Prihaja inflacija

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Nekateri si tole prihajajočo inflacijo predstavljajo ful na izi. Ne bo kot juga da si plačal s čeki čez pol leta...ta del bo mankal.
Edini ki ga inflacija ni udarla je Hofer... Roblek sir je ostal na enaki ceni. Samo jih dobavitelj nekaj hebe in jim zdaj pakira namesto 440g samo še 300. :evil:
Če bo še malo inflacije bodo še samo folijo prodajali.
recmo od oka 30 %
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
Vsaj 15%.....tolk je Pečjak podražil kos margerite! Cena je bla ista par let...
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
440g - 31(32)% = 300 g

računaj po novem letu še ene tolk, ampak hej neboš več denarja ponucal boš pa bolj suh ;-)
 
  • Ljubezen
Reactions: Kamele0N

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
kar vem je napisano, kar se menimo si predstavljajo kot v jugi, kupiš danes, plačaš čez pol leta ker so zamaknili čeke. ali pa švercali z markami, kondukterji iskali po celi jugi kje je cenej .

Kako bo? lačni bomo, ker je večini vrt/njiva bližnja štacuna, v jugi so večina še nek vrt obdeloval. Zmanka štroma papa plastika in bitkoini.
Lahko pa predstaviš svoje videnje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.671
6.227
113
Ne razumem kako je povezana inflacija s tem da zmanjka elektrike. Lacni bomo ker? A ker bo denar manj vreden se bo prenehala proizvodnja hrane?

Lacni morda res boste, samo inflacija gotovo ne bo vzrok za to.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Inflacija bo logična posledica teh podražitev. Tega se je za bati, ker če misli trg prodati svojo robo, bo manjkala masa denarja. Pojdi in vprašaj delodajalce, če so v stanju povišat plače za 100%. :rolleyes:

Sandra ni dobro opisala tiste hiperinflacije, verjetno je ni doživljala. Tisto je bil zlom gospodarstva. Opisovala je samo delček agonije, v bistvu eno od posledic.
Takrat je bilo tako, da ni bilo niti robe, denar se je pa tiskal v želji da bi z njim nekako dobili robo odzunaj (ker znotraj itak ni bilo). Zelo grob in nenatančen opis, ampak tako nekako.

Danes roba je, vendar je predraga. Glede na maso denarja v obtoku. Nekdo bo moral popustiti, trgovec ali kupec. Glede na dejstvo da je trgovec v mnogo boljši kondiciji, saj je lahko nabiral sapo kar 10 let (že vsaj toliko časa ni bilo konkretnih dvigov plač), bo popustil kupec na račun svoje kupne moči, delodajalci pa nekje vmes, saj bodo morali dvigniti plače za vsaj 30%. Trgovec pa za 50% znižati apetit. Še vedno bo zmagal, saj je profitiral 20% podražitev.

Če mi je uspelo vsaj malo nazorno opisat :confused: .
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in Mr_Wolf

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Sedaj je , do sedaj je bila hrana poceni, praktično zastonj.
Ce bo recesija in inflacije bodo sle cene v nebo ali pa zgornji primer cena ista izdelka manj.
Še lani se je ob začetku Tomička drla samooskrba in da naj zacnemo obdelovet vrticke.
No denar bo manj vreden trenutno so sle cene kmetijskega repromateriala gor za 25% Kar bo prineslo zma zmanjše proizvodnje ali pa slabso oskrbo.
Na kratko hrana bo draga za pridelovat, se drsžja v štacuni denar bo pa manj vreden.

Štrom, ja ugasnes ga in nimamo nič od tega virtualnega denarja.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tomička bi dejansko rešila Slovenijo, če bi šla doŁ v Bosnu in začela vzgajat solato - ter jo izvažala po konkurenčni ceni nazaj v Slovenijo.

Najmanj 5 muh bi ubila na en mah. Taprvi dve sta, da bi se znebili zblaznele osebe z nekakšno volilno pravico, tadruga pa, da bi dejansko koristila trgu. Ostale si pa namislite sami.:(
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Inflacija bo logična posledica teh podražitev. Tega se je za bati, ker če misli trg prodati svojo robo, bo manjkala masa denarja. Pojdi in vprašaj delodajalce, če so v stanju povišat plače za 100%. :rolleyes:

Sandra ni dobro opisala tiste hiperinflacije, verjetno je ni doživljala. Tisto je bil zlom gospodarstva. Opisovala je samo delček agonije, v bistvu eno od posledic.
Takrat je bilo tako, da ni bilo niti robe, denar se je pa tiskal v želji da bi z njim nekako dobili robo odzunaj (ker znotraj itak ni bilo). Zelo grob in nenatančen opis, ampak tako nekako.

Danes roba je, vendar je predraga. Glede na maso denarja v obtoku. Nekdo bo moral popustiti, trgovec ali kupec. Glede na dejstvo da je trgovec v mnogo boljši kondiciji, saj je lahko nabiral sapo kar 10 let (že vsaj toliko časa ni bilo konkretnih dvigov plač), bo popustil kupec na račun svoje kupne moči, delodajalci pa nekje vmes, saj bodo morali dvigniti plače za vsaj 30%. Trgovec pa za 50% znižati apetit. Še vedno bo zmagal, saj je profitiral 20% podražitev.

