Postroj v Kočevski Reki - Janševa 'vojska'?

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
KSZ:; pa da ne bo nesporazuma, sem veteran; pa nikoli se nisem slikal z JJ, mi ne leži; pa nekaj tudi vem o vojaških operacijah.
Torej, če bi nas JNA napadla - pa nas v bistvu ni, tudi sneg nas ni včeraj napadel, niti žled februarja - bi imeli pri nas konflikt, ki bi presegel hrvaškega; po žrtvah in škodi. Takrat, junija 91, še niso iz JNA (ali karkoli že, prosto po Snecerju) odšli vsi slovenci in hrvati. Tudi orožja je bilo zeeeelo veliko, vžigalna vrvica je bila kratka, JJ je pa samo polival bencin na ogenj. Sreča, da so bili ostali politiki in poveljniki enot modrejši ter se izogibali nepotrebnim konfliktom.
Torej JNA nas je napadla? Njena ustavna naloga je bila braniti meje tedanje (hja, še vedno) skupne domovine. Slovenija je postavila nove meje države, ki pa se niso skladale s tistimi, ki so bile napisane v aktih, ki so bili mednarodno pravno priznani. Torej, JNA je šla zaščiti meje države ter organe, ki so tam delovali.
Če bi šla v napad na Ljubljano ali MAribor - ne bi bilo samo toliko žrtev in škode. Ja, kolona tankov je šla iz Vrhniške kasarne. Ja, bili so topovi, rakete kratkega dometa. Sreča, da nihče ni reagiral na provokacijo Jelinčiča, ko je streljal z Armbrusti - ter k sreči v vseh 3 poizkusih zgrešil tank. Verjetno bi se kdo odzval - ali iz strahu ali pa iz revolta.
Tudi sestrelitev Tonija Mrlaka je bila ne samo provokacija - ampak skoraj kriminal.
Sestrelitev helikopterja nad Igom pa še večja. Povsem brez potrebe - razen da se kažejo mišice (ki jih mi nismo imeli, to je pa tudi dtuga stran vedela).
Veliko vojakov in častnikov iz Slovenije je bilo takrat izven SLovenije. Če se ne bi Drnovšek domenil o premirju na Brionih - kako bi se končalo? Če bi se provokacije nadaljevale?
Vsi smo bili prestrašeni. Kdor pravi, da ni bil ali ga tam ni bilo, ali je bil pijan (in spominjamo se, kako so bili odprti računi v gostilnah in trgovinah) ali pa je psiho. K sreči je bila tudi druga stran prestrašena, ljudje ki so bili na terenu pa so imeli moralne zadržke (in močne živce, meni bi se ob takih provokacijah in ponižanjih že strgalo).
To je pogled iz prve roke; vem, da večine ne zanima. Nekateri, ki so pa bili tam pa tako vedo, kaj se je dogajalo. Zase vem, da ne hodim po teh zborih in tudi ne nameravam iti na nje. Tudi vem zakaj.
Pa čisto za konec - UČK ali OVK je bila sestavljena iz kosovskih albancev, njih pa albanski Albanci ravno ne čislajo. Poleg njih so tam sodelovali še običajni "prostovoljci" iz drugih bratskih in manj bratskih republik ter seveda plačanci. Njihove častnike, ki so pred tem delali in delovali po drugih koncih Jugoslavije štejem med kosovske albance.
No, sedaj pa pričakujem dežurno pljuvanje, kakšen ban in kakšno zvezdico manj.
Pa lep večer in noč, vsak hip se bo pisalo leto 2015. Ne 1992.
M
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.631
421
83
Se strinjam s tabo.
Po tolikih letih pogajanj, po tolikih sestankih in sejah, pogovorih... jim je zmanjkalo deset dni, da bi se končalo brez žrtev. In imam občutek, da tudi če bi se vse dogajalo leta 92, bi še zmeraj zmanjkalo nekaj dni za mirno rešitev.
Drugo kar je, bi samo malo o tem provociranju, o katerem pišeš. Če že temu tako rečeš. res so se neka dejanja delala malo na silo.... ampak, silni JnA, se je moralo dati vedeti, da letala, helikopterji, tanki niso varni na našem ozemlju.
Ne vem iz kje si, ampak v mojih koncih, so letala letela zelo zelo nizko, prebijala zvočni zid... helikopterji dobesedno nad streham... provocirali so na vsakem koraku v smislu, kaj se gremo Slovenci.... dokler ni zagorel prvi tank..... helikopter na tleh.....itd. Še nekaj naslednjih dni, so leteli zelo zelo visoko... tudi tisti z oznako rdečega križa (no, sej so potem vsi imeli te oznake). Bi si mislil, da so imel na tisoče mrtvih, kolk je bilo teh oznak v zraku.
Verjemi, da bi še marsikateri padel, če bi imeli s čim streljati. Osebna izkušnja, kako leti direkt na objekt (orel) letalo.... oboroženo, kako mig preleti nad "krošnjami" mesto. Namen takšnih preletov je bilo zastraševanje SLO ljudi. In mladi, ki slišijo danes samo zvok letala današnjega " letalstva" SV, ne boste nikoli vedeli kakšen kakšen zvok ima mig na "borbenem" letu
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.249
5.532
113
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
In mladi, ki slišijo danes samo zvok letala današnjega " letalstva" SV, ne boste nikoli vedeli kakšen kakšen zvok ima mig na "borbenem" letu

