Objavljeno dne 4. junija 2012
Jadranska plošča z vzhoda pritiska pod Italijo, zaradi česar se dvigujejo Apenini. Z juga pritiska Afriška plošča, z zahoda pa se Evropska plošča, na kateri leži Korzika, vsako leto za 3 milimetre pomakne v smeri italijanskega škornja. Rezultat takšnih pritiskov so potresi, v katerih se sprošča nakopičena energija. Po ocenah strokovnjakov je ogrožena vsa Italija, še posebej pa okolica Bologne, kjer so se zgodili nedavni potresi.
Po mnenju seizmologov bi Italija lahko nekoč v prihodnosti razpadla. Jug bi se pomaknil proti Balkanu, severni del Italije proti jugozahodu, Rim proti Severu, osrednja Italija pa proti vzhodu. V daljni prihodnosti bi lahko bili deli Italije povezani z Alpami, drugi deli z Balkanom, nekatere regije pa naj bi postale otoki.
Čeprav je potrese nemogoče napovedovati, so nekateri strokovnjaki mnenja, da se Italiji v prihodnje obeta pestro seizmično dogajanje z rednimi potresi, s katerimi se bodo prebivalci morali navaditi živeti.
to je sicer starejši članek , tega ki sem bral na žalost ne najdem,.
......Kakor Italija tudi Slovenija po številu in moči potresov sodi med dejavnejša območja, saj leži na potresno dejavnem južnem robu evrazijske tektonske plošče. Znanstveniki projekta SHARE, ki ga financira EU, so objavili zemljevid evropskih držav, ki bi lahko bile v prihodnjih 50 letih na udaru rušilnih potresov. Ti bi lahko imeli katastrofalne posledice.