Bedarija!
"Včasih" je bilo vse pivo zanič, ne sedaj mislit da je to kar danes pijemo bilokako povezano s tem kar so včasih delali. Včasih so bila piva nekonsistentna ker niso poznali osnovnih procesov ki so potrebni za izdelavo piva. Vsa piva po vrsti so bila kisla ker je bilo nemogoče dosegati fermentacije brez mlečnokislinskih bakterij.
Včasih so pivo delali tako da so nekako dobili sladkor iz bilokakšnega žita, večinoma ni šlo niti za drozganje ampak so uporabili kaljene žitarice ki imajo cca. 20-30% sladkorja v razmerju do škroba. Nato so to pivo dali v sode kjer je fermentiralo s tistim kar je padlo noter iz zraka oz. iz tistega kar je bilo pač v sodu. Večinoma se temu danes reče okužba piva in tako pivo so potem pili.
Šele z nemškim zakonom o čistosti piva oz. več njih se je nekaj naredilo na kvaliteti. Prvo kot prvo so prepovedali izdelavo piva iz biločesa drugega kot ječmena, pa še to nima veze s pivom samim ampak s tem da je evropa tolkla lakoto in so pač rabili žita za hrano. Od vseh žit je bil ječmen najmanj hranilen/uporaben in zato so ga določili za pivo.
Potem so nemci ugotovili da pivo ki je delano pozimi pri nizkih temperaturah nima več kislega okusa (kar je posledica tega da se mlečnokislinke bakterije pri nizkih temperaturah niso aktiven) in avtomatično so v nekaterih območjih prepovedali delat pivo v toplih mesecih. Tu so tudi prvi začetki lagerjev (kasneje so poleg zimskega časa lahko v območkjih kjer so imeli ledene jame delali pivo vso leto). Pri teh zimskih lagerjih so ugotovili da pospešijo fermentacijo če dodajo v mlado pivino del že fermentiranega mladega piva. No od tu se potem začne (nenačrtna) izolacija kvasovk nižjega vrenja. Nenačrtna je ker pač niso imeli pojma da kvasovke obstajajo, so pa vedno iz starega piva vnesli kvasovke v novo in posledično so po evolucijskem zakonu začele bolje rasti kolonije (sevi) kvasovk ki so bolj optimizirane za nižje temperature. Od takrat lahko govorimo o dveh različnih vrstah kvasovk (in to je bilo od oka 300 let nazaj). Načeloma je kontinentalna evropa v tistem času legalno delala samo piva nižjega vrenja, ostali nerazviti barbari vključno z otočani so pa še kar pili svojo kislico do industrijske revolucije, ki je prinesla par tehnik predvsem pa znanstvenih dognanj v pivovarstvu. Šele s temi dognanji in tehniko se je dalo delat ale piva ki niso bila pokvarjena in takrat se je začel proces izolacije ale kvasovk (torej kasneje kot lager kvasa).
Aja včasih so bila vsa piva temna, to pa zato ker je kisel in zatohel okus pokril žgan ječmen. Šele ko se je začelo delat neokuženo pivo (lagerji) so se pojavila svetla piva.
Pod črto so torej ale in lager kvasovke povsem različne, čeprav se danes s sodobnimi znanji da izdelovat in razvijat seve kvasovk ki imajo programirane točno določene lastnosti. Iz tega sledi da tehnično lahko obstajajo kvasovke ki so full range, čeprav praktično nas narava še vedno omejuje.
Ale kvas ki je v lager kitih je tam zato ker se homebrewing dela po ale metodi. Drugega razloga ni. Če bi dali zraven lager kvasovke bi to pomenilo da bi moral vsak začetnik izdelat pivo po lager metodi, slednja je pa precej bolj zahtevna in predvsem dopušča manj napak, enako je tudi precej daljša (sploh za kit piksne kjer se priporoča nekaj v stilu kuhaj+3 dni fermentiraj+stekleniči+3dni počakaj+na zdravje). S tem ko narediš pale lager kit z ale kvasovkam pri ale temperaturi narediš dejansko "pale ale". Se da tudi z ale kvasovkami dobit dober fake lager ampak za fake lager je potrebno imeti prave kvasovke (kar tiste priložene niso) pa tudi temperaturo je potrebno precej znižat (ne čisto na lager, precej pod klasično ale pa).