Slovenska gimnazija v Celovcu

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
Morda bi bolj ustrezalo v sklop Šola, ampak ker ne gre za vprašanje o predmetih ter je tukaj večji obisk, sem raje dal sem.
Torej, zanima me, če ima kdo izkušnje (ali pa njegovi otroci) s slovensko gimnazijo v Celovcu? Zanima me predvsem sledeče:
- kvaliteta študija (baje imajo precej poudarka na tujih jezikih)
- kdaj se lahko vpišejo slovenski otroci v njo in koliko časa traja
- so kakšni posebni pogoji, da se otrok lahko vpiše v to šolo
- ali je zaključena gimnazija priznana pri nas
- stroški (šolnine, dijaški dom, gradivo, itd.)
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.657
329
83
www.kacnje.eu
Službeno sem sodeloval z njimi in bil nekajkrat pri njih. Če povem po pravici, me je vzdušje zelo pozitivno presenetilo. Od ravnatelja (Vrbinc) do učiteljev sem dobil zelo dober občutek o šoli. Množica dejavnosti, ki so lepo vodene, dobra opremljenost in vzdušje ...
Še celo več - ko prideš na šolo, te mnogi dijaki na hodniku ali pred šolo pozdravijo (seveda ne mislim med odmorom), česar pri nas ne doživim.
Skratka - imam zelo dober občutek. Ne vem pa, kako je z znanjem. Dejstvo je, da je poudarek na večjezičnosti in multikulturnosti. Mislim, da recimo nekaj dni predavajo v enem jeziku, nekaj dni v drugem. Pa en predmet v enem, pa drug v drugem. Slovenščina, nemščina in tudi italijanščina (recimo Kugyev razred).
priden.gif
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Pa ne moreš no porivat otroka v tuje okolje ,k Haimatdinstovcem, se bo slabih manir navadil, ne bo malikoval jugoslovanarstva, pa molit bo moral pred začetkom pouka.....Adijo pa ločenost države in cerkve
10.gif

Ko je vprašanje dobre izobrazbe je pa tudi cerkev dobra.... Kuhar Binči (ja tisti binči) je mer študijem v Franciji živel pri nunah pa čeprav je bil njegov oče partijski funkcijonar v Kranju z dobrimi zvezami na Brdu kjer se je mulc izpopolnjeval pred odhodom v Francijo.
Bodi še takrat ločen ko bi utegnil biti lačen.....
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Če bi MTL hotel svoji p'nčari kam zrinit bi jih k fašistom v Trst
evil.gif
, saj mu je bližje. An MTL je jako preudaren človek... Mogoče se bo pa javil na mesto profesorja?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.426
113
Samo moje mnenje, ampak vseeno: pomoje ni nobene potrebe, da bi otroka v gimnazijo pošiljal kam daleč, češ da bo tako dobil boljšo izobrazbo.

Popolnoma vseeno je, kam gre, za moje pojme - ker so naše gimnazije zelo kvalitetne (v ZDA se za takšno splošno izobrazbo plačuje milijone). Po moje je bolj važno, na katero smer gre otrok, in (spet izključno moje mnenje, in tukaj se za milimiter ne premaknem) najboljša smer je po moje naravoslovna gimnazija (to pa zato, ker je svet znorel, in ne manjka veliko, pa bo naravoslovna znanost vredna manj kot žaba na cesti). Tudi zato, ker je najbolj zajebana. In s tem greš lahko potem študirati karkoli z levo roko.

Se pa strinjam, da je na faks modro iti ven iz domačega kraja, in na podiplomca v tujino (vendar izključno, če bo tam študij res za magnitudo kvalitetnejši kot pri nas - in če si, po drugi strani, to ta stari lahko privoščijo). Iti študirat v tujino je fajn tudi zato, da vidiš, da drugi niso nič boljši od tebe - po drugi strani pa je popolnoma brezveze iti v tujino na povrečen faks, ali, še slabše, na brezvezno smer.
 

jtfc

Guru
Izključen uporabnik
24. jul 2007
19.994
2.712
113
Citat:
Uporabnik tony pravi:
po drugi strani pa je popolnoma brezveze iti v tujino na povrečen faks, ali, še slabše, na brezvezno smer.