Ne bi rad "vznemirjal" veteranov
evil.gif


Ampak Zeltweg je tko like.......2 uri stran......tud kolk 2-3 leta nazaj ko je bil meeting v MB je en reaktivec celo dopoldne letel nad MB....je fascinantno ko je tko 300m nad tabo....ti imaš pa občutek kot da bi ga mel v trebuhu....da ne rečem črevesju
smile-1.gif


Ne rečem ste dal zanimive stvari čez.......ampak da bi pa mogl zdej zato mladi na kolena padt....pa vam ljubiti cipele.....
rolleyes-1.gif


Konckoncev ste se boril (predvsem) za sebe....kot se bomo (upam da ne) mi nekoč za sebe....
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik sgh pravi:
Pa naj ostane pri zadnjem stavku in se zaklene tema.

Zakaj bi se naj zaklenilo?



to kar vidimo na fotki ni normalno, nekateri pa sedaj preusmerjate pozornost
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.631
421
83
nobenemu ni potrebno "cipel ljubit" pa na kolena padat. Pametovat pa tud ni treba, medtem ko so/ste nekateri na toplem za računalnikom in se piše "nova zgodovina". In v vojni se bori, da preživiš... generacije po tem pa, da bodo bolje živele.... tako da.... bom raje tvojo izjavo preslišal, ker ni izraza kakšno neumnost si napisal. (kao, boril ste se za sebe) Pusti ti mitinge pri miru. Ni to isto, ko veš, da letalo samo leti. Če pa veš, da lahko tudi strelja.... in kakšen bo efekt.... Ali pa orožne vaje... (eni vemo, kako so te izgledale). Eni so so se obnašali, kot da se snema filem..... Bojno delovanje je nekaj čisto drugega. Verjemi!!!! In ko čez tolko in tolka časa premišljuješ, se zavedaš, od čega vsega bi lahko umrl. Al od metka, granate,min, rakete, ognja ali od vej, ki padajo po človeku, črepinj ciglov.....
Ja, mislili smo da se vse dogaja za nas.... ampak se je očitno bolj samo za nekatere.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.249
5.532
113
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
nobenemu ni potrebno "cipel ljubit" pa na kolena padat. Pametovat pa tud ni treba, medtem ko so/ste nekateri na toplem za računalnikom in se piše "nova zgodovina". In v vojni se bori, da preživiš... generacije po tem pa, da bodo bolje živele.... tako da.... bom raje tvojo izjavo preslišal, ker ni izraza kakšno neumnost si napisal. (kao, boril ste se za sebe) Pusti ti mitinge pri miru.

Saj ne pametujem....samo repliciral sem na tvojo trditev, češ "vi tamladi" etak ne veste.....

Lej isto sem poslušal od dedka (letnik hm 1913).....vi mladi ne veste kaj je....

