Rune - izgradnja optičnega omrežja

raners

Majstr
4. mar 2008
2.708
365
83
Hej vsem...

Živim v kraju, kjer ima slaba polovica optično omrežje, ampak jaz sem v tisti večji polovici, kjer optičnega omrežja še nimamo... Trenutno imam doma "Brezžični Trio" od telekoma (10/2 internet, TV in telefon), ki deluje preko LTE omrežja.

Pred dobrim letom dni je Telemach polagal optični kabel po našem kraju, vendar do nas (in sosedov) niso prišli, čeprav so takrat obljubljali, da bodo enkrat v prihodnosti...

No, včeraj smo dobili v nabiralnike ponudbo, ki nam jo je poslal Rune Network, da bi v našem kraju polagali optični kabel - verjetno če bo dovolj interesa... V ponudbi pravijo, da je strošek polaganja kabla do hiše (im mislim da tudi v hišo) 150 eur in da si lahko potem poljubno izbereš ponudnika storitev...

Lani, ko je polagal optiko Telemach, je bila priključitev na optično omrežje brezplačna (mislim, da so se morali samo vezat za 2 leti pri telemachu) in kolko razumem, je to omrežje samo od telemacha in ne moreš izbrati drugega ponudnika...

Seveda bi bil zelo vesel, če bi imel doma optiko (še sploh, ker preko LTE televizija dostikrat zašteka, dostikrat ni interneta in podobne težave), vendar ne vem, če se naj prijavim na to ponudbo...

Kake imate izkušnje ostali, ki ste se odločili za podobno ponudbo? Potegnejo pri Rune kable v hišo? Ste tudi morali plačat za priključek 150 eur?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
O tem se sedaj kar precej govori okoli. Tudi v moj kraj naj bi prišlo nekje drugo leto. Jaz sem dobil info, da je v teh 150€ vključeno tudi polaganje optičnega kabla v hiši. Morda je komu to OK, ampak ker pišejo, da ga namestijo v nadometni samolepilni PVC kanalček, mene to recimo ne zanima, saj imam cev speljano do mesta modema, pa še ta je dolga 30cm. Do hiše pa naj bi bilo zastonj, oziroma do omarice. Drugače pa ja, če si dobil možnsot jo izkoristi, kajti potem lahko operaterja menjaš poljubno in nisi vezan (razen če ti ga napelje Telekom).
 

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.438
100
63
40
Malo tu,malo tam :)
Del optičnega priključka, ki se nanaša na vstopno točko v objekt, vključno z inštalacijo v stanovanju, se zaračuna le v primeru, da se uporabnik v 90 dneh po priključitvi ne odloči, da bo uporabljal storitve razpoložljivih ponudnikov storitev.
Notranja inštalacija se zaračuna v enkratnem znesku 150 EUR (DDV vključen) in vključuje:
  • montažo optičnega kabla od uvodnice v hišo do mesta optične priključne doze v prostorih uporabnika (do 10 m dolžine in 2 preboja);
  • montažo in zvar optičnega vlakna v optični dozi;
  • izvedbo meritev optičnega vlakna;
  • namestitev in priklop optičnega modema pri stranki;
  • preizkus delovanja povezave.
Mogoča je namestitev naprave na poljubno mesto v stanovanju; v tem primeru se vsak dodatni meter inštalacije zaračuna po ceniku izvajalca.

Plačaš teh 150€ in imaš končno spodoben net vsaj 100/10
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Kot so že napisali, plačljivo je samo "vlečenje" kablov po hiši. Načeloma če se priključiš na ponudnika je tudi ta del zastonj. Ampak glede na to da je to nek tretji izvajalec, moraš pač to vzeti v zakup.

Opcija sicer je, da temu izvajalcu dovoliš polaganje le do hiše, nato pa s konkretnim ponudnikom storitev urediš še (brezplačen) priklop po hiši - v kolikor bodo seveda to želeli sploh izvesti.

