Citat:
Uporabnik mistique pravi:
Takšna zadeva se ti lahko zgodi ne glede na to ali karkoli dviguješ. Mogoče je vsakdonevna pravilna drža in gibanje mnogo bolj pomembno kot zgolj neskončna krepitev mišic. Ne vem, mogoče klanfe se*jem. Bo jaka6 povedal.
Tiste mišice ko razbremenijo pritisk na hrbtenico v ledvenem delu so mišice trupa pravijo jim tudi mišični steznik. Če se vse te mišice skrčijo, stisnejo vse te notranje organe in tako prevzamejo del pritiska zgornjega dela telesa. Podobno kot če bi stopil na žogo (napumpano). Spredaj so to trebušne mišice, zadaj hrbtne, zgoraj je
diafragma , problem so pa tiste mišice spodaj - stabilizatorji trupa.
Tiste ponavadi redno zabušavajo s fitnes vadbo. Zakaj? Nekaj sem pisal o tem
tukaj.
Na kratko
noben šport ne izvaja sede, tudi pri kolesu , kajaku in moto športnih je spodnji del aktiven. Pri večini fitnes vaj se sedi.
Pri nobenem športu ne delaš giba le v enem sklepu. Pri fitnes vajah je to pravilo
Pri vseh športih je najboj pomembno zagotoviti uravnotežen položaj za skok, zamah, udarc, zavoj, met itd... Pri večini fitnes vaj pa stabilnost zagotovi trenažer.
Rezultat tega pa so slabi stabilizatorji trupa. To je problem v vseh športih. tukaj je slika tenisača.
http://www.theptproject.com/wp-content/uploads/2010/05/IMG_13654-300x292.jpg
Zelo pogost scenarij je namreč ta da zaradi slabih stabilizatorjev manj učinkovito štarta z mesta, zaradi tega prepozno pride na žogo in jo ne udarja spredaj ampak zadaj. Če hočeš pri tem udariti s silo se udarec prilagodi in se začne bičasto zaključevati. Ponavadi nasrka rama in sprednja kapsulo porine naprej. Vzrok za takšno okvaro je samo švoh stabilizacija.
Podobno je pri ostalih športih ali aktivnosti okol bajte. Predstavljajete si da je vaš zgorji del top (ali havbica), vendar ga zaradi slabiih stabilizatorejev postavite na čoln. Potencjala močnega topa tako ne moreš učinkovito strelat.
Težava pa je posebej izražena pri tekšnih nenadnih gibih ko pride do poškodbe.
Nekaj časa nazaj je obetalo da bo vse te težave reševal pilates, ki se ukvarja samo s tem. Ravno kolega piše diplomsko, kjer je iz raziskav iz pubmed-a našel cel kup kotra argumetnov, ki govori kontra.
Nekako tako: če bom veliko delal vaje iz pilatesa bom bolši v vajah iz pilatesa. Ne bo pa se to kaj dosti poznalo na stabilnosti trupa v okoliščinah v športu ali aktivnostih okol bajte. Vzorec aktivacije je namreč preveč neobičajen v prvem primeru.
Stabilizatorej krepimo v tistih primerih, ko se moramo aktivno ukvarjati s tem da obdržimo ravnotežje, le v teh primerih so te mišice stimulirane.
ko imaš te mišice močne se ne rabiš bat, da te bo kej v križu uščipnlo.