Če mi je uspelo vsaj malo nazorno opisat :confused: .
Si rabil cement , v trgovini ga ni bilo. Po vezah si zvedel kdaj pride vagon s cementom in si čakal na žel. postaji. Žeblji so se reciklirali-rabljeni so se ravnali in ponovno uporabili. Ko si naročil okna so prišla brez stekel, traktorje avte so hodl iskat po celi jugi. Police v trgovinah so bile prazne. Tv ali radio si narocil pri lokalnem šoferju tovornjaka ki ne potem robo prešvercal iz tujine.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, vse sorte je bilo. Ena od cvetk, ko si šel stoenko kupit, potem si pa ugotovil da šajba na vratih ne dela :

1632030723158.png
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ampak, tako zelo hudo pa tudi ni bilo. Imel sem prijateljico, ko sva se prvič dobila, se je pripeljala z vijoličastim fičotom. Starim kaki 2 leti itd. Čez eno leto je začela : "Avto bo treba menjat itd ... "
- "Ja, kje boš pa dobila spet vijoličastega, ko pa na normalne jugote čakamo pol leta o_O ?"

Čez en mesec se je pripeljala direkt iz Kragujevca, z vijoličastim fičotom. :valjamse: Dol padeš.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Čakte mal, čakte mal...
...mar nas trenutno en del slovenske politike ne prepričuje, da je bilo v socializmu vse boljše in ga moramo vzpostaviti nazaj? :zavijazocmi: :bonk:
.
DEMZ je po moje kar dobro zadel.
Takrat so bili (po pripovedovanju) vsi polni denarja. OK sicer zunaj juge ničvrednih dinarjev, a vseeno.
Menda se je bilo treba kar potruditi, da si zapravil plačo... ...seveda s tistim, kar je bilo sploh možno kupiti.
Tega pa - ob praznih policah, pomanjkanju pralnega praška, kave, banan... ...se spominjam, kako me je mati pošiljala zvečer h mesarju "na zadnja vrata", da nebi kdo videl, po meso, ki se ga sicer ni dobilo itd... - ni bilo veliko.
Denar hraniti na banki ob takšni inflaciji seveda ni bila opcija (OK lahko si pač kupil marke) in so se "delali projekti"... ...od prevelikih bajt, vikendov... ...pa do bark za hišo, ki so tam še danes.
.
In nekateri to danes imenujejo "dobri stari časi":zavijazocmi:.
Tiste, ki se s tem ne strinjamo, pa obkladajo z nacifašisti... ...ju nejm it.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.128
2.291
113
v lokalni ostariji
Ampak, tako zelo hudo pa tudi ni bilo. Imel sem prijateljico, ko sva se prvič dobila, se je pripeljala z vijoličastim fičotom. Starim kaki 2 leti itd. Čez eno leto je začela : "Avto bo treba menjat itd ... "
- "Ja, kje boš pa dobila spet vijoličastega, ko pa na normalne jugote čakamo pol leta o_O ?"

Čez en mesec se je pripeljala direkt iz Kragujevca, z vijoličastim fičotom. :valjamse: Dol padeš.
Prijateljica je imela eno posebno srečko vedno s seboj da je prisla prej na vrsto...
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Prijateljica je imela eno posebno srečko vedno s seboj da je prisla prej na vrsto...
Podobno so mi npr. razlagali, da ko je prišla v Lj. pošiljka sarajevskih Golfov, je bila 500 DM tarifa "majstru", da te je spustil (zvečer) preko vrste za ograjo izbrat avto.
Takrat si pač avto naročil, plačal in čakal, da pač enkrat pridejo...
Ko je prišel dan-D, so te poklicali in ti pokazali dvorišče avtov - tole je "vaša serija", enega si izberite.
Je bila prednost, očitno vredna 500 DM, da si lahko izbiral med prvimi - ker kakšni so bili tudi "čudne barve" ali imeli že vodo v notranjosti itd...
.
Ja, dobri stari časi, ko so bili elita mesarji in "majstri", ki so "delili" avte...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ateis

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Čakte mal, čakte mal...
...mar nas trenutno en del slovenske politike ne prepričuje, da je bilo v socializmu vse boljše in ga moramo vzpostaviti nazaj? :zavijazocmi: :bonk:
.
DEMZ je po moje kar dobro zadel.
Takrat so bili (po pripovedovanju) vsi polni denarja. OK sicer zunaj juge ničvrednih dinarjev, a vseeno.
Menda se je bilo treba kar potruditi, da si zapravil plačo... ...seveda s tistim, kar je bilo sploh možno kupiti.
Tega pa - ob praznih policah, pomanjkanju pralnega praška, kave, banan... ...se spominjam, kako me je mati pošiljala zvečer h mesarju "na zadnja vrata", da nebi kdo videl, po meso, ki se ga sicer ni dobilo itd... - ni bilo veliko.
Denar hraniti na banki ob takšni inflaciji seveda ni bila opcija (OK lahko si pač kupil marke) in so se "delali projekti"... ...od prevelikih bajt, vikendov... ...pa do bark za hišo, ki so tam še danes.
.
In nekateri to danes imenujejo "dobri stari časi":zavijazocmi:.
Tiste, ki se s tem ne strinjamo, pa obkladajo z nacifašisti... ...ju nejm it.

No saj bodo sami prišli ,stari dobri časi...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tako bo, kot sem opisal zgoraj. Jeklo so podražili iz 1 Eja na 2.50, sedaj ga bodo počasi spuščali proti 1.70. Plače se bodo - toda zelo počasi, dvignile na faktor 1.30 glede na sedaj, skladno s tem se bo dotiskal denar. Torej inflacija. Razliko bo pobasal seveda trgovec. Nekaj najiznajdljivejših bo znalo skočiti na isti vlak in obogatelo, gazela način, vsa ostala raja bo pa raje še kako leto ostala na 65" televizijah namesto da bi zapravljala za kaj hujšega.

In - da. Denar je bil in bo. Denar mora predvsem krožit. Če ne kroži, dobiš zadnjo gospodarsko krizo iz katere se še vedno nismo izvlekli (čeprav se nekateri hvalijo drugače). Ali z domačimi besedami, pregovorno : "Saj bo bolje. Dobro pa nikoli več :norec: "