Sveta krava je zaklana

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Mit o potnem listu je nedotakljiva sveta krava

Začelo se je približno tako:
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Citat:
Uporabnik Blackjack pravi:

Pred letom 90 je bil jugoslovanski potni list najdrazja listina na podrocju evrope na crnem trgu.

Hvala da si postavil kriterije in si koncno zabil kajlo v glavo.
cheer.gif

Še en urban mit. Z jugoslovanskim potnim listom še v Francijo nisi mogel brez vize...

Sledilo je nadaljevanje:
Citat:
Uporabnik MadMitch pravi:
Si probal? Jaz sem bil po celi Evropi z njim, brez kakršnekoli vize.

in
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Seveda. Za Novo Leto 1988/89 sem bil v Parizu. Za vstop v Francijo sem potreboval vstopni vizum.

Leta 1987 Grčija - nisem ravno prepričan, a se mi zdi, da sem takrat tudi potreboval vizum

Nato je začelo s polivanjem gnojnice; če nimate ravno polnega želodca si lahko osvežite spomin v tej temi KLIK - tam nekje, od strani 5 naprej

Med drugim:
Citat:
Uporabnik Blackjack pravi:
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Citat:
Uporabnik Blackjack pravi:

Pred letom 90 je bil jugoslovanski potni list najdrazja listina na podrocju evrope na crnem trgu.

Hvala da si postavil kriterije in si koncno zabil kajlo v glavo.
cheer.gif

Še en urban mit. Z jugoslovanskim potnim listom še v Francijo nisi mogel brez vize...

Ce lazes kot goebbels potem morda res nisi mogel. Leta 1986 brez najmansih problemov in BREZ vize v pariz, Nikozijo in london.

Citat:
Uporabnik MadMitch pravi:
Ne seri, Nigel. Tista štampiljka v potnem listu NI viza.
Sem pa rabil vizo za Belgijo s slovenskim potnim listom. Tri dni po tem so jih ukinili. Menda je vse skupaj trajalo kakšen mesec ali dva.

Citat:
Uporabnik softi pravi:
ko najdeš, da je bila viza obvezna in mi s tem dokažeš, da se nisi lagal, se ti opravičim. in tudi spremenim mnenje.
dokler pa kaže, da si v imenu pljuvanja po sistemu, ki ti je dal vse (pa tvojim starece, demantiral še nisi), lagal..je pa tko kot sem napisal.

pa to ni nič osebno. to je kar..množično mišljenje. lažje je srati kot spreminjati.


Tukaj sta dokaza.
Najprej viza za Grčijo iz leta 1987:


In nato še (bojda neobstoječa) viza za Francijo - leto 1988:


Svete krave so zato, da se jih zakolje
 

pep

Pripravnik
21. avg 2007
393
24
18
KSZ...
Ko sem ravno naletel tukaj naokoli...
Za spomin si shranjujem potne liste in imam iz časov Juge tudi grško vizo...
Leta 1989 smo imeli maturantski izlet v Grčijo.
Viza je bila izdana na ambasadi v Beogradu za obdobje 6 mesecev; 3 vstope z maksimalnim trajanjem 30 dni.
Zraven je kolek - kolikor je videti, za 5 Drahem.
 

hipnotik

Pripravnik
22. mar 2009
567
0
16
Grško vizo si dobil v Beogradu na ambasadi francosko pa v Zagrebu, na meji ni bilo možno.
Nobenih posebnih pogojev ni bilo samo izpolnit nek obrazec in plačat takso in še isti dan si dobil vizo.

Pa še eno sliko si moral priložit
evil.gif
 
Nazadnje urejeno:

bero1

Majstr
2. sep 2007
2.888
101
63
mb+ -20km
Citat:
Uporabnik Abraham pravi:
Nekam velik si v Avstrijo letal...
grims-1.gif

Po vize, mejbi?

Po kavo prijatelj, po kavo. Smo tudi večkrat dnevno šli, dokler niso začeli ročno vpisovati datume na zadnjih straneh, ker se štempli niso več razločno videli. Eni se bojo verjetno spomnili.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.459
1.411
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Citat:
Uporabnik bero1 pravi:
Citat:
Uporabnik Abraham pravi:
Nekam velik si v Avstrijo letal...
grims-1.gif

Po vize, mejbi?

Po kavo prijatelj, po kavo. Smo tudi večkrat dnevno šli, dokler niso začeli ročno vpisovati datume na zadnjih straneh, ker se štempli niso več razločno videli. Eni se bojo verjetno spomnili.
In ti to Abrahamu....
hysterical-1.gif
 

Abraham

Fizikalc
16. feb 2011
5.436
2
36
63
Džankiji.
grin1.gif

Oz. bolje rečeno švercerji.
grims-1.gif

Jaz sem tedensko bil dva do trikrat v Celovcu, a le zaradi elektronike - BU508 in BUT56 pri nas nisi dobil, pa če se ubiješ.
Še danes se Radio Hofru kolca (no, pa ne samo njemu...
grims-1.gif

A smo vseeno preživeli.
 

Abraham

Fizikalc
16. feb 2011
5.436
2
36
63
Če verjameš ali ne, sem šel gor po pest tranzistorjev, naštel šiljinze in šel domov. Ena ura +- pol ure, odvisno, koliko žabcev se je valjalo pred mano.
Še cariniki so me postrani gledali, ker nikoli nisem imel ništa za prijaviti.
grin1.gif
("Šta onda koji [cenzura] ideš gore?" "Sm šu nekej gledat!")
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.603
1.386
113
Emona / Carnium
Sej ti verjamem. Pač, nisi bil t.i. švercar oz. bolj pravilno preprodajalec. Sam banane so ble pa dobre. Zmiksane z jabolkom in bambi piškoti.
grims-1.gif


Se opravičujem, ker sem prekinil flame war s svojim (got)off-om
grin1.gif
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
ksz...

