"Tudi naravoslovje in filozofija v določeni točki prideta skupaj. Enako, kot praviš za filozofijo, lahko rečemo tudi za matematiko. V čem je razlika med citiranjem misli filozofov, ali matematičnih formul? V obeh primerih se uporablja odkritje drugih ljudi, s čimer seveda ni nič narobe."
No to je točno tisto, kar sem Jerneju poskušal dopovedati... Da se vse skupaj prepleta, gre z roko v roki in ne dajem nobenih trditev kot med naravnima številoma 1 in 2 je še eno naravno število itd. To so tvoji "argumenti"( Jernej)...
V srednjem veku so s t.i. numeričnim kalkulusom hoteli najti odgovor na vsako vprašanje. To je izgledalo tako, da zastaviš neko vprašanje, ga nato pretvoriš v številke in nato izračunaš ter dobiš rezultat oz. odgovor na tvoje vprašanje. Zaenkrat jim to (še) ni uspelo. Pravtako, (verjetno) nikdar ne bo mogoče ugotoviti formulo za ljubezen, srečo itd. Vsekakor se strinjam, da so za te zadeve "krivi" naši možgani ampak nihče ne more dokazati in pojasniti, tu pa se za nekoga začne religija, za nekoga to in ono, nekdo pa pač reče, da tisto česar se ne da emprirično dokazati, ni - ne obstaja.
FIlozofije ne enačite je s teologijo, ker se ti dve vedi ne "marata" kaj preveč! Teologija je dejansko disciplina filozofije, katero mnogi s svojimi teorijami povsem zavračajo, saj vsa religija sloni na nekih aksiomih, dogmah in če "spodmaknemo" te, potem je debate konec.
Od kod kemija? Že v antiki je Tales iz Mileta rekel "vse je iz vode", no s postopnim napredkom je nato Demokrit okrog 5.st.pr.n.št. postavil tezo, da vse stvari sestojijo iz t.i.osnovnih gradnikov, oz. atomov (teorija atomizem). In kaj proučuje danes kemija? Kaj je tukaj sedaj podmnožica, ki si jo omenjal? ("Jaz samo trdim, da je filozofija približek naravoslovja. Njegova podmnožica, če želiš.")
Menim, da je filozofija bolj vez med družboslovjem in naravoslovjem in z njenim osnovnim razumevanjem si nedvomno močno razširimo obzorje.
Še vedno priporočam predvsem knjigo Ali središče drži v branje, pa ne zato, ker bi imel kakršen koli namen spreminjato mnenje ali karkoli podobnega... Ampak predvsem zato, ker z nekom, ki nima neke splošne izobrazbe s tega področja ni mogoče začeti konstruktivne debate. Ko nekdo nekaj zavrača a priori, pa sploh ne ve točno o čem dejansko govori, to sogovornika naredi diskreditiranega.
"Če nekaj nima vpliva na naše Vesolje, a potem sploh obstaja? "
Zanimivo, dobro vprašanje... Imaš odgovor?