Stopnje izobrazbe

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.264
152
63
Celje
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
- nikjer ni napisane niti ene besede o primerjavi kvalitete bolonjskih špagetov z ostalimi jedmi.

Sicer mi je besedičenje določenih zagovornikov "starega programa" v tej temi prav hecno, ampak v tejle postavki pa se moram postaviti na njihovo stran...vsaj zaenkrat. Bolognese je sicer bil zelo dobro zastavljen, v praksi bi moral povozit "stare programe", ki so preveč togi in ki obsegajo preveč balasta...v praksi pa je zgodba drugačna. Verjemite mi...preizkusil sem obe varianti in bi brez kakršnekoli debate šel nazaj na "stari program". Jebeš eno profitirano leto...tam je narod vsaj vedel, kaj dela na faksu...
 

pikapoka

Fizikalc
24. avg 2007
2.148
0
36
Domžale
Jst mislim, da bi bilo boljša ideja predelava starih programov - malo osvežit snov (npr. naš Pučko, pa ni edini, isto snov predava že 30 let,...isti zapiski, isti način izpitov, iste prosojnice...), vnesti malo več praktičnega dela ne le piflarije, itn. Način študija 4 leta + magisterij + doktorat ni bil čisto nič napačen.

Je pa tudi res, da je (vsaj na EF) tako, da je veliko folka takega, ki važno, da je nekam vpisan in da se čim prej reši faksa...kaj, koliko se bo res naučil...ni glavno vprašanje. Deloma je stari UNI program ma EF precej dolgočasen, malo zanimivejši postane šele s tretjim letnikom, najde se par predmetov, ki so zanimivi in uporabni...in druga stvar - omejiti število pri vpisu novih študentov...na ta način bi se res grebli tisti, ki jih ta študij zanima in bi se tudi bolj trudili. Ne pa da gre vsak luftar, ki ne vem, kaj ga zanima direktno na EF.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik pikapoka pravi:
Je pa tudi res, da je (vsaj na EF) tako, da je veliko folka takega, ki važno, da je nekam vpisan in da se čim prej reši faksa...kaj, koliko se bo res naučil...ni glavno vprašanje. Deloma je stari UNI program ma EF precej dolgočasen, malo zanimivejši postane šele s tretjim letnikom, najde se par predmetov, ki so zanimivi in uporabni...in druga stvar - omejiti število pri vpisu novih študentov...na ta način bi se res grebli tisti, ki jih ta študij zanima in bi se tudi bolj trudili. Ne pa da gre vsak luftar, ki ne vem, kaj ga zanima direktno na EF.

aplauz.gif


Moje mnenje je, da ni toliko problem v programu, kot je problem v generacijah, ki se danes vpisujejo na faks (POZOR!!! Vsi, ki se boste zaleteli v to trditev, PREBERITE PONOVNO!!! Da ne boste spet našli trditev, ki jih ni!).

Glej gibanje odstotka vpisane generacije za zadnjih 30 let!

Če upoštevaš, da Darwin rabi 100 tisočletja, da spremeni kvaliteto možganskih celic, ti je jasno, da "butavost" folka s pildki ni toliko problem "mojstrov" kot je problem "materiala", ki ga ti dobijo v roke (če delaš samo z mahagonijem, je eno, če pa pobiraš tudi napol nažrte smreke, ker je pač sila z lesom, pa drugo).

Kolikor jaz vidim, je to bistvo bolonjskih reform: da je država ugotovila, da je SŠ premalo (presplošno), univerzitetnega znanja pa preveč za npr. povprečnega uradnika za šalterjem ali teto v trgovini. Čemu torej izgubljati čas z dodatnimi leti šolanja ljudi, ki dodatnega znanja itak nikoli ne bodo znali uporabljati?
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.286
812
113
matr eni zavidate tem bolonjskim študijem. kaj pa tisti ki so naredili UNI pa delajo zdej še bolonjski magisterij? kaj boste pa rekli o tistih? da so pa še najbolj butasti, ker u bistvu se učijo tisto kar so se že itak? kaj je pa VŠ pa UNI na nekaterih faksih? totalno sranje od izobraževalnega prorama, nč ne naučijo samo neki drkajo z enimi brezveznii teorijami izpred dvajsetih let, pol maš pa še te prepotentne profesorje, ki mislijo da jim v 20 letih predavanja ni treba spremenit niti vrstice v svojih predavanjih... to mi gre šele na živce... hvala bohu za bolonjske programe, se je vsak kej premaknilo... tisti, ki ste proti malo si poglejte kateri faksi so se dve leti po uvedbi bolonskega študija sploh pripravili programe. Tist faks ,ki naslednje leto ne bo ponujal bolonsjekga programa je zame zaostal, saj zgleda da na njem predavajo sami leni in socialistični profesorji.


lp
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik pikapoka pravi:
Jst mislim, da bi bilo boljša ideja predelava starih programov - malo osvežit snov (npr. naš Pučko, pa ni edini, isto snov predava že 30 let,...isti zapiski, isti način izpitov, iste prosojnice...)

