kje pravilna točka prekinitve faze s stikalom ?
Pa to se uporabi trožilni kabel ?

Res mi nekako ne potegne kaj je pravilno ?

Upam da razumete kaj me muči ? Fizični razpored kabla od varovalk do stikala do luči...
sprasujem se.gif


Hvala.lp
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Kabel prvo do stikala in nato na luč.
V stikalu prekineš samo črni kabel modrega in zelenorumenega pa pustiš neprekinjenega.
Vse tri pa priključiš na luči fazo (črnega), nulo (modrega) in ozemljitev (rumenozelenega).
Torej fazo (črni kabel) boš na stikalu prekinjal pred lučjo, kajti če jo za lučjo te lahko strese ko boš žarnico menjaval.

Ti jutri skiciram in prilepim.
 
Nazadnje urejeno:

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.413
149
63
No sedaj sva pa točno tam kar me muči..


Po tej logiki bi imel recimo na nadoometnem stikalu na stebru dva kabla ? Enega ki bi prišel iz varovalk in drugega ki bi šel na luč. Samo ,kolikor se meni zdi ,nisem nikjer v podobnih primerih videl dveh kablov na stikalu ? Ampak samo en kabel na stikalu ?

Pa tudi če recimo v hiši odmakneš stikalo za luč ni notri dvojnih kablov / žic,ampak samo dve ali tri žici ?
V nobeni dozi še nisem videl kot bi rekel dovodnega in odvodnega kabla.Ampak samo dve ali tri žice. ?

Ni mi jasno...

lp
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.375
236
63
Kras
www.mtl.si
Modrega in zelenorumenega lahko pelješ direkt na luč, do stikala pa le črnega
wink-1.gif
.
PS: morda bi bilo pametno, da tole daš komu zvezat, da ne bomo brali o kakšni smrti.
 

elth

Pripravnik
20. avg 2007
416
24
18
Kavčke
Focus ti je lepo napisal/obrazložil.
Iz varovalk potegneš kabel do luči.Vmes na ta isti kabel vmestiš stikalo v katerem prekineš samo fazni vodnik, ostala dva modro-nulo, rz-ozemljitev pustiš pri miru.To je bolj za prispodobo.
Imel boš res dva kabla na stikalu.Lahko pa namestiš dovodni kabel nekam kjer boš dal dozo, iz te doze potegneš samo en kabel do stikala.In iz doze na luč.Verjetno če je to nadstrešek bi ti prišla prav tudi kakšna vtičnica za sesalec,polnilec....in iz te doze potegneš še eno vtičnico.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.413
149
63
Samo shemo razumem...To je po moje teorija ...Praksa ,oz v živo pa drugače. Tako si jaz predstavljam.
Če bi v praksi imel zvezano kot je na shemi bi to pomenilo da bi imel v vsaki dozi od stikala 6 žic ?? Vsaj pri meni so pa samo pk dve ali tri žice v dozah od stikala.

Lp
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Predvidevam, da imaš dovodni kabel od zgoraj dol - potemtakem velja naslednja shema:

capture.jpg
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.413
149
63
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Predvidevam, da imaš dovodni kabel od zgoraj dol - potemtakem velja naslednja shema:

capture.jpg


To je to ,brez veliko filozofiranja...Pa iz razdelilne doze do stikala je dovolj dvožilni kabel ? Če pa želim uporabiti dva stikala ,na dveh koncih nadsreška pa uporabim do stikal trožilni kabel ?

Si morda pri volji in mi skiciraš še z dvema stikaloma ? Da bi delovala križem. A so to križna ali menjalna stikala. ?? Na enem vklopiš ,na drugem vklopiš..

Hvala.lp
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Od doze do stikala je dovolj 2 žilni kabel.
Če želiš prižigat/ugašat na dveh koncih, potrebuješ menjalna stikala. Ti kasneje narišem še vezavo z dvema menjalnima...

Če imaš samo 2 stikala (na dveh koncih), sta dovolj dva menjalna stikala. Če želiš imeti več kot 2, potrebuješ še križno stikalo (ali več njih).
 
I

Izbrisan uporabnik 474



Med obema stikaloma boš )žal) rabil še en trožilni kabel.
Tukaj ti močno svetujem, da uporabiš kabel z nestandardnimi barvami žic (kakšna oranžna, viola itd.) Lahko vlečeš tudi posamezne žice.
Če se boš odločil za vlek standardnega kabla (rjava, modra, ru/ze), OBVEZNO označi žice na kocih (recimo z črnim, viola in oranžnim izolirnim trakom, lahko tudi barvne skrčke), če imaš pa možnost pa še kakšno natisnjeno nalepko. Vseeno takšno početje odsvetujem.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.413
149
63
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:


Med obema stikaloma boš )žal) rabil še en trožilni kabel.
Tukaj ti močno svetujem, da uporabiš kabel z nestandardnimi barvami žic (kakšna oranžna, viola itd.) Lahko vlečeš tudi posamezne žice.
Če se boš odločil za vlek standardnega kabla (rjava, modra, ru/ze), OBVEZNO označi žice na kocih (recimo z črnim, viola in oranžnim izolirnim trakom, lahko tudi barvne skrčke), če imaš pa možnost pa še kakšno natisnjeno nalepko. Vseeno takšno početje odsvetujem.


Jasno pregledno... Hvala.

