Slovenska gimnazija v Celovcu

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.426
113
Citat:
Uporabnik Jest pravi:
Latinscina je menda dobra osnova za studij ostalih, se zivih jezikov ...

Menda. V praksi se pokaže, da je takšno razmišljanje nepravilno - že vsaj 100 let se tujih jezikov ne učimo več tako, da bi najprej znali latinščino, nato pa se šli učit druge jezike. Pri vzporednem učenju večih jezikov+latinščine pa je teh koristi še manj (čeprav jih nekaj je, vsaj pri korenik besed, ki iz nje izvirajo). Ampak, daleč od tega smo, da bi povprečen poliglot znal tudi latinsko.

Še glede okrog učenja mandarinščine: danes enostavno ne vemo, kaj bo prinesla prihodnost.

Ker je sam ne znam (niti se je ta moment nimam namena naučiti), razmišljam v dveh smereh - morda se bo zgodilo, da bo znanje mandarinščine postalo nuja, pa danes tega sploh ne vemo. Tako kot se je zgodilo z bumom informacijske tehnologije v 70ih letih, še deset let prej pa se, vsaj pri nas tega ni nihče zavedal. Foter pravi, da je bilo pred 50imi leti na srednji tehnični šoli grozljivo veliko poudarka na računanju "peš", ker si naši učitelji sploh predstavljati niso mogli, da boš čez 10 let iz žepa potegnil kalkulator, ki ti bo znal izračunati npr. tangens kota v trenutku.

Druga možnost, ki je za moje razmišljanje bolj realna, pa je, da bo angleščina pri njih dovolj popularna, da se bo dali s Kitajci delati v angleščini. (Znati kitajsko bo kljub temu verjetno vseeno prednost, če boš hotel z njimi delati posel.
smile-1.gif
). 20 let nazaj na Kitajskem ni znal angleško živ bog, danes pa se je stanje zelo spremenilo na bolje. Mislim, da bo šlo še naprej tako.

Poleg tega je pri učenju "kitajščine" hudič še v tem, da je na kitajskem jezikov in narečij cel kup (nisem sinolog in pišem na pamet
smile-1.gif
).
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Se sploh ne morem strinjat :S

4 leta so me jebali v glavo z latinscino... Lingua Latina od 1-3... :S 2x na teden... [cenzura] smo jo sovrazili.

In ves kaj sem pogruntal? Da razumem italjane (no, vmes sem se se italjansko za silo naucil), pa francoze in spance (kjer sem precej hitreje pobral osnove jezika)... In da, hej, sploh ni bilo tako neuporabno.

Jaz bi definitivno predlagal, da se gre vsak mulc za par let latinscino ucit.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
tako kot se pogovarjamo o koristnosti latinščine, bi se lahko tudi o koristoh geografije - in če bi moral izbirati med tema dvema, bi se odločil za latinščino

@mtl: naše srednje šolstvo ni tako slabo, da bi se ti splačalo investirat 10k€/leto za sredno šolo. Za polovico tega denarja si lahko vsako leto privoščite odlično potovanje, ali pa pošlješ otoka v tujino mad počitnicami za nekaj tednov - bo ravno lahko tako spoznaval druge kulture, gojil strpnost itd.

