Prenova plačnega sistem

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Se spomnim pred leti na Radgonskem kmetijskem sejmu modela pijanega k čep, se vsede v svoj novi avto za takrat velikih dobrih 70k €, pa mu avto ne vžge, neki časa se matra, pol pa pride nazaj pit.
Itak da smo ga pričal v glavo, kaj si kup avto k mu pijanmu ne pusti pelat. Model se pa sm smeje in pravi da če ga ne bi kupil ne bi mogel subvencije pokuri in bi jo moral vračat.

Hočem rečt, da eni kmetje so prav lepo prisesani na subvencije in pomoči. Sploh če maš mal vez med ministrstvi.
A to, da si je avto zasluzil s trdim delom, pa nisi pomislil?
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.160
1.184
113
A to, da si je avto zasluzil s trdim delom, pa nisi pomislil?
Nimam kaj mislit, sam je tako govoril. Konc koncev pa če ima tolk zaslužka da si lahko privošči tak avto, zakaj bi potem potreboval nepovratna sredstva, subvencije...
Glede na to pa da sem takrat kar poznal ta folk, in z njimi tudi popival, pa nimam razloga da ne bi verjel, še več prej bi rekel da so še kaj premalo povedali. Sj veš tud med njimi je fovšija.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Ravno danes videl en oglas, 5 let stara sejalnica v kombinaciji z rotobrano, kupljena na razpisu, nikoli rabljena. 43000 eur. Je pač izkoristil sistem, pobasal morda 50% nabavne in po 5 letih prodaja, kar so boljše obresti kot na banki. In zaradi njega 5 ali 6 drugih ni dobilo odobrenih sredstev.

Tudi take črne ovce imamo med kmeti in dokler bo sistem naravnan tako, da bo dopuščal takšne luknje bo vsak dan propadlo nekaj kmetij, ki morda ne bi, če bi se sredstva razporedila k tistim, ki jih dejansko potrebujejo namesto k tistim, ki jih zgolj izkoriščajo na račun ostalih, ki potem štrajkajo, ker ne morejo preživeti s tem, kar veliki in obveščeni pustijo.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Nimam kaj mislit, sam je tako govoril. Konc koncev pa če ima tolk zaslužka da si lahko privošči tak avto, zakaj bi potem potreboval nepovratna sredstva, subvencije...
Glede na to pa da sem takrat kar poznal ta folk, in z njimi tudi popival, pa nimam razloga da ne bi verjel, še več prej bi rekel da so še kaj premalo povedali. Sj veš tud med njimi je fovšija.

Vidiš o tem govorim, ti si pač en naivnež in ta kmet je bil 15x bolj pameten od tebe in tvojih ki to sedaj okoli razlagate in se s to razlago smešite. Očitno je zaznal favšijo in si vas malo privoščil. Ti je že MrDaco razložil, ti pa si misli kar hočeš. Še enkraty subvencija je stvar ki mu po zakonu pripada ker ustreza kriterijem in ti kriteriji niso vezani na revščino. Ti mešaš subvencijo in socialno pomoč. In ja, večjim kmetom gre zelo dobro in zakonodaja je pisana njim na kožo. Torej si izkoristil turistične bone? Seveda si jih. Pa si jih bil potreben? Verjetno ne. Pa si vseeno vzel a ne? No vidiš. In kaj ima zdaj veze če si hrati kupiš Bentleya?

Daj da te vprašam, če boš kupil električni avto, a boš izkoristil subvencijo ali se ji boš odpovedal če si nadpovprečno situiran?
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.893
3.020
113
Na doljenskem, v moji okolici, je šlo nekaj medicinskih sestr na tuje, Hofr/Lidl delat. Poznam tudi eno pravnico, ki je šla v eno od teh trgovin. Delala je na ministrstvu. Jaz sem zaradi starosti padel na razpisu,... jp, za vas JU sanjska služba, za nas daleč od tega. V naši "firmi" mladi odhajajo, penziči tudi. Slednjih je kr veliko. Novih pa ni. Kako bo v bližnji prihodnosti ne vemo, ker smo omejeni s delavno silo kot s zakonodajo koliko lahko delamo. Letos bo še pestro. Če kdo rabi službo, če kdo rabi službo v JU, mu lahko zrihtam. Imej peto stopnjo in iz sodišča prinesi neoporečen papir, na katerem je tvoje ime in priimek.