Isto sem poslušal na šihtu od šefov komolčkarjev (a.k.a Alan Ford generacija)....vi ta mladi ne veste kaj je....

Isto sedaj na forumu......vi ta mladi ne veste....

bonk.gif
Kdaj se bo to nehal? Sami možganski veleposestniki v tej hebeni državi.....

Treba res vn it da se izogneš temu....
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Čakajo te zunaj, da ti bodo govorili "balkanec" in boš tretjerazredni delavec...
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.631
421
83
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
n

Saj ne pametujem....samo repliciral sem na tvojo trditev, češ "vi tamladi" etak ne veste.....

Lej isto sem poslušal od dedka (letnik hm 1913).....vi mladi ne veste kaj je....

Isto sem poslušal na šihtu od šefov komolčkarjev (a.k.a Alan Ford generacija)....vi ta mladi ne veste kaj je....

Isto sedaj na forumu......vi ta mladi ne veste....

bonk.gif
Kdaj se bo to nehal? Sami možganski veleposestniki v tej hebeni državi.....

Treba res vn it da se izogneš temu....
Tamladi ja. Pa kaj si tako lesen?! Tukaj vsi vse veste kak je bilo, pišete zgodovino pa nobenga nikjer zraven- če pa kdo kaj pove, pa spet niste zadovoljni. Pa od kod nekateri vse veste????
sprasujem se.gif
Sej niso vsi isti, sam eni se pa prov trudite trditi, da veste več, kot tist , ki je bil zraven
Ja.... boljš bi blo zunaj
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
No ja, noben ne pametuje - samo majhna replika osamosvojiteljem pa preštevanju žrtev pa tako naprej. Ni bilo tako, kot nam hočejo (sedaj) mediji predstaviti. Naenkrat preveč herojev. Samo teh takrat ni bilo nikjer - razen po radiu. Ostali smo se pa malo usrali od strahu, ker smo se zavedali, da če bi druga stran hotela zares nas ne bi bilo. No, morda nekaterih še - samo Ljubljana ne bi stala...
By the way, Orel je bil dozvočni izvidnik in ni bil oborožen. Zvočni zid pa je bil prebit samo enkrat. Jastrebi in MiG-i so bili oboroženi. Večinoma slovenske posadke ali pa je bil vsaj vodja oddelka slovenec. Zato pa se je streljalo nekam drugam, ne na tarče.
Večina častnikov (ali pa ofocirjev) ostalih enot je živela v Sloveniji, bila poročena s slovenkami, imela otroke. Ni hotela napadati in pobijati in uničevati.
Že v eni drugi temi sem omenil - preberite knjige takratnih JNA vojskovodij. Ne samo Okope in ostala samopromocijska sranja.
LPM
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.249
5.532
113
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
Pusti ti mitinge pri miru. Ni to isto, ko veš, da letalo samo leti. Če pa veš, da lahko tudi strelja.... in kakšen bo efekt.... Ali pa orožne vaje... (eni vemo, kako so te izgledale). Eni so so se obnašali, kot da se snema filem..... Bojno delovanje je nekaj čisto drugega. Verjemi!!!! In ko čez tolko in tolka časa premišljuješ, se zavedaš, od čega vsega bi lahko umrl. Al od metka, granate,min, rakete, ognja ali od vej, ki padajo po človeku, črepinj ciglov.... .
Ja, mislili smo da se vse dogaja za nas.... ampak se je očitno bolj samo za nekatere.

Še replika na drugi del.....mam ravno inspiracijo....

Orožne vaje.......lej res mi povej kaj zamujam
sprasujem se.gif
Oz za kaj sem prikrajšan?

Po opisih.....še iz exYU.....firma ti da par dni dopusta (vsake 2 leti)......in greš nekam v žbunje kjer si lačen max 2 dni.....vojska ti priskrbi osnovno opremo in stalno imaš vodo (ok v vojni si lahko tudi žejen in lačen...ampak osredotočimo se na mirni čas....vaje)

Iskreno rečeno.......šiht ki ga imam...včasih ne jem cel dan ker nimam časa...niti ne čutim potrebe ker sem stalno v muvingu...pijem ko res začutim žejo in se spomnim....ni vedno tako...niti ne trdim da trpim.....karkiol.....samo pravim nisem del JS in ni vse vedno by the book

Prosti čas sm v hribih....včasih si moker...včasih te zebe....hodiš po cel dan

Mogoče si moram kupit še kak airsoft ak47 in bom mel orožne vaje ki jih omenjaš ti....