V oglasu je pisalo zaključen študij v tujini je prednost.

http://www.mladina.si/115221/

Sedaj, ko kaj takega vidiš... že veš, da bodo enega utural pri takih tipih oglasov.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
To glede naravoslovje se kar strinjam s tabo.

Sicer pa, da tema ne bo šla v 3PM (tema so informacije o tej gimnaziji in ne toliko mnenja o tej gimnaziji in smiselnosti, da ta mali gredo tja (čeprav za argumentirana mnenja bom tudi hvaležen)) toliko v info:

Malo bo treba začet študirat kaj in kako s tamalimi. Odločili se bodo sami in jih ne mislim jaz silit v bilokero gimnazijo, itd... Ampak treba je pogledat opcije in začet malo študirat (tudi finančno; pač, da vem ali si lahko ubodem novo A4-ko ali bo treba shajat s temi garami še naprej in dati kaj na stran za izobrazbo ta malih; joke
grin1.gif
).

V glavnem, zakaj razmišljam o tej gimnaziji (po mojih dosedanjih informacijah je tako):
- kvaliteta izobraževanja je baje ok, ne nujno boljša kot pri nas, ampak definitivno kvalitetna
- sta pa dve zadevi, kateri bistveno odstopata od naših srednijh šol:
-- tuji jeziki: baje imajo v končnih letnikih 5 jezikov (slovenščina, nemščina, italijanščina, latinščina (mnjah), izbirno ruščina, španščina ali francoščina)
-- šolo obiskujejo otroci iz večih držav: slovenci, avstrijski, bosanci, hrvati, itd. in to ne od nekih hudih bogatašev (kar je recimo običajno pri privat šolah ali pri nekih recimo diplomatskih šolah)
Torej bi tamali v tej šoli dobili dve odlični dispoziciji za kasnejše odraslo življenje: znanje tujih jezikov in pa strpnost, sprejemanje tujcev ter hkrati še networking. To pa so odlične osnove za normalno odraslo življenje. Tako da, s tega vidika mi je ta gimnazija zanimiva, ne pa zaradi tega, da bi froc potem kao več znal...

Čas me (še) ne baše in bi rad v miru pretehtal zadeve in se pripravil, da se potem tamalim zadeve normalno predstavi in se sami odločijo. Bi bilo pa škoda, da jim recimo ne bi mogel nuditi neke izobrazbe in priložnosti za dobre temelje za odraslo življenje, katero bi želeli, npr. zaradi finančnih ali kakšnih drugih razlogov. Dejstvo pa je, da kolikor sem na hitro računal si s stroški lahko kmalu na 10 jurčkov na leto, kar pa ni ravno za zamahnit z roko in bo že... Se je vseeno fajn vnaprej pripravit, da ni potem šoka.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Po moje je bolj važno, na katero smer gre otrok, in (spet izključno moje mnenje, in tukaj se za milimiter ne premaknem) najboljša smer je po moje naravoslovna gimnazija (to pa zato, ker je svet znorel, in ne manjka veliko, pa bo naravoslovna znanost vredna manj kot žaba na cesti). Tudi zato, ker je najbolj zajebana. In s tem greš lahko potem študirati karkoli z levo roko.

No ja.

Na zloglasni Iskri v Kranju so tehničarji (srednja računalniška) z levo roko šolali gimnazijce (računalniška gimnazija), ko je bilo treba kaj sprogramirat na FRI-ju, so bili pa slednji sploh mrzli in se raje prepisali na FDV.

Imo je najboljša smer tista, ki otroka veseli, pa magari je to balet in se boš kot kleni vaški fotr kakšen mesec moral ogibati lokalne gostilne...
grin1.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Jaz jih nisem šolal v programiranju.
evil.gif


Smo imeli pa potem težave pri diskretnih in analizi. Iskra 4 letna rač. je bila na nek način prelahka.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.740
431
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik Thrivial pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Po moje je bolj važno, na katero smer gre otrok, in (spet izključno moje mnenje, in tukaj se za milimiter ne premaknem) najboljša smer je po moje naravoslovna gimnazija (to pa zato, ker je svet znorel, in ne manjka veliko, pa bo naravoslovna znanost vredna manj kot žaba na cesti). Tudi zato, ker je najbolj zajebana. In s tem greš lahko potem študirati karkoli z levo roko.