Glede nato da je bolonjski sistem kopija ameriškega sistema bi naj bila ena izmed prvih pridobitev ta, da se takozvana predavanja ex-katedra zbijejo na minimum, saj je to čista izguba časa in denarja.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Žal pa to pomeni cca 10x več profesorjev, ki jih mora nekdo tudi plačati - v sistemu "brezplačnega šolanja za bone" na to kar lepo pozabi.
smile-1.gif
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
Ne morem sodit o sami vsebini trenutnega študija po novem (sem pač malce starejši kozu in sem diplomiral že nekaj let nazaj), me pa konkretno moti sistem študija. Kar težko prebavljam tale koncept 'tečajev' oz. poslušaj predmet in potem naredi izpit. Del, kar pomemben, študija je bila tudi iznajdljivost, sposobnost organizacije in koordinacije predavanj, vaj, kolokvijev in izpitov. Ni bila redkost, ko je bil študent ekstremno delaven in učljiv vendar popolnoma nesposoben kakršne koli organizacije, planiranja in premagovanja stresa v sezoni izpitov. In taki so večinoma pogoreli oz. potonili, če ne prej, v poslu. To je pač trening za poslovno življenje, razen seveda če ne ostaneš na faksu ali končaš v državni upravi.
In v takem sistemu tudi vidim del odgovora zakaj bo že vsak bizgec imel diplomo. Vsaka naslednja generacija je že po defaultu inteligentnejša od prejšnje in ni hudič da ne najdeš fakultete(državne ali privatne) s tečaji primernimi zate.
Kakorkoli že, verjamem da se bo tudi v bodoče prav dobro vedelo katere so fakultete in katere so 'fakultete' - delodajalcu prav gotovo ni vseeno če zaposli Lojzko, mag; bolonjsko mag z višješolsko cvetličarsko (razen če jo ima za kaj drugega).

LP
 

Grikos

Pripravnik
21. jul 2007
386
0
16
Rezultat te bolonjske kolobocije, bo samo inflacija nazivov, nivo znanja pa bo še slabši, saj ne bo več nobene selekcije. Ko sem jaz študiral je bilo tako, da nas je bilo v 1. letnik vpisanih 60, v drugega 20, v tretjega in četrtega z nekaterimi pridruženimi ponavljalci pa nas je hodilo 14. Sedaj pa bojo ti bizgeci stroko spravili na tak nivo, da se bomo kmalu za posel borili z diplomanti s "kavča".
jezen.gif
 
Nazadnje urejeno:

timecop

Fizikalc
22. jul 2007
1.312
0
36
Saj zdaj tudi vsak bizgec, ki ima 5min cajta, lahko fakulteto ustanovi...toliko o kvaliteti.
uf-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.678
1.488
113
Citat:
Uporabnik Ateis pravi:
matr eni zavidate tem bolonjskim študijem. kaj pa tisti ki so naredili UNI pa delajo zdej še bolonjski magisterij? kaj boste pa rekli o tistih? da so pa še najbolj butasti, ker u bistvu se učijo tisto kar so se že itak?

Saj ne bojo več dolgo študirali bolonjcev, ker je dobesedno brezveze
hysterical-1.gif


P.S.: Dajem ti v premislek, čemu moj smeh... Če še ne bo jasno, najprej prosim za strnjeno obnovo zbranih del Edvarda Kardelja, ki jo boš oddal čez 2 dni...
aplauz.gif



Citat:
Uporabnik SoulMan pravi:
Citat:
Uporabnik timecop pravi:
Saj zdaj tudi vsak bizgec, ki ima 5min cajta, lahko fakulteto ustanovi...toliko o kvaliteti.
uf-1.gif

Vidim, da si poznavalec...
priden.gif

Imaš prav, da ga
priden.gif
 

gs1422

ekonomist
13. okt 2007
1.158
0
36
44
Dobova
Citat:
Uporabnik dejan001 pravi:
Povejte še zraven koliko in kakšne izpite ste imeli na znanstvenem v 2 letih?

