ksz
Glavna razlika med klasičnim sušilnim strojem in strojem s toplotno črpalko (btw: oba sta kondenzacijska) je v mediju, ki se uporablja za hlajenje vročega (in vlažnega) zraka v sušilniku.
Sušilnik deluje tako, da zrak v stroju segreje. Toplejši zrak lahko absorbira več vlage kot hladni (absolutno), nato se ta vroč (in vlažen)zrak vodi v kondenzator, kjer se ga ohladi. Pri ohlajevanju se začne iz zraka izločati vlaga. Isti (hladen in suh) zrak se vodi nazaj v stroj, kjer se ga spet segreje in cikel se ponovi. Večja kot je razlika v temperaturi med vročim in hladnim zrakom v stroju, učinkovitejše je hlajenje.
Pri klasičnih sušilnikih se za hlajenje zraka uporablja zrak iz okolice, v najboljšem primeru okoli 20C. Če je prostor majhen in zaprt, je kmalu na voljo samo še zrak s precej višjo temperaturo. Pri strojih s toplotno črpalko, pa se hladivo uparja pri -10, torej se lahko zrak ohladi do 0C (zamrzovanja ne sme biti). (Še enkrat preberite, kar sem napisal o razliki v temperaturi.) Temperatura na kondenzatorju toplotne črpalke dosega okoli 55C, kar pomeni, da je mogoče vračajoči zrak segreti na približno 50C. Če ocenim konzervativno, imamo pri sušilnikih s toplotno črpalko razliko v temperaturi 45C.
Da bi razliko 45C dosegli pri klasičnih sušilnikih, je treba zrak v stroju segreti na najmanj 70C (pri temp. okolice 20C). Višja temperatura pa ne ulčinkuje ravno blagodejno na tkanine. Zaradi tega tudi pogosteje pride do krčenja perila pri klasični sušilnikih, kot pri sušilnikih s toplotno črpalko.
PS: napisano je teoretično; dejanske temperature so lahko drugačne, vendar bistvenih odstopanj ni; princip pa zagotovo drži.