Poročanje o embalaži za leto 2018?

igi

Guru
13. okt 2007
5.305
953
113
Celje
Obišči stran
Da se navežem na to temo. Z letošnjim letom naj izjeme za poročanje in plačevanje ne bi več veljale. A je kdo že to si uredil za pavšalno vključitev v shemo?
Izgleda bo treba za 1 računalnik in 1 telefon na leto plačevati še x EUR in se ukvarjati s 1001 poročanjem.
Kateri so najugodnejši za to?
Jat mam par 10 kil letno in mi je bil najugodnejsi Dinos. So pa vsi “tu nekje” za pavsal.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
Da se navežem na to temo. Z letošnjim letom naj izjeme za poročanje in plačevanje ne bi več veljale. A je kdo že to si uredil za pavšalno vključitev v shemo?
Izgleda bo treba za 1 računalnik in 1 telefon na leto plačevati še x EUR in se ukvarjati s 1001 poročanjem.
Kateri so najugodnejši za to?
na leto prodaš 1 računalnik in 1 telefon?
jaz imam pri mojem ponudniku online tabelo, vpišeš 4 alineje embalaže, v dveh minutah vse fertik, letno 10 minut dela in 80€
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
Ne, recimo to si kupim za poslovno uporabo, pa še kakšna elektronska zadeva (tablica, ruter). Vse skupaj, če bo embalaže 5kg.
Baje pa se moraš v primeru elektronskih/električnih naprav še posebej registrirat na FURSu in še to dodatno poročat. In to ne spada znotraj tistega pavšala, ampak je še dodatno za plačat.
Noro.
Sicer sem zaenkrat prišel do Interseroha, ki stane 50 EUR + DDV letno.

Alternativa je, da vse kupuješ v Sloveniji in potem ne rabiš tega pavšala, ker je prodajalec zavezanec za poročanje.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
če te prav razumem, moraš za računalnik naročen iz tujine katerega boš potreboval za delo, poročat o embalaži?
jaz tega sigurno ne bi delal.
jaz uvažam in dajem embalažo na trg, to je drugo.
da pa bom poročal za kupljen iphone iz Austrije, mi na pamet ne pade.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
Tako je. Se strinjam, da je totalno noro, ampak tako naj bi bilo.
Recimo izrecno je bil naveden primer frizerke, ki kupi šampone in strižnike v tujini in mora zato poročati.
1200 EUR kazni ;)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
Če si kupi kot privat oseba za lastno uporabo ne, če pa kupi na s.p. in ga uporabi za pranje las stranki, bi morala poročati. Tako sem jaz razumel to neumnost.
 

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.030
474
83
Jaz sem dva meseca nazaj dobil email naj se odjavim iz evidence, ker nisem proizvajalec embalaže. Verjetno to pomeni tudi, da se ni treba vključit v shemo?
Če ste pridobitelj embaliranega blaga za lastno uporabo in je to edina vrsta dejavnosti, ki jo opravljate v zvezi z embalažo, se iz evidence proizvajalcev izbrišite.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.030
474
83
Prijavil sem se na poročanje (tisto iz začetka te teme), ker sem podobno kot ti, kdaj kupil kakšno stvar iz tujine.
Za to sem dobil mail, da naj se izbrišem iz te evidence, ker kot pridobitelj embaliranega blaga za lastno uporabo tega ne potrebujem.

Za pavšalno pa ne vem, letos itak nisem nič nabavljal zunaj.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
To je od nekje srede letošnjega leta obveza.
Kdo ti je pa poslal to obvestilo?
 

hgard

Majstr
22. jul 2007
4.030
474
83
Iz embalaza.arso@gov.si

Zdaj sem na enem linku našel tole:

Končni uporabnik, ki je pridobitelj embaliranega blaga za lastno uporabo in ki neposredno od tujega podjetja kupi embalirano blago, mora v skladu z 2. točko 3. odstavka 31. člena Uredbe o embalaži in odpadni embalaži plačati stroške ravnanja z odpadno embalažo. Njegova dolžnost je, da sklene pogodbo z eno od družb za ravnanje z odpadno embalažo (DROE) in sicer najkasneje do 31. decembra 2021.

Torej, načeloma bi tudi jaz moral skleniti pogodbo, če bi kaj kupoval.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.305
953
113
Celje
Obišči stran
Jaz sem dva meseca nazaj dobil email naj se odjavim iz evidence, ker nisem proizvajalec embalaže. Verjetno to pomeni tudi, da se ni treba vključit v shemo?
samo to je druga zadeva... To smo poročali do pred par mesecev.

za 2021 se do sredine leta poroča na arso (brezplačno), od polovice leta naprej pa moraš imeti sklenjeno pogodbo z enim od podjetij iz embalažne sheme.

