Toplotna črpalka - menjava ogrevanja

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.486
3.123
113
Blesave so primerjave porabe kurilca na predpotopni peči z gorilcem na kurilca kjer skozi vratca vidiš direkt v dimnik z toplotnimi črpalkami...
...ker....če kupiš peč z velikim izkoristkom in na njo nabiješ gorilc na kurilca ...lahko porabo v € najmanj prepoloviš če ne sploh 3X...4X...

..je bil na forumu Pod Svojo Streho en muki...ki je nabavil toplotno in je bilo vse oh in ah...kar mu ni že skoraj denar vračala namesto porabljala :valjamse:
Vsakršno drugo ogrevanje je bilo za njega zanič in to cirka dve leti. Potem je pa ta toplotna crknila. In ogromni stroški. Pol je bilo pa sranje:valjamse:
Muki zabil za dve leti ogrevanja tam skor 10 tavžnt € za kvadraturo malo večje od pesjaka. Pa jebene krivulje gor in jebene krivulje dol.

V glavnem...je za premislit
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
No mi nismo imeli predpotopne peči...Šli smo iz kr hude Weishaupt peči in gorilca z modrim plamenom, ki je bil 8k komplet z bojlerjem na TČ za 670€ + par 100€ za montažo in krmiljenje in stroški so sedaj cca 3x manjši.. Najbolj smešno pa je, da je prej bil gorilec konkretno bolj glasen kot je zdaj TČ, aja pa dimnikarček je vedno pohvalil da ima super izmerjen izkoristek blizu 100% :) Tko da kakorkoli obrneš je obratovanje TČ ene 3x ceneje od peči na kurilca, če imaš res zanič peč pa komot tudi 5x+. Pa očitno ne rabiš 10k dat za TČ. Mogoče pa po 5-6ih letih crkne in takrat se bom ugriznil v jezik, čeprav ta TČ se je že v prvi sezoni poplačala...
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
Ne manjka nula, je pa bil omenjen deal konec 2018, mislim da 3 šleperje teh 9kW TČ (ene 200 komadov rebrandanih Mitsubishi PUHZ-W90VHA), sicer cca 10 let stare, a še zapakirane. Brez garancije, brez regulacije, ni ˛bilo ravno plug&play, a če nimaš 2 levih rok je stvar enostavna. Eni so kupili potem dodatno še regulacijo za par 100€, eni pa še to ne. Nekaj malega (518 strani :D) je bilo napisano tukaj: https://www.podsvojostreho.net/forum/showthread.php?tid=73255&fid=18
 
  • Wow
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla in tony

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne manjka nula, je pa bil omenjen deal konec 2018, mislim da 3 šleperje teh 9kW TČ (ene 200 komadov rebrandanih Mitsubishi PUHZ-W90VHA), sicer cca 10 let stare, a še zapakirane. Brez garancije, brez regulacije, ni ˛bilo ravno plug&play, a če nimaš 2 levih rok je stvar enostavna. Eni so kupili potem dodatno še regulacijo za par 100€, eni pa še to ne. Nekaj malega (518 strani :D) je bilo napisano tukaj: https://www.podsvojostreho.net/forum/showthread.php?tid=73255&fid=18
Aha, hvala za pojasnilo.
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.256
269
83
38
Ljubljana
KSZ:

kdo zadovoljen z Kronotermom? jz čakam že od junija na njihovo ponudbo, konc avgusta se je celo pojavil monter, omenjal 12kW zrak-voda pa nekih 10keur
uradne ponudbe še nimam
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.953
5.028
113
Kaksnih napak mislis? Najvecja napaka je lahko to da bo hisa v mrazu zacela postajati hladna. Letos je bila najvisja temleratura v radiatorje cca 55C. Je oa res da je bil najblvec -9 se mi zdi. Pa glede na to sa so bili marsikdaj kipnjeni okni, zna biti da bi sli lahko kaksno C dol. Bom letos temperaturo peci znizal oziroma strmino krivulje pa da vidimo kdaj bo.mraz v hisi.
Jaz imam krivuljo, ali pa dajmo temu rečt premico, da ima 55 stopinj pri -20. Pri nuli mislim da je 40 do 42 in potem lepo z enakim nakolom dol. Ampak seveda mora toplotna cel čas delat.
Največji problem je bila tašča, ki sem jo težko prepričal da ON/OFF sistem ni dober. Ker ji še verjetno danes ni jasno kako je lahko bolje da ponoči centralna brni, kot da je vgašjena. Seveda dokler je tako počela je zjutraj ob 6.00 ko je najhladneje toplotna štartala na 100%, ko se je ona zbudila.
Potem smo ji še ventile v spalnici priprli, ker ona seveda ne more spat v toplem, in sedaj shajamo z takorekoč mlačnimi radiatorji. Topli so šele ko je res mrzlo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.380
5.896
113
pri taščici
Pri meni bo treba najbrz bolj vroče radiatorje imeti. Manjsi radiatorji ocitno in 3m stropovi. Bom letos se nekoliko znizal vremensko, vendar se bojim da bistvebo navzdol ne bo slo. Ogreva se 24/7 po vremenski
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Jaz imam krivuljo, ali pa dajmo temu rečt premico, da ima 55 stopinj pri -20. Pri nuli mislim da je 40 do 42 in potem lepo z enakim nakolom dol. Ampak seveda mora toplotna cel čas delat.
Največji problem je bila tašča, ki sem jo težko prepričal da ON/OFF sistem ni dober. Ker ji še verjetno danes ni jasno kako je lahko bolje da ponoči centralna brni, kot da je vgašjena. Seveda dokler je tako počela je zjutraj ob 6.00 ko je najhladneje toplotna štartala na 100%, ko se je ona zbudila.
Potem smo ji še ventile v spalnici priprli, ker ona seveda ne more spat v toplem, in sedaj shajamo z takorekoč mlačnimi radiatorji. Topli so šele ko je res mrzlo.
Rešitev za take primere je električni termostatski ventil s časovnikom na vsakem radiatorju (cca 20 € kom.). Nam v pisarnah deluje v nulo in smo strošek ogrevanja iz skupne kotlovnice prepolovili - zakaj bi ogrevali prazne prostore popoldan, zvečer in čez vikend. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in MrDaco

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.486
3.123
113
No mi nismo imeli predpotopne peči...Šli smo iz kr hude Weishaupt peči in gorilca z modrim plamenom, ki je bil 8k komplet z bojlerjem na TČ za 670€ + par 100€ za montažo in krmiljenje in stroški so sedaj cca 3x manjši
Hm...da si ven fuknil Weishaupta kateri je bolj kot ne vodilni in na področju gorilcev praktično nima primerjave..
že veš....kaj je bilo v detajlih...
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
Eh ven pa nisem vrgel kurilca, toliko pa nisem nor. No mogoce ce bi bila subvencija par jurjev... Pri tej TC je fino, ker ne rabi prostora v kurilnici, samo skatla zunaj (monoblok).Pa sprva niti nisem verjel, da bo lahko ta poceni TC sama zmogla, ker deal je bil za 9kW, ce bi bila izbira, bi vzel vsaj 12kW. Za 290m2 (ogrevano 200m2), hisa iz 80ih z samo 5cm izolacije (20cm pod streho) bo verjetno premalo, ce res stisne -20 cel teden. Ampak zaenkrat 3 zime je zmogla brez pomoci, niti grelcev nimam. Zanimivo kaj naredijo veliki radiatorji, 24/7 ogrevanje in 21-22 stopinj notranja temp. Imam pa se 700L kurilca starega 5 let, upam da res stisne mraz,da ga porabim, preden se pokvari.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.380
5.896
113
pri taščici
Mal testiraj, ce ti sploh pec zalaufa po 5 letih. Naj eno noc ogreva. Pa da ti kaksna pumpa ni zapikala pa kak mesalni ventil.
McGiver
Za stalno naseljene objekte nima smisla ugasat ogrevanja. Ajd za kake počitnice ja, ostalo pa ne. Pa se pol metra plus debele kamnite stene, katere je bolje drzat skoz mlacne kot pa ohlajat in pregrevat jih.
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
Ja dober nasvet, lani sem komaj odtegnil el. mesalni ventil v rocnem nacinu, samo na strom ni sans da bi se odprl...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Mal testiraj, ce ti sploh pec zalaufa po 5 letih. Naj eno noc ogreva. Pa da ti kaksna pumpa ni zapikala pa kak mesalni ventil.
McGiver
Za stalno naseljene objekte nima smisla ugasat ogrevanja. Ajd za kake počitnice ja, ostalo pa ne. Pa se pol metra plus debele kamnite stene, katere je bolje drzat skoz mlacne kot pa ohlajat in pregrevat jih.
Nisi dobro prebral. ;)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
Uporabljate toplotno tudi za ogrevanje sanitarne vode? Kako to laufa poleti?
Je pri toplotni črpalki smiseln vmes zalogovnik?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
Odvisno od kolicine vode in nacina ogrevanja.
Zalogo vode ti rabis za defroste.
Kaj pa ogrevanje sanitarne vode? Se ''splača'' zaganjat toplotno za ogrevanje le te? Ali bolj smiselno nabavit nekaj manjšega samo za sanitarno vodo. Kar pa spet pomeni svoj sistem, itd.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.380
5.896
113
pri taščici
Kupis ustrezen bojler z dovolj veliko kaco in njega ogrevas s TC. Nima smisla drugo zadevo kupovat.
"Vse" TC znajo upravljati preklopni ventil med ogrevanjem hise in bojlerja in ustrezno prilagoditi temperaturo vode.