Štajerska vojska

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #488
  • Začetni datum

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.646
2.363
113
Pomurje
Nisem samo prepakiral, sem dodatno izpostavil tudi neko zelo pomembno "malenkost" katero si ti upam da nenamerno izpustil in ki je polovica celotnega sestavka. In ni res, da ti še nisem odgovoril kaj je treba storiti. Sem ti to takoj odgovoril že prejšnjič, ko si me povprašal po mojem mnenju kar se tega tiče, kar poglej malo nazaj.
Brez zamere, mi ni za iskat za nazaj.
Lahko še enkrat napišeš?
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Brez zamere, mi ni za iskat za nazaj.
Lahko še enkrat napišeš?

Kaj je treba narediti, da bo mir? Priznati, da so na obeh straneh (in ne samo na domobranski) počeli izjemne pyzdarije (poboji civilistov z izgovorom da gre za sodelovanje s partizani/domobranci), povedati kdo vse je to počel (realen pogled na nekatere "junake" OF) ter zakaj (hint - revolucija, odpravljanje motečih faktojev za vnaprej) in ne tako poveličevati enih ter istočasno poniževati drugih. Predvsem pa pustiti, da se poišče, identificira in dostojno pokoplje vse žrtve za katere se ve. Obstajajo tudi zelo točni zapisi kaj se je dogajalo (pričanja pred pučnikovo komisijo s strani izvajalcev pobojev itd.,itd.) kar bi lahko bila zelo konkretna osnova za tako spravo pa se tega še danes ni dalo ven. Le zakaj, le zakaj... aja saj res, zato, ker zgodovine pa že ne bomo na novo pisali, naj ostane tista od zmagovalcev in ne dejansko realna, ki bi lahko malce očrnila še danes opevane junake.
Pa verjetno sem še kaj pozabil ampak osnove pa nekako so zajete.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Res je in škoda, da je tako, ker znanja v tej temi ima nekaj. Če pa ima prav, pa zdaj diskotiramo.
Kaj ti pomaga znanje, če si pa podatke napačno interpetiraš (nezmožnost ločevanja pobojev dejanskih domobrancev, kolabiorantov ter povsem nedolžnih civilistov, ki so bili taka ali drugačna ovira oz. moteč subjekt za vnaprej)? Ni kaj veliko vredno posedovanje takšnih informacij oz. znanja, za povrh vsega pa potrem enači še davke z zaplembo (večinoma vcelotnega) premoženja, da o pogledu na samo posedovanje premoženja v obliki zemlje sploh ne začneva. Škoda časa.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Pa kaj se razburjate vsi skupaj. Po vojni je bila izvedena agrarna reforma, ne prva in ne zadnja v zgodovini, kjer se je posest obdelovalne zemlje omejila na 20ha. Da so to dosegli, niso bili potrebni kaki poboji, razen če je je kdo temu aktivno upiral. Takih površin obdelovalne zemlje večina kmetij še danes nima.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Pa verjetno sem še kaj pozabil ampak osnove pa nekako so zajete.
Ja pozabil si, da bi lahko tudi druga stran priznala svoje grehe.
Pozabil si na priznanje Cerkve, da prizna vlogo na drugi strani, ko se je tudi pobijalo nedolžne ljudi, in čakamo da bo Cerkev priznala narodno izdajstvo in sodelovanje s fašizmom.
Svoje grehe je leva stran priznala in se opravičila že pred 30-timi leti.

In nimam nič proti, da hrvati odnesejo svoje "nedolžne" klavce iz Jasenovca iz tistega rova in naj jih doma malikujejo, če jim tako paše.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Ja pozabil si, da bi lahko tudi druga stran priznala svoje grehe.
Pozabil si na priznanje Cerkve, da prizna vlogo na drugi strani, ko se je tudi pobijalo nedolžne ljudi, in čakamo da bo Cerkev priznala narodno izdajstvo in sodelovanje s fašizmom.
Za grehe druge strani + cerkvene se ve že po zaslugi s strani zmagovalca spisane zgodovine, ki - kot sem že večkrat povedal - ni napačna temveč zgolj pomanjkljiva in prikazuje eno stran v "malce" preveč lepi luči. Priznanje poraženca je tu veliko manj pomembno (ali potrebno) kot priznanje zmagovalca, ki je spisal svojo verzijo zgodovine kot edino pravilno verzijo brez kakršmne koli potrebe po spreminjanju oz. dopolnjevanju.

Svoje grehe je leva stran priznala in se opravičila že pred 30-timi leti.
Res? Pobijanje nedolžnih civilistov + otrok katerim se je podtaknilo etiketo narodnega izdajalca/kolaboranta zgolj zaradi političnih in premoženjskih ambicij v sklopu komunistične revolucije, ki se je vrinila zraven v narodno-osvobodilni boj se je priznalo že pred tridesetimi leti? Ti to resno? Ma kaj te sploh sprašujem, seveda, da ti to resno pišeš enako kot tisto prej z enačenjem nacionalizacije s plačevanjem davkov ter z negativnimi obrestmi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in zaseka

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Za grehe druge strani + cerkvene se ve že po zaslugi s strani zmagovalca spisane zgodovine, ki - kot sem že večkrat povedal - ni napačna temveč zgolj pomanjkljiva in prikazuje eno stran v "malce" preveč lepi luči. Priznanje poraženca je tu veliko manj pomembno (ali potrebno) kot priznanje zmagovalca, ki je spisal svojo verzijo zgodovine kot edino pravilno verzijo brez kakršmne koli potrebe po spreminjanju oz. dopolnjevanju.


Res? Pobijanje nedolžnih civilistov + otrok katerim se je podtaknilo etiketo narodnega izdajalca/kolaboranta zgolj zaradi političnih in premoženjskih ambicij v sklopu komunistične revolucije, ki se je vrinila zraven v narodno-osvobodilni boj se je priznalo že pred tridesetimi leti? Ti to resno? Ma kaj te sploh sprašujem, seveda, da ti to resno pišeš enako kot tisto prej z enačenjem nacionalizacije s plačevanjem davkov ter z negativnimi obrestmi.
Nedolžne civiliste in otroke je pobijala tudi cerkveno- domobranska stran. Bi bilo že čas, da bi priznali narodno idajstvo in sodelovanje z fašizmom/nacizmom.
Prvi so pa s povojnimi poboji pričeli domobranci - in doletela jih je kazen. Taka je bila Božja volja, kaj češ.
 

B81

22. jul 2007
34.262
8.812
113

Predzgodovina - vaške straže

Predhodnik MVAC so bile vaške straže, paravojaške enote, sestavljene iz vaščanov, ki so varovali svoje premoženje in življenja prebivalcev pred posameznimi partizanskimi skupinami. Le-te so predvsem v nočnih pohodih ustrahovale domačine, nekaj so jih okrutno pobili, in jim jemali živila. Italijanski okupator namreč ni imel interesa ali upal varovati vasi, ljudi in premoženja pred nočnimi izpadi posameznih pripadnikov revolucionarnega gibanja, kljub temu da so se ljudje nanje kot na predstavnike uradne, a okupatorske oblasti večkrat obračali z zahtevami po zaščiti. Ljudje so se zato pričeli samoorganizirati. Pobudniki prvih vaških straž so bili v začetku najvplivnejši in najuglednejši ljudje v okolju, ki jih je revolucionarno gibanje najbolj ogrožalo - župani, podjetniki, vplivni kmetje, v veliko primerih tudi kaplani in župniki[1].

Prve vaške straže so se pojavile v zgodnjem poletju 1942. Prva uradna ustanovitev vaške straže se je zgodila v Šentjoštu nad Horjulom 17. julija 1942.[2] Ker so bile vaške straže sestavljene iz civilistov, ki so bili slabo izurjeni, slabo opremljeni, brez osrednjega vodstva in pasivni (branili so le svojo vas, niso nastopali ofenzivno), partizanom niso predstavljali večjega odpora. Ideološko in organizacijsko podporo so vaške straže imele predvsem v preostalih politikih predvojne Slovenske ljudske stranke in v delu duhovščine RKC v Sloveniji. Italijani so bili do vaških straž nezaupljivi.


Nagradno vprašanje: zakaj so torej partizani počeli pizdarije? O tem govori tudi nekaj knjig, so vse izmišljene? kaj pa ko to isto stvar pove človek iz prve roke? Se ga posluša? res ne pozna nihče nikogar?
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Nedolžne civiliste in otroke je pobijala tudi cerkveno- domobranska stran. Bi bilo že čas, da bi priznali narodno idajstvo in sodelovanje z fašizmom/nacizmom.
Prvi so pa s povojnimi poboji pričeli domobranci - in doletela jih je kazen. Taka je bila Božja volja, kaj češ.
Ja res je, tudi oni so jih pobijali. Ampak tu priznanje sploh ni potrebno in ne igra nobene vloge, ker je to splošno znano medtem, ko pa pobijanje ljudi katerim se je podtaknilo etiketo narodnega izdajalca/kolaboranta zgolj zaradi političnih in premoženjskih ambicij v sklopu komunistične revolucije ni ne splošno znano, niti priznano. Če bi pa poražena stran spisala neko svojo verzijo zgodovine, kjer bi se predstavljala veliko lepša kot je bila in bi bila to edina uradna verzija poteka dogodkov potem pa bi bilo priznanje več kot potrebno. In še enkrat - tukaj zdaj ni poanta v povojnih pobojih domobrancev. Samo, če ti ne to ne vse ostalo do sedaj ni potegnilo in pišeš, kot da ti ne bi vsega tega že parkrat obrazložil, bo verjetno tako ostalo tudi vnaprej in posledično zaključujem debato s tabo na točno to tematiko.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.646
2.363
113
Pomurje
Zakaj je nekaj, kar je splošno znano nepotrebno obsojanja in ne igra nobene vloge?
Zakaj ni spomenikov, pobiti v imenu boga, kapitala...
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Se tok ponavljam zaradi nedojemljivosti mirsija, da sem pri N-ponovitvah začel že izpuščat podrobnosti lastnega mnenja, ti pa začuda prebereš točno te poste, onih prej v stilu tega spodaj citiranega pa ne ali kaj? Spomeniki pobitim s strani poražene strani pa obstajajo že od konca 2.sv.vojne dalje.
Za grehe druge strani + cerkvene se ve že po zaslugi s strani zmagovalca spisane zgodovine, ki - kot sem že večkrat povedal - ni napačna temveč zgolj pomanjkljiva in prikazuje eno stran v "malce" preveč lepi luči. Priznanje poraženca je tu veliko manj pomembno (ali potrebno) kot priznanje zmagovalca, ki je spisal svojo verzijo zgodovine kot edino pravilno verzijo brez kakršne koli potrebe po spreminjanju oz. dopolnjevanju.
P.S. Manj pomembno ni nepomembno, da pa pobijanje s strani poražene strani ni potrebno obsojanja pa nikoli nisem napisal. Se bom prej raje preimenoval v Drek Rjavi kot pa da bom menil, da (sploh nepotrebno) pobijanje ni vredno obsojanja.
 
Nazadnje urejeno:

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.646
2.363
113
Pomurje
Mislim da je zgodovina že dopolnjena in spremenjena in da so poraženci dobili svoje.
Še preveč z rehabilitacijo in pomilostitvijo izdajalcev.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Mislim da je zgodovina že dopolnjena in spremenjena in da so poraženci dobili svoje.
Še preveč z rehabilitacijo in pomilostitvijo izdajalcev.

Definitivno, se strinjam.

Se lahko zdaj vrnemo k tistemu problemu, ki ga pa sam zdaj izpostavljam že nekaj časa pa mi non stop nazaj servirate domobrance, izdajalce oz. poraženo stran? V mislih imam - zdaj pišem to že petič, šestič? - pobijanje nedolžnih civilistov + otrok katerim se je podtaknilo etiketo narodnega izdajalca/kolaboranta zgolj zaradi političnih in premoženjskih ambicij v sklopu komunistične revolucije, ki se je vrinila zraven v narodno-osvobodilni boj. Ta zadeva še vedno manjka v uradni verziji zgodovine in tu ni bilo ne priznanja, ne opravičila, ničesar. To se uradno sploh ni dogajalo in to je ena bolj pomembnih stvari, ki jih je treba dodati v uradno verzijo zgodovine ampak, ker bi "malo" očrnila junake revolucionarje tega filma do sedaj pač še nismo videli.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

B81

22. jul 2007
34.262
8.812
113
Definitivno, se strinjam.

Se lahko zdaj vrnemo k tistemu problemu, ki ga pa sam zdaj izpostavljam že nekaj časa pa mi non stop nazaj servirate domobrance, izdajalce oz. poraženo stran? V mislih imam - zdaj pišem to že petič, šestič? - pobijanje nedolžnih civilistov + otrok katerim se je podtaknilo etiketo narodnega izdajalca/kolaboranta zgolj zaradi političnih in premoženjskih ambicij v sklopu komunistične revolucije, ki se je vrinila zraven v narodno-osvobodilni boj. Ta zadeva še vedno manjka v uradni verziji zgodovine in tu ni bilo ne priznanja, ne opravičila, ničesar. To se uradno sploh ni dogajalo in to je ena bolj pomembnih stvari, ki jih je treba dodati v uradno verzijo zgodovine ampak, ker bi "malo" očrnila junake revolucionarje tega filma do sedaj pač še nismo videli.
Lej pobijanje omenjenih je bilo izgovor za odvzem premozenja, otroke so pobili zaradi "what if", sicer otroci v primerih, ki jih poznam, niso bili pobiti, je pa dvema (7 in 8 let) zivljenje resil sosed, ki je prosil, naj ju pustijo in ju zacasno vzel k sebi. No pri hceri (takrat imela 8 let) sem bil dve uri na pogovoru, tako da ne govorim nekaj iz lufta pa to...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey