Revolut bančni račun

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.958
321
83
www.svetidej.com
Iz Revolut foruma:
So, recently the support told me that they’re working on tap & pay directly via the Android app without Google Pay.

Aplikacija bi znala priti na Huawei telefone.
 
Nazadnje urejeno:

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.958
321
83
www.svetidej.com
The British banking startup Revolut has opened its junior account for Apple Pay. The Mastercard debit card issued to children should now be able to be added to the wallet pre-installed on iPhones. You can then make contactless payments with your smartphone in retail stores or at point-of-sale terminals, as well as when shopping online using an app or browser.
In addition to Germany, Revolut is introducing Apple Pay support throughout the European economic area – as well as in its home market of Great Britain. USA and Singapore are to follow.

Revolut Junior is intended for children from 6 to 17 years of age and can be managed and topped up with money via the Revolut app on the parents’ phone. It is not a separate account with its own IBAN. The debit card provided can be used for payments in stores and online.

However, there is a strong interest in digital wallets among teenagers, according to the provider. This wish has now been met with Apple Pay Support – after all, they are heading towards a “cashless society” and want to make children familiar with it too.

According to market researchers, the use of smartphone wallets is largely stagnant, and older users in particular hardly seem to see any advantage in (contactless) payment by physical card.

According to Revolut, it is only possible to set up Apple Pay in Germany from the age of 16, so younger customers of the junior app are left out. The age limit is apparently set by Apple. Apple Pay for teenagers is also supported in the children’s accounts with debit cards at some direct banks, and now also by the savings banks – since their girocard has been integrated into Apple Pay.

Moralo bi delati tudi v Sloveniji.
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.950
113
skoraj nove p40 pro se prodaja po 300 do 400€... če bi imel google sistem bi to bilo 600€+
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.287
818
113
Pozdravljeni,

Evo vprašanje glede voulta - trezorja; v službi imam poslovno asistentko, ki gre velikokrat po kakšnih opravkih zame. Trgovina, lekarna, ipd... Ali ima Revolut opcijo, da npr. temu Vaultu dodeliš pravice, da lahko npr, jaz upravljam s tem Vaultom, nekdo drug pa troši denar samo iz tega Volult in ne z računa?

Hvala lepa.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Group vault? Ta naj bi to omogočal

Čeprav najbrž mora imeti on apotem tudi revolut in ne vem če je to v osnovnem (zastonj) računu...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Iz tega skupnega vaulta jemljejo ven trrji, ki so dovoljeni. Samo ona mora potem tudi revolut odpreti... To je skupna malha, vsak lahko notri daje in ven jemlje...
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.766
261
83
Največja slovenska vas
Z zeno imava skupni vault, jst sem nosilec, vendar lahko tudi ona dvigne ven denar. O tem, koliko je dvignila, me obvesti aplikacija.
 

Priponke

  • 9C46E794-F018-4077-B968-E54B79EF0761.jpeg
    9C46E794-F018-4077-B968-E54B79EF0761.jpeg
    72 KB · Ogledi: 100
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.060
113
39
MB
Kak pri peesdi izvozi izpiske ce na racunu ni prometa,

oznacim zadnje tri mesece, ven dobim pa pdf kjer pise gor kreiran novembra pa stanje novembra.

leto nazaj se je odprl racun, nakazalo gor 15e, narocila kartica in to je to, 10e je gor od takrat do danes, bojo nase oblasti zadovoljne s tem izpiskom?