Rim

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
52
Ljubljana
Da še z vami malo tukaj delim vtise mojega nedavnega dopusta.
V začetku marca sem obiskal ''večno mesto'' Rim.
Z Rayanairom iz Trevisa do Rima (Ciampino) v pičlih 40 minutah. Cena letalske karte 19.90€ na osebo
cheer.gif

Do mesta je potrebno še nekako priti. Direktna linija z avtobusom za 8€.
Če pa si malo iznajdljiv prihraniš 6€ in se pelješ z busom do zadnje metro postaje. tam kupiš karto za metro in si v mestu
aplauz.gif

Hotel rezerviran preko neta je bil le streljaj iz Vatikana.
Če koga zanima Hotel Alessandrino priporočam!
4 nočitve v dvoposteljni sobi z zajtrkom za 190€. Seveda v marcu ni visoka sezona.

Glavna postaja v Rimu
SNC00902.jpg


In glavne Rimske značilnosti.
Kolosej, Palatin, Foro.
Ta ogled tega rabiš en dan. Vstopnina 9€

Kolosej
SNC00334.jpg


SNC00454.jpg


SNC00443.jpg


SNC00467.jpg

Del koloseja, ki v njegovih najboljših časih ni bil viden. To je bilo pod odrom, kjer so imeli živali.

SNC00445.jpg

Tik ob koloseju ''Arco di Constantino''

Nekaj pogledov na ''Foro romano''

foro%20romano.jpg

''Tempio di Vespasiano''

SNC00853.jpg

L'arco di Settimo Severo''

Arco%20di%20Tito.jpg

Arco di Tito

Collona%20di%20Foca.jpg

Collona di Foca

Tempio%20di%20Venere%20e%20Roma.jpg

Tempio di Venere

SNC00351.jpg

Tempio del Divo

SNC00392.jpg

Pogled na hrib Palatin, kjer so bile terme, v katerih se je lahko kopalo skupaj 2000 ljudi

Tega hriba ni ne konca ne kraja
redface-1.gif
Ko že misliš, da si na vrhu se ti odpre nov pogled.

SNC00412.jpg

Pogled iz Palatina na Kolosej

SNC00415.jpg


SNC00351.jpg

Primerek stare rimske hiše

Na drugi strani se nahaja znameniti Circo massimo, kjer prirejajo tudi koncerte poleti.
Circo%20Massimo.jpg

Circo Massimo

Malo stran se nahaja znamenita Bocca della verita, kjer so lažnivcem sekali roke
evil.gif

Bila je taka gužva 1 uro pred zaprtjem, da nebi prišel na vrsto položit roke v ta usta.
Itak pa jaz ne lažem
grin1.gif

SNC00726.jpg


Piazza%20bocca%20della%20verita.jpg

Piazza Bocca della verita

Piazza di Spagnia

SNC00503.jpg

Najbolj znane stopnice v Rimu

SNC00757.jpg

Na vrhu stopnic cerkev Trinita dei monti

SNC00330.jpg

Pogled v ulico Via Condotti. Tukaj dobiš vse najbolj priznane svetovne znamke. Ni da ni, sam evre moraš imet
grims-1.gif


SNC00752.jpg

Si ne predstavljam kaka gužva mora biti tle poleti ko je sezona.
shocked-1.gif


In gremo v Vatikan
grin1.gif


SNC00097.jpg


SNC00074.jpg

Bazilika Sv. Petra

SNC00212.jpg


SNC00141.jpg

Glavni oltar v baziliki

SNC00135.jpg

Pod glavnim oltarjem grob (relikvija) Sv. Petra

Sv.%20Peter.jpg

Kip Sv. Petra v baziliki

SNC00133.jpg

Pogled v kupolo

SNC00179.jpg

Ozke stopnice ki jih je preko 500 se vzpenjajo na vrh kupole.

