Sony dsc-hx9v...slabe slike??

Elena

Pripravnik
10. dec 2011
41
0
6
Včeraj sem kupila Sony dsc-hx9v. Danes sem ga prvič uporabila in bila šokirana nad kvaliteto slik. Bile so nečiste, poznala se je zrnatost....slike so podobne slikam iz mojega mobitela, ki sploh ni nič kvaliteten. Moja vprašanja so naslednja:
1. Mogoče kaj delam narobe?
2. Je kaj narobe z aparatom?
3. Ali je pač to njegova zmogljivost?
Uporabljala sem avtomatske funkcije. Prosim za vaše izkušnje in nasvete, ker če je to to...ga v ponedeljek nesem nazaj. Slike so na voljo tu http://shrani.najdi.si/?2y/RZ/4xtVJzp4/dsc00018.jpg
Naj še omenim, da je moj stari aparat sony dsc-v1in z njim sem bila vedno zelo zadovoljna. Zdaj sem želela bolj zmogljivega, ampak sem ful razočarana.
 
Nazadnje urejeno:

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Najprej nastavi na max. resolucijo (16M) in max. kvaliteto (FINE). Tole izgledajo kot frame-i iz HD videa (1920 x 1080).
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Nisem pogledal vseh, ampak sodeč po prvih petih je težava v digitalnem šumu. Vrednosti ISO so se sukale okrog 640 in 800, kar so za kompaktni fotoaparat kar visoke cifre. Dejstvo je, da ti aparati niso narejeni za fotografiranje v slabi svetlobi brez uporabe fleša.
 

Elena

Pripravnik
10. dec 2011
41
0
6
Slikala sem luno....za primerjavo je tu moja slika http://shrani.najdi.si/?a/1h/4QrUnfiw/dsc00284.jpg
http://shrani.najdi.si/?3l/aX/3zyo7lAD/dsc00287.jpg
in slika objavljena na netu posneta z istim aparatom, sicer video, ampak razlika je očitna (sem tudi sama posnela video, pa je bil isti, kot so slike: https://www.youtube.com/watch?v=xfJDgUtJtZU&feature=related

Aja, panoramic....slikala sem tudi s to resolucijo, kot jo svetuješ ti....to so ta razmazane slike (snemala sem več zaporednih posnetkov, ki se jih uprablja med gibanjem)
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik Elena pravi:
Aja, panoramic....slikala sem tudi s to resolucijo, kot jo svetuješ ti....to so ta razmazane slike (snemala sem več zaporednih posnetkov, ki se jih uprablja med gibanjem)

Kako to misliš "več zaporednih posnetkov, ki se jih uprablja med gibanjem"?
 

Elena

Pripravnik
10. dec 2011
41
0
6
SoulMan.....tole sem skopirala iz www.sony.si
Izjemne slike, tudi pri šibki svetlobi

"Številni fotoaparati imajo težave pri ustvarjanju čistih in jasnih slik pri šibki svetlobi. Revolucionarni CMOS-senzor Exmor R™ zviša občutljivost in zmanjša šum slike za sijajne slike z bogatimi podrobnostmi."
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik Elena pravi:
SoulMan.....tole sem skopirala iz www.sony.si
Izjemne slike, tudi pri šibki svetlobi

"Številni fotoaparati imajo težave pri ustvarjanju čistih in jasnih slik pri šibki svetlobi. Revolucionarni CMOS-senzor Exmor R™ zviša občutljivost in zmanjša šum slike za sijajne slike z bogatimi podrobnostmi."

Pusti Sonyevo stran in še enkrat preberi moj post. Tisto je resnica...
wink-1.gif
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Nekateri posnetki so pomanjšani, zato je ocena vseh nemogoča.
Tisti pa, ki so v polni resoluciji aprata, so razen dveh (pes) posneti z ISO 800
Pri kompaktih je tako visoka ISO vrednost v večini pri ogledu polen velikosti že nekoliko problematična, šum, ki je na tvojih fotkah pa je pričakovan.
Kaj se je zgodilo s posnetkom lesne gobe ne vem, po drugi strani pa je panorama gozda čisto solidna. To, da so posnetki streseni se dogaja vsem, da pa je bil škljoc ene od 'pasjih' fotk narejen preden je aparat izostril, je pa tudi jasno.
Dvomim, da je krivda v aparatu ali pri tebi. Tako so pač videti posnetki, ko jih gledamo iz razdalje 30cm v njihovi polni velikosti (160x120cm)
Za nekoliko več poguma, sem nekoliko 'uredil' prvega od posnetkov, torej vrtnice:


P.S.: vidim, da so tudi drugi že ugotovili podobne zadeve...
 
Nazadnje urejeno:

Elena

Pripravnik
10. dec 2011
41
0
6
SoulMan.Nimam slovenskih navodil...v angleščini je Burst....torej več zaporednih slik v....ne vem mislim, da jih je zmožen 10 v eni sekundi. Ponavadi se uporablja to če slikaš premikajoč predmet...recimo tisti, ki ga slikaš vrže klobuk v zrak....10 zaporednih posnetkov v različnih fazah dvigovanja klobuka
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Ni nujno, treba je vedeti, kdaj je uporaben in kaj boš želela na koncu narediti s posnetkom.
Kakor so že drugi zapisali - ne pričakuj preveč od kompaktnega aparata.
 

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Pozabi na to, kar pišejo na sony.si
wink-1.gif


Za narediti spodobno fotko lune avtomatika ni dovolj. Kot prvo, nastavi ISO 100 in kompenzacijo osvetlitve (+/-EV) na -2 ali -3. Zna biti, da boš rabila stativ, ker se bo podaljšal čas osvetlitve.

Kar se tiče "spranih" in "šumečih" fotk pa sta glede na videno glavna vzroka:
(1) vreme (oblačno) in ker avtomatika ni vsemogočna, dobiš v takšnih pogojih z auto nastavitvami na eni strani prežgano nebo, na drugi pa šumeč glavni motiv
(2) visok ISO - za kompakta je ISO 800 že zelo na meji sprejemljivega.

Svetujem, da za začetek prebereš kakšno knjigo, ki razloži osnove fotografje (čas, zaslonka, ISO), bo potem marsikaj lažje oz. bolj razumljivo
smile-1.gif
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik Elena pravi:
SoulMan.Nimam slovenskih navodil...v angleščini je Burst....torej več zaporednih slik v....ne vem mislim, da jih je zmožen 10 v eni sekundi. Ponavadi se uporablja to če slikaš premikajoč predmet...recimo tisti, ki ga slikaš vrže klobuk v zrak....10 zaporednih posnetkov v različnih fazah dvigovanja klobuka

Tiste "ta razmazane" so imele čas 1/30 sekunde. Nič ti ne pomaga, če narediš rafal 50ih slik, če ne moreš tisto 1/30 sekunde držati fotoaparata pri miru oziroma če subjekt/objekt ta čas ne miruje. V zrak vržen klobuk bi recimo bilo potrebno fotografirat pri recimo 1/500 sekunde, če bi ga želela imeti popolnoma ostrega. Za to pa potrebuješ dovolj svetlobe. Če je ni, potem nimaš kaj naredit.

Drugače pa verjami...najlažje bo, če vzameš v roke navodila, pa jih konkretno obdelaš, to so namreč popolne osnove fotografije...
 

Elena

Pripravnik
10. dec 2011
41
0
6
Razumem tudi da na sončni dan praktično vsak aparat dela lepe fotke.....ta naj bi bil izjemen ravno po revolucionarni funkciji zaradi katere dela lepe fotke, ne samo pri zmanjšani svetlobi, kot je oblačen dan, ampak tudi pri zelo šibki svetlobi, kot je mrak.
Bi morala pri slikanju lune uporabljati kake posebne nastavitve in ne samo "Superior Auto"?
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Citat:
Uporabnik Elena pravi:
...ta naj bi bil izjemen ravno po revolucionarni funkciji zaradi katere dela lepe fotke, ne samo pri zmanjšani svetlobi, kot je oblačen dan, ampak tudi pri zelo šibki svetlobi, kot je mrak.

Edina revolucionarna funkcija, ki ti bo to omogočala je spodoben DSLR, vse druge bedarije, ki jih piše proizvajalec pozabi...
 

Elena

Pripravnik
10. dec 2011
41
0
6
Zanima me kaj moram narediti, da bo luna tako razločna, kot je na tisti povezavi iz Youtube-a?

Aja...slovenska navodila za ta aparat sploh ne obstajajo (tud ta info je iz sony.si)