Telekom Box preko routerja

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.112
2.465
113
Hvala za razlago, zelo poučno.

In kakšne bi bile potem bistvene prednosti tega sistema razen, da se pač prilagaja pasovni širini? Ker si nekako težko predstavljam ves ta promet, ki je sedaj na multicastu, da se prične vse te streame pošiljati posemezno do vsakega sprejemnika v državi, to je ja dodatnega prometa v rangu terabajtov proti uporabnikom. Obenem pa še opazen zamik v sliki.
 

pajac

Zelenc'
16. dec 2017
2
0
1
Govora je o Ubiquitiju, ampak ne vem točno o katerih napravah niti kako so zvezane.

Sicer pa tukaj sploh ni treba mešat routerja, lahko se VLAN3999 pelje samo čez stikalo do portov, kjer so boxi.
... zaenkrat imam še USG-3 router,,, imam pa tudi že UDM - pro router,,, katerega bi zagnal po novem letu, ko mi bo na USG-ju vse delalo, da naredim samo migracijo naprav, katerih je kar precej. Rad pa bi, da NEO dela katerem koli switch-u, oziroma nadstropju.
 

Priponke

  • mrpaj.jpg
    mrpaj.jpg
    31,8 KB · Ogledi: 332
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Hvala za razlago, zelo poučno.

In kakšne bi bile potem bistvene prednosti tega sistema razen, da se pač prilagaja pasovni širini? Ker si nekako težko predstavljam ves ta promet, ki je sedaj na multicastu, da se prične vse te streame pošiljati posemezno do vsakega sprejemnika v državi, to je ja dodatnega prometa v rangu terabajtov proti uporabnikom. Obenem pa še opazen zamik v sliki.

Strezniki so dandanes poceni, ravno tako mrezna oprema, tako da vec prometa ni neka prepreka. Se pa s tem tudi poeonostavlja omrezje, pa tudi na strani uporabnika bomo koncno lahko doziveli prelomnico, da kmalu operater ne bo vec ti dajal stb skatlic, ker bodo to znali ze tvji pocrtvnekaj s tem streamom. Tako da prihodnost je v tem, multicsst bo pa pocasi odsel v zgodovino. Glede odziranja interneta hlsja je pa tko, da to ni problem sploh. Tudi multicsst ti odzira internet, kar se se posebej pozna tam, kjer so hitrosti linije 20mbps ali pa bohnedej 10mbps kot pri meni. Hls ti omogoca gledat dva tvja, pa se za internet ostane, multicast pa pac pomeni en tv in drugi tv ostaja crn ali pa steka slika ali pa internet ne dela.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Čisto vsega pa seveda ne poenostaviš s HLSjem. Kar naenkrat rabiš bistveno več strežniške infrastrukture in generiraš neprimerno več prometa, saj moraš isti stream, ki ga hkrati gleda recimo par 10k uporabnikov, pošiljat vsakemu posebaj namesto enkrat. Zato zaekrat vsi naši operaterji, kjer se le da, za live kombinirajo z multicastom ali DVB-C (recimo hibridni EON box ima na njihovem omrežju live preko DVB-C ostalo preko IP, Telekomov NEO ima live preko multicasta vse ostalo preko unicasta, podobno T-2jevi boxi). Je pa dejstvo, da ima HLS/DASH druge prednosti.

Na strani operaterja isp ki ti nudi tv, ni to noben problem ali ovira. Na strani nekega iptv ponudnika ki ni tvoj isp, pa bo drzalo, ampak za to imamo sedaj ze taksne in drugacne resitve.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Na strani operaterja isp ki ti nudi tv, ni to noben problem ali ovira. Na strani nekega iptv ponudnika ki ni tvoj isp, pa bo drzalo, ampak za to imamo sedaj ze taksne in drugacne resitve.
Je že res, da gre streaming do končnega uporabnika vedno bolj v to smer, če drugega ne raznim Netflixom, YouTubeom, Disyneyem, itd., ki nimajo svoje infrastrukture do končnega uporabnika trenutno drugega niti ne preostane, pa tudi vedno več se gleda na zahtevo, kjer težko broadcastaš/multicastaš. Verjemi pa, da če to ne bi bil noben problem, ne bi šli operaterji vlagat kup denarja v razvoj raznih kompleksnih hibridnih rešitev (ala EON box z DVB-C tunerjem ali pa vse kar zanesljiv multicast routing potegne za sabo) ampak bi enostavno že sedaj vse furali preko unicasta. Seveda je rešljiv problem, ampak ne čez noč, še manj pa drži, da ni noben problem.

Pa tudi multicast ne bo kar tako pozabljen. Marsikje se še vedno (oziroma ravno sedaj ko so potrebe vedno večje) uporablja za dostavo contenta do edge nodeov tudi tistih, ki dalje servirajo HLS/DASH live streame do končnih uporabnikov. Nekateri večji CDN providerji celo na veliko delajo na tem, da bi skupaj z večjimi ISPji spravili multicast do končnih uporabnikov še za druge vsebine, kot so recimo prenosi iger in podobno.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
... zaenkrat imam še USG-3 router,,, imam pa tudi že UDM - pro router,,, katerega bi zagnal po novem letu, ko mi bo na USG-ju vse delalo, da naredim samo migracijo naprav, katerih je kar precej. Rad pa bi, da NEO dela katerem koli switch-u, oziroma nadstropju.
Imaš DSL/P2P ethernet/GPON? Kaj imaš od Telekomove opreme?
Z UDMjem sicer nimam izkušenj, kar sem uspel na hitro pogledat izgleda da zna bit glede teh stvari malce nefleksibilen (podobno kot USG). Ampak če drugega ne lahko še vedno rešiš z dodatnim kablom, da pripelješ zraven VLAN 3999.

V principu moraš na kontrolerju dodat nov network (npr. Video), ki je VLAN Only s tagom 3999 in vklopljenim IGMP snoopingom, potem si pa za Neo boxe pripraviš switch profile, ki ima native network tvoj LAN (ali neko ločeno mrežo, ki ima dostop do neta, če jih nočeš v isti mreži kot ostale tvoje naprave) ter tagged network pred tem ustvarjen Video VLAN (z IDjem 3999). Ta Video VLAN rabiš taggiran tudi na trunk portih do ostalih stikal, če želiš da bo profil za Neo boxe delal kjerkoli.

Potem je samo še vprašanje kako boš na UDM ali enega izmed stikal pripreljal ta VLAN 3999. Če boš pripeljal trunk od telekoma, rabiš na tistem portu ravno tako profil, ki ima taged Video (3999), medtem ko bo native (netagiran) network pravzaprav tvoj WAN (ali pa celo LAN od Telekomovega modema/routerja, odvisno kako je nastavljen). To netagirano mrežo lahko bodisi ignoriraš - torej nastaviš da je native na tem portu None (nikakor pa ne tukaj kot native nastavit LAN networka od UDMja, ker boš bridgnil svojo mrežo s tisto na Telekomovi škatli), če ga boš pripeljal ločeno iz njihove opreme, ali pa ga tagiraš z nekim svojim IDjem in potem spraviš na UDMjev WAN port. Slednjega se morda na UDMju ne da direktno skonfigurirat, čeprav bi bilo najbolj elegantno (menda je bila vsaj na starih USGjih neka varjanta s custom json configom, ampak nisem nikoli probaval), lahko pa na enem switch portu nastaviš ta VLAN kot native in povežeš kabel med tem portom in WAN portom na UDMju (kar je v končni fazi potem isto, kot če že iz telekomove škatle potegneš dva kabla, enega na WAN port UDMja, drugega pa v nek poljuben switch port kjer boš dobil not VLAN 3999 za multicast).
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Hja no, tukaj se jaz že izgubim. Nekaj sem nastavljal VLANe na bridge ampak to ni imelo nikakršnega efekta, v Switch/port meniju pa kar sem izbral VLAN id in secure mode, OK, pa je že šel Mikrotik na OFF, v Switch/VLAN meniju pa ne morem dodati istega VLANA na več portov. Potem se pa nisem več mučil s tem, ker vzame preveč časa, če ne veš točno kako nastaviti vsako specifično stvar. Moral bi se poglobiti v dokumentacijo. Saj marsikaj smo že uredili, z VLANi pa se šele od letos malce zabavam.

To si sel po teh korakih:

?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Netflix, Amazon Prime, Disney in koneckincev stari dobri Youtube nakazujejo smer kamor bo sla tehbika streamanja, tako VOD kot live. ISPja teli miljoni stb skatlic tudi nekaj stanejo in v primeru trzav je to ispjev strosek. Z eliminacijo teh skatlic bo velik del stroska izginil, tudi manj zaposlenih na terenu itd. Zato bo distribucija do koncnega uporabika sla po poti HLS in ene od teh podzvrsti. Med ispji in ponudniki bo pa lahko tudi multicast, ceprav imamo za to tudi boljse metode. Neo ne poznam, ce sem prav si zapomnil, potem dvb-c umikajo iz uporabe. T2 je po mojem sel v pravo smer, kmalu jim stb ne bo vec potreben, v resnici ze zdaj ga ne rabis vec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Fly

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.112
2.465
113
To si sel po teh korakih:

?

Ni čisto po tem vodiču ampak v osnovi je stvar enaka. Na vsak port dodan VLAN3999 in vsi VLANi v ločenem bridgu. Dela ampak pač procesor ma nekaj več dela, ki bi ga lahko naredil kar switch čip, če bi vedel zadevo nastaviti.

Praktično v tem primeru tukaj vse piše, a se še mučim z razumevanjem kako zadevo preoblikovati zgolj na VLAN3999 in VLAN1 in brez, da pošilja samo določen VLAN na določenem portu, pa tudi mi manjka časa za to. Obenem je zadeva še na remote lokaciji, tako, da moram paziti kaj delam.

/interface bridge
add name=bridge1
/interface bridge port
add bridge=bridge1 interface=ether1 hw=yes
add bridge=bridge1 interface=ether2 hw=yes
add bridge=bridge1 interface=ether3 hw=yes
/interface ethernet switch vlan
add ports=ether1,ether2 switch=switch1 vlan-id=20
add ports=ether1,ether3 switch=switch1 vlan-id=30
add ports=ether1,switch1-cpu switch=switch1 vlan-id=99
/interface vlan
add interface=bridge1 vlan-id=99 name=MGMT
/ip address
add address=192.168.99.1/24 interface=MGMT
/interface ethernet switch port
set ether1 vlan-mode=secure vlan-header=add-if-missing
set ether2 vlan-mode=secure vlan-header=always-strip default-vlan-id=20
set ether3 vlan-mode=secure vlan-header=always-strip default-vlan-id=30
set switch1-cpu vlan-header=leave-as-is vlan-mode=secure
 
Nazadnje urejeno:

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Netflix, Amazon Prime, Disney in koneckincev stari dobri Youtube nakazujejo smer kamor bo sla tehbika streamanja, tako VOD kot live. ISPja teli miljoni stb skatlic tudi nekaj stanejo in v primeru trzav je to ispjev strosek. Z eliminacijo teh skatlic bo velik del stroska izginil, tudi manj zaposlenih na terenu itd. Zato bo distribucija do koncnega uporabika sla po poti HLS in ene od teh podzvrsti. Med ispji in ponudniki bo pa lahko tudi multicast, ceprav imamo za to tudi boljse metode. Neo ne poznam, ce sem prav si zapomnil, potem dvb-c umikajo iz uporabe. T2 je po mojem sel v pravo smer, kmalu jim stb ne bo vec potreben, v resnici ze zdaj ga ne rabis vec.
Pomoje pa ISPjem ni v interesu, da se gre v to smer. Ker na koncu prodajajo samo pipico, isto kot se dogaja na mobilnem delu, kjer je pomembna skoraj samo še data. Samo s pipico se pa ne služi veliko, če sploh kaj. Torej ISPji bojo še vedno imeli svoje škatlice s katerimi bodo poskušali ponuditi nekaj več kot lahko samo z appom na TV. Na dolgi rok pa bodo verjetno res velikani z ogromno denarja ponudili najbojlšo zadevo in bomo vsi gledali "youtube tv".
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Ni čisto po tem vodiču ampak v osnovi je stvar enaka. Na vsak port dodan VLAN3999 in vsi VLANi v ločenem bridgu. Dela ampak pač procesor ma nekaj več dela, ki bi ga lahko naredil kar switch čip, če bi vedel zadevo nastaviti.

Praktično v tem primeru tukaj vse piše, a se še mučim z razumevanjem kako zadevo preoblikovati zgolj na VLAN3999 in VLAN1 in brez, da pošilja samo določen VLAN na določenem portu, pa tudi mi manjka časa za to. Obenem je zadeva še na remote lokaciji, tako, da moram paziti kaj delam.
Če imaš hAP ac2, ti switch chip konfiguracija, kot si jo prilepil zgoraj, verjetno ne uide (na CRS modelih je malo lažje, ker lahko vse konfiguriraš direktno na bridgeu).
Čisto na pamet in na prvo žogo, kar se VLANov tiče rabiš verjetno nekaj takega (če hočeš npr. na ether1 pripeljat trunk iz Telekomovega modema, na ether2/3 box, na ether 3/4 samo interno mrežo):
Koda:
/interface bridge
add name=br0
/interface bridge port
add bridge=br0 interface=all hw=yes
/interface ethernet switch vlan
add independent-learning=yes ports=ether1,switch1-cpu switch=switch1 vlan-id=3900
add independent-learning=yes ports=ether1,ether2,ether3 switch=switch1 vlan-id=3999
add independent-learning=yes ports=ether2,ether3,ether4,ether5,switch1-cpu switch=switch1 vlan-id=10
/interface ethernet switch vlan
set ether1 vlan-mode=secure vlan-header=leave-as-is default-vlan-id=3900
set ether2 vlan-mode=secure vlan-header=leave-as-is default-vlan-id=10
set ether3 vlan-mode=secure vlan-header=leave-as-is default-vlan-id=10
set ether4 vlan-mode=secure vlan-header=always-strip default-vlan-id=10
set ether5 vlan-mode=secure vlan-header=always-strip default-vlan-id=10
set switch1-cpu vlan-header=leave-as-is vlan-mode=secure
/interface vlan
add interface=br0 vlan-id=10 name=vlan-local
add interface=br0 vlan-id=3900 name=vlan-tk-data
/ip address
add address=192.168.10.1/24 interface=vlan-local
Verjetno sem še kaj pozabil, trenutno nimam ne Telekomove ne hAP ac2 za probat. Pa seveda moraš potem še pppoe klienta obesit na vlan-tk-data, nastavit svoje IPje, NAT masq, FW, DHCP server in ostale zadeve, ki jih itak že imaš. Tudi IGMP snooping bi bilo fino vklopit, če dejansko deluje na tem HW. Lahko seveda dodaš še ločen "data" VLAN za boxe, če npr. ne želiš boxov v svoji lokalni mreži, in potem spremeniš default-vlan-id za porte kjer so boxi.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.112
2.465
113
Hvala za nasvete, bom preveril ob priliki. Predvsem bi rad ohranil internet v privzetem vlanu 1 in ga ne bi dajal v neke druge vlane, čeprav, če gledaš vodiče imajo praktično v vseh tudi vlan za internet nekje drugje in ne v privzetem vlanu 1, na to pa na vse porte dodal samo še VLAN3999. Sicer pa tudi če ostane tako, AC2 nekaj ne trpi, IGMP snooping pa tudi dela.
 

wackmofo

Zelenc'
15. nov 2011
4
0
1
Tudi sam imam UDM-Pro in se že cel dan zafrkavam s tem NEO boxom, da bi mi začel delovat. Najdlje sem prišel, da mi ob loadanju Neota pridobi IP, ampak nato prikaže "Wiping cache" in error.

Imam pa tako:
- V UDM-Pro imam narejen nov VLAN only network z IDjem 3999
- Port 3 sem preko moj.telekom.si nastavil na NEO oziroma IPTV in povezal kabel na Ubiquiti switch na Port 23, ki sem ga nastavil na VLAN profil
- UTP iz NEO boxa sem povezal na Port 22 na switch in ga nastavil kot VLAN

Kaj delam narobe? :)
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Tudi sam imam UDM-Pro in se že cel dan zafrkavam s tem NEO boxom, da bi mi začel delovat. Najdlje sem prišel, da mi ob loadanju Neota pridobi IP, ampak nato prikaže "Wiping cache" in error.

Imam pa tako:
- V UDM-Pro imam narejen nov VLAN only network z IDjem 3999
- Port 3 sem preko moj.telekom.si nastavil na NEO oziroma IPTV in povezal kabel na Ubiquiti switch na Port 23, ki sem ga nastavil na VLAN profil
- UTP iz NEO boxa sem povezal na Port 22 na switch in ga nastavil kot VLAN

Kaj delam narobe? :)
Kako sta pa skonfigurirana profila, ki ju uporabljaš na portih 22 in 23? Od tega je več ali manj vse odvisno.

Načeloma na uplink portu (23) rabiš profil, ki ima tagged 3999 (native je lahko none ali nek prost VID, nikakor pa ne tvoja interna mreža), medtem ko rabiš na portu do boxa (22) drug profil, ki ima tagged 3999 in native LAN (oziroma nek drug VLAN z dostopom do neta, če nočeš imet skupaj NEOta v internem LANu).
 

wackmofo

Zelenc'
15. nov 2011
4
0
1
Kako sta pa skonfigurirana profila, ki ju uporabljaš na portih 22 in 23? Od tega je več ali manj vse odvisno.

Načeloma na uplink portu (23) rabiš profil, ki ima tagged 3999 (native je lahko none ali nek prost VID, nikakor pa ne tvoja interna mreža), medtem ko rabiš na portu do boxa (22) drug profil, ki ima tagged 3999 in native LAN (oziroma nek drug VLAN z dostopom do neta, če nočeš imet skupaj NEOta v internem LANu).

Super, najlepša hvala! Problem je bil ravno v tem, ker sta oba porta bila nastavljena na VLAN Only profil, ki sem ga kreiraj v Networks. Posledično se profil avtomatsko ustvari in ga ni možno urejati. Tako da sem sedaj ročno naredil dva ločena profila (tagged in untagged) in zadeva deluje :)
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.112
2.465
113
Evo, zmeraj se človek nauči nekaj novega. Očitno je tukaj konfiguracija iste stvari povsem drugačna kot npr. na mikrotiku. Važno, da si rešil.
 

konjskafiga

Pripravnik
14. jan 2008
33
0
6
37
Around the world
...da si sposodim temo, ker imam podobne težave in sploh ne vem, kaj naj naredim. Postavitev je (bila) taka da imam v zgornjem nadstropju modem. V spodnjem nadstropju imam mrežni priključek na katerega sem imel zaradi WIFI-ja priključen router (https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/tp-link-usmerjevalnik-tp-link-tl-wr840n) iz routerja pa naprej s kablom v komunikator (NEO). Ker wifi ni delal OK (optika), sem ga želel zamenjati z drugim routerjem (https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/tp-link-brezzicni-router-tp-link-archer-c7-ac1750), vendar nikakor ne vem, kako nastaviti modem, da bo zadeva funkcionirala. Poskušal sem s port forwardingom iz tega tutoriala
vendar neuspešno. V temi tej temi sem marsikaj prebral, vendar kot kaže nimam razščiščenih vseh pojmov. Pri prejšnjem modemu nisem imel večjih težav, samo mi je (sklepam da) zaradi prehoda na optiko prekinjalo povezavo in sem se zato odločil za menjavo. Kako se sploh zadeve lotiti?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.112
2.465
113
Ne bo ravno tako enostavno. Router mora podpirati VLANe, da se sploh lahko lotiš česa okrog TVja.