@Robert: ŠKG dobi samo 85% denarja za izvajanje programa (nikakor za investicije) - ideološko neoporečne zasebne šole dobilo 100% za izvajanje programa. Na ŠKG verouka ni.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Nigel
Vem da ni verouka (kot takega), je pa primerljiv predmet. Povedo mladinci, kar nekaj jih v bližnji okolici hodi tja. Program je še zmeraj po državno potrjenem kurikulumu, zato ŠKG zodi med javno šolstvo. Je pa relativno veliko 'doplačil', verjamem da so bolj upravična kot pa v čisto 'brezplačni' javni OŠ in SŠ.
A pod neoporečne si mislil tiste od zaslužnih diplomatov in podobne?
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Ko v "brezplačnih" državnih gimnazijah sešteješ pripevke za šolski sklad, "nadstandard" in plačila eksurzij prideš na podobno vsoto kot je šolnina v ŠKG. Če govoriš o predmetu "Vera in kultura", potem ti lahko povem, da to niti od daleč ni verouk.
"Neoporečne" so nekatere druge srednje šole; zasebno visoko šolstvo so pa zjebali zaradi ohranitve monopola. Jaz sem za konkurenco tudi v šolstvu.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.972
1.426
113
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Moje mnenje je, da je latinščina v današnjem svetu brezvezna, vsaj v smislu izobrazbe, koristne na trgu dela. Kogar zanima klasična izobrazba, naj se odpravi v knjižnico - je pa res, da nekaj klasične izobrazbe ne škodi, vsaj ne boš tako zarukan vse življenje, da bi mislil, da je octopus pač angleško ime za hobotnico...
aplauz.gif


Namesto latinščine je po moje boljši katerikoli živ jezik. Nekaj modrosti v ideji, da imaš v gimnaziji več (3,4?) tujih jezikov gotovo je, ampak za to ni treba iti v Avstrijo. V Lj imamo Poljansko gimnazijo, ki ima odlične programe kupa tujih jezikov. (Čeprav nisem prepričan, če se tam sploh da izogniti latinščini.) Skratka: strinjam se, da je najboljši čas za učenje tujih jezikov v srednji šoli.

Pa še tole glede Avstrije: saj ne da imam kaj proti jodlarjem, ampak med avstrijci so ravno Korošči problematični in nas južnjakov ne marajo - verjetno zato, ker so vsi po malem slovani
grin1.gif
. Kakšne druge avstrijske dežele so glede tega bolj normalne, in sam ne vem, če bi otroke dal v šolo ravno tja.

Poljane ima dve smeri, navadna gimnazija ne poučuje latinščine, medtem ko klasična jo.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.379
3.833
113
Ljubljana
hmpg.net
Učil sem se latinščine. Žal enako kot Evrofil, namesto da bi se učil, so mi jo vbijali v glavo.

Ko sem pred cca 20 leti moral delati v Italiji, sem mi je vse to vbijanje vseeno poznalo. Laže sem jih razumel Italijansko, kot angleško, ki je Italijanom res tuji jezik:)

Katerikoli (no ni čisto res, centumski v glavnem) živi jezik je črpal iz latinščine. Zato ti pri skoraj vsakem pride prav.

Kar se tiče pa izobrazbe, koristne na trgu dela:

Fah idioti so uspešni samo nekaj let, ko je pač njihova smer "in". Ko ni več, jamrajo, kako je svet krivičen, ne uspejo pa pogledati v ogledalo, da bi videli, kako je njihova izobrazba ne popolna in omejena. In ja to obdobje z malo sreče traja lahko 20+ let.

Uspešni pa so tisti, ki imajo nekaj več, ne samo poglobljena specifična znanja. In ki morda, kakšen latinski pregovor znajo povedati ob pravem času in bog ne daj, celo slovnično pravilno.

PS: kar se pa gimnazije v Celovcu tiče. Podatek je sicer star 20+ let, vendar je kolegov sin pravil, da če bi v Sloveniji imeli tak verouk, bi bil to zelo priljubljen predmet v katerikoli šoli. Ni bil učenje Svetega pisma, ampak bolj zgodovina vere, razlaga okoliščin in običajev, ki so pripeljale do kakšnega dogodka in podobno. Skratka ne vbijane "resnic" o vsemogočnem, ampak poizkus razlage dogodkov.
In mali (niti starši) ni bil, ni in ne bo veren, ampak je vseeno bil navdušen, da sedaj vsaj razume zakaj kakšni prazniki so:)
 

smidge

Pripravnik
2. avg 2007
168
0
16
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Če govoriš o predmetu "Vera in kultura", potem ti lahko povem, da to niti od daleč ni verouk.

Brez da bi se lagal se mu lahko rece verouk. (iz prve roke)
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.426
113
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Se sploh ne morem strinjat :S

4 leta so me jebali v glavo z latinscino... Lingua Latina od 1-3... :S 2x na teden... [cenzura] smo jo sovrazili.