Kolikor berem koliko jih hodi v hofer delat imam občutek da je že pol Slovenije tam zaposlene, pa sem vsak drug dan v hofru ali pa lidlu.
Ne hodijo, ali pa niso dolgo tam ker tisti ki ni bil prej navajen delat tudi tam ne bo. Sploh tiste revice z ministrstev ki so začele odpovedi dajat ko so jim rekli da bodo morale začeti delat.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.160
1.184
113
Vidiš o tem govorim, ti si pač en naivnež in ta kmet je bil 15x bolj pameten od tebe in tvojih ki to sedaj okoli razlagate in se s to razlago smešite. Očitno je zaznal favšijo in si vas malo privoščil. Ti je že MrDaco razložil, ti pa si misli kar hočeš. Še enkraty subvencija je stvar ki mu po zakonu pripada ker ustreza kriterijem in ti kriteriji niso vezani na revščino. Ti mešaš subvencijo in socialno pomoč. In ja, večjim kmetom gre zelo dobro in zakonodaja je pisana njim na kožo. Torej si izkoristil turistične bone? Seveda si jih. Pa si jih bil potreben? Verjetno ne. Pa si vseeno vzel a ne? No vidiš. In kaj ima zdaj veze če si hrati kupiš Bentleya?

Daj da te vprašam, če boš kupil električni avto, a boš izkoristil subvencijo ali se ji boš odpovedal če si nadpovprečno situiran?
Pojma nimaš in na pamet ocenjuješ.

Res da danes imam bolj malo stika s kmeti, ampak svoj čas sem jih imel pa kar nekaj in takrat so si tavelki dobesedno sami delili subvencije. Pa še to, takrat so bli tud kmetijski minister in funkcionarji ministrstva zraven.

Turistične bone nisem koristil, lahk si jih z Janezom razdelita, Bently me ne zanima, subvencije za električni avto pa še manj.
Moje mnenje glede subvencij je odklonilno, ker kolikor vidim samo osnovno ceno dvignejo, profite pa trgovec pobere.
Primer fasada na bloku, najcenejša ponudba za 900m2 fasade je bila 55€/m2. Če bi pa enga majstra tko mimo dobil bi bila pa cena nekje med 24 in 28€/m2.
Enako oziroma podobno je pri toplotnih črpalkah in ostalih subvencioniranih ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ateis in sajkek

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.338
5.371
113
Daj mir no... subvencije so denar za pobrat. Če(!) si upravičen do njih, za njih zaprosiš in vse to spelješ kot je treba. Nekateri s par pikam v glavi jih dejansko pobirajo kot denar na cesti in situacijo obrnejo tako, da dejansko oni do nje pridejo, ker se znajo iti, v ene bi lahko ta denar metal, pa bi se odbil. Kot povsod drugje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nacek in AvtoFun

fritz

Fizikalc
26. jul 2007
358
27
28
Moja je rekla da bo dala odpoved kot vzgojiteljica, ker je med pomočnico in vzgojiteljico taka mala razlika, da je preprosto brez veze imeti odgovornost za 25 otrok, delo popoldne, roditeljske, kreganje s starši... Povišala se ji pa je plača za pazi, 11 eur bruto. Vlada pa je seveda najbolje poskrbela za svoje. Od kod bodo vzeli denar? Se bojim da od vseh nas ki nismo v JU.

Po drugi strani pa lahko rečem da moj delodajalec noče nič slišat o izravnavi plač z inflacijo. Tako, da počasi razmišljam, da bi začel prodajat to kar sem do sedaj "nakupčkal".
Iz zanesljivih virov ti povem da lažeš, ali pa ti žena laže glede razlike med vzgojiteljico in pomočnico
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

fritz

Fizikalc
26. jul 2007
358
27
28
A ji še ni kapnilo pa bi zamenjala odgovornost in bi ona bila pomočnica, mala razlika v plači in vso odgovornost bi predala
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
A ji še ni kapnilo pa bi zamenjala odgovornost in bi ona bila pomočnica, mala razlika v plači in vso odgovornost bi predala
Vidim da vam tudi pri besedi "odgovornost" manjkajo osnove...

Odgovornosti se ne da predati. Za vse kar narediš (in zajebeš), si na koncu odgovoren.

To kar pa ti želiš povedati pa ni odgovornost, ampak zadolžitve. Pomočnica ima manj zadolžitev in posledično lahko manj stvari gre narobe. Ampak to še ne pomeni, da pomočnica ne more iti preko svojih zadolžitev in v primeru napak za njih tudi odgovarjati. Podoben problem je tudi v zdravstvu, kjer se te zadolžitve bolj pogosto prekoračijo, saj je pomanjkanje kadra preveliko.
 

fritz

Fizikalc
26. jul 2007
358
27
28
Vidim da vam tudi pri besedi "odgovornost" manjkajo osnove...

