UFO - NLP

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Ah, meni je pa všeč, da živim...
Pa naj bo multiverse, simulacija, računalniška igra (tudi ideja) ali pa, da sem že v peklu in je to to...
Dokler mi je "dovoljeno" življenje, ga bom izkoristil... :cool:
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Multiverse je, recimo temu "označil" že Einstein...
Pa potem, v novejših časih Hawkins...
Jaz nisem bolj pameten od njiju - je kdo tu? :sprasujemse:

Multiverse v osnovi samo pomeni da poleg našega vesolja obstaja še N drugih vesolji v katerih deluje ali pa ne deluje fizika kot velja za našega. Mi namreč naše vesolje lahko dokaj precizno fizikalno opišemo, v sklopu tega se da potrjevat teorije in opazovat kaj se z vesoljem dogaja. Ni pa nujno da je naše vesolje edino.

Skratka gre za en tak miselni konstrukt, ko vse kar poznamo obstaja v našem vesolju. Vemo celo starost, dimenzijo in hitrost širjenja tega vesolja ... ampak ne vemo pa kam se vesolje širi oz. kaj je izven tega poznanega vesolja. Da se razumemo, vesolje kot tako zajema vse fizikalne dimenzije, torej poleg prostora tudi čas.

Ko se začneš igrat s tem razmišljanjem v abstrakacijo pa prideš do raznih teorij vzporednih vesolji in podobnih bolj kot ne znanstvenofantastičnih idej.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo in kajpace

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
V bistvu neka pravila obstajajo.
Recimo kemija mora biti zgrajena okoli ogljika, pogojno še silicija(samo so reakcije počasnejše, torej posledično gre vse počasneje). Ti gradniki tudi pogojujejo primerno temperaturo in okolje.

Pa ne skrbi, tisti ki se s tem ukvarjajo ne iščejo primatov v stilu zvezdnih stez :evil:

Tudi samo okolje (planet) mora biti stabilno, kar je še dodatno velik "filter". Recimo Zemlja ima zelo veliko srečo, da ima relativno veliko Luno in Jupiter, ki pobereta večji del asteroidov/kometov. Pa smo kljub temu imeli vsaj en tak mass extinction event na to temo (dinozavri). Zemlja je skupno imela kar 5 takšnih eventov, vsak je izbrisal 70-90% živalskih vrst, ostali so se pač adaptirali. Tudi Venera je nekakšen Zemljin "dvojček" pa je zaradi toplogrednih plinov totalno neprimerna za življenje. Mars je recimo izgubil magnetno polje in mu je Sonce "odpihnilo" atmosfero...

Tako da že iz tega vidika ni trivialno priti do inteligentnega življenja, ki rabi kar nekaj miljard let za razvoj. Kaj šele da pridemo do neke malo bolj advanced stopnje, kjer imamo tehnologijo za potovanje po vesolju na malo daljše razdalje...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash in Runo

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Tehnologija ki omogoča osvajanje vesolja je dejansko tu v trenutku. Vprašanje je kaj in kdaj se sproži. Torej biološki pogoji za nastanek življenja so precej bolj enostavni in verjetni kot pogoji za nastanek inteligence. Če pogledaš s stališča zemljine zgodovine in obstoja življenja se je nekaj pacalo 4 miljarde let, potem 100k let nazaj se je rodilo nekaj kar lahko imenuješ zametek inteligence in potem je ta inteligenca v zadnjih 1000 letih od lesenega kolesa šla v vesolje. Dejansko smo prišli do nekega pojava tehnološke singularnosti in napredek v naslednjih 100 letih bo/je nepredstavljiv.

Če pogledamo venero, od začetka je imel podobne pogoje kot so bili na zemlji in po vseh pravilih bi moralo tudi tam nastat življenje. Ali je to življenje evolviralo dalje in še vedno obstaja v neki primitivni obliki kljub nemogočim pogojem ali pa je totalno ugasnilo (ali pa ga sploh ni bilo) pa niti ne vemo. Raziskave v tej smeri niso zanimive ker je enostavno sama venera nezanimiva.

Trenutno glede na poznavanje življenja na zemlji obstaja velika možnost, da je življenje nastalo na vsakem planetu znotraj asteroidnega pasu (merkur, venera, [zemlja] in mars). Kar pomeni da je verjetnost življneja po celem vesolju dejansko ogromna samo to življenje je težko odkrit. Vsekakor pa vemo da razširjenosti življenja in razvoja inteligence na nivju kot jo imamo mi ni nikjer v naši "bližini".
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Dokler se ne bomo znali rešiti štiri dimenzionalnega prostor-časa, v katerem vlada relativnostna teorija, ne bo človek prispel niti do najbližje zvezde.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
No ja tudi dalj od sonca se da. Konceptov in teoretično delujočih prototipov pogonov, ki omogočajo doseganje 1% ali več svetlobne hitrosti je en kup ( s tem pa se da prit do sosednjega ozvezdja v času ene človeške generacije). Ko se enkrat spravi človeštvo uporabno v nam bližnje vesolje (luna, mars, večje vesoljske postaje) bodo take tehnologije hitro tudi v redni uporabi. Sam malo idealistično mislim da bomo v tem stoletju kolonizirali mars in luno do nivoja da bodo tam prisotne redne večje človeške posadke in zelo verjetno tudi že večje komercialne odprave. Od tu dalje pa je razvoj spet nepredstavljiv.

Malo nas tepe kapitalizem tudi pri osvajanju vesolja. Enostavno ni ekonomskega učinka od tega da greš na mars ali luno, vsaj zaenkrat tega ne najdemo. Ko se pa bo pojavil nek ekonomski cilj pa verjemite da bomo bili tam takoj! ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Malo nas tepe kapitalizem tudi pri osvajanju vesolja. Enostavno ni ekonomskega učinka od tega da greš na mars ali luno, vsaj zaenkrat tega ne najdemo. Ko se pa bo pojavil nek ekonomski cilj pa verjemite da bomo bili tam takoj! ;)
Prvi ekonomski razlog bo odstranitev smeti z zemlje v vesolje. Zdaj radioaktivne še rabimo, plastike pa je preveč - bomo že našli nekaj. ;)
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.899
3.021
113
Prvi ekonomski razlog bo odstranitev smeti z zemlje v vesolje. Zdaj radioaktivne še rabimo, plastike pa je preveč - bomo že našli nekaj. ;)

Luna bo dobro smetišče za radioaktivne in druge strupene odpadke če se jih drugače n bo predelalo. Plastiko se že da samo razpada očitno prehitro.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Malo nas tepe kapitalizem tudi pri osvajanju vesolja. Enostavno ni ekonomskega učinka od tega da greš na mars ali luno, vsaj zaenkrat tega ne najdemo. Ko se pa bo pojavil nek ekonomski cilj pa verjemite da bomo bili tam takoj! ;)

Ravno ekonomski učinek bo glavno gonilo osvajanja vesolja. Določeni asteroidi so polni nam dragocenih kovin in ta del se bo na dolgi rok masovno izkoriščal.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Jaz imam vec opcij..

- prva...smo v simulaciji. Cas v simulaciji tece drugace, kot pri stvarniku simulacije, tako, da nasih 1000 let je lahko tam 1 mesec

- druga...morda smo se razvili prvi in se bodo za nami razvile se druge civilizacije, tako, da smo sedaj prvi...

- tretja...smo recimo glede vesolja kot zrno mivke sredi atlantika....vemo pa, da je Zemlja zelo poseljena, ampak, to zrno mora najprej priti do roba Atlantika, zato se ne vemo nic glede vesoljcev, ker so predalec...

- cetrta...vesoljci so ze pri nas, ampak za njih vedo le posvecene tricrkovne organizacije...nam se jih zaradi varnosti in tajnosti ne predstavi
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kje je pa dokaz, da smo ravno ljudje edina inteligentna vrsta? Najstarejši zapisan ostanek neke civilizacije je star komaj 4000 let. Vse kar je starejše, je razpadlo do neprepoznavnosti. Čisto mogoče je, da so se dinozavri pred miljoni let sami sami postrelili med sabo, tako kot tudi nam danes grozi. V Vedah so zapisane legende, ki so izredno podobne nuklearni tehnologiji. Če si je nek pradaven človek znal predstavljati tako energijo, je to tako kot danes ko opisujejo ZF.

Že od nekdaj razmišljam, kako nespametno egoistični smo. Niti s psom se ne razumemo popolnoma, bi rekel celo, da moj pes mene bolj razume kot jaz njega. Sedaj bi pa komunicirali z neko zunanjo vrsto?
Še vedno ne poznamo nič kar je več kot 100 m pod vodo. Niti izkoriščati ne znamo tistega, pa mi verjemite, da je tam vsega v izobilju, od zlata do osmija.

Itd. Ko bodo pa dokazano našli na Luni ali nekem asteroidu redke kovine, bo pa 100% v desetih letih tudi človek tam. Ne ravno s krampom, prav gotovo bo pa rudaril. Na veliko.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Smeti - zakaj jih ne poženemo nazaj v mater Zemljico? Skoplješ vrtino 10 km globoko in odložiš tam odpadke, stvar rešena. Samo volja mora biti.

Zelo potratno bi bilo odpadke voziti ven v vesolje, saj so vsi izdelani "iz zemlje" :fredi: . Naj jih torej Zemlja v svoji notranjosti reciklira, nekoč bomo tako lahko surovine dobili nazaj. Krog zaključen. Samo volja mora biti.
 

B81

22. jul 2007
34.524
8.970
113
IMO pa je the Bigbang samo teorija, ki jo je bilo nekako najlažje razložit po današnji "Einstein" pameti najboljših fizikov, v resnici pa se nikomur prav ne sanja.

Zanimivo bi bilo tudi vedeti, kako jim je uspelo izdelati (leta 1977!) Vojagerja, ki se vozita po vesolju že 40+ let, pa še kar rineta dalje...obrnjena proti Zemlji, na digital tape recorder posnameta več 10 MB in pošljeta domov. Leta 1977. Bi si skoraj lahko mislil, da ali jim je kdo pomagal ali pa imamo danes že veliko bolj "hudo" tehniko izumljeno, katere mi navadni ne poznamo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Spajky
I

Izbrisan uporabnik #9334

Stara tehnika na lampe je še vedno najbolj zanesljiva. Če imaš s seboj majhen reaktor za elektriko, ne bo noben problem greti tistih 5 lamp.
V 70. letih smo se šli s takratno elektroniko najmanj tako dober HiFi kot danes. V bistvu današnja mladina sploh ne ve, kaj je to HiFi ali magnetni trak kot spomin, raje posluša muziko na telefonu in se srečno ziblje v ritmih .. Jaz pravim, da je to dekadenca.

V 70. letih smo gledali porniče v beta sistemu ravno tako dobro, kot so danes v digitalnem. Res je pa, da digitalna tehnologija nudi bistveno več, to pa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Spajky

jest5

Guru
18. avg 2007
25.299
-8.465
113
S trenutno tehnologijo lahko pridemo tja v ene 50 letih. Možno da še hitreje.
Že 50+ let nazaj so bili dokaj resni načrti za plovila, ki dosežejo nekaj % svetlobne hitrosti.
Ampak... Ja, pogon le teh ni ravno okolju prijazen :evil:
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: endvatri