Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Jaz mislim, da racunas narobe. Za bolj preprosto predstavo naj se to ne dogaja na cesti, ampak v skoraj cisto praznem vesolju, kjer nimas nobene oporne tocke razen mesta trka, edini stvari v tem vesolju pa sta predmeta, ki bosta trcila, ti pa si neodvisni opazovalec (brez mase, brez volumna in kakrsnihkoli drugih vplivov na to vesolje) in si lociran tocno na crti trka. Avta (vesoljski ladji ...) se peljeta 50 ena proti drugi (torej 50+50) glede na tvojo pozicijo in imata skupaj takointako kineticno energijo, kakrsnakoli ze je ta vrednost.
Zdaj pa primer malo spremenis: avta se se vedno peljeta enako, le ti zacnes iz neke druge tocke potovati paralelno smeri voznje avtov proti liniji trka in se bos na njej znasel tocno v trenutku trka, torej se avta gibljeta z razlicno hitrostjo glede na tvoje opazovalisce (npr. ce ti potujes s hitrostjo 25, se en avto giblje s 50-25=25, drugi pa s 50+25=75).
Ce primer spremenis se malo: avta se vedno potujeta enako, ti pa startas na isti liniji, kot en od avtomobilov in se premikas enako hitro, kot ta avtomobil, tako da bos spet v trenutku trka ravno na liniji trka, potem se ta avto giblje glede nate s hitrostjo 0 (= stoji pri miru), drugi pa s hitrostjo 100.
Se je kineticna energija, ki se ob trku porabi za meckanje obeh avtomobilov, zaradi tvoje spremembe tocke, iz katere si zacel opazovati pot avtomobilov do trenutka trka, kaj spremenila ? Odgovor ne more biti 'da', saj ti ne vplivas na nic, avta pa se v vseh treh primerih gibljeta povsem enako in bosta tudi enako raztrescena, ne pa v prvem primeru precej manj kot v zadnjem.