Odgovornosti se ne da predati. Za vse kar narediš (in zajebeš), si na koncu odgovoren.

To kar pa ti želiš povedati pa ni odgovornost, ampak zadolžitve. Pomočnica ima manj zadolžitev in posledično lahko manj stvari gre narobe. Ampak to še ne pomeni, da pomočnica ne more iti preko svojih zadolžitev in v primeru napak za njih tudi odgovarjati. Podoben problem je tudi v zdravstvu, kjer se te zadolžitve bolj pogosto prekoračijo, saj je pomanjkanje kadra preveliko.
Hvala za popravek.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Tudi naš Daniel trdo dela, pri papirjih pa se ne najde.

Kot omenjeno od wilburxxx dejansko so se 10let nazaj razpisi pripravljali za točno določene. Le kako so vedno eni in isti prvi oddali vloge, ko še je šlo kdo prej pride prej melje.

Saj to se dela oz. se je delalo povsod, ne samo pri kmetih. Tudi gradbenih poslih, pri nabavi medicinske opreme itd...
 

fritz

Fizikalc
26. jul 2007
358
27
28
V bistvo sem hotel povedati naj zamenja raje delovno mesto v samem vrtcu in prevzame mesto pomočnice, ki ima veliko manj zadolžitev in proste popoldneve in bo brez stikov s starši(menda), plača bo pa malenkost nižja(po njenem). Ne pa da da odpoved.
PS
V hoferju ali lidlu pa tudi vidim vsake pol leta nove obraze.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Iz zanesljivih virov ti povem da lažeš, ali pa ti žena laže glede razlike med vzgojiteljico in pomočnico
Iz zanesljivih virov ti povem da je to tako. Razlika je minimalna.
Po prejšnji ureditvi je bila razlika med pomočnico in vzgojiteljico 8 plačilnih razredov. Sedaj bo le še 4. Med enim in drugim plačilnim razredom je med 38 in 50 eur. Ko bodo konkretne števike na pladnju, ti pa lahko natančneje opredelim.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
S tem da vzgojiteljica mora imeti pedagoško izobrazbo, pomočnica je lahko preklavlificirana (vstavi poljubno, da ne ožalim katerega srednješolskega drugega poklica). Potem pa si misliš, da si hodil 5 let na faks (tisti pravi fax ne, Alma-xyz). Pa potem delaš za 150 do 200 eur razlike. Čemu... Skrata ta profil so deklasirali na polno. V letu dveh, lahko pričakujemo ogromen manjko tega poklica.
 

fritz

Fizikalc
26. jul 2007
358
27
28
Iz zanesljivih virov ti povem da je to tako. Razlika je minimalna.
Po prejšnji ureditvi je bila razlika med pomočnico in vzgojiteljico 8 plačilnih razredov. Sedaj bo le še 4. Med enim in drugim plačilnim razredom je med 38 in 50 eur. Ko bodo konkretne števike na pladnju, ti pa lahko natančneje opredelim.
Torej, prej je bila razlika 400 eur, sedaj je 200 eur. Temu praviš minimalna razlika? Glede na to da so bile pomočnice na minimalcu in je vzgojiteljica dobila 400 Eur več. Pa si izračunaj koliko odstotkov več je dobila.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
635
211
43
No no... razlika je/bo 200 bruto. Pozabili pa ste še nekaj. Pomočnica mora dodelati 40 ur na teden. Koliko pa vzgojiteljica? 25? Pa dopust v času počitnic itd...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Iz zanesljivih virov ti povem da je to tako. Razlika je minimalna.
Po prejšnji ureditvi je bila razlika med pomočnico in vzgojiteljico 8 plačilnih razredov. Sedaj bo le še 4. Med enim in drugim plačilnim razredom je med 38 in 50 eur. Ko bodo konkretne števike na pladnju, ti pa lahko natančneje opredelim.
Ne glej samo razliko v plačilnih razredih, saj je le-ta lahko zavajujoča v kolikor je nekdo pod minimalcem - torej prvih 25 razredov.
Če nekomu zvišajo plačo iz 20. plačnega razreda za +10 razredov (na 30) so mu efektivno povišali samo iz 25. na 30. (+5 razredov).

In ravno ta del se v trenutni plačni reformi najbolj povečuje - želijo eliminirati delovna mesta ki imajo osnovno plačo pod minimalcem. Na papirju izgleda sprememba ogromna, v praksi pa je zadeva precej bolj blaga.