No ja.

Na zloglasni Iskri v Kranju so tehničarji (srednja računalniška) z levo roko šolali gimnazijce (računalniška gimnazija), ko je bilo treba kaj sprogramirat na FRI-ju, so bili pa slednji sploh mrzli in se raje prepisali na FDV.

Imo je najboljša smer tista, ki otroka veseli, pa magari je to balet in se boš kot kleni vaški fotr kakšen mesec moral ogibati lokalne gostilne...
grin1.gif

No ja.

Končal sem splošno (ne tehnično!) gimnazijo in nato brez posebnih težav diplomiral na FRIju, tako da ...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Če te tako skrbi splošna izobrazba in jeziki pa ju vpiši na klasično škofijsko gimnazijo v Šentvid. Za otrokovo dobro boš preživel tisti verouk, jezikov je dovolj... Klasična družboslovna gimnazija pač...

Čeprav, roko na srce, ko bodo tvoji otroci godni za gimnazijo bo marsikaj drugače...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Zaenkrat ta gimnazija spada pd javno šolstvo, napaja se iz proračuna, tako da STFU. Ko pa bo privatna in bo zanjo zahtevana šolnina pa se lahko uvedejo merila po želji ustanovitelja. Kapiš?
Sicer pa, glede na besede predstojnika Globokarja (moj sošolec, a ni zanimivo?) tja notri pridejo samo učenci z izredno visokim povprečjem. Kok je kandidat cerkven sploh ni merilo.
Tako da vzdrži komentarja. Ustanova je čisto primerljiva z ono v Celovcu.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.426
113
Moje mnenje je, da je latinščina v današnjem svetu brezvezna, vsaj v smislu izobrazbe, koristne na trgu dela. Kogar zanima klasična izobrazba, naj se odpravi v knjižnico - je pa res, da nekaj klasične izobrazbe ne škodi, vsaj ne boš tako zarukan vse življenje, da bi mislil, da je octopus pač angleško ime za hobotnico...
aplauz.gif


Namesto latinščine je po moje boljši katerikoli živ jezik. Nekaj modrosti v ideji, da imaš v gimnaziji več (3,4?) tujih jezikov gotovo je, ampak za to ni treba iti v Avstrijo. V Lj imamo Poljansko gimnazijo, ki ima odlične programe kupa tujih jezikov. (Čeprav nisem prepričan, če se tam sploh da izogniti latinščini.) Skratka: strinjam se, da je najboljši čas za učenje tujih jezikov v srednji šoli.

Pa še tole glede Avstrije: saj ne da imam kaj proti jodlarjem, ampak med avstrijci so ravno Korošči problematični in nas južnjakov ne marajo - verjetno zato, ker so vsi po malem slovani
grin1.gif
. Kakšne druge avstrijske dežele so glede tega bolj normalne, in sam ne vem, če bi otroke dal v šolo ravno tja.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.426
113
Citat:
Uporabnik Thrivial pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Po moje je bolj važno, na katero smer gre otrok, in (spet izključno moje mnenje, in tukaj se za milimiter ne premaknem) najboljša smer je po moje naravoslovna gimnazija (to pa zato, ker je svet znorel, in ne manjka veliko, pa bo naravoslovna znanost vredna manj kot žaba na cesti). Tudi zato, ker je najbolj zajebana. In s tem greš lahko potem študirati karkoli z levo roko.

No ja.

Na zloglasni Iskri v Kranju so tehničarji (srednja računalniška) z levo roko šolali gimnazijce (računalniška gimnazija), ko je bilo treba kaj sprogramirat na FRI-ju, so bili pa slednji sploh mrzli in se raje prepisali na FDV.

Imo je najboljša smer tista, ki otroka veseli, pa magari je to balet in se boš kot kleni vaški fotr kakšen mesec moral ogibati lokalne gostilne...
grin1.gif

No, poznam nekaj zelo bistrih ljudi z Iskre, ki so danes uspešni in tudi nekaj takšnih, ki kljub takšni izobrazbi ne živijo od programiranja. In tudi takšnih, ki jim niso (več?) jasne osnove srednješolske elektrike.
smile-1.gif