še ena pravljica o 'jugoslovanskem raju' je padla...do sedaj smo jih podrli že kar nekaj...moja najljubša pa je tista o 'mehkem komunizmu' oz. 'socialzmu s človeškim obrazom'...sem bral knjigo, ki jo je napisal nekdo, ki je iz 'prelepega' jugosocializma, ker ni imle izbire, pobegnil v 'trdi' madžarski, pa se je izkazalo, da na drugi strani meje niti slučajno niso bili taki zarukanci kot naši titoisti.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Kot sem že nekoč napisal...uporabna vrednost jugosocializma je bila v tem, da če si se klatil po kakšnih res odročnih krajih in te je hotelo pojesti ljudožersko pleme, si samo zavpil Tito in po možnosti zraven ime lokalnega neuvrščenega poglavarja horde, s katerim se je josip broz bratil na svojih potovanjih (in upam da ne tudi pojedinah), pa so te takoj izpustili in šli lovit zavaljenega zahodnega imperialista, ki si ga pač potem moral kot gost pojedine malce okusiti.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Zato nije čudno da je crveni SFRJ pasoš sada simbol koji budi nostalgiju i podseæa na neka bolja vremena. U kolektivnoj svesti, ta vremena su počela šezdesetih godina XX veka. Pre toga, jugoslovenski pasoš nije bio tražena roba. Nakon Drugog svetskog rata postojao je vizni režim od strane zemalja Varšavskog pakta, koji se posle Rezolucije Informbiroa 1948. godine pretvorio u potpunu blokadu granica prema Jugoslaviji. Iako je pedesetih godina počelo izvesno popuštanje u viznom režimu zapadnih zemalja prema Jugoslaviji, odlazak na tu stranu sveta bio je rezervisan uglavnom za diplomate i one koji su išli na službena putovanja.

Šezdesetih godina se sve promenilo. Sa velikim brojem zemalja potpisani su međudržavni ugovori o međusobnom ukidanju viza. Vize su bile potrebne jedino za Grčku i Albaniju – za Grčku zbog nerešenog "makedonskog pitanja", za hermetički zatvorenu Albaniju zbog političkih problema sa režimom Envera Hodže. Vlasnik jugoslovenskog pasoša imao je privilegiju da može da bira stranu na koju æe krenuti. Kada su odnosi sa socijalističkim zemljama otoplili, Jugosloveni su i po tom delu sveta mogli da se kreæu bez problema, što je tada za stanovnike zapadnih zemalja bilo nezamislivo. Dobri odnosi sa nesvrstanim zemljama učinili su da je i u udaljenim krajevima planete pokazivanje crvenog jugoslovenskog pasoša otvaralo mnoga vrata, za druge čvrsto zatvorena. Ostaci tog poštovanja i danas se mogu naæi u tim zemljama kada se pomene Jugoslavija.
Za veæinu ljudi, takvo stanje izgledalo je kao nepromenjivo i prirodno. Mnogi su, putujuæi po istoku, sa prezirom gledali onaj deo čovečanstva kome pasoš nije ništa značio, jer ga matična država nije puštala da iz nje slobodno izađe. Kakva je privilegija slobodan odlazak preko granice, makar i u kupovinu do Trsta, najteže oseæa onaj ko je takvu privilegiju imao pa izgubio. Zlatno doba crvenog pasoša završilo se otpočinjanjem ratova devedesetih godina, kada su gotovo preko noæi rampe na granicama pale.

-----------

Vladislav Jovanoviæ, nekadašnji ministar spoljnih poslova SRJ, slaže se da je ulazak na beli šengen diplomatski uspeh, jer tako treba okarakterisati svako otvaranje prema svetu, uz ogradu da bi bio problem ukoliko postoji protivusluga u vidu nastavka kompromisnog držanja Srbije u pitanju Kosova. On kaže da je razlika u odnosu na poziciju nekadašnje SFRJ u tome što se „u Titovo vreme bezvizni režim ostvarivao kroz bilateralne sporazume".

- Sa EU je postignut režim na bazi multilateralnog dogovora, gde mi dobijamo pravo da koristimo njen bezvizni režim, a Tito je sam ostvarivao to pravo. Pored toga, naša vlada je u to vreme proglasila bezvizni režim za gotovo sve strance, osim za nekoliko zemalja. Odlučili smo se da unilateralno ukidamo vize nekim zemljama, bez obzira na to da li su oni ukidali vize nama. Hteli smo turistički da se otvorimo i tadašnja SFRJ je zauzela ulogu pionira u otvaranju granica prema spoljnom svetu - ističe Jovanoviæ.

On podseæa da je bivša SFRJ održavala vizni režim jedino prema zemljama s kojima su postojali zategnuti politički odnosi.

- Za tadašnju Južnu Afriku, Kinu i Albaniju to nije važilo. Postojao je određen vizni režim i prema SSSR, pošto su naši odnosi uvek bili „toplo-hladno" i nikada nije uspostavljeno potpuno poverenje. I sa Amerikom smo imali vizni režim - kaže Jovanoviæ.


PS: Za francijo l.1985 ni bilo potrebno dobivanje vize.