Telekom Box preko routerja

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
267
113
rad bi malo na kup spravil tele routerje.

v spodnjem stuku imam telekomov router, utp kabel v plc? vtikac, in v 1. stuku iz plc vtikaca v telekom box.

zdej sem pa v prvem stuku iz vtikaca dal v router in iz routerja v box.

spored in vse dela, samo slike ni. pise da je povezava, ip je dolocen...

router je tenda. neki bremza signal do boxa
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ni tako simpl, router mora podpirati tudi nek drugačen prenos podatkov, ki ga uporabljajo siol boxi.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
267
113
ok... na routerju pise na 3 portu tudi iptv, tko da je nekako je narejen za tud za to...

kaj ce bi prej se switch vtaknil? vticnica, switch, en kabel v router in en v box?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Če hočeš naredit, tako kot je treba, rabiš opremo, ki podpira VLANe, da na box spraviš netagiran DATA VLAN (za spored, ogled za nazaj, yt, itd) in tagiran VIDEO VLAN (za live TV prekso multicasta). Da se tudi skonfigurirat z alternativnim fw ala OpenWRT na večini consumer "routerjev". Če Telekomov CPE uporabljaš tudi kot router, potem itak naprej ne rabiš routerja ampak samo switch(e) in WiFi AP(je) . Lahko seveda tudi domač "router" uporabljaš zgolj kot switch in/ali WiFi, routing pa izklopiš.

Je pa koristino, če oprema podpira še IGMP snooping, da ne šprica multicast po vseh portih.

Sigurno bo kso predlagal, da enostavno uporabiš navaden dumb switch, ki ga priklopiš na port za box. To lahko deluje ali pa tudi ne (odvisno kaj switch naredi s tagiranimi okvirji, ki jih načeloma ne podpira). Predvsem pa zna letet kak brodcast med različnimo VLANi, kjer ne bi smel, in jaz tega ne bi počel.

Zdaj če ti "router" ponuja konfiguracija za IPTV se da mogoče celo s stock fw nastavit. Napiši kaj točno imaš.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
267
113
moj router je tenda ac1200, AC6.

imam ga za ojacitev wifija - kot bridge. sam kjer je tv, ima slab sprejem od telekomovega routerja. tko a bi raje kar kabel iz vticnice... bo zihr vec prenosa
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
267
113
koliko prenosa vzame ta povezava preko vticnice? ker wifi je cca pol nizji kot na pc k je zvezan direkt na telekomov router
 

Naabo

Pripravnik
19. avg 2010
268
1
18
XSIDE ali je možno z Asusom AC86U-merlin fw (innbox->pppoe) na lan porte pošiljati video in data? Na AC68U se je dalo urediti preko preko ssh z orodjem robocfg, pri AC86U pa je zaradi drugega stikala in orodja zaenkrat stvar nepoznana. Je možno v GUI to urediti (zavihek iptv)? Pri AC68U mi ni uspelo...
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Da si sposodim to temo... doma imam celo zmedo s telekomovim routerjem in ojačevalci. Imel sem Fritzbox od Telekoma, ki je delal odlično. Praktično sem rabil ta router in en ojačevalec, ki sta pokrivala dve nadstropji in piknik plac. Fritzbox mi je crknil in so mi v Telekomu zamenjali za njihov običajni router, ki pa ima poleg slabšega wifi signala tudi dosti manj funkcij. Sedaj razmišljam, da bi izkopil wifi na tem routerju, nabavil nov router oz. dostopno točko in ju povezal z ethernet kablom. Iz sobe, kjer imam sedaj router bi potegnil omrežni kabel do dostopne točke. Mika me nakup te dostopne točke. Če prav razumem za to točko ne potrebujem dodatnega napajalnega kabla (se pravi se napaja preko omrežnega kabla). Bi mi ta pokrivala 130 m2 zgornje etaže, če bi bila nameščena na hodniku, v središču stanovanja? Za piknik prostor bi pa še naprej uporabljal ta ojačevalec signala.
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Ta ni enak.. pa tudi nebi rad kupoval stare opreme, pri kateri ne veš pri čem si...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.818
2.081
113
Pri Telekomu doplačaj za Wifi AC router in boš tako dobil spet FritzBox-a ne vem kateri model.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.818
2.081
113
Ne verjamem, antene so itak interne s tam do 3 največ 4dbi. Ampak tudi če bi bile externe antene in bi imel 10dbi je vprašanje, če bi bilo dovolj. Vse je močno odvisno od količine železa v stenah in stropovih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: urby20

