To Franci in ostale somišljenike:
IMHO: meni se donacija na tak način sicer ne zdi sporna, a porajajo se mi razni dvomi o pravičnosti dodeljevanja takšnih donacij. Zakaj? (Franci, enako sem trdil za Strojanove, ni se mi zdelo pravično, kaj vse jim država nudi)
1.zgodba: Peterka je imel v preteklosti dokaj veliko (če že ne kar veliko) uspehov v skakalnem športu. S treningi je začel zelo zgodaj, saj športne forme ne gre graditi v "poznih" letih. In tako je s skoraj vsemi športi. Športniki se morajo zavedat, da v športu, predvsem v vrhu, ne bodo mogli biti 40 let, kot je delovna doba "navadnih" državljanov. Zato morajo že za časa uspehov poskrbeti za bodočnost. In naprej, priznam, da ko je bil Peterka na športnem Olimpu, mu nihče ni segel niti do kolen. A kaj, ko se je vsega tega nalezel (slave, pozornosti, .... poroka z manekenko), pa so uspehi vidno zaostali. To trdim zato, ker je njegova forma učinkovito padla že po zadnji uspešni sezoni. Takoj zatem ni bil niti zadovoljiv, kaj šele dober. Pač se je raje predajal užitkom, raznim substancam, slavi .... (med drugim je kot za šalo razbijal tudi sponzorska vozila). Bil je tudi solastnik lokala Manjana (ne vem, kako se imenuje danes). In, nenavsezadnje, vsega denarja za uspehe ni pokasiral sam, temveč sponzorji, menagerji, država.
2. zgodba: oseba, recimo ji Franci, sicer ni aktiven športnik (denarja ne služi s športom), a vseeno je višje izobražen (ali pa tudi ne, zgolj navedek), sposoben in deloven.Po končanem šolanju, ki je trajalo celih 17 let (8 OŠ+ 4 SŠ + 5 UNI), se redno zaposli in sicer pri njegovih 25 letih (recimo, da 1 leto išče delo). Takrat enkrat v večini športov vrhunci športnikov počasi stagnirajo. Torej, športnik skorajda (ni nujno, lahko traja še kar nekaj let, a vzemimo za primer) nehuje s svojim, športnim delom, medtem, ko Franci šele pričenja z delom, ki bo trajalo do njegovega 65 leta !!! Denar v obliki dajatev, prispevkov itd. mu pobirajo država, občina, delodajalec. Za premagovanje raznoraznih finančnih težav se poizkuša tudi na borzi. Zaslužki so nekaj časa veliki, ob prodaji in vnovčevanju dobičkov za to odvaja davke državi v obliki 20 % do 5 let, 15 % do 10 let itd. Kar naenkrat sledi borzni zlom, kot ga poznamo iz let 1929 in 1987. Njegovi vložki v hipu splahnijo.
Obe zgodbi sta si v nečem podobni: obe osebi odvajata raznorazne davke, prispevke, pogodbene obveznosti državi, menagerjem, sponzorjem (seveda ne oba enakim končnim odjemalcem), in enak je končni rezultat: oba sta v dreku !
Zdaj, kdo je bolj potreben pomoči ?
Vsak od njiju si je namreč za uresničitev svojih ciljev izbral različne poti. Eden šport, drugi študij in delo. Od obeh bo predvsem država imela profit.
Toda, takšnih Francijev je v Sloveniji veliko, zato so neopazni, Peterka pa je en sam ... tako to gre.
Noker