Valjanec za ozemljitev

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.446
273
83
Kras
www.mtl.si
30 let stara hiša trenutno nima posebej ozemljitve (vsaj jaz je nisem nikjer našel) in za potrebe vgradnje sončne elektrarne so mi naročili, da naj vgradim valjanec v dolžini cca. 15m.
Ker bi rad uredil ozemljitev še za morebitne druge stvari v prihodnosti, me zanima, če je to dovolj dolžine. Kolikor sem gledal, ga običajno vgrajujejo v dolžini 25m. Priključek bo 3x25A.
Imam pa še vprašanje.
Ali je več različnih širin?
Koliko globoko naj ga vkopljem v zemljo?
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
785
416
63
30 let stara hiša trenutno nima posebej ozemljitve (vsaj jaz je nisem nikjer našel) in za potrebe vgradnje sončne elektrarne so mi naročili, da naj vgradim valjanec v dolžini cca. 15m.
Ker bi rad uredil ozemljitev še za morebitne druge stvari v prihodnosti, me zanima, če je to dovolj dolžine. Kolikor sem gledal, ga običajno vgrajujejo v dolžini 25m. Priključek bo 3x25A.
Imam pa še vprašanje.
Ali je več različnih širin?
Koliko globoko naj ga vkopljem v zemljo?
Zavisi od terena in same izvedbe. Če bodo še sonde je dovolj 50 cm drugače pa globlje. Pa dobro je da se naredi posnetek da se ga ne izvleče ali pretrga pri prvem kopanju za kakšno drevo. To je tako nakratko....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.014
6.277
113
pri taščici
Idealno bi bilo najbrz da bi ga naredil po obodu hiše. Pa potem vsaj po vogalih pustil priklope.
Ker ga bos mogoce kdaj v prihodnosti rabil se za.kaj drugega mogoce (dvoriscna vrata, balkonska ograja....)
Pa ne ga v kakšen pesek polagat. Bolj ko bo mokro, bolj bo odvajal. Zato kar v zemljo, ilovico....
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.446
273
83
Kras
www.mtl.si
Zavisi od terena in same izvedbe. Če bodo še sonde je dovolj 50 cm drugače pa globlje. Pa dobro je da se naredi posnetek da se ga ne izvleče ali pretrga pri prvem kopanju za kakšno drevo. To je tako nakratko....
Ni sond, le valjanec. Huh, to zna biti kar problem glede globine. Pač spodaj je živa skala.
Idealno bi bilo najbrz da bi ga naredil po obodu hiše. Pa potem vsaj po vogalih pustil priklope.
Ker ga bos mogoce kdaj v prihodnosti rabil se za.kaj drugega mogoce (dvoriscna vrata, balkonska ograja....)
Ja, to bi bilo super, ampak bo težka glede na stanje.
 
  • Žalosti me
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.014
6.277
113
pri taščici
Da ne bo tako kot pri meni.
Tudi pri meni govoril/zahteval valjanec, potem pa se ni noben gor priklopil.
Ne SE, ne desovc. Sem kar pike dobil....
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.643
10.124
113
če imaš "mokro" zemljino, potem je lahko manj valjanca, če je peščeno je potrebno več in podobno, pač koliko zemlja prevaja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.134
3.607
113
Marlbor
Ni sond, le valjanec. Huh, to zna biti kar problem glede globine. Pač spodaj je živa skala.

Ja, to bi bilo super, ampak bo težka glede na stanje.
Pri novogradnji sem za potrebe priključitve gradbene omarice moral imeti vsaj 20m valjanca, zakopanega vsaj 80cm v zemljo. Če ni v redu zemlja pa je treba še globlje pa kak meter dlje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl

damirj

Guru
9. maj 2012
5.120
2.310
113
Pri novogradnji problema za valjanec ni, kupiš kolkr ga lahko spelješ naokoli, sej je itak vse razkopano. Jaz sem dal kar 3 kolute, teh 100€ je pljunec v morje. Problem je, če omarico postavljaš na novo in je potrebno za valjanec razkopati pol parcele.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.446
273
83
Kras
www.mtl.si
Na koncu sem vgradil 30m valjanca, s tem, da je najprej žal 5m po mešanici peska/zemlje, potem pa je več ali manj samo zemlja. Upam, da bo dovolj. Vsaj moralo bi biti, glede na zahteve za SE.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in Ador

scorpion

Majstr
25. apr 2008
1.952
137
63
Na koncu sem vgradil 30m valjanca, s tem, da je najprej žal 5m po mešanici peska/zemlje, potem pa je več ali manj samo zemlja. Upam, da bo dovolj. Vsaj moralo bi biti, glede na zahteve za SE.
Dobi kakšnega štromarja, ki ti bo z instrumentom pomeril ozemljitev, pa boš vedel, ali je dobro ali ne. V LJ se s tem ukvarja firma Alrarm d.o.o. Sicer so oni bolj za varnost pri delu v firmah, a pri nas na vsakih par let pomerijo tudi ozemljitev (na regalih v skladišču, na valjancih zunaj, itd. ), da je vse skladno s predpisi in zakoni. Če ne drugega, vsaj pokliči, pa ti bodo dali kakšen info, kam se obrniti.
Bolje je imeti vse črno na belem na papirjih, ker če ti bo enkrat udarila strela pa ne boš imel ozemljitve po predpisih, boš morebitno nastalo škodo težko uveljavil pri kakšni zavarovalnici (če boš imel seveda zavarovano).

 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.014
6.277
113
pri taščici
da 30 let stara hiša ne bi imela ozemljitve... a FID pa ima?
Najveckrat zadeva vezana na ozemljitev od trafa al kako ze?
Tudi jaz v 50et stari hisi nisem nikjer zasledil valjanca ali 16² rumen zemenga kabla pa je ravno tako FID v hisi.
Ce bos rabil merilca sporoči. Ne delajo pa "zastonj". Razen ce jar na "daljavo" naredijo pregled. Nekateri znaho tudi to ;)