Cel f.... cirkus ker si dal mogoče 2 æez v celem življenju.......en f.... BOSANC jih je mel dnevno ko je gradil Stožice gosponu Zokyu.
En policaj....reševalec jih mata tud 24/7 v razmerah kakršne so v JS.

....a vidš kaj ti hočem povedat
smile-1.gif


Mi kle bi se ti pa mogl klanjat za ene f... orožne vaje ki si jih dal čez
hysterical-1.gif



Drugi del....
Vi takrat ste mogoče (še) verjel v drugo Švico....blo vam je relativno lepo....dost TO se je martinčkal al pa se šlo kake Jelinčiče ( beri oborožene tabornike)...
Verjamem da je takrat težko umret......al pa s tem živet da lahko umreš...

Jaz se bojim da ko bo ta država ausglajzala al pa če pride do resne ww3 z konvencionalnim orožjem.....da na naši strani ne bo več "teritorialne obrambe ki bi se martinčkala in sanjala o drugi Švici"

Sam še horda zombijev ki bo branil samo še svoj kotiček vrta....in ki bo pripravljen za to it do zadnjega metka. Druzga kot osebne lastnine za obranit etak ne bo ostalo....

V primerjavi z temi boste teritorjalci izpadl pravi amaterji
smile-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.473
-8.416
113
Citat:
Uporabnik miklavz pravi:
By the way, Orel je bil dozvočni izvidnik in ni bil oborožen. Zvočni zid pa je bil prebit samo enkrat. Jastrebi in MiG-i so bili oboroženi. Večinoma slovenske posadke ali pa je bil vsaj vodja oddelka slovenec. Zato pa se je streljalo nekam drugam, ne na tarče.
No ja, na Medvedjeku je kar nekaj strelov zadelo. Malo "za hec" pa še po okoliških hišah.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.631
421
83
mali popravek. Druga stran ni mogla zares udarit. Si sam opisal nekaj razlogov. Zmožna je bila tehnično, kadrovsko pa ne. Razen če bi ostali samo takšni kadri, ki bi hoteli... to je bilo pa YU army nemogoče.
V SLO se je še branilo jugoslovanstvo, skoraj istočasno se je pa južneje od nas ustvarjala velika srbija. Dve popolnoma drugačni ideologiji.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.249
5.532
113
Citat:
Uporabnik miklavz pravi:
No ja, noben ne pametuje - samo majhna replika osamosvojiteljem pa preštevanju žrtev pa tako naprej. Ni bilo tako, kot nam hočejo (sedaj) mediji predstaviti. Naenkrat preveč herojev. Samo teh takrat ni bilo nikjer - razen po radiu. Ostali smo se pa malo usrali od strahu, ker smo se zavedali, da če bi druga stran hotela zares nas ne bi bilo. No, morda nekaterih še - samo Ljubljana ne bi stala...

No sej zato pa bi moral folk čimveč brat.......se učit iz zgodovine.....ane Gatto....ane patriot
smile-1.gif


Ampak kot vidiš že pri lanosu......MI TAMLADI......al nč ne vemo......al pa preveč beremo....eh te kosti
wink-1.gif



Citat:
Uporabnik miklavz pravi:Večinoma slovenske posadke ali pa je bil vsaj vodja oddelka slovenec. Zato pa se je streljalo nekam drugam, ne na tarče.
Večina častnikov (ali pa ofocirjev) ostalih enot je živela v Sloveniji, bila poročena s slovenkami, imela otroke. Ni hotela napadati in pobijati in uničevati.
Že v eni drugi temi sem omenil - preberite knjige takratnih JNA vojskovodij. Ne samo Okope in ostala samopromocijska sranja.
LPM

Sicer ne vem kaj so delal junija 91....ampak leta 1992 nas je blo v drugem razredu iz 7 klasov pručkov samo za 2 druga razreda....