Jaz "uvozim" iz EU hrano za pse in jo prodajam na SLO trgu. Sem moral skleniti pogodbo in plačati nek pavšalni znesek kak mesec nazaj. Poroča se pa sedaj na 3 mesece.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
Da še malo zakompliciram te stvari. Elektronska oprema:
Torej, na podlagi te informacije mora vsako podjetje dvakrat letno javljati nakup VSAKE elektronske opreme izven Slovenije. Torej, tudi če kupiš recimo Iphone-a v Nemčiji, moraš to javit in seveda za ta luksuz najprej plačati stroške vodenja evidence v višini 33 EUR in potem še tistih par centov za okoljsko dajatev. Če vzamem primer zgoraj - frizerka, bi očitno tudi ona morala to dodatno javljati in plačevati, poleg embalažnine seveda. :)

EDIT:
Se popravljam, očitno napačna informacija podana s strani enega od embalažerjev. Tukaj je jasno napisano, da do 1500kg, ni treba plačevati te dajatve, če uporabiš zadevo za lastno uporabo:
https://www.fu.gov.si/fileadmin/Int...i_nastajanja_odpadne_EEO_ter_odpadnih_PBA.doc

1.3 EEO ter PBA, za katere se okoljska dajatev ne plačuje
Okoljske dajatve ne plačuje proizvajalec za EEO ter PBA, ki jih sam uporabi kot končni uporabnik zaradi izvajanja svoje dejavnosti, ki ni proizvodnja, popravljanje ali vzdrževanje kakršnekoli opreme, ki vsebuje EEO, če letna količina EEO ne presega 1.500 kg (tretji odstavek 6. člena uredbe).
To pomeni, da podjetje, ki se ne ukvarja s proizvodnjo, popravljanjem ali vzdrževanjem kakršnekoli opreme, ki vsebuje EEO, lahko pridobi ali uvozi letno do 1500 kg EEO brez plačila okoljske dajatve in mu ni treba prijaviti dejavnosti, če to opremo uporabi sam kot končni uporabnik pri izvajanju svoje dejavnosti.
 
Nazadnje urejeno:

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.886
805
113
A lahko kdo enostavno pove, kaj (če) je treba poročati v naslednjih primerih:

1. sem trgovina (d.o.o.), kupim in "preprodam" izdelke konlčnim kupcem.
V Sloveniji kupim računalnik, zapakiran v karton in stiropor. V Italiji kupim recimo fen, zapakiran v kartonsko škatlo. V Turčiji kupim hladilnik, zapakiran v stirppor in karton.
Vse to prodam (končnemu) kupcu v Sloveniji.
Kaj (če) moram poročat? Ali je razlika, če prodam fizični osebi ali podjetju?

2. Sem d.o.o. in kupim zgoraj omenjene zadeve za "lastno" uporabo. Torej ne za prodajo naprej.
Kaj (če) moram poročat?

3. Sem proizvodni d.o.o.
V Sloveniji kupim surovino 1, zapakirano v plastične sode. Iz Italije naročim surovino 2, zapakirano v kovinske kantice. Iz Kitajske kupim surovino 3, zapakirano v steklenice.
Surovine porabimo, naredimo izdelek, ki ga zapakiram v plastične vreče in jih na paleti prodam (končnemu) kupcu.
Kaj je potrebno poročati pri nakupu in prodaji?

4. Kaj je z ponovno uporabo recimo lesenih palet?
Torej kupim surovino, ki jo dobim na paleti, naredim izdelek in ga prodam na paleti?
Kaj (če) moram poročat?

Hvala!
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.462
9.154
113
Ne jemat tega 100%, ampak kolikor jaz razumem je tako:
1.) Kar kupiš v Sloveniji ne rabiš poročati, ker je zavezanec za poročanje tisti, ki to prvič da na slovenski trg. Vse ostalo moraš poročati, ne glede na to, komu prodaš.
2.) Velja isto.
Ostalo ne vem, ker se me ne tiče in se nisem poglabljal v to.

Če komu pomaga in da ne bo izgubljal časa sam, sem zbral cene za ''minimalni paket''. Vse cene so brez DDVja.
Dinos: 66 EUR letno
Interseroh: 50 EUR letno
Embakom: 80 EUR letno
Slopak: 100 EUR letno + ENKRATNA PRISTOPNINA 50 EUR
Recikel: 100 EUR letno

A ima kdo ceno od Surovine? Le ti ti po telefonu ne dajo nič, temveč te silijo, da greš čez njihov portal in tam vneseš vse podatke o podjetju.