Kaj pa če bi eno stikalo nadomestil z senzorjem ? Ostane vezava ista , samo senzor je namesto stikala ?

Hvala.

Lp
pozdrav.gif
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.285
23
38
Murska republika
KOMPLICIRAŠ! Če si tako nepodučen v teh zadevah se raje zaradi varnosti ogni tega dela, mislim da se čisto nič ne razumeš v ta dela in se kljub skici nikoli ne boš. Lp
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pri senzorju je malce več komplikacije, ker moraš tudi do senzorja vlečti ničelni vodnik... Poglej si spodnjo shemo, če ti ni dovolj jasno in preglodno, ti narišem še shemo, kot zgornji dve...

vezavarde3.jpg
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pa kaj se razburjaš? Hoče pač sam naredit. Mogoče mu skice pomagajo in jih razume, hvala bogu. Narejene so pravilno in če stvar zveže ob ugasnjenih varovalkah/FID-u nima kaj bit narobe. Če bo počilo, bo pač pogledal, kje ga je polomi, trial/erro. Vsi smo se tako učili.
In na koncu bo imel 3 ali več skic z različnimi možnostmi in se bo odločil za tisto, ki mu je razumljiva, ali najbolj enostavna ali pa najbolj primerna za situacijo. Lahko zdaj lajaš naprej in pripomoreš k temi točno 0 ali pa podaš še kakšen pametne predlog/skico, ki bo OT-ju pomagal. Presneto, gre za stiaklo + luč.

PS: če bi se šlo za priklop strojev, bi mu početje (glede na znanje) odsvetoval...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.612
8.939
113
Citat:
Uporabnik mercedes pravi:
Samo shemo razumem...To je po moje teorija ...Praksa ,oz v živo pa drugače. Tako si jaz predstavljam.
Če bi v praksi imel zvezano kot je na shemi bi to pomenilo da bi imel v vsaki dozi od stikala 6 žic ?? Vsaj pri meni so pa samo pk dve ali tri žice v dozah od stikala.

Lp
Dej ti tole enmu narest, resno, ker take sprašuješ, da me kar mrazi.

Do stikala pelješ en kabel, iz stikala ven do luči drugega. V dozi za stikalo skleneš rumenozeleni žici s spojko, in enako modri žici, eno črno na en pol stikala, drugo na drugega.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.612
8.939
113
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Pa kaj se razburjaš? Hoče pač sam naredit. Mogoče mu skice pomagajo in jih razume, hvala bogu. Narejene so pravilno in če stvar zveže ob ugasnjenih varovalkah/FID-u nima kaj bit narobe. Če bo počilo, bo pač pogledal, kje ga je polomi, trial/erro. Vsi smo se tako učili.
In na koncu bo imel 3 ali več skic z različnimi možnostmi in se bo odločil za tisto, ki mu je razumljiva, ali najbolj enostavna ali pa najbolj primerna za situacijo. Lahko zdaj lajaš naprej in pripomoreš k temi točno 0 ali pa podaš še kakšen pametne predlog/skico, ki bo OT-ju pomagal. Presneto, gre za stiaklo + luč.

PS: če bi se šlo za priklop strojev, bi mu početje (glede na znanje) odsvetoval...
A si ti zdrav v glavi? Človeku ni jasno kako bi zvezal navadno stikalo po shemi, ti mu pa menjalno vezavo rišeš. Če mu ni jasno kako napeljat usrano luč s stikalom, bolš da ne pipa.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.413
149
63
@ Gargy ,hvala.. Če imašvoljo mi naredi to skico z senzorjem še na naæin kot si mi zgornje..

@Retro & co ,umiri se..Ne bom počel ,v kar nisem prepričan da bom pravilno in varno storil...zato pa sprašujem ljudi ki vedo da mi pojasnijo. Oprosti ,ampak ti nisi med njimi ,verjetno je tvoje znanje samo teoretično ,drugače pa malo težiš ker konkretnih rešitev ne znaš razložiti...

In da razširim.
Na začetku sem zapisal vprašanje kako se PRAVILNO poveže ! Kar pomeni da ni problem povezati ,ampak da bo pravilno.

Ko sem jaz hodil v šolo je bila elektrika v dveh smereh. Elektronika in energetika. In ti povem da me energetika nikoli vživljenju ni zanimala dlje od menjave žarnice.

Skozi nasvete @gargy sem nekako vsaj zase dognal da je priklop najbolj pravilen ,smiselen in ekonomičen z uporabo vmesne doze kamor pripelješ v danem primeru z ene strani stikalo ,z druge pa napajanje in porabnik ,luč.

Hvala ,lp
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.375
236
63
Kras
www.mtl.si
Gargy, samo pripomba: elektrika je [cenzura], to verjetno sam veš in ko nekomu, ki nima osnov ravno razčiščenih, razlagaš takšne zadeve zelo lahko pride do smrti, ker bo neko "malenkost" narobe naredil, ki je tebi samoumevna. Razmisli, kako se bi takrat počutil.
Jaz sem tudi bil tako pogumen včasih, pa so me izkušnje izučile, da pri 220V raje kolega pokličem in on 100% prav zrihta stvari.
Pri 12V se lahko učiš s trial/error (pa tudi tam lahko kakšno kislino dobiš v obraz, če so baterije v igri), pri 220V se pa zna zadeva hitro končat s smrtnim izidom.
Samo v razmislek
wink-1.gif
.