In ves kaj sem pogruntal? Da razumem italjane (no, vmes sem se se italjansko za silo naucil), pa francoze in spance (kjer sem precej hitreje pobral osnove jezika)... In da, hej, sploh ni bilo tako neuporabno.

Jaz bi definitivno predlagal, da se gre vsak mulc za par let latinscino ucit.

He, he, poznam kolege, ki je tudi niso marali sto na uro.
grin1.gif


Sam bi bil še vedno bolj zadovoljen, če bi mi vbijali v glavo 4 različne žive jezike, vsakega po eno leto.
 

smidge

Pripravnik
2. avg 2007
168
0
16
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Če imaš to za verouk, potem k verouku verjetno nisi hodil

emm, v bistvu sem.

zgodovina svetega pisma, stalisca cerkve o 1001 stvari, verska literatura, ne vem, kaj je zate verouk ce to ni?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.011
113
Kočevska
Verouk so pravljice o hoji po vodi, pretvorbi vode v vino, o vnebovzetju in podobno. Kar si ti naštel, bolj spada v olepšano zgodovino katoliške cerkve
 

kravakonj

Fizikalc
30. okt 2012
5.215
0
36
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Se sploh ne morem strinjat :S

4 leta so me jebali v glavo z latinscino... Lingua Latina od 1-3... :S 2x na teden... [cenzura] smo jo sovrazili.

In ves kaj sem pogruntal? Da razumem italjane (no, vmes sem se se italjansko za silo naucil), pa francoze in spance (kjer sem precej hitreje pobral osnove jezika)... In da, hej, sploh ni bilo tako neuporabno.

Jaz bi definitivno predlagal, da se gre vsak mulc za par let latinscino ucit.
Pomoje ni nobene potrebe po učenju latinščine - več kot 30 odstotkov angleških besed ima francoski izvor, nadalje je med romanskimi jeziki in angleščino prek 20.000 besed, ki so dobesedno identične po zapisu in pomenu. Tako da je latinščina, ki jo potrebuješ za učenje tujih jezikov, tako in tako že 'vsebovana' v angleščini.
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Verouk so pravljice o hoji po vodi, pretvorbi vode v vino, o vnebovzetju in podobno. Kar si ti naštel, bolj spada v olepšano zgodovino katoliške cerkve
.....pravi bivši ministrant
hysterical-1.gif
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Res? Pokazi mi avtohtonega anglesko (in samo anglesko) govorecega osebka, ki bo brez prevelikih tezav razumel 50+ italjanscine in precej spanscine.
smile-1.gif


Sicer pa, tudi glede splosne izobrazbe latinscina ne skodi. Ne vem no, meni se zdi primerno in uporabno, da bi jo vsak imel vsaj eno leto v srednji soli... OK, na gimnazijah...

Ampak jaz bi tudi uvedel nazaj bivso "Vojnicko Obuko", ter dodal "Nauk o Religijah", "Kapitalizem in Jaz" in "Drzavljanska Vzgoja: Kako biti dober drzavljan Slovenije in EU" kot obvezne predmete v srednji soli, tako da verjetno nisem ravno merodajen.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Z razvojem prepoznave govora in simultanim racunalniskim prevajanjem, ne bo vec potrebe po ucenju tujih jiezikov...
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
GTFO
smile-1.gif


A tako kot z razvojem kalkulatorja ni bilo vec treba znati matematike?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.426
113
Citat:
Uporabnik R0KY pravi:
Z razvojem prepoznave govora in simultanim racunalniskim prevajanjem, ne bo vec potrebe po ucenju tujih jiezikov...

Tole morda tudi drži, samo čisto jasno ni, v kakšni obliki se bo zgodilo. Pred 15imi leti si nismo niti predstavljali, da bo Google translate kdaj tako dobro deloval, kot dela zdaj (pa ima še nekaj rezerve), kaj šele, da bo poznal tako obskurne jezike, kot je slovenščina.