Težava z gretjem

I

Izbrisan uporabnik #9334

To bom pa raje majstru prepustil, ko pride čez kakšen teden...
Ampak če pumpa ne bi delala, potem noben radiator ne bi grel?

Ja, majster naj pride.

Opisuješ da ti gredo cevi v prvo nadstropje, pa naprej malce nižje pod stropom pritličja, pa spet gor ... nekaj radiatorjev je delno toplih nekaj pa ne, - to vse je znak da ni dovoljšnega pretoka. Zadeva dela termosifonsko, torej črpalka stoji.

Odšraufaj kontrolno ploščo dol, ponavadi je zelo enostavno. Tam je postavljena vsa oprema in črpalka zraven. Črpalka je okrogla in ima iz čela na sredini velik šrauf, ki ga lahko odviješ celo s kovancem. Ko ga odviješ, bo poteklo nekaj vode ven, kar je prav. Potem pojdi noter z izvijačem in obrni rotor v smeri ure. Lahko da se že vrti, saj boš čutil.

Jeseni ko se kurilna sezona prične, se dogaja ta scenarij. Če črpalka še vedno ne bo vrtela, bo pa napaka naprej nekje na termostatih.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

........ Najprej gre v spalnico, kjer po novem tudi ne dela radiator!!!! Spalnica je v prvem nadstropju, torej gre razcep za radiator čez plato gor. Od tu naprej spet po stropu v pritličju še do dveh radiatorjev v dnevni sobi, vezana sta isto kot v spalnici, se pravi skozi plato gor v prvo nadstropje (to se vidi na sliki). Od tu gre nov razcep v otroško sobo, ki je v pritličju. Ta radiator sedaj dela na pol, kar pomeni, da postane topel, nima pa neke hude moči za segrevanje prostora. ........


Tole si zadnjič nalepil gor. Dokazuje da termostatski ventili niso čisto nič krivi. Črpalka ti ne dela.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
Tukaj mu ziher ne lavfa termosifonsko ampk na pumpo.
Je pa tudi možno da je odzračevalni ventilček na radiatorju na nižji višini in ne na najvišji..torej da radiator kontra visi kot bi smel in posledično še nekaj zraka notri čeprav je odzračen.
ampak, radiator ima zgoraj topel, spodaj pa ne. zrak je zgoraj v radiatorju- če je, spodaj ne more bit.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Tebi zadeva laufa termosifonsko, črpalka ne dela. Kakor opisuješ, bo to. Če je radiator napol mrzel/topel, pomeni da pretoka ni. Oz. je premajhen. Kar je znak da obtočna črpalka ne dela in zadeva deluje termosifonsko.
Tipičen primer fuč 30 let stare IMPjeve pumpe centralnega ogrevanja (sicer s pečjo na drva) je bil, da je od kovinske pogonske osi utrgalo plastični rotor... Če si jo razdrl, si to lahko videl...

V tvojem primeru je morda reč bolj komplicirana, ker je vse znotraj plinske peči, ampak serviser naj preveri delovanje pumpe in jo zamenja, če je ta fuč...

Še to: tista pumpa je imla na vrhu stikalo s tremi pozicijami, na zadnji se je vrtela najhitreje in ustvarila največ pretoka vode...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Btw, tole imas ti samo pokrov cez termostatski ventil. Kje imas ternostatsko glavo?!
Ali tista igla ki jo imaš v beli plastiki pride sama ven v sekundi ali dveh ce jo porines notri v ventil. Ce pride ven za cca pol cm pol je ok in bi v takem polozaju radiator moral greti, ce je spodnji ventil odprt in crpalka ter pec dela.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Evo, tole je pumpa v vailant peci.
 

Priponke

  • IMG_20211016_235807.jpg
    IMG_20211016_235807.jpg
    118,8 KB · Ogledi: 141

luciano

Guru
3. okt 2011
1.811
815
113
MB
Mogoče pa ima predimenzioniran radiator, in termostat ugasne centralno preden se radiator uspe zagret.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Da uskladiš sobni ternostat ST) in termostatske glave (TG) moraš imeti še mal sreče in znanja. Zato ker je pametno tam kjer je ST, TG imeti odprto do konca (pa eventuelno zapirati radiator na spodnjem ventilu) , drugje pa regulirati s TG.
Če ti bo v prostoru s ST, TG ustavila gretje preden bo dosežena T na termostatu, bo črpalka delala non stop, pa čeprav bo v vseh prostorih že dovolj toplo in bodo ze vsi radiatorjji zaprti.
Ce pa boš znizal Temperaturo na ST, ti pa zna v drugih prostorih zebsti, ker ti bo ST ugasnil crpalko kljub temu da drugje se ne bo dovolj toplo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

jezek

Guru
24. jul 2008
2.515
1.175
113
Ne upam, da ne z.jebem še tega kar dela
Ne razumem. Glava se sname z enim gibom in nimas kaj uniciti. Pri nekaterih je pricvrscena z vijakom, nekje pa je zatic. To bos pa ja znal. Nato enostavno nataknes nazaj. Glede na vse napisano sem 99posto preprican da je problem v tem radiatorju. To pa je lahko samo spodnji ali zgornji ventil ali pa zamasen radiator. V jutub napisi Snemanje termostatske glave in bos videl kako enostavno je. Glavo lahko pustis sneto vec dni, se ne bo zgodilo nic (seveda ce ne bos ruval igle). Itak ti bo centralni termostat ugasnil gretje ko je treba.
 
Nazadnje urejeno:

Car

POSTman
4. avg 2007
8.282
1.155
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Evo, majster je bil pri meni. Priprl je vse spodnje ventile v radiatorjih po celi hiši in predlagal, da imam tudi zgornje ventile, vsaj v tej veji, odprte minimalno. Zaenkrat je precej bolje, po hiši je dovolj toplo kljub priprtim radiatorjem, otroška soba pa je tudi toplejša, bomo pa videli, kako bo, ko bo mraz hujši. Radiator v spalnici ni grel, ker je bil spodnji ventil zaprt, ne vem, kdo bi se sicer lahko igral z njim.....
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Jaz se nisem igral z njim. Prisezem
Soalnica je tisti prostor zaradi katerega si odprl temo, ali otroska soba.
Jaz samo upam, da te ne bo sedaj po drugih prostorih zacelo zebsti.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.711
113
Evo, majster je bil pri meni. Priprl je vse spodnje ventile v radiatorjih po celi hiši in predlagal, da imam tudi zgornje ventile, vsaj v tej veji, odprte minimalno. Zaenkrat je precej bolje, po hiši je dovolj toplo kljub priprtim radiatorjem, otroška soba pa je tudi toplejša, bomo pa videli, kako bo, ko bo mraz hujši. Radiator v spalnici ni grel, ker je bil spodnji ventil zaprt, ne vem, kdo bi se sicer lahko igral z njim.....
Se prav da je bil kriv spodnji ventil :nazdravje: .
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Ventil spodaj imas odprt?
Slikaj odvzemno mesto in cevi do novega radiatorja. Ima otroska soba bistveno vec zuanjih sten ali pa slabso izolacijo?
Evo, tretja objava temi.
A te hrbet boli pa je bilo pretezko se pripogniti?
Pa bi se ulegel zraven. Ne bi bil prvi. Sem ze velikokrat lezal zraven radiatorja.
Jebi ga, kolena in hrbet imajo blokado. Ampak sem slovenec in najdem rešitev ;)