Težava z gretjem

Car

POSTman
4. avg 2007
8.282
1.156
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Hvala vsem za odgovore. Žal sem obežal in nisem bil sposoben odgovarjati, sem pa negativen na covid. ;) V glavnem, najprej bom opisal, kako imamo cevi potegnjene. Iz hiše gre v prizidek (kjer se vse to dogaja)veja po stropu v pritličju. Najprej gre v spalnico, kjer po novem tudi ne dela radiator!!!! Spalnica je v prvem nadstropju, torej gre razcep za radiator čez plato gor. Od tu naprej spet po stropu v pritličju še do dveh radiatorjev v dnevni sobi, vezana sta isto kot v spalnici, se pravi skozi plato gor v prvo nadstropje (to se vidi na sliki). Od tu gre nov razcep v otroško sobo, ki je v pritličju. Ta radiator sedaj dela na pol, kar pomeni, da postane topel, nima pa neke hude moči za segrevanje prostora. Po moje dela zato, ker sem upošteval nasvet majstra, ki mi je svetoval, naj priprem radiatorja v dnevni sobi, tako da sem enega čisto ugasnil. Ni pa to neka rešitev, se mi zdi za mrzle dni... Torej imam sedaj mrzel radiator v spalnici in napol delujoč radiator v otroški sobi, če zanemarim, da moram privijati radiator v dnevni sobi.
Če rabite še kakšno info ali sliko povejte, če ne bom zakuhal bom odgovoril.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če te prav razumem, gre vse po stropu, pol pa dol v otroško - težko boš to vse gonil brez dodatne črpalke na tem vodu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: boc

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Nič nisi komentiral glede pritiska v sistemu in odzračevanja radiatiorjev. Tud če ti je majster to naredu - je fajn čez par dni (ko se mal stvari "uležejo") spet preverit. Preden greš odrzračevat radiatorje - preveri kolk mas pritiska v sistemu (če ni dost pritiska - ti tud zraka ven ne bo porinilo). Pa odzračujem jaz vedno pri ugasnjeni črpalki - zakaj pa ne vem :)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ker sem približno v tvojem stanju me ne bo na pir. Sicer bi pa prisel pa bi kaksno na terenu rekla na to temo.
Se ti ljubi tvoj opis poteka cevi narisati na en papir.
To da imas mrzle radiatorje ni normalno pri neki pravilni dimenziji cevi. Torej pri peci velik presek, pri radiaotrju majhen.
Poznam hiso, kjer je nekih 15 radiatorjev v dveh nadstropjih, pri nobenem ni tezava. (Razen kak zrak kdaj pa kdaj. )
Je pa res da so v kurilnici 5/4 crne cevi.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.282
1.156
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Radiatorji so prezračeni, sem včeraj naredil še enkrat, je bilo vse ok. Glede col se pa ne spoznam preveč, vem pa, da so pri peči precej široke cevi... Pritisk pa je takle:
pritisk1.jpg

Mi lahko kdo pojasni, kako je lahko mrzel vmesni radiator??? Saj že za zadnjega v sistemu se mi zdi čudno, saj po kmečki logiki voda pač gre, kamor lahko in to pomeni, da tudi zadnji radiator v sistemu ne bi smel imeti težav.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
lahko mas "zapikano" iglo termostatskega ventila. vzemi ventil dol - poglej kje je igla (bi mogla bit kapavem slab 1 cm zunaj).. probaj jo z nečim notr prtisnt - pa poglej če zleze nazaj ven..
Ko ti je mojster dodajal/prevezoval radiator - ste spustili vodo iz sistema ven? Je mogoče vmesne radiatiorje samo zaprl na ventilih in vodo noter pustil.. pa pozabil vse ventile nazaj odpret?
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.282
1.156
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
lahko mas "zapikano" iglo termostatskega ventila. vzemi ventil dol - poglej kje je igla (bi mogla bit kapavem slab 1 cm zunaj).. probaj jo z nečim notr prtisnt - pa poglej če zleze nazaj ven..
Ko ti je mojster dodajal/prevezoval radiator - ste spustili vodo iz sistema ven? Je mogoče vmesne radiatiorje samo zaprl na ventilih in vodo noter pustil.. pa pozabil vse ventile nazaj odpret?
O katerem radiatorju je govora?
Na novem sem preveril iglo in dela, sicer pa sem že napisal, da je topel, ni pa vroč. Vodo smo izpustili iz te veje, ker ima prizidek ventil za zapreti vodo.
nacek Kako naj povečam brzino na pumpi? Mi je majster rekel, da je podaljšal čas, ko pumpa dela na 20 minut, ko se peč ugasne.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Mi je majster rekel, da je podaljšal čas, ko pumpa dela na 20 minut, ko se peč ugasne.
Tole tud ne razumem - kaj ma delovanje peci veze s pumpo?

Pec dela - ko je voda premal topla (kdaj dela doloca senzor v peci/bojlerju)
pumpa dela - ko je prostor mrzel (kdaj dela doloca sobni termostat)

da ti crpalka dela “se 20 min potem ko se pec ugasne” - pa prvic slism.. alpa ne razumem?
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.376
213
63
Črpalka (zopet domače izkušnje):
1. pri bolj razvejanem sistemu ti pretok na najnižji stopnji ne bo zadoščal, zato pomaga, da se dvigne hitrost (klasika - ena od treh).
2. črpalka se z leti 'utrudi', pa tega nujno ne opaziš. Ko je meni črpalka dokončno crknila, sem jo zamenjal z nekoliko šibkejšo (ker je bila slučajno pri roki) in najbolj oddaljeni radiatorji so pričeli dobivati opazno bolj toplo vodo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Kje se nahaja ta črpalka oz. kako izgleda?
A to imas plinsko pec?
Najbrz je v sklopu peci.
Zgleda pa približno tako kot pest od martina krpana. Na njej imas nek "jezicek" s katerim lahko spreminjas hotrost. Vendar ne vse. Ce pa imas ze pametno /varcno crplako pa to lahko ze z gumbi urejas. Tole so obicajne pumpe
 
  • Všeč mi je
Reactions: naliM
I

Izbrisan uporabnik #9334

A črpalka sploh dela? Se vrti? Odviješ tisti velik šrauf na črpalki in prideš do rotorja - ki se mora vrteti ! Nič zato če poteče malce (par kapljic) vode po tleh, le preveri, če črpalka sploh dela.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

jezek

Guru
24. jul 2008
2.515
1.175
113
Daj glavo termostatskega ventila dol. Seveda na problematicnem radiatorju. Igle ne vleci ven ker jo bos izpulil (sicer gre nazaj notri ampak ne vem ce ne bo kaj puscalo potem). Pusti par ur brez glave. Poglej se ce na preostanku ventila obstaja kak (rdeč?) Obroc z oznakami. Danfoss ima npr to za štelat max pretok. Jaz sem po 5 letih lani uspel to resit. Kriva je bila defektna termostatska glava - navzkrizno zamenjal z drugim radiatorjem (katerega ne hajcam na max) in sedaj dela. Vsekakor pusti dovolj casa brez glave. Ce to ne pomaga probaj se dvignit pritisk v sistemu, se vedno ga lahko spustis. Jaz imam 1,2bar v stanovanju (1 nadstropje), vikendica (3 nadstropja) pa rabi skoraj 2 bara da pozene zgornje radiatorje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ce termostatski ventil ne odpre, ga res lahko nekoliko s kladivom tolces.
Za drugo leto. Po koncu kurilne sezone termostatske ventile obvezno odpreti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony