sončna elektrarna

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.636
6.044
113
pri taščici
Khm.. glejmo na to malo drugače.
V mojem podpisu spodaj, je na Sprit Monitorju navedena poraba, za Hondo Jazz (in Avensisa) . Hondo vozimo že deset, let in še nismo porabil goriva za deset tisoč Eurov.
Kot je napisal BojanP, namesto za elektrarno, kupim za Hondo bencina za deset tisoč Eurov, in se "vozim zastonj" deset let. Po tem obdobju Honda ne bo shodila, elektrarna pa verjetno bo. Pa mi ni treba živce izgubljat z računanjem omrežnine, sprejemanja-oddajanja, meteringa, ROI-ja, sončnih dnevov, kam z viški in kako se zastonj vozim z električnim avtom.
Sedaj me lahko popljuvate :)
Ja, samo elektrarna za tvoje hondo stane "2" jurja in ne 10.
 

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
287
33
28
Ne bluzi ok? Itak, na drve se bom ogreval in imel bom režim kot leta 1920. Presneto kake ideje.

Predlagam lepšo komunikacijo.
In boljše obnašanje do naše Zemlje. Ja, točno tako, ugasni kdaj elektriko kot 1920. Bodi samovdržen, poskušaj porabljati točno samo toliko kot ti trenutno narava daje. Čim manj pretiravanja in resourcov od drugod, kot jih sam ustvariš (npr. s SE). In uvideli bomo, da sploh Elektro firm ne rabimo (več) :) in vsa debata kako nas nategujejo bo nepomembna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.194
2.560
113
Jaz žal ne morem več pogledati, ker od takrat, ko so mi nadgradili razsmernik (bila je napaka na DC napeljavi ampak smo prej preverjali razsmernik in nisi mogel do menija brez nadgradnje) ne morem več do 172.16.0.1. Preko aplikacij pa ni ravno nekih uporabnih podatkov.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.843
9.536
113
v bistvi 20kilo v delnice normalnih podjetij ti dajo 5%+ donosa letnega, s tem pa pokrijes letni strošek elektrike.
plus da po 10 letih še vedno imas isti oz večji znesek...
ce se menimo o invisticiji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in AvtoFun

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.636
6.044
113
pri taščici
Nebom, ker se na TČ ogrevam praktično smešno poceni in to kljub dragi elektriki. Vse kar naredim je to da letno 2x pritisnem gumb.
Draga elektrika, haha
Poglej si razrez cene kurilca (bencina/nafte) in razrez cene elektrike. Ko bo pri elektriki tako, bos pa bolj upraviceno govoril o dragi elektriki.
Glede na to kaj vse nam nudi in kako smo odvisni od nje, je zaenkrat smesno poceni. Tudi glede na okoliske države, nimamo ravno ene najdrazje.
Samo cakam dan ko se bo drzava sla "dealarstvo" (kot mafija). Za probat je zastonj, potem pa vedno drazje.
No, saj s casovnimi bloki se nekaj takega ze izvaja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ador

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.131
5.275
113
v bistvi 20kilo v delnice normalnih podjetij ti dajo 5%+ donosa letnega, s tem pa pokrijes letni strošek elektrike.
plus da po 10 letih še vedno imas isti oz večji znesek...
ce se menimo o invisticiji.
Ampak ene hišne SE se gibljejo okoli 10k. Bo še vedno dovolj za elektriko?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.705
5.668
113
v bistvi 20kilo v delnice normalnih podjetij ti dajo 5%+ donosa letnega, s tem pa pokrijes letni strošek elektrike.
plus da po 10 letih še vedno imas isti oz večji znesek...
ce se menimo o invisticiji.

Se pravi, imamo zlato in etf zaenkrat, ko je ali- ali...

Žal bo potrebno malo potrpežljivosti - do izklopa SE, da se lahko crto potegne. Jaz jo bom, ker razen zlata, imam denar praktično povsod, kar se zmislis in bom nedvoumno po 10 letih, pa po 15, definitivno pa ob izklopu SE pogledala, kam se je najbolj obneslo. Ampak jbg, jaz danes ne vem, kaj bo cez 10 let ali pa 15, pa imam denar vsepovsod raztrescen. Ce bi vedela, katera varianta bo takrat, ko bom zacela ven jemat, najboljsa, bi sla all-in v to.

Trenutno pa, v luči, kar je na prejsnji strani Sulc omenil, je boljs 4%OM za varcevalni racun brez vezave na n26. Sploh ce se menimo o ciljnih 5% v bolj tvegane nalozbe. In za zneske o katerih se zdaj menimo. Garancija do 100k€ in še davka ni nobenega...
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.287
3.426
113
In kaj imaš od tega, da višaš kupček in gledaš kako ti kupček raste? Privošči si mal lajfa, pejt po svetu in začni zapravljat, ker sabo na drugi svet ne boš nesla nič.
Lahko ga pa kupčkaš in ga pustiš drugemu, ki ga bo zagotovo zličkal.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.705
5.668
113
In kaj imaš od tega, da višaš kupček in gledaš kako ti kupček raste? Privošči si mal lajfa, pejt po svetu in začni zapravljat, ker sabo na drugi svet ne boš nesla nič.
Lahko ga pa kupčkaš in ga pustiš drugemu, ki ga bo zagotovo zličkal.

Zakaj ali-ali. Ves cajt govorim, all-in za mene ni. To velja tudi za porazdelitev druzinskega budgeta. Ni all-in v investicije. 10-15% mesečno, recimo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.807
2.683
113
Jaz to ne jemljem kot naložbo, ampak optimizacijo stroškov. Tako za ogrevanje, kot za vse drugo.
Podobno, kot bi komu, ki hoče obnovit hišo z novo izolacijsko fasado, predlagal naj raje vloži v delnice. Ni primerljivo, a ne.
Kako ti osebno to jemleš nima tukaj kakšne bistvene veze. Važen je končni učinek in tukaj je v obeh primerih finančni, zato je primerjava na mestu.
Fasada ima poleg finančnega učinka tudi druge učinke. Od urejenosti objekta do bivalnega udobja.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.807
2.683
113
V teh zakonitostih je tudi ena, da primerjaš donose v naložbah s primerljivim tveganjem.
Kakšno je tveganje pri obsegu porabe elektrike in gibanju cen le-te? Morda si kdo misli, da je podobno državnim obveznicam, morda S&P, morda zlatu, morda kripto... dokler ne primerjamo na podatkih, ima vsak lahko svoje (napačno) mnenje.
Na dolgi rok poglej deflacionirane donose zlata in relativni strošek elektrike v gospodinjstvu. Morda boš razumel...da prej nisi.
Tveganj pri se je kar nekaj, saj trenutne kalkulacije slonijo na majavih temeljih. Od net meteringa, trenutnega neposeganja države v trošarine kot tudi do same cene energije.
Pomen zlata v naložbah mi je kristalno jasen zato je še bolj žalostno da konkurira naložbi v se.