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
XSIDE ali je možno z Asusom AC86U-merlin fw (innbox->pppoe) na lan porte pošiljati video in data? Na AC68U se je dalo urediti preko preko ssh z orodjem robocfg, pri AC86U pa je zaradi drugega stikala in orodja zaenkrat stvar nepoznana. Je možno v GUI to urediti (zavihek iptv)? Pri AC68U mi ni uspelo...
Žal ne poznam merlina še manj pa konkretnega Asusa. Princip je itak povsod enak, vprašanje samo kako nastavit na konkretnem modelu, tu pa ti žal težko pomagam.

Da si sposodim to temo... doma imam celo zmedo s telekomovim routerjem in ojačevalci. Imel sem Fritzbox od Telekoma, ki je delal odlično. Praktično sem rabil ta router in en ojačevalec, ki sta pokrivala dve nadstropji in piknik plac. Fritzbox mi je crknil in so mi v Telekomu zamenjali za njihov običajni router, ki pa ima poleg slabšega wifi signala tudi dosti manj funkcij. Sedaj razmišljam, da bi izkopil wifi na tem routerju, nabavil nov router oz. dostopno točko in ju povezal z ethernet kablom. Iz sobe, kjer imam sedaj router bi potegnil omrežni kabel do dostopne točke. Mika me nakup te dostopne točke. Če prav razumem za to točko ne potrebujem dodatnega napajalnega kabla (se pravi se napaja preko omrežnega kabla). Bi mi ta pokrivala 130 m2 zgornje etaže, če bi bila nameščena na hodniku, v središču stanovanja? Za piknik prostor bi pa še naprej uporabljal ta ojačevalec signala.

Tale LR model ima res dober domet, je pa tako, da kvadrati ne povedo kaj dosti, ker je vse skupaj zelo odvisno od števila, debelin, postavitev in predvsem konstrukcij sten, ki ti precej bolj ubijajo signal kot sama razdalja. Predvsem pa, če želiš visoke hitrosti, pozabi na velik domet. Ponavadi se gre ravno v obratno smer in sicer čimveč dostopnih točk, ki pokrivajo čim manjši del. Če se le da na 5GHz, kjer je na voljo bistveno več frekvenčnega prostora in bistveno manj drugih motilcev (ker imaš na 2.4GHz poleg sosednjih WiFijev, še mikovalovke, BT, brezične miši in tipkovnice, razne babyfone, itd). Domet je seveda na 5GHz manjši predvsem zaradi slabše penetracije, imaš pa tudi manj motenj. AC WiFI pa tako ali tako na 2.4GHz (z razlogom) ne obstaja. Če hitrost ni tako važna in imaš dokaj fraj 2.4GHz spekter, potem bi vrjetno tudi ta LR model pomagal.

Kar se napajna tiče pa drži, da ne rabi dodatnega kabla. Napaja se preko PoE bodisi iz PoE switcha ali preko PoE adapterja.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.818
2.081
113
Na Merlin FW se tega preko GUI ne da naredit.

Tale Ubiquiti LR je ql, ampak vseeno Tx power 22db + 3dbi antene= skupaj 25db, precej malo, pa se interne antene... Skoraj ni vredno visje cene proti uap ac lite, ampak Ok za eno mini stanovanje bo.
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Nabavil ta LR. Verjetno je PoE switch priložen, ali? Hitrost mi niti ni tako pomembna, bolj to, da je pokrito in da deluje brez prekinitev. Saj če bo še pa kje kaka točka, kjer nebo signala (sklepam, da bo to pri piknik placu), bom pa uporabil še en ojačevalec. Ojačevalec bo deloval, če bo videl LR?