Ker so se te tvoji "pridni" oficirčki z pola/pola familijami preselil s trebuhom za kruhom z vojno......zgubil sem skoraj vse sošolce(kolege)....tko čez počitnice.....
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Zakaj? A tisto morda ni bila JLA? A naša vojska morda ni bila Teritorialna obramba, ki je nastala kakih 20 let prej - zgolj iz previdnosti in kljubovanja? A ni tista JLA par mesecev prej poizkusila našo TO razorožiti - na pol ji je celo uspelo!?

Kaj se spet greste?

Tu se pa malo motiš. TO je nastala zaradi jugoslovanske doktrine o splošnem ljudskem odporu, ki je bil sestavljen iz JLA, ki naj bi zdržala prvi sunek napadalca, TO, ki je prevzemala izkušnje partizanskega bojevanja in Civilne zaščite. Res pa je, da smo TO v Sloveniji vzeli najbolj resno.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.631
421
83
aahhh.. te tvoje replike so takšne, da ne vem kaj bi sploh rad povedal. Menjaš bistvo mojega posta.
To , da si lačen v službi ti ne verjamem jaz niti marsikdo drugi. Mal manj po alterju piš, pa si sendvič pojej.
To, da te ni zanimalo, kaj ti je dedek govoril in kaj tukaj pišemo, ti tudi ne verjamemeo. Zakaj?? Zato, ker odgovarjaš, trdiš nasprotno...itd. Torej te zanima. (pišeš eno, delaš drugo)
In še enkrat..... nobenmu se ni treba klanjat... tud nobeden ti tega ni rekel.. to je na tvojem zelniku zraslo.....
In kaj imajo tukaj veze Bosanci in Stožice, Zoki, ...itd. (aja.. temo bi zamenjal, pa še marijo terezijo not potegnu)
lp.. pa pojdi na malco
priden.gif


ps
Citat:
Ampak kot vidiš že pri lanosu......MI TAMLADI......al nč ne vemo......al pa preveč beremo....eh te kosti
To si spet ti rekel, ne jaz. Ne rečem da mladi ne vedo nič. ti ne veš nič!!
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.249
5.532
113
smile-1.gif


Mogoče me boš obtožil da vsako stvar trivializiram....mogoče.....ampak v osnovi nisem daleč stran z odgovorom...

Bom repliciral v "....." ker gre hitreje...nimam časa......

"To, da te ni zanimalo, kaj ti je dedek govoril in kaj tukaj pišemo, ti tudi ne verjamemeo. Zakaj?? Zato, ker odgovarjaš, trdiš nasprotno...itd. Torej te zanima. (pišeš eno, delaš drugo)"

Dedek bil nek aviomehanik še v stari YU vojski malo pred ww2......Hawker Fury je bil najbolši avijon......wtf model takrat so obstajal že Hurricani in Me109ke...dvokrilnik vs enokrilnik...Cmon

Ampak ne
ne-ne-1.gif


Pa kako so filtriral slab avgas čez filtre....pol je filtrov zmanjkal so kar čez svoje vojaške kape......zato je kao ostal brez las po vosjki.....etak
hysterical-1.gif


VW hrošč je najboljši avto....vi TAMLADI ne veste
cry12bpy.gif


Ampak a veš...vi mladi ne veste

"To , da si lačen v službi ti ne verjamem jaz niti marsikdo drugi. Mal manj po alterju piš, pa si sendvič pojej. "
"In kaj imajo tukaj veze Bosanci in Stožice, Zoki, ...itd. (aja.. temo bi zamenjal, pa še marijo terezijo not potegnu)
lp.. pa pojdi na malco "

Nisem lačen.....samo tempo današnjega časa poskrbi da imaš "orožne vaje" skoraj na dnevnem menuju
wink-1.gif


Grem na pir z alterašom.......potem pa v hribe....rolbat sneg.......da se mal "odmorim"

Vi TASTARI NE VESTE kolk to sede
tongue-1.gif