Odvisno od fakultete in univerze. Približno 5 do 11 več, kot jih bodo imeli bolonjski magistri. Če primerjam sedanji bolonjski program elektrotehnike imajo povprečno 8 izpitov letno. Torej 5 let po 8 izpitov je 40 izpitov v petih letih. Jaz sem imel 43 dodiplomskih izpitov + 6 podiplomskih. Torej skupaj 49 izpitov. Predmetika skoraj 50 izpitov res ne bom tukaj pisal, so pa prosto dostopni in ovrednoteni z ECTS točkami. Odšteti razliko med starim programom in novim boš pa verjetno zmogel.
wink-1.gif


Citat:
Uporabnik dejan001 pravi:
Tako da repenčite se lahko med sabo in nevednimi..tisti ki smo pa dali kaj skozi in znamo uporabljati možgane pa vemo kako je realno na stvari

Razsvetli nas ubogo rajo!

Citat:
Uporabnik dejan001 pravi:
prav tako je nesmislena priemerjava bol.mag in uni - lepo se sicer sliši oboje 7 stopnja, bo pa trg pokazal razlčlenitev v parih letih ko se bolonjec malo vpelje

Točno. Ko bodo vsi pozabili razliko med starim in novim, ko bo vse skupaj enak "ausfal", boš raje zaposlil mladega bolonjskega magistra, ker še ne bo imel interesa do bolniške, ker mu boš lahko izplačeval minimalno plačo po kolektivni pogodbi, ker še ne bo vedel za anekse, ker mu boš lahko prodajal svoje buče in jih bo tudi pridno papcal...

Citat:
Uporabnik dejan001 pravi:
vsem vam ta bolonec smrdi - ste bili kaj okoli?ali samo ljubljana? potem bi videli da je to v večini evropskih držav; idite v nemčijo študirat na izmenjavo pa pridite nazaj in potem primerjajte lahkotnost naše bolonje

In kaj bomo videli tam? Pri bavarcih recimo? Da so njihovi stari bolonjski programi dejansko še težji, kot naši po našem starem šoslkem sistemu? So. Ampak, če so težji od naših starih programov, pa bi bavarci ob naših novih bolonjskih prav gotovo jokali.

Citat:
Uporabnik dejan001 pravi:
p.s. sicer pa si poglejte statistiko brezposelnosti - kar dosti doktorjev z. je gor, ne samo magistrov

dr. Ekonomije mi v računovodstvu, prodaji, nabavi, logistiki ne pomeni prav nič. Razlika v kolektivni pogodbi med 7 in 8 stopnjo v moji panogi je 50€ bruto v korist doktorja napram uni-ju. A čemu bi jih plačal? V takih oddelkih zadošča eden uni-jevc, kot vodja oddelka, ostala raja pa je lahko s 5. stopnjo izobrazbe in oddelek zelo lepo živi. Stroški so mali, delo pa učinkovito.

To kar je nezaposlene raje visoke izobrazbe družboslovne smeri, pa je posledica tega, da je Slovenija mala državica in nima tako velike potrebe bo obnavljanju visoko izobraženega kadra (šefi, profesorji, svetovalci...). S tehniko je seveda drugače. Obratovalni stroški in stroški dela se pri nas strmo višajo. Podjetja, ki ustvarjajo donano vrednost, bodo morala hitro reorganizirati proizdovnjo (na račun avtomatizacije), znebiti se drage in nezanesljive ročne delovne sile, povečati produktivnost... In visokoizobražen kader tehnične stroke, ki bo obenem znal tudi ustvariti tak doprinos, bo pri nas naslednjih nekaj let zelo iskan.
wink-1.gif
 

Kasius

Hugo Boss Opanæiæ
15. dec 2007
4.061
0
36
Pri tvoji
Visoko izobražen kader tehnične stroke je že zelo iskan, samo plače so bolj žalostne, kot ne.

V Sloveniji se še vedno najbolj splača končati ekonomijo ali pa kakšen družbosloven faks in čakati.To se pravi, prijaviš se na zavod in čakaš.Če si totalen runkelj,te po kakšenm letu čakanja na zavodu pošljejo preko javnih del na kakšno inštitucijo...in slej ko prej nekje prideš not.

Če si pa tehniške stroke te sprejmejo odprtih rok..Si priden, pokažeš znanje...hočeš boljšo plačo...potem pa te naenkrat več nimajo tako radi.

Tako pač je.Vedno bo ing. delal za ekonomista, managerja, pravnika...(družboslovca), nikoli ne bo družboslovec delal za naravoslovca.
 
Nazadnje urejeno:

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik Kasius pravi:
Tako pač je.Vedno bo ing. delal za ekonomista, managerja, pravnika...(družboslovca), nikoli ne bo družboslovec delal za naravoslovca.

Dokler se ne bo en naravoslovni runkelj usekal s sosedom, ker mu bo ta pred vrati posekal lipo, češ da dela senco na njegovo pasjo uto, zaradi česar je njegov cucek dobil astmo.

Trakrat naravoslovci spoznajo, kako slepi, gluhi, goli in bosi hodijo po svetu, ki mu vlada zakonodaja, o kateri imajo manj blage veze kot branjevka na tržnici, ki dnevno oskbuje okoliške "družboslovce".

In to samo zato, ker znajo naravoslovci samo varovalke šraufat (ali pa še to ne
crazy1.gif
).

(prevod - omejenost folka spoznaš po tem, kako ponižuje poklice, ki jih sploh ne pozna.).

PS: Niso vsi ekonomisti in pravniki brez službe. Kup jih dela celo v gospodarstvu - kdo bi si mislil, kaj ne? In kup jih ima krepko večjo plačo kot po kolektivni pogodbi - pa celo niso v podjetju v državni lasti. Nekateri pač znajo ceniti, če jim davke "posekaš" za pol ali več milijona... Čeprav si samo "pijavkast" ekonomist, za katere delajo ubogi sužnji naravoslovci.

Na drugi strani se mora tudi kup naravoslovcev kar precej namatrat, da najde službo, kaj šele dobro službo.

Zato ne najedajte na slepo! Kdo ima šiht in kdo ne, je v glavnem odvisno od osebka samega in znanja, ki ga IMA IN OBVLADA. Ne pa od barve njegovega nagobčnika.
 
Nazadnje urejeno:

gs1422

ekonomist
13. okt 2007
1.158
0
36
44
Dobova
Pismo, čeprav si odgovarjal drugemu imam občutek, da si se spravil name.
grin1.gif


To kar pišeš je res. Dobre ekonomiste res najdeš v gospodarstvu in res ti znajo z davki čuda prihranit. Prav tako ti znajo pravniki dobro ovrednotit patente.
grin1.gif


Skratka takih ljudi je v družboslovju trenutno toliko, da jim lahko plačuješ po kolektivni pa ti počnejo take stvari. Uf, rad bi nekaj povedal pa ne znam prav v črke spravit. Prepozno je. Mogoče mi jutri uspe.
grin1.gif


P.S.: Znanje je tisto kar se danes prodaja, neglede na nagobčnik. Edini problem je najti kupca za to znanje, ki te bo znal cenit in primerno nagradit (pozabit na pohlep ob ustvarjenih prihrankih).
 

Kasius

Hugo Boss Opanæiæ
15. dec 2007
4.061
0
36
Pri tvoji
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Citat:
Uporabnik Kasius pravi:
Tako pač je.Vedno bo ing. delal za ekonomista, managerja, pravnika...(družboslovca), nikoli ne bo družboslovec delal za naravoslovca.

Dokler se ne bo en naravoslovni runkelj usekal s sosedom, ker mu bo ta pred vrati posekal lipo, češ da dela senco na njegovo pasjo uto, zaradi česar je njegov cucek dobil astmo.

Trakrat naravoslovci spoznajo, kako slepi, gluhi, goli in bosi hodijo po svetu, ki mu vlada zakonodaja, o kateri imajo manj blage veze kot branjevka na tržnici, ki dnevno oskbuje okoliške "družboslovce".

In to samo zato, ker znajo naravoslovci samo varovalke šraufat (ali pa še to ne
crazy1.gif
).

(prevod - omejenost folka spoznaš po tem, kako ponižuje poklice, ki jih sploh ne pozna.).

PS: Niso vsi ekonomisti in pravniki brez službe. Kup jih dela celo v gospodarstvu - kdo bi si mislil, kaj ne? In kup jih ima krepko večjo plačo kot po kolektivni pogodbi - pa celo niso v podjetju v državni lasti. Nekateri pač znajo ceniti, če jim davke "posekaš" za pol ali več milijona... Čeprav si samo "pijavkast" ekonomist, za katere delajo ubogi sužnji naravoslovci.

Na drugi strani se mora tudi kup naravoslovcev kar precej namatrat, da najde službo, kaj šele dobro službo.