SNC00195.jpg

Pogled iz vrha za 6€
evil.gif


SNC00190.jpg

Vatikanski vrtovi

Ob spustu se ustavimo tudi na strehi bazilike,

SNC00201.jpg

Na strehi bazilike

SNC00165.jpg

V najširšem delu kupole, kjer se lahko sprehodiš okrog. Za zanimivost črke ki so na fotki so velike 2,5 metra.

SNC00173.jpg

Hodnik okrog kupole

SNC00212.jpg

In končno na trdnih tleh
aplauz.gif


Ker je bil hotel blizu Vatikana je bila bližnjica skozi Vatikan
cool-1.gif


SNC00529.jpg

Papež hodi dokaj kasno spat.
evil.gif


SNC00074.jpg


SNC00228.jpg


Neizogiben ogled Vatikanskih muzejev 14€
Tega muzeja je ''tooolko'' , da se ga na koncu vsak naveliča.
Ampak je speljan tako, da ti za konec pusti najveličastnešo stvar Sikstinsko kapelo.
Fotkano vse z GSM aparatom brez fleša.

SNC00235.jpg


SNC00240.jpg


SNC00246.jpg


SNC00307.jpg

Neskončni hodniki Vatikanskega muzeja

SNC00242.jpg


SNC00311.jpg

Pieta


SNC00316.jpg

Caravaggiov ''polaganje kristusa v grob''

Siktinska%20kapela%20zunaj.jpg

Siktinska kapela zunaj

Il%20Giudizio%20Universale.jpg

Siktinska kapela znotraj ''giudizio universale''

Creazione%20di%20Adamo.jpg

Creazione di adamo

Giona%20Michelangelo.jpg

Giona

SNC00320.jpg

Na koncu zanimive stopnice na katerih se za gor in dol nikoli ne srečaš
d055.gif



Il Vittoriano je spomenik državi in vsem padlim ki so se borili zanjo.
Ogromna stavba z grobnico v notranjosti tudi vojni muzej

Il%20vittoriano%201.jpg


Altare%20della%20patria.jpg

altare della patria

Il%20Vittoriano.jpg



Pantheon zgradba zgrajena leta 25 po Kristusu

Piazza%20della%20Rotonda%20%28Pantheon%29.jpg

Piazza della rotonda

SNC00663.jpg

Pantheon

SNC00644.jpg

kupola Pantheona širina in višina kupole sta enaka 42 metrov

SNC00654.jpg

Grobnica kjer počiva Rafaello

SNC00650.jpg

Vittorio Emanuele II (grobnica italijanskega kralja)

SNC00643.jpg

Vhod v Pantheon

Piazza Navona znana po vodnjakih.
Najbolj znan pa je fontana štirih rek.

SNC00693.jpg

Pogled na trg

SNC00678.jpg

Berninijev vodnjak štirih rek Donava, Ganges, Nil, Rio della plata.

fontana%20del%20moro.jpg

Fontana del moro

fontana%20del%20nettuno.jpg

Fontana dell Nettuno

SNC00695.jpg



Campidoglio

SNC00896.jpg

Palazzo del conservatorio sedež italijanske vlade.

Poleg na obeh straneh pa je tudi muzej

SNC00799.jpg

Verjetno najbolj znan kip v muzeju Volkulja

SNC00815.jpg

Del kipa Marka Avrelija (rimski cesar)

SNC00839.jpg

pa seveda ''šlogarca''

SNC00878.jpg

Venera

In še Fontana di Trevi. Najbolj znana fontana na svetu
grin1.gif


SNC00505.jpg


SNC00600.jpg


SNC00526.jpg

Obvezno je treba vreči kovanec v fontano.
To pomeni, da se v Rim še vrneš
cheer.gif

Bomo vidli...............
 
Nazadnje urejeno:

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
12
38
zmaga.gif
sem te nagradil.
V glavnem si nalimal vse must see zadeve.

