Valjanec za ozemljitev

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.436
269
83
Kras
www.mtl.si
30 let stara hiša trenutno nima posebej ozemljitve (vsaj jaz je nisem nikjer našel) in za potrebe vgradnje sončne elektrarne so mi naročili, da naj vgradim valjanec v dolžini cca. 15m.
Ker bi rad uredil ozemljitev še za morebitne druge stvari v prihodnosti, me zanima, če je to dovolj dolžine. Kolikor sem gledal, ga običajno vgrajujejo v dolžini 25m. Priključek bo 3x25A.
Imam pa še vprašanje.
Ali je več različnih širin?
Koliko globoko naj ga vkopljem v zemljo?
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
774
414
63
30 let stara hiša trenutno nima posebej ozemljitve (vsaj jaz je nisem nikjer našel) in za potrebe vgradnje sončne elektrarne so mi naročili, da naj vgradim valjanec v dolžini cca. 15m.
Ker bi rad uredil ozemljitev še za morebitne druge stvari v prihodnosti, me zanima, če je to dovolj dolžine. Kolikor sem gledal, ga običajno vgrajujejo v dolžini 25m. Priključek bo 3x25A.
Imam pa še vprašanje.
Ali je več različnih širin?
Koliko globoko naj ga vkopljem v zemljo?
Zavisi od terena in same izvedbe. Če bodo še sonde je dovolj 50 cm drugače pa globlje. Pa dobro je da se naredi posnetek da se ga ne izvleče ali pretrga pri prvem kopanju za kakšno drevo. To je tako nakratko....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.929
6.207
113
pri taščici
Idealno bi bilo najbrz da bi ga naredil po obodu hiše. Pa potem vsaj po vogalih pustil priklope.
Ker ga bos mogoce kdaj v prihodnosti rabil se za.kaj drugega mogoce (dvoriscna vrata, balkonska ograja....)
Pa ne ga v kakšen pesek polagat. Bolj ko bo mokro, bolj bo odvajal. Zato kar v zemljo, ilovico....