Kako pa kaj 1000+ let trajajoča kraja cerkvenih?
Izjemno pričevanje Mravljetove Marije iz Brezovice nam daje vpogled v enega najbolj tragičnih revolucionarnih umorov, ki se je zgodil junija 1942 in je usodno povzročil razkol med Slovenci. Partizani so vdrli v hišo ugledne in premožne Mravljetove družine na Brezovici, pobili gospodarja in tri sinove ter oropali njihovo premoženje. Prav zato je v vasi in okolici začela nastajati oborožena zaščita, najprej vaške straže in pozneje domobranci.
Posnetek oddaje Pričevalci, ki je bila premierno na sporedu v torek, 11. 12. 2018, je dostopen
TUKAJ.
Marija se dobro spomni predvojnih razmer, živeli so lepo družinsko življenje, a potrebno je bilo trdo delati. Oče je bil ranjen v prvi svetovni vojni, sicer pa izredno komunikativen in podjeten človek, zgradil je novo hišo, imeli so že vodovod in elektriko. Preživljali so se z gostilno, mesarijo in kmetijo. Pri hiši je bilo devet otrok. Prav na predvečer tragedije je bilo še posebej veselo:
»Otroci smo se igrali na vrtu, Peklajevi in naši, to je bilo tako veselje, da ga še zdaj ne morem pozabiti. Takrat je bila zadnjič družina skupaj. Ponoči se je pa zgodilo.«
Po vojni je bila družina razbita, starejši so odšli iz Avstrije naprej v ZDA. Kmalu po vojni jim je komunistični režim pobral še preostanek premoženja in v hišo naselil tuje ljudi. Marija se spomni:
»Vsak teden, skoraj vsak dan je prišel kateri, da je premetaval hišo. Okamneli smo, stali smo pri miru kot kamen. Zaplenili so nam vse, tudi žlice so prešteli … Veselja v hiši ni bilo več. Mame jaz nisem videla nikdar, da bi se posmejala. Jokala je pa zmeraj.«
Mati, jaz nisem bil zraven!
Mimo hiše so potekale manifestacije in vpitje »Smrt izdajalcem!« Čeprav Mravljetovi s kakršnokoli izdajo niso imeli nič. Pač pa je k Mravljetovi mami po vojni prihajal tudi partizan Cjuha in kot se spomni Marija venomer ponavljal: »Mati, jaz nisem bil zraven!« Zveza borcev se družini do danes ni opravičila in pojasnila grozovito početje likvidatorske skupine Dolomitskega odreda.
Marija pravi, da bi lahko znoreli vsi skupaj po šoku, ki so ga doživeli, vendar je imela mama posebno moč – moč vere in z njeno pomočjo so prestali tudi najtežje preizkušnje. Veliko so jim pomagali tudi strici in sosedje. Ko se je poročila in je prišel moški v hišo, so nekoliko lažje zaživeli, pravi Marija. Rodili so se jima štirje otroci, od tega je eden, Marjan (bil je član Slovenskega okteta), že pokojni, hči Marija pa se je poročila in imela štiri otroke.
Marija veliko razmišlja o preteklem tragičnem dogajanju, podoživlja noč, ko je izgubila očetu in brate ter sklene:
»Vem, da so vsi v nebesih. Bili so pravi ljudje in ne kakšni razbojniki… Jaz še za moje sovražnike molim. Za tiste, ki vem, molim vsak večer.«