Stockholm za NY

Matrix

lawyer
20. jul 2007
238
0
16
Ptuj
A je že kdo bil za novo leto v Stockholmu? Kakšne izkušnje?
Malo se bojim, da je zima tam prehuda... se motim?
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113
Za novo leto sicer nisem bil, sem pa bil tam med zimo. Meni temperature niti niso bile takšen problem (prišel sem iz Arktičnega kroga), bolj mi je bila težava v vetru, ki te praktično brije. Je pa seveda odvisno od dneva in front, ki prihajajo v tistem trenutku. Računaj pa na kakšnih -10, ni pa pravilo, meni je samo veter, brrrr.
 

Matrix

lawyer
20. jul 2007
238
0
16
Ptuj
Ok -10 sem pričakoval. Kakšen nasvet kaj vse je "nujno" it pogledat? Je kaj pametnega še v okolici/bližini?
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Sicer za novo leto nisem bil, sem pa bil na začetku zime. Lahko imaš od pozitivnih do negativnih temperatur, temperature so v povprečju le malo nižje kot v Ljubljani. Vetra je pa res več, no vsaj megle ni.
Za videt imaš kar nekaj reči, odvisno kaj te zanima. Sam sem videl Naravoslovni muzej z botaničnim vrtom, potem imaš muzej Vaasa, kraljevo palačo, meni osebno se je center dopadel že s smisla sprehajanja (recimo Gamlastan), lahko greš en večer v Icebar (samo mislim, da se moraš predhodno naročit). Potem se splača videti živalski vrt, ker imajo bolj severne živali, ter dodaten terarij s plazilci in žuželkami. Zraven je še muzej Skansen, nekakšen etno muzej na prostem.

Kar se žura tiče, je bolj tako tako, ker so alkoholno zelo prohibirani. Bil sem v enem fajn diskaču z živo muziko nekje okoli Kungsgatan, samo ne vem imena. Na Götgatan imaš par pubov, saj drugače klasičnih lokalov, da bi imeli recimo normalno pivo, skoraj ni - cene so v rangu 6 evrov eno pivo. Dobesedno, da prideš do normalnega pira, pa ni ravno restavracija, moraš ravno pol mesta prevozit.
Kar se hrane tiče, ni da ni. Hitre prehrane je neverjetno ogromno (kar se pozna pri okroglinah Švedov), imaš pa raznorazne restavracije, ki niti niso pretirano drage.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113


Citat:
Uporabnik Matrix pravi:
Ok -10 sem pričakoval. Kakšen nasvet kaj vse je "nujno" it pogledat? Je kaj pametnega še v okolici/bližini?
Stockholm ima vse, kar imajo velika mesta. Povej kaj te zanima ter s kom bos. Ti bom lazje svetoval. Kje mas urejeno spanje?
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.237
54
48
to smo bli mi konec august,... sicer z noro drago večerji, samo razgled je bil pa enkraten,...
vse tistte hiše, čolni, narava,.. res lepo,.....
 

Tenforest

Guru
3. sep 2007
5.747
540
113
42
povsod malo
Jest sem bil za božič ene 3 leta nazaj pa me je manj zeblo kot v Ljubljani je pa res, da me je ful skrbelo kolk me bo zeblo in sem se oblekel za -40
tongue-1.gif
prijateljica, ki 7-8 mesecev preživi tam je umirala od smeha zvečer ko sem se slačil.
Mraz je lahko tudi -20 pa te ne bo zeblo če ne piha. Najbolje je skoz mal hodt okol, da se ogreješ pa ne pit velik alkohola. Bolje čajčke čeprav so nori na kavo oni jo pijejo kot sok
stupid-1.gif

Kaj si ogledat? Kaj vaju veseli? To ni ravno vas kot naša Ljubljana kot se je eden izrazil od švedov.
Turistični info je urihtan u nulo.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113
Citat:
Uporabnik Matrix pravi:
Grem z žensko, spima v hotelu. Se splača it recimo še Uppsalo pogledat?

Poglej si za začetek tale link in si izberi sebi najboljše Stokholm uradna spletna stran

OK, takole malo iz glave in tisto najpomembnejše bi se glasilo (ne vem koliko dni boš tam). Do zdaj sem bil ca 4x in je za moje osebne pojme najlepše mesto Evrope, Ljubljana se skrije, čeprav nekdo trdi, da je najlepše mesto Sveta.
hysterical-1.gif


Jaz bi začel z Gamla Stanom, to je stari del centra in je meni eno izmed najlepših starih delov v Evropi, ogromno lepe arhitekture. Zelo lepo izpade ponoči. Sploh v predbožičnem času.

Če sta ljubitelja živali potem je Skansen prava zadeva za vaju, sicer ne vem koliko bo kaj živali, ker je tudi njim mraz in se skrivajo po svojih utah, je pa že sama narava, ki jih obkroža nekaj zelo lepega pa tudi kakšen lep razgled sem vama bo odprl na Stokholm in njegove lepote.

Nekdo ti je svetoval Archiepelago, kar ti jaz odsvetujem sredi zime pa tudi nič posebnega ni, vsaj meni teli otočki sredi morja niso nič posebnega. Velika verjetnost je, da bo morje dokaj zamrznjeno in turistične ladjice ne bodo plule, plujejo samo večje ladje pa še te lahko obstanejo, če so temperature res nizke.

Stadshuset (mestna hiša), nahaja se na vzhodni strani Kungsholmen otoka, ponuja visok stolp s super razgledom na Stockholm.

Če si Viking zadeve in njihova prevozna sredstsva ter za pogledat čudo sveta, ko so v mulju našli zelo dobro ohranjeno ladjo, potem ti svetujem Vaasa muzej.

To je tako na hitro, najbolje je, da se prepustiš in grež za nosom
smile-1.gif


Hrana je tako, veliko fastfooda, imaš njihovo verigo hitro prehrane (max hamburgers), ki je meni boljša od McDonaldsa, vendar slabša od Burger Kinga in Hesburgerja, ki je Finski in ga ne boš našel na Švedskem. Imaš pa veliko restavracij, ki so del kakšne svetovne verige (sej več Hard Rock Caffe) itd., tam lahko ješ za spodoben denar, predvsem pa solidno, včasih tudi zelo dobro.

Cene so naše plus 20 odstotkov v trgovini, zunaj več (restavracija, pijača, klubi in nočno življenje). Je pa res, da je tam Švedska krona in je vse skupaj znosnejše.

Nakopvalni užitek je izjemen za ženske, malo morje H&M trgovin in ostalih cunjic, meni najbolj všečne trgovine so z inovativnim oblikovanje. Na glavni podzemni postaji imaš v smeri izhoda v mesto eno odlično trgovino mladih oblikovalcev, ki na inovativen način izumljajo zadeve, ki so namenjene za dnevno uporabo. Drugače tudi super ideje za novo letna darila.
Meni najbljubša veleblagovnica Ahlens City, old school varinata na nivoju, veliko izdelkov iz Danske in oblikovnih inovativnosti. Drugače pa klikni sem in si izberi sebi ustrezno Hajmo u shopping

Premikaš se s podzemno, ki je dorbo organizirana in dobro razvejana, predvsem pa čista in varna. Najceneje boš prišel s kakšno kombinacijo Stokholm card, sem že malo pozabil, pozanimaj se, imaš pa tudi večdnevne vozovnice samo za podzemno, ker Stokholm kartica je kombinacija za muzeje, kot vedno pač.

Spanje sicer ne vem kje maš urejeno, bližje je centru, dražje je, za malo bolj solidno spanje računja 50 eur po glavi, minimalno pa sem najbrž še premalo napisal glede na to, da greš tja med novim letom.

Drugače pa meni najljubša zadeva je ta, da si vzamem rent a car, in sicer Smarta, ki je mali in okreten. Si mobilen in veliko si lahko ogledaš, poleti mi pa sede skuter in čoln.

Če je pa kaj nejasnega pa vprašaj. Evo, ena sličica, ker sem jo ravno imel na računalniku
smile-1.gif

1348213-P5140224.JPG
 

Priponke

  • 1348213-P5140224.JPG
    1348213-P5140224.JPG
    90,9 KB · Ogledi: 170

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Za po mestu sploh ne priporocam rent-a-carja. Ze poleti je problem z avtom po Stockholmu, po zimi ko bo se sneg pa sploh. Tako da tu priporocam le underground. Hitra, tocna, ugodna (proti rent-a-carju). Izstopis tocno pod znamenitostjo. Sem bil v kampu v Stockholmu in sem z avtom do centra rabil vec kot pol ure..z under le par minut. Pa tud ce bi sel rad do Upsale se jaz nebi trudil z rentacarom.

Bom se jaz dal kako slikco ko pridem s sluzbe
LP
 
Nazadnje urejeno:

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113
No, tako hudo ni, rush hour zna biti, samo se pa premikaš. Predvsem pa spoznaš tisti del Stockholma, ki ga s podzemno ne vidiš oz podzemna ni speljana. Mene vedno zanimajo tudi kakšna naselja ter kako njihovo bivalno kvaliteto.

Aja pa Uppsala. Je takšno idilično študentsko mestece. Nič posebnega, če mene vprašaš, lepo je.
smile-1.gif
Se pa pomoje ne splača vozit iz Stockholma do Uppsale, sploh pa pozimi, ne vidim dodane vrednosti, razen, če imata dovolj časa.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Do Uppsale imaš kolikor hočeš vlakov z glavne postaje, nima smisla se zafrkavat z avtom. Drugače kot so ti povedali pred mano, Gamla Stan, mestna hiša s stolpom, arhipelag je fajn poleti, ko greš do poljubnega otočka se malo zleknit na plažo, pozimi verjetno predvsem zebe, nisem še bil. In da še okrcam tistega, ki je Vasa muzej povezal z Vikingi, so bili kar Švedi tisti, ki so naredili to ladjo, ki je potonila takoj po inavguraciji, je pa zanimiva.
Kar se dogajanja tiče nisem imel preveč sreče, nikoli nisem našel nič pametnega, mi je bil Göteborg bolj všeč po tej plati, poleti sami lokalčki ob glavnih ulicah in vsi zunaj.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Ko sem bil prvič gor z avtom, sem prvi dan pustil 30 EUR za par ur parkinga v centru, potem pa sem se naučil, da se avto pusti pri hotelu in se gre z javnim prevozom v center
smile-1.gif
Takrat je bilo parkiranje na cesti brezplačno med vikendom, med tednom pa parkomati. Ne vem kako je zdaj, nadalnje sem bil samo brez avta.
 
Nazadnje urejeno:

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113
Moja napaka glede vikingov, ne vem od kje so se mi prikradli.
redface-1.gif


Nekje sem jih imel v kotičku glave, zgleda v napačnem oz se mi zdi, da sem zamešal z Norveško.
bonk.gif
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.237
54
48
uf lepi spomini.,... bo treba spet mal gor it
smile-1.gif
ja Stoclholm je res lep......
 

Matrix

lawyer
20. jul 2007
238
0
16
Ptuj
Hvala vam vsem za vse info in nasvete! Avta niti nisem mislil najemat. Premikal se bi s podzemno. Tam boma 6 dni, hotel je rezerviran, najcenejsi let sem nasel iz dunaja (180 na osebo, povratno).