Jaz bi na tvojem mestu plačal teh 150€ in mirno spal, sploh glede na to, da si trenutno na LTE.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Meni se ne zdi drago. Pri nas je Tritel računal okrog 300eur, da so spravili kabel v hišo. Če se prav spovnem, so priklop še posebej zaračunali.
 

jinetera

Pripravnik
7. sep 2007
544
8
18
Hm, mi imamo Telekomovo optiko, ki jo lahko koristi vsak operater, že nekaj let, pa je izgradnja vseeno planirana. Tako napiše povpraševanje na njihovi spletni strani. Po moje so malo pogoljufali zaradi nepovratnih sredstev...
 

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.438
100
63
40
Malo tu,malo tam :)
RUNE-SI d.o.o. gradi dostopovno omrežje po modelu Fibre To The Home (FTTH, optično vlakno do hiše) za vse potencialne uporabnike na območjih, vključenih v projekt.

Za pospešitev in poenostavitev gradnje bo podjetje RUNE-SI d.o.o. pri gradnji uporabilo vso razpoložljivo obstoječo infrastrukturo, kot so telekomunikacijske cevi, obstoječi elektro, telekomunikacijski drogovi in drogovi javne razsvetljave, skladno s pravnimi in tehnološkimi normami ter ob upoštevanju EU predpisov o zmanjšanju stroškov gradnje elektronskih komunikacijskih omrežij visokih hitrosti.

Se pravi da ne bodo še 1x razkopavali ampak tam kjer je možno uporabili obstoječo infrastrukturo .
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.034
118
63
Doma
Ta Rune je kar neki, veliko pompa za nič. V našem koncu so obljubljali začetek gradnje za letošnjo pomlad, pa se še ni nič začelo, za naše naselje so rekli da bo prvo dobilo optiko, sedaj pa govorijo da morda čez tri leta:obesise::nigladek:, dovoljenja imajo vsa od spomladi.....:sprasujemse::gorjaca: Če bo, ko bo, bi mi pasalo ker je odprto omrežje in ne rabim menjat operaterja.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Jaz bi vzel takoj, pa tudi če bi bilo 500€ Plačilo potem, ko je kabel v bajti.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Rune ni kar neki, malo je pa problem, ker ga izvaja podjetje, katerega direktor ni kaj preveč zaupanja vreden :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: jinetera

erikson

Guru
25. avg 2007
21.410
5.392
113

V treh letih širokopasovna povezava za 233.000 uporabnikov na podeželju

Omrežje, ki ga bodo postavili v okviru projekta RUNE (Rural Network Project), bo omogočalo hitrosti prenosa do 10 gigabitov (Gb) na sekundo. Gradnja bo trajala tri leta, položili pa bodo več kot 6000 kilometrov optičnega kabla. Omrežje bo odprto, kar pomeni, da bodo lahko storitve omrežja pod enakimi pogoji najeli vsi operaterji, so napovedali.

RUNE je finančno podprl Sklad za širokopasovno povezovanje Evrope (Connecting Europe Broadband Fund - CEBF), v katerem je zbran kapital s poroštvi EU, med investitorji pa sta tudi Evropska komisija in Evropska investicijska banka.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Če in ko se bodo zadeve začele premikati, napišite prosim. Jaz sem moje domadoma skorajda prisilila v soglasje. :oops1:
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
No meni se zadeva ne zdi slaba. Itak v tej fazi preverjajo kdo je potencialni soglasodajalec oz pristopnik. Izgubit nimas kaj. Glede na to, da lokacijo poznam lahko recem, da ocitno za kaj druga ni zanimiva. Telemach npr. je lansko leto potegnil optiko samo v nizjem delu, kjer je bolj strnjeno naselje. Rune pravi, da bo potegnil optiko tudi tam, kjer hise niso zelo skupaj....

Bomo videli cez x mesecev ce bo to res; sam sem soglasje dal in upam, da bo zadeva narejena ASP.
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.034
118
63
Doma
Stvar je zastavljena dobro, izvedba nekak šepa. Oni bodo vlekli optiko po vukojebinah, kjer naj operaterji nebi, meni je zanimiva zaradi tega ker nisi omejen na operaterja, po drgi strani mi pa že gvo blizu gradi omrežje...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
Sej pa speljat GPON omrežje ni neka huda znanost in gre dosti enostavno, sploh ker bodo večinoma koristili že obstoječe trase (telefonski in elektro drogi oziroma kanali, kjer je mogoče). Bojda nekje so že postavili, tako da nekaj premika se.