V Rimu je fajn to, ker imaš večino znamenitosti v takem radiju, da jih lahko peš obdelaš, če si le kolikor toliko pri kondiciji.

P.S. pa še en hint za vse potencialne obiskovalece. Ne stat v guži pred blagajno za Kolsej, ponavadi se tam stoji cca. 45min.

Kupite karto na blagajni za Forum Romanum, ki je 100 m stran, ni gužve in ta karta vam potem velja tudi za Kolosej.
Če jo pa kupite na vhodu za Kolosej, morate potem kupiti še eno za Forum Romanum, če ga želite videti in vse skupaj podraži zadevo.
 

halo

Fizikalc
22. jul 2007
2.211
0
36
52
Ljubljana
Ja sem vidu hvala!!
Sicer ne vem zakaj so mi ne ke fotke ful male?? Sem prvič s Picasso delal.
Naredu sem vsaj 1000 fotk 200 zbrisal ko sem domov prišel. Tako da od 800 sem nekaj odbral
rolleyes-1.gif


Voljo in kondicijo moraš obvezno imet!
Mene niti niso tolko bolele noge, razen malo so me podplati pekli, pa je bilo krivo obuvalo.

Glede vrst sem imel kar srečo. Ni bilo pretirane gužve ker ni sezona.
Si pa ne predstavljam sezone in vročine poleti kako to zgleda.

Karto sem kupil tam kot praviš ti. Pač sem prišel iz tiste smeri, sicer bi se zafrknil.
cry12bpy.gif
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Si me spomnil na moj obisk Rima ... ja lepo je blo. Midva sva šla v Rim totalno nepripravljena in vidim, da sem videla skoraj iste zadeve kot ti, s tem, da sva bila midva samo tri dni tam. Ne vem pa če se mi bo uspelo vrnit v Rim, saj v funtano di trevi nisem vrgla kovanca. Namreč ravno takrat ko sva bila midva tam, se je zgodila aretacija ničhudega sluteče gospe, ki si je v funtani namakala nožice. Po tem dogodku si noben ni upal niti blizu funtane, kaj šele da bi kaj vanjo metal.
grin1.gif
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
12
38
Ja, prvič sem bil 95ga, sem jih tudi sam namakal brez problema. Potem sem bil še 2x, 2004 in 2007 je bilo pa vse zastraženo, turiste so dobesedno podili od neposredne bližine fontane.
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Nasploh za utrujenega popotnika Rim ni najbolj prijazen. Nikjer se ne smeš vsesti, recimo na kakšnih stopnicah ... takoj je piščalka in mrk pogled karabinjerja. Sem bla ene parkrat izžvižgana.
grin1.gif
Da o tem kak so tečni po raznih muzejih ne govorim. Samo stegneš prst da bi kaj pokazal že skočita dva varnostnika. Ne vem kaj se tak bojijo, mater pa saj znam brat da se zadev pač ne smeš dotikat. Pa če vidijo fotoaparat so tud čist nastrojeni ker se dostkrat ne sme slikati s flešem. Je pa po drugi strani verjetno en kup ljudi ki teh pravil ne upoštevajo in zaradi takih so potem verjetno tako strogi.

V Londonu sem doživela, da so eni punci iz rok iztrgali fotoaparat, ker je slikala kljub prepovedi. Na licu mesta so ga odprli in potegnili ven film (to je blo 10 let nazaj).
 

decva

Pripravnik
5. sep 2007
462
0
16
mene rim vsakič znova preseneti, vendar si moraš vzeti več časa, da ga popolno doživiš.. leta nazaj sem bila tam skoraj 3 tedne, pa sam vsak dan odkrila kakšno novo znamenitost, na koncu sem imela občutek, da sem videla le malenkost tega kar mesto ponuja; potem sem bila tam 5 dni, dovolj časa da obhodiš tiste glavne, zgoraj opisane znamenitosti, vendar premalo časa, da bi doživel tisti vsakodnevni italijanski utrip, brez množic turistov, aprila grem službeno, me zanima kako me bo mesto presenetilo tokrat..
 

