požari na krasu...

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.242
4.738
113
Če se hočemo izogniti večjim gozdnim požarom v sušnem obdobju, potrebujemo veliko ukrepov. Ta letala so eden od njih, ne bodo pa dovolj, da večjih požarov ne bi nikoli bilo. Ob ugodnih razmerah pa bodo gotovo lahko praktično sama opravila s požarom.
Največ bi bilo pravzaprav potrebo delati na preventivi, ampak to nam ravno ne diši. Uporaba zemljišč na tak način, da so manj zaraščene s podrastjo, bi naj bila osnova.
Po drugi strani požar v naravi ni nujno samo nekaj slabega. Čiščenje in priložnost za nov začetek za številne vrste.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.781
2.670
113
Nisi mogel lepše napisat. Saj velikost letala v primerjavi z Canadairjem je kot si napisal gasilni aparat proti gasilskemu tovornjaku. Je pa bolj okreten, vodo lahko zajema verjetno že na jezerih, ne rabi se do morja vozit po vodo.
Čeprav na prvi pogled res zgleda tako, ni čisto tako. Canadair ima kapaciteto malo čez 6000L vode traktor pa 3000L.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.999
5.107
113
Čeprav na prvi pogled res zgleda tako, ni čisto tako. Canadair ima kapaciteto malo čez 6000L vode traktor pa 3000L.
Imaš prav. Njegova velikost malo zavaja. Se posipam s pepelom...

Nekaj pa me je zmotilo. Ti avioni lahko zajemajo vodo na vodnih gladinah daljših od 800m. Ampak ta ki je pristal nima pod seboj "sank" ali kako naj rečem tistim kanujem za pristanek na vodi. Črpanje na letališčih pa verjetno izjemno podaljša čas dostave vode. A se motim? Ker ne moreš ravno tankat na vsakem jezeru, ampak te mora ekipa čakat na točno določenem letališču in v pripravljenosti verjetno ne bo na vseh letališčih po Sloveniji. In če je požar recimo na Krasu, kje ga bodo polnili? Na Lescah? Ni to malo daleč? Se opravičujem če vprašujem neumnosti, ampak me zanimajo tile odgovori.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.781
2.670
113
Je tudi mene presenetilo, ko sem prvič primerjal podatke.

Ja za zajem vode rabi plovce. Ti so odstranljivi, tako da verjetno jih bodo še zmontirali.

 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.999
5.107
113
Upam da so jih naši nabavili, da jim niso slučajno rekli, "Eh vi tega ne rabite, saj imate priključek za Gardeno". Kje je Šarko zraven se nebi čudil. :)
 
  • Haha
Reactions: p4pe

mr_

Guru
20. sep 2007
8.965
2.418
113
Kolikor vem so nabavljeni Fire Boss, torej s plovci, ki pa pridejo kasneje.
Če je požar na Krasu bodo lahko zajemali v morju, npr. Sesljan, verjetno tudi Vogršček. Sice pa so letališča in vzletišča Gorica, Ajdovščina, Divača, Portorož.
Plus modul za gašenje na Spartanu, pa bi rekel, da smo dobro preskrnljeni.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.043
594
113
za Slo. so bolj primerna letala brez plovcev.
ker je športnih letališč po sloveniji zelo veliko Divača, Wajdowšna, Porotož Postojna, Bovec..., PGDjev tudi, je verjetno tudi čas polnjenja hitrejši, kot bi bil, če bi letalo lahko zajemalo samo v morju ali večjih vodnih površinah. reke so predvsem kritične, ker čez reko je mariskje speljan daljnovod in to takoj izloči možno lokacijo za zajem vode.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

mr_

Guru
20. sep 2007
8.965
2.418
113
za Slo. so bolj primerna letala brez plovcev.
ker je športnih letališč po sloveniji zelo veliko Divača, Wajdowšna, Porotož Postojna, Bovec..., PGDjev tudi, je verjetno tudi čas polnjenja hitrejši, kot bi bil, če bi letalo lahko zajemalo samo v morju ali večjih vodnih površinah. reke so predvsem kritične, ker čez reko je mariskje speljan daljnovod in to takoj izloči možno lokacijo za zajem vode.
Ko bodo piloti uleteni, postane teh 800 metrov marsikje dosegljivih. Rotacija s pristajanjem in polnjenjem vs. zajemanjem na vodi pa je seva neprimerljiva. V korist zajemanja na vodi seveda. 3 kubike na avion dostavljat na vzletišče in to vzdrzevat skozi cel dan tudi ni mačji kašelj.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.242
4.738
113
Ker smo na alterju vsi strokovnjaki za vse, naj tudi jaz povem, da se mi zdi v Sloveniji povsem realno polnjenje kar na športnih letališčih, ki jih imamo precej. Ne dvomim, da so naši gasilci sposobni zagotavljati potrebne kubike vode na neko poljubno letališče, ker ima vsako tudi soliden cestni dostop. Vsekakor pa precej boljšega kot nek poraščen hrib vstran od "civilizacije", pa ga vseeno poskušajo gasiti.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.965
2.418
113
Glede na komentarje na FB je ta, ki je prišel verjetno bil namenjen drugi stranki, naprevzet in smo lahko dobili en primerek prej. Plovci bodo prišli oktobra. Dobimo pa Fire boss-e, torej izvedenko s plovci. V osnovi ji sicer air traktor poljedelski avion.


1683791450560.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco
27. jan 2022
4.848
1.766
113
Bala, bala - spet ena od modrosti naših strokovnjakov.

Cela obmorska Grčija, Italija, Španija,.... in Hrvaška se gasi z morjem, pa rodovitnosti nič ne manjka.
 

Podobne teme