Zato ne najedajte na slepo! Kdo ima šiht in kdo ne, je v glavnem odvisno od osebka samega in znanja, ki ga IMA IN OBVLADA. Ne pa od barve njegovega nagobčnika.

Ti se v bistvu strinjaš z mano, čeprav misliš, da mi nasprotuješ.

To je ravno moja poanta. Vse te litanije kako "manjka naravoslovcev" so samo metanje peska v oči in tuljenje užaljene naravoslovne akademske srenje, ki se trese za svoje stolčke.

In tudi družboslovcev ni nič kaj "preveč", kot nam utrujajo mediji.To, da mora biti mlad družboslovec kakšnega pol leta ali leto dni na zavodu, preden najde službo, ni nobena katastrofa.Kaj pa je eno elto proti večnosti?
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Zato, ker imam občutek, da pretirano posplošuješ.

Ne, ni nujno, da mora mlad družboslovec sedeti na zavodu za zaposlovanje - vsaj večina tistih, ki niso delali šlen kurzov, ne sodi v skupino sedečih na sončni upravi.

In seveda, moj osebni pogled je, da ne bi bilo nič narobe, če bi imeli kakšnega naravoslovca več. Ampak žal ta dodatni naravoslovec prihaja iz skupine tistih, ki se za to smer odločijo samo zato, ker "doma pravijo, da sicer ne bo službe, v resnici pa me to nič ne zanima,... mah... v bistvu mi gre pa še sredenjšolska fizika precej slabo. Mogoče je pa problem v tem, da sploh ne štekam osnov matematične logike. Sej ne vem, zakaj hudiča nas drkajo to brezvezno matematiko, če mi pa moj mobilc itak vse sam zračuna?"
bonk.gif


Kaj češ delat s takim naravoslovcem?
Ki ima nikakvi pristop k delu, pa še neumen je povrh?

(seveda je isti problem tudi med družboslovci - v končni fazi je pametnih ekonomistov in pravnikov približno enako kot pametnih naravoslovcev).

Žal je tako - Darwin je naredil samo tak in tak odstotek bistrih ljudi. In tu se vsa zgodba konča. Tako med naravoslovci, kot med družboslovci. Vse ostalo je kanon futer, ki bo sicer imel univerzitetno izobrazbo, delal bo pa za denar, ki ga določa kolektivna pogodba (če bo sploh imel službo in če bo sploh delal na delovnem mestu, ki zahteva VŠ izobrazbo).

@štromčy - ne, ni jih toliko, da jih lahko plačuješ po kolektivni pogodbi. Ampak če ste vi zadovoljni z nekom, ki ima tako in tako znanje, ki ga je moč tudi poceni dobiti, good for you!
cheer.gif
 

gs1422

ekonomist
13. okt 2007
1.158
0
36
44
Dobova
Meni niso doma nič rekli kam naj se vpišem. Ko me je prvič pri osmih letih elektrika položila na tla in so me nekaj ur k sebi spravljali sem vedel, da je to zame.
cheer.gif


Mhja, res pa je, da je mi je glede na rezultate ankete o nadaljevanju izobraževanja, socialna delavka rekla, da za drugega kot za štromarja itak nisem sposoben.
hysterical-1.gif


Mojo generacijo so usmerjali približno tako, da je šel "ološ" na "štrom" lepi in moderni pa na "ekonomijo".
grin1.gif

Uuuu pa trgovska je bila takrat tudi moderna. "Bom avte prodajal v salonu!" Majke mi, da jim je uspelo. Benzinkelner, kelnarca, blagajnik na cestninski...

Egal. Res je, ja. Izmeta imamo povsod dovolj, v Posavju pa si trenutno še lahko privoščimo, da tudi najboljše izkoriščamo po kolektivni pogodbi. Žal... Ampak časi se spreminjajo.
cheer.gif
Imejte se skrajno lepo!
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik gs1422 pravi:
Egal. Res je, ja. Izmeta imamo povsod dovolj, v Posavju pa si trenutno še lahko privoščimo, da tudi najboljše izkoriščamo po kolektivni pogodbi.

Najbrž si mislil najboljše V POSAVJU.
tongue-1.gif


Kot rečeno, če vam ustreza tak in tak nivo znanja, ki ga pokrije povprečen diplomant poljubne smeri, good for you.

Veliko jih je, ki hočejo več in v zameno tudi več plačajo.
(in veliko jih je tudi takih, ki svoje znanje dovolj cenijo, da ga prodajajo najboljšemu ponudniku. In se ne obremenjujejo preveč, če se ta nahaja izven preljubega Posavja....).