Mihail

Pripravnik
1. sep 2007
167
0
16
Jaz grem v Rim naslednji teden. Zanima me če poznate oz. lahko priporočate kakšne lokacije z dobro italjansko hrano npr. lazanje, pice,... (Čeprav sem bral da naj bi bile pice v Italiji napram našim zanič).
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Moja izkušnja s pico je bla bl žalostna. Če so vse take pice pri njih kot je bla tista, ki sem jo jaz jedla potem ti odsvetujem. Testo tanko ko hudič, malo zažgano, gor pa redek paradajz, da je vse teklo iz nje. Šunke za vzorec, prav tako sira in gob.

So bli pa makarončki toliko boljši. Kar tam nekje na ulici je bil čist ozek lokalček, ni glih obetalo ... a makarončki so bli pa svetovni. Še danes jih vidim kako so me gledali iz krožnika.
smile-1.gif
 

Mihail

Pripravnik
1. sep 2007
167
0
16
Saj ravno kakšno tako restavracijo iščem, da ni nek luksuz (kjer za masten denar dobiš po možnosti povprečje), ampak kakšno tako malce bolj zakotno restavracijo, kjer so cene zmerne. Res pa je da v samem središču takih verjetno ni ravno veliko...

Lp
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Men se je pa zdelo da je tega blo kar veliko, so bli tako k kakšni sladoledarji al pa uni s hitro prehrano. Lačen ne boš, boš že sproti kaj našel. Pa če boš pašto naročil tud ne moreš nič falit. :D
 

decva

Pripravnik
5. sep 2007
462
0
16
jaz grem kar po občutku... s pašto pa res nikoli ne zgrešiš. pice so res obupne v primerjavi z našimi, se mi zdi, da so tam bolj dodatek (predjed, snack ob pijači ali pa "kruh"), kot pa glavna jed - enkrat smo jedli v lokalu: pečen piščanec, pa vse vrste pic zraven. odlična atmosfera, a se ne spomnim lokacije..
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
12
38
Ma te pizze po Italiji so kakor kje, moram pa priznati, da sem v Neaplju, v eni zakotni ulici jedel eno najboljših pizz do sedaj.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.516
4.472
113
49
Na sončni strani ALP
V potresu najmanj 13 žrtev
Rim | 6. 4. 2009, 06:51 | M. T. |

Italijo sta ponoči stresla dva močna potresna sunka. Rim in njegovo okolico je prizadel potres z močjo 6,3. stopnje po Richterjevi lestvici. Po zadnjih podatkih je zahteval najmanj 13 smrtnih žrtev.

Prvi potres se je približno 85 kilometrov severovzhodno od Rima zgodil ob 3. uri in 30 minut. Italijanski mediji poročajo, da je bilo najhuje v srednjeveškem mestu L'Aquila, kjer so se zrušile številne stavbe in študentski dom, poleg tega pa še cerkveni zvonik. Zaenkrat so podatki o številu žrtev različni, poročajo pa o najmanj 13 smrtnih žrtvah, med katerimi naj bi bili štirje otroci in starejša ženska. Več tisoč gospodinjstev je zaradi potresa ostalo brez elektrike.

Potres občutili tudi Slovenci
Poleg potresa v osrednji Italiji pa so se tla stresla tudi na severu države, v okolici Forlija in Ravene, kjer je potres dosegel stopnjo 4,7 po Richterjevi lestvici. Potres na severu Italije so v nedeljo ob 22. uri in 21 minut čutili tudi prebivalci večjega dela Slovenije.

Osredna Italija velja za precej potresno območje. Razlog za večjo gmotno škodo so starodavna naselja in dotrajane zgradbe. Zadnjič so se tla močneje stresla leta 1997, ko je v potresu v osrednji Italiji umrlo 